სოზარ სუბარი: სოფლების უმრავლესობა და ძალიან ბევრი დიდი ქალაქი დარჩენილია ცენტრალური წყალმომარაგების და წყალარინების გარეშე
ვერდიქტი: „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, სოზარ სუბარის განცხადება არის სიმართლე.
რეზიუმე: 2020 წლის მონაცემების მიხედვით, წყალმომარაგების სისტემაზე მიერთებული საქართველოს მთლიანი მოსახლეობის 68.9%-ია, ხოლო წყალარინების (კანალიზაცია) ქსელზე დაერთებული მოსახლეობის მხოლოდ 50.1%-ია. შესაბამისად, წყალმომარაგების ცენტრალური სისტემის გარეშე მოსახლეობის მესამედი, წყალარინების ქსელის გარეშე კი მოსახლეობის ნახევარია დარჩენილი.
„ქართული ოცნების“ ხელისუფლებაში ყოფნის 8-წლიან პერიოდში მოსახლეობის რაოდენობა, რომელიც ბინაში შეყვანილი წყალსადენი სისტემით არის უზრუნველყოფილი, 15.6 პროცენტული პუნქტით გაიზარდა, რაც წლიურად საშუალოდ 2%-მდე ზრდას შეადგენს. 2015 წლიდან 2020 წლის ჩათვლით, წყალმომარაგების სისტემაზე მიერთებული მოსახლეობის რაოდენობა მხოლოდ 9.4 პროცენტული პუნქტით გაიზარდა. ეს იმ ფონზე, როდესაც წყალმომარაგების ინფრასტრუქტურის რეაბილიტაციისთვის ბოლო წლებში გამოყოფილი ბიუჯეტი საკმაოდ სოლიდური და მუდმივად მზარდია. აქედან გამომდინარე, სოზარ სუბარის განცხადება არის სიმართლე.
საქართველოს პარლამენტში ბიუჯეტის პროექტის საკომიტეტო განხილვისასა პარლამენტის წევრმა სოზარ სუბარმა რეგიონებში და მთლიანად საქართველოსი წყალმომარაგების სისტემის გაუმართაობაზე გაამახვილა ყურადღება და აღნიშნა: „სოფლების უმრავლესობა და ძალიან ბევრი დიდი ქალაქი დარჩენილია 24-საათიანი წყალმომარაგების და ცენტრალური წყალმომარაგების და წყალარინების გარეშე“.
სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის რეგიონული სტატისტიკური მონაცემების მიხედვით, 2020 წელს, საქართველოს მასშტაბით, ბინაში შეყვანილი წყალსადენი სისტემა მოსახლეობის 73.4%-ს ჰქონდა. ბოლო წლების სტატისტიკური მაჩვენებლები შემდეგნაირად გამოიყურება:
ცხრილი1: შინამეურნეობების განაწილება სასმელი წყლის ძირითადი წყაროების მიხედვით (%)
სტატისტიკის მიხედვით, „ქართული ოცნების“ ხელისუფლებაში ყოფნის პერიოდში მოსახლეობის რაოდენობა, რომელიც ბინაში შეყვანილი წყალსადენი სისტემით არის უზრუნველყოფილი, 15.6 პროცენტული პუნქტით გაიზარდა, რაც წლიურად საშუალოდ 2%-მდე ზრდას შეადგენს.
ბინაში შეყვანილი წყალსადენი სისტემა თბილისში მოსახლეობის 99.5%-ს აქვს. რაც შეეხება რეგიონებს, 2020 წლისთვის შემდეგი მონაცემები ფიქსირდება: კახეთი - 61.4%, შიდა ქართლი - 52.1%, ქვემო ქართლი - 67.5%, სამცხე-ჯავახეთი - 77.9%, აჭარის ა/რ -77%, გურია - 42.4%, სამეგრელო-ზემო სვანეთი - 40.7%, იმერეთი -61.2%, მცხეთა-მთიანეთი - 71.1, რაჭა-ლეჩხუმი და ქვემო სვანეთი - 61.3%. მონაცემების მიხედვით, თბილისის შემდეგ, ბინაში შეყვანილი წყალსადენი სისტემით ყველაზე მეტი მოსახლეობა სამცხე-ჯავახეთში, აჭარის ა/რ და მცხეთა-მთიანეთშია.
სტატისტიკის სამსახურის მიერ ჩატარებული წყალმომმარაგებელი საწარმოების გამოკვლევის შედეგების მიხედვით, 2020 წელს საქართველოში წყალმომარაგებით საქმიანობას 25 საწარმო ახორციელებდა, რომელთა მიერ შინამეურნეობებისთვის მიწოდებული წყლის მოცულობამ 229.2 მილიონი კუბური მეტრი შეადგინა, რაც წინა წლის შესაბამის მაჩვენებელს 2.6%-ით აღემატება. 2020 წლის 31 დეკემბრის მდგომარეობით, წყალმომარაგების სისტემაზე მიერთებული იყო 2.57 მილიონი ადამიანი (68.9 %), რაც წინა წლის ანალოგიურ მაჩვენებელს 2.1%-ით აღემატება.
გრაფიკი 1: წყალმომარაგების სისტემაზე მიერთებული მოსახლეობის რაოდენობა (%)
რაც შეეხება წყალარინების (კანალიზაციის) სისტემაზე მიერთებული მოსახლეობის რაოდენობას, 2020 წელს, წინა წელთან შედარებით მათი რიცხვი 1.8%-ით გაიზარდა და 1.87 მლნ (50.1%) შეადგინა, ხოლო ჩამდინარე წყლის გამწმენდ ნაგებობაზე მიერთებული მოსახლობის რიცხოვნობა 04%-ით გაიზარდა და 1.36 მლნ (მთლიანი მოსახლეობის 36.5%) შეადგინა.
გრაფიკი 2: წყალარინების ქსელზე მიერთებული მოსახლეობის რაოდენობა (%)
როგორც გაირკვა, სტატისტიკური მონაცემების მიხედვით, 2020 წლისთვის, საქართველოს მოსახლეობის თითქმის მესამედი წყალმომარაგების სისტემაზე მიერთებული არ არის, ხოლო მოსახლეობის თითქმის ნახევარს წყალარინების (კანალიზაციის) ქსელი არ აქვს. ეს იმ ფონზე, როდესაც წყალმომარაგების ინფრასტრუქტურის რეაბილიტაციისთვის ბოლო წლებში გამოყოფილი ბიუჯეტი საკმაოდ სოლიდური ( 2016 წელი -166 მლნ, 2017 წელი -184 მლნ, 2018 წელი -195 მლნ, 2019 წელი - 294 მლნ, 2020 წელი - 245 მლნ, 2021 წელი - 348 მლნ (გეგმა)) და მუდმივად მზარდია (გამონაკლისი იყო 2020 წელი).
განხილული მასალიდან გამომდინარე, სოზარ სუბარის განცხადება არის სიმართლე.
თუმცა ისიც უნდა აღინიშნოს, რომ განცხადების ავტორი სოზარ სუბარი თავად არის იმ გუნდის წარმომადგენელი, რომელსაც წყალმომარაგებაში არსებულ შედეგებზე - 9-წლიანი მმართველობიდან გამომდინარე, პასუხისმგებლობა ეკისრება.

Sozar Subari: “Most of the villages and many big cities are left without a centralised water supply and sewerage.”
Resume: According to 2020’s data, only 68.9% of Georgia’s total population is connected to a water supply system whilst only 50.1% is connected to a sewerage system. Therefore, one-third of the population is without a centralised water supply system and half of the people is without a sewerage system.
In the eight-year period of the Georgian Dream’s rule, the share of people with a water supply system at their homes increased by 15.6 percentage points which equals a 2% annual growth on average. From 2015 to 2020, the share of people connected to a water supply system increased by 9.4 percentage points alone. This is happening against the backdrop of solid and constantly growing budgets in the past several years for the rehabilitation of the water supply infrastructure. Therefore, Sozar Subari’s statement is TRUE.
During the committee hearings vis-à-vis the draft budget in the Parliament of Georgia, Sozar Subari, MP from the Georgian Dream, paid his attention to the deficiency of the water supply system in the regions and across Georgia and stated: “Most of the villages and many big cities are left without a 24/7 water supply as well as a centralised water supply and sewerage.”
According to the statistical data of the National Statistics Office of Georgia, only 73.4% of the Georgian population had a water supply system installed in their apartments in the country in 2020. The statistical figures of the past several years are as follows:
Table 1: Distribution of Households in Terms of Major Sources of Drinking Water (%)
According to the statistics, the share of people with a water supply system at their homes increased by 15.6 percentage points which equals a 2% annual growth on average.
Around 99.5% of people in Tbilisi have a water supply system at their homes. In regard to the regions, the figures are as follows for 2020: Kakheti – 61.4%, Shida Kartli – 52.1%, Kvemo Kartli – 67.5%, Samtskhe-Javakheti – 77.9%, Ajara Autonomous Republic – 77%, Guria – 42.4%, Samegrelo-Zemo Svaneti – 40.7%, Imereti – 61.2%, Mtskheta-Mtianeti – 71.1%, Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti – 61.3%. According to these figures, Tbilisi is followed by Samtskhe-Javakheti, the Ajara Autonomous Republic and Mtskheta-Mtianeti by the number of water supply systems at homes.
According to the results of the survey conducted by the National Statistics Office of Georgia in water supplying enterprises, there were 25 enterprises in 2020 which were involved in the water supply business in Georgia. The total volume of water supplied by these enterprises to domestic households was 229.2 million cubic metres which is 2.6% more as compared to the same figure of the previous year. As of 31 December 2020, there were 2.57 million people (68.9%) connected to the water supply system which is 2.1% more as compared to the same figure of the previous year.
Graph 1: Share of Population Connected to the Water Supply System (%)
In regard to the share of people connected to the sewerage system, their number increased by 1.8% in 2020 as compared to the previous year and reached 1.87 million (50.1%) whilst the share of the population connected to wastewater treatment facilities increased by 0.4% and reached 1.36 million (36.5% of the total population).
Graph 2: Share of Population Connected to the Water Sewerage Network (%)
As we see, the data show that almost one-third of the Georgia’s population was not connected to a water supply system in 2020 whilst nearly half of the population has no sewerage network. This is happening against the background of a very solid and ever-increasing (2020 being the only exception) budget allocated for the rehabilitation of the water supply infrastructure in the past several years (GEL 166 million in 2016, GEL 184 million in 2017, GEL 195 million in 2018, GEL 294 million in 2019, GEL 245 million in 2020 and GEL 245 million [planned] in 2021).