ნათია თურნავა: FDI იზრდება და ადრე არსებული ნეგატიური დინამიკა შეცვლილია
2021 წლის პირველ 3 კვარტალში პირდაპირმა უცხოურმა ინვესტიციებმა ჯამურად 728.4 მილიონი აშშ დოლარი შეადგინა, რაც 2020 წლის ანალოგიური პერიოდის - პანდემიურ მაჩვენებელზე, მხოლოდ 3.2%-ით მეტია და ზრდა, საბაზო ეფექტით არის გამოწვეული. აბსოლუტურ მონაცემებში, ინვესტიციები მხოლოდ 22 მლნ აშშ დოლარით გაიზარდა. აღნიშნულ კონტექსტში, კატასტროფულია ფაქტი, რომ 2019 წლის პირველ კვარტალთან შედარებით, 2021 წელს პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მოცულობა 25%-ით არის შემცირებული, როდესაც 2019 წელს, წინა წლებთან შედარებით, ნეგატიური დინამიკა ისედაც გამოკვეთილი იყო.
2021 წლის სამი კვარტლის მონაცემებით, სააქციო კაპიტალის სახით, ქვეყანაში მხოლოდ 84 მლნ აშშ დოლარი შემოვიდა, რაც 2020 წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, დაახლოებით 70% კლებაზე მიუთითებს, რაც კიდევ ერთი კატასტროფული მონაცემია, იმის გათვალისწინებით, რომ 2020 წლის მონაცემი დამოუკიდებელი საქართველოს ბოლო 26 წლიანი მინიმუმი გახლდათ. პუი-ს მონაცემის ზრდა, ძირითადად რეინვესტირების მოცულობის გაორმაგებას უკავშირდება. გარდა იმისა, რომ ინვესტიციების მთლიანი დინამიკის მხრივ, სახეზეა კატასტროფული ვითარება, 2021 წელს, წინა წელთან შემცირებით, ახალი ინვესტიციების შემოსვლის მაჩვენებელი დაახლოებით 3-ჯერ არის შემცირებული. შესაბამისად, ნათია თურნავას განცხადება არის ტყუილი.
საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრმა ნათია თურნავამ პირდაპირ უცხოურ ინვესტიციებთან დაკავშირებით განაცხადა: „პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მოცულობა იზრდება და ადრე არსებული ნეგატიური დინამიკა შეცვლილია“.
„ფაქტ-მეტრმა“აღნიშნული განცხადების გადამოწმება გადაწყვიტა.
პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები (პუი) ერთი ქვეყნის რეზიდენტის მიერ სხვა ქვეყნის ტერიტორიაზე არსებულ საწარმოში არანაკლებ 10%-ის ან მისი ეკვივალენტის წილის ფლობასა და საწარმოსთან დაკავშირებულ სხვადასხვა ეკონომიკური ხასიათის ოპერაციების წარმოებას გულისხმობს. პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები 3 ძირითადი კომპონენტისგან შედგება, ესენია: ინვესტორების სააქციო კაპიტალი, განხორციელებული რეინვესტიციები და სავალო ვალდებულებები.
წინასწარი მონაცემებით, საქართველოში განხორციელებული პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მოცულობამ 2021 წლის III კვარტალში 299.0 მლნ. აშშ დოლარი შეადგინა, რაც 2020 წლის III კვარტლის დაზუსტებულ მონაცემებს 1.4 პროცენტით აღემატება. საქსტატის ინფორმაციით, ზრდა ძირითადად რეინვესტიციის მაჩვენებლის გაზრდით არის განპირობებული. სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის მონაცემებით, 2021 წლის პირველ 3 კვარტალში პირდაპირმა უცხოურმა ინვესტიციებმა ჯამურად 728.4 მილიონი აშშ დოლარი შეადგინა, რაც 2020 წლის ანალოგიურ პერიოდში, პანდემიურ მაჩვენებელზე მხოლოდ 3.2%-ით მეტია.
სამართლიანობისთვის, ხაზი უნდა გაესვას იმას, რომ 2020 წელს, პანდემიური ვითარება საინვესტიციო სფეროსთვის კატასტროფული არა მხოლოდ საქართველოსთვის, არამედ მსოფლიოსთვის აღმოჩნდა. ამ თვალსაზრისით, საქართველოს მთავრობას პასუხისმგებლობა შეიძლება მხოლოდ ნაწილობრივ დაეკისროს. ეკონომიკის და მდგრადი განვითარების მინისტრი 2021 წლის მაჩვენებელს 2020 წლის პანდემიურ დაბალ საბაზო ნიშნულს მქონე მაჩვენებელს ადარებს, რაც ბუნებრივია, მანიპულაციურია. მით უმეტეს, ინვესტიციების დინამიკა საქართველოში პანდემიამდელ პერიოდშიც პრობლემური იყო. 2018-2019 წლებში, პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მოცულობა, წინა წლებთან შედარებით, მნიშვნელოვნად შემცირდა. 2017 წელს, პირდაპირმა უცხოურმა ინვესტიციებმა 1.98 მლრდ აშშ დოლარი შეადგინა, ხოლო 2019 წელს 1.3 მლრდ აშშ დოლარი, რაც 2017 წელთან შედარებით 645 მლნ აშშ დოლარით (32.5%-ით) კლებას წარმოადგენდა. აღნიშნულ კონტექსტში, კატასტროფულია ფაქტი, რომ 2019 წლის 3 კვარტალთან შედარებით, 2021 წელს პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მოცულობა 24.5%-ით არის შემცირებული.
ცხრილი 1: ინვესტიციები 2013-2021
წყარო: ფაქტ-მეტრი
ზოგადად, ბოლო წლებში, პუი-ს სტატისტიკა სახარბიელო ნამდვილად არ არის. უფრო მეტიც, 2018-2020 წლების განმავლობაში, ფულადი გზავნილები უცხოეთიდან პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მოცულობას აღემატებოდა, ანუ ემიგრანტებს ქვეყნისთვის უფრო მეტი ფული შემოჰქონდათ, ვიდრე უცხოელ ინვესტორებს. აღსანიშნავია, რომ 2021 წლის სამი კვარტლის განმავლობაში, ფულადი გზავნილების მოცულობამ 1.7 მლრდ აშშ დოლარი შეადგინა, რაც პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მონაცემს დაახლოებით 2.3-ჯერ აღემატება.
მნიშვნელოვანია უშუალოდ პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების სტრუქტურის განხილვაც. პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები 3 კომპონენტისგან შედგება, ესენია: ინვესტორების სააქციო კაპიტალი, განხორციელებული რეინვესტიციები [1] და სავალო ვალდებულებები. [2]
ცხრილი 2: პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების სტრუქტურა 2017-2021 წლებში, პირველი სამი კვარტლის მიხედვით
2021 წლის სამი კვარტლის მონაცემებით, ქვეყანაში ჯამურად 728.4 მილიონი აშშ დოლარი შემოვიდა, ხოლო თუ გავითვალისწინებთ პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების კომპონენტებს, რეინვესტირების სახით ქვეყანაში 613 მილიონი აშშ დოლარის ინვესტიცია განხორციელდა, სააქციო კაპიტალის სახით, ქვეყანაში მხოლოდ 84 მლნ აშშ დოლარი შემოვიდა, ხოლო სავალო ვალდებულებებმა კი 32 მილიონი აშშ დოლარი შეადგინა. პუი-ს მონაცემის ზრდა, ძირითადად რეინვესტირების მოცულობის გაორმაგებას უკავშირდება. რეინვესტირების მაღალი წილი პუი-ს სტრუქტურაში ახალი ინვესტიციების შემოსვლის დაბალ მაჩვენებელზე მიანიშნებს, რაც საქართველოს მსგავსი ქვეყნისთვის უარყოფით მოვლენას წარმოადგენს.

“FDI is rising and the previous negative dynamic has been changed.”
The total volume of foreign direct investments (FDI) in Georgia for the first three quarters of 2021 was USD 728.4 million which is only 3.2% more as compared to the same period of 2020 amid the pandemic and the growth is attributable to the base effect only. In absolute figures, investment rose by a mere USD 22 million. As compared to the first three quarter of 2019, FDI in 2021 decreased by 25% in 2021 which is a catastrophic indicator whilst the negative dynamic vis-à-vis the previous years was already well-evident in 2019.
According to the data of the first three quarters of 2021, only USD 84 million was invested in Georgia as equity capital, meaning that there is nearly a 70% drop as compared to the same period of 2020 which is yet another catastrophic figure given the fact that the volume of equity capital invested in 2020 was at its nadir for the last 26 years in the history of independent Georgia. The growth of FDI figures is largely linked with the doubling of reinvestment. Finally, leaving aside the fact that there is a critical situation in terms of the general investment dynamic, the volume of new investments made in 2021 is nearly three times lower as compared to the previous year. Therefore, Natia Turnava’s statement is a LIE.
The Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia, Natia Turnava, made the following statement in regard to foreign direct investments:  “The volume of foreign direct investments is rising and the previous negative dynamic has been changed.”
Foreign direct investment (FDI) implies a resident of one country owning a share in a foreign-based enterprise and carrying out different types of economic operations related to that enterprise. An investor is considered to be a direct one if he has at least a 10% ownership stake in a foreign-based enterprise’s shares or the equivalent of such participation. Foreign direct investments consist of three major components:  equity capital of investors, reinvestments and debt obligations.
According to preliminary data, the volume of foreign direct investments in Georgia in the third quarter of 2021 was USD 299.0 million which is 1.4% higher as compared to the final figures of the third quarter of 2020. As reported by the National Statistics Office of Georgia, growth is largely stipulated by the increased reinvestment figures. In accordance with the data of the National Statistics Office of Georgia, the total volume of foreign direct investments (FDI) in Georgia for the first three quarters of 2021 was USD 728.4 million which is only 3.2% more as compared to the same period in 2020 which coincided with the pandemic.
For the sake of fairness, it needs to be emphasised that 2020 was devastating for the investments not only in Georgia but for the entire world. In this regard, the Government of Georgia can only partially be held responsible. The Minister of Economy and Sustainable Development compares 2021’s figure to that of 2020 with a lower base line which is obviously manipulative. Moreover, the investment dynamic has been problematic for Georgia even before the pre-pandemic period. In 2018-2019, the volume of foreign direct investments dropped significantly as compared to the previous years. In 2017, the total volume of foreign directs investments was USD 1.98 billion whilst it decreased to USD 1.3 billion in 2019 which is a USD 645 million (32.5%) drop as compared to 2017. In this context, another catastrophic fact is that foreign direct investments in the first three quarters of 2021 are 24.5% less as compared to the same period of 2019.
Table 1:  Foreign Direct Investments in 2013-2021, MM USD
Source:  FactCheck
Generally, FDI statistics in the last several years have not been spectacular. Furthermore, foreign remittances are higher in 2018-2020 as compared to FDI, meaning that emigrants were bringing more money into the country than were foreign investors. Of note is that in the first three quarters of 2021, foreign remittances reached USD 1.7 billion which is nearly 2.3 times higher as compared to foreign direct investments.
It is also important to take a look at the structure of foreign direct investments. Foreign direct investments consist of three components: equity capital of investors, reinvestments  and debt obligations.
Table 2:  Foreign Direct Investment Structure in 2017-2021 in the First Three Quarters, MM USD
According to the first three quarters of 2021, a total of USD 728.4 million was invested in Georgia. However, considering the components of the foreign direct investments, USD 613 million was invested in the form of reinvestment. A mere USD 84 million was invested in the form of equity capital whilst debt obligations accounted for USD 32 million. The growth of FDI figures is largely linked with the doubling of the reinvestment volume. The higher share of reinvestment in the FDI structure indicates a lower figure of new investments which is a negative occurrence for a country like Georgia.