რევაზ ხარაზი: ამ ქალაქში [ბათუმში] 1,500 ადამიანით მეტმა მიმართა უფასო სასადილოს, ვიდრე 2020 წლის მარტში.
ვერდიქტი: „ფაქტ-მეტრი“ რევაზ ხარაზის განცხადებას უვერდიქტოდ ტოვებს.
რეზიუმე: ბათუმში ერთჯერადი უფასო კვებით 7,595 ბენეფიციარი სარგებლობს. 2020 წელს უფასო სასადილოს სერვისით 5,522 ადამიანი სარგებლობდა. ბენეფიციარების რაოდენობა, ჯერ კიდევ მიმდინარე წლის დასაწყისში, 736-ით გაიზარდა და 6,258-ს მიაღწია, ხოლო ბოლო მონაცემებით, 1,337 ბენეფიციარი დაემატა. ეს ნიშნავს, რომ საერთო ჯამში, გასულ წელთან შედარებით, ერთჯერადი უფასო საკვები 2,073 ბენეფიციარით მეტს მიეწოდება.
აღსანიშნავია, რომ უფასო სადილის მომლოდინეთა რიგში ყოველწლიურად ასეულობით ადამიანი ირიცხებოდა. 2020 წელს მათმა რაოდენობამ 1,938 ადამიანი შეადგინა. კოვიდპანდემიის პირობებში, ბათუმის მერიამ მომლოდინეთა განცხადებები ეტაპობრივად დააკმაყოფილა. 2021 წლის აგვისტოში, უფასო სასადილოს ბენეფიციარად რეგისტრაციის მოთხოვნით, მერიაში მხოლოდ 228 განცხადება შევიდა. ა(ა)იპ ბათუმის სოციალური სერვისების სააგენტომ აგვისტოში ყველა მომლოდინის საკითხი დადებითად გადაწყვიტა. ამ ეტაპზე მომლოდინეთა (ვინც უფასო სასადილოს დამატებით სიაში ირიცხება და ბენეფიციარად რეგისტრაციას ელოდება) რაოდენობა ნულს გაუტოლდა.
აქედან გამომდინარე, „ფაქტ-მეტრი“ მიიჩნევს, რომ განცხადების კონტექსტი ადამიანების სოციალური მდგომარეობის გაუარესების შესახებ, სიმართლეა და ეს, თავის მხრივ, პანდემიით გამოწვეულ კრიზისსაც უკავშირდება. თუმცა ბათუმის უფასო სასადილოს ბენეფიციართა რაოდენობის ზრდა განაპირობა იმან, რომ 2021 წელს მერიამ მომლოდინეთა განცხადებები დააკმაყოფილა. ამ ეტაპზე ქვეპროგრამას მომლოდინეები, ფაქტობრივად, აღარ ჰყავს. ჩვენ არ მიგვაჩნია, რომ რიცხვები რეალურად ასახავს, სინამდვილეში რამდენი მოქალაქის მდგომარეობა გაუარესდა. ფაქტია, რომ ბათუმში რეგისტრირებული იმ მოქალაქეების რაოდენობა, რომლებიც საარსებო შემწეობის მიმღებები გახდნენ, ასევე, შემწეობის მიღების მსურველთა რიცხვიც, გაზრდილია. ამიტომ ჩვენ განცხადებას უვერდიქტოდ ვტოვებთ და არ შევდივართ იმ მსჯელობაში, რამდენი ადამიანის მდგომარეობა გაუარესდა რეალურად.
უნდა ითქვას, რომ უფასო სადილის მიმღებად 2019 წელს რეგისტრირებული იყო 1,140 პირით მეტი, ვიდრე 2016 წელს. ასევე 817-ით მეტი ადამიანი ბენეფიციარად აღიარებას ელოდებოდა. ეს ნიშნავს, რომ მათი რაოდენობის ზრდა მხოლოდ პანდემიას არ უკავშირდება.
ანალიზი: „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ წევრმა, პოლიტიკოსმა რევაზ ხარაზმა განაცხადა: „ამ ქალაქში [ბათუმში] 1,500 ადამიანით მეტმა მიმართა უფასო სასადილოს, ვიდრე 2020 წლის მარტში.“
ქალაქ ბათუმში რეგისტრირებული მოქალაქეები, რომელთა სარეიტინგო ქულაა 0-დან 65,000-ის ჩათვლით და მინიჭებული აქვთ სოციალურად დაუცველის სტატუსი, ერთჯერადი უფასო კვების პროგრამით სარგებლობენ. პროგრამას ა(ა)იპ ბათუმის სოციალური სერვისების სააგენტო ახორციელებს.
უფასო სასადილოს ბენეფიციარების რაოდენობის შესახებ, სააგენტოსგან ინფორმაცია წერილობით გამოვითხოვეთ. საანგარიშოდ 2016 წლიდან მიმდინარე პერიოდის ჩათვლით შუალედი შევარჩიეთ. აღმოჩნდა, რომ უფასო სასადილოს ბენეფიციართა რაოდენობა ყოველწლიურად იზრდება. მაგალითად, 2020 წლის შემდეგ, ბენეფიციარების რიცხვი 2,073 ადამიანით გაიზარდა. თუმცა, ბენეფიციარების ზრდა რომ მხოლოდ კოვიდპანდემიით გამოწვეულ კრიზისს არ უკავშირდება, ამაზე საანგარიშო პერიოდის მონაცემებიც მეტყველებს. (დანართი 1, დანართი 2)
ცხრილი 1. ერთჯერადი უფასო საკვებით მოსარგებლე ბენეფიციარების რაოდენობა, 2016 წლიდან 2021 წლის სექტემბრის ჩათვლით
წყარო: ა(ა)იპ ბათუმის სოციალური სერვისების სააგენტო
ცხრილი 1-დან ჩანს, რომ კოვიდპანდემიამდეც, 2016 წლიდან 2019 წლის ჩათვლით პერიოდში, მზარდია როგორც ბენეფიციარების (რეგისტრირებული), ისე - მომლოდინეთა რაოდენობაც. კერძოდ, 2019 წელს, 2016 წელთან შედარებით, პირველი გაზრდილია 1,140 ადამიანით, ხოლო მეორე - 817-ით.
უფასო სადილის მომლოდინე მოქალაქეები, რომლებიც დამატებით სიაში არიან, ერთჯერად საკვებს მხოლოდ იმ შემთხვევაში იღებდნენ, თუ ბენეფიციარად რეგისტრირებული მოქალაქე სადილზე არ მივიდოდა და სასადილოს საკვების გარკვეული ულუფა დარჩებოდა. თუმცა ყველასთვის საკმარისი საკვები სასადილოს არ რჩებოდა.
კოვიდპანდემიით გამოწვეული საფრთხის გამო, სასადილოები დაიხურა და ბენეფიციარებს მათთვის განკუთვნილი სურსათი თვეში ერთხელ გადაეცემათ. ამ გადაწყვეტილებამ დამატებით სიაში მყოფი მოქალაქეების მდგომარეობა გაართულა. სააგენტომ ბენეფიციარების რაოდენობა გაზარდა. მიმდინარე წლის აგვისტოში მათთან მხოლოდ 228 მომლოდინე მოქალაქის განცხადება შევიდა და ყველა დაკმაყოფილდა. ეს გადაწყვეტილება სააგენტომ, როგორც თვითონ მოგვწერა, სასადილოების დახურვისა და სასურსათო კალათების ყოველთვიურად დარიგების რეჟიმზე გადასვლის გამო მიიღო. აქედან გამომდინარე, მომლოდინეთა რაოდენობა ნულს გაუტოლდა.
საინტერესოა, რომ შემცირდა ბენეფიციარისთვის ყოველდღიურად განკუთვნილი კვების ხარჯი. მიმდინარე წლის სექტემბერში ერთი ადამიანის გამოსაკვებად გათვალისწინებულმა თანხამ 1.33 ლარი შეადგინა.
ცხრილი 2. უფასო სასადილოს ერთი ბენეფიციარის დღიური კვების თანხა, 2016 წლიდან მიმდინარე პერიოდის ჩათვლით, თვეების მიხედვით
როგორც ვხედავთ, შარშან, დეკემბერში, ერთ ბენეფიციარზე გამოყოფილი ერთჯერადი კვების ყოველდღიური ხარჯი ყველაზე მაღალი იყო. თუმცა მიმდინარე წლის იანვრიდან საგრძნობლად შემცირდა და სექტემბერში კიდევ უფრო მოიკლო. თუ გავითვალისწინებთ, რომ 2021 წლის მაისში სურსათზე ფასები გაიზარდა, მათ შორის, იმ პროდუქტებზე, რომელიც ბენეფიციარებს მიეწოდებათ, მივხვდებით, რომ ერთჯერადი კვებისთვის გათვალისწინებული თანხა ძალიან მცირეა. მით უფრო, ბენეფიციარების ნაწილს არასრულწლოვანი მოქალაქეები და მოხუცები შეადგენენ. უფასო სასადილოზე დამოკიდებული მოქალაქეების გარკვეულ რაოდენობას დამატებითი საკვების შეძენის შესაძლებლობა არ აქვს.
აღსანიშნავია, რომ ქალაქ ბათუმის 2021 წლის ბიუჯეტის დანართი 1-ის მიხედვით, 7,595 ბენეფიციარის საკვები პროდუქტის შეძენის მიზნით, გათვალისწინებულია 3,924,000 ლარი. ეს ნიშნავს, რომ ერთი ბენეფიციარის შენახვა ქალაქის ბიუჯეტს წელიწადში 516.66 ლარი უჯდება.
შენიშვნა: „ფაქტ-მეტრი“ მიიჩნევს, რომ განცხადების კონტექსტი ადამიანების სოციალური მდგომარეობის გაუარესების შესახებ, სიმართლეა და ეს, თავის მხრივ, პანდემიით გამოწვეულ კრიზისსაც უკავშირდება. თუმცა ბათუმის უფასო სასადილოს ბენეფიციართა რაოდენობის ზრდა განაპირობა იმან, რომ 2021 წელს მერიამ მომლოდინეთა განცხადებები დააკმაყოფილა. ამ ეტაპზე ქვეპროგრამას მომლოდინეები აღარ ჰყავს. ჩვენ მიგვაჩნია, რომ რიცხვები რეალურად არ ასახავს, სინამდვილეში რამდენი მოქალაქის მდგომარეობა გაუარესდა. ბათუმში გაიზარდა იმ მოქალაქეების რიცხვი, რომლებიც საარსებო შემწეობის მიმღებები არიან, ან მიიჩნევენ, რომ შემწეობა ეკუთვნით და რეგისტრირებული არიან მონაცემთა ერთიან ბაზაში.

Revaz Kharazi: “The number of people who turned up to a free canteen is 1,500 more as compared to March 2020.”
Verdict: FactCheck leaves Revaz Kharazi’s statement WITHOUT A VERDICT.
Resume: There are 7,595 people in Batumi who are beneficiaries of one-off free meals. The number of people who were beneficiaries of this service in 2020 was 5,522. The number of beneficiaries increased by 736 as early as the beginning of this year and reached 6,258 whilst another 1,337 beneficiaries were added according to the latest data. This means that one-off free meals are provided to 2,073 more beneficiaries as compared to the previous year.
Of note is that hundreds of people are put on the waiting list for free canteens every year. Their number was 1,938 in 2020. Batumi City Hall authorised a great number of applications amid the COVID-19 pandemic. Only 228 applications were submitted to Batumi City Hall for registration to become a beneficiary of a free canteen in August 2021. The Batumi Social Services Agency NNLE granted permission to all of the individuals on the waiting list in August. Currently, the number of those who are on the waiting list (who are registered on an additional list for a free canteen and awaiting registration as a beneficiary) is zero.
Given these circumstances, FactCheck believes that the context of the statement about a worsening social situation is true and this in turn is also linked with the pandemic-induced crisis. However, the growth in the numbers of Batumi free canteen beneficiaries was stipulated by the decision of Batumi City Hall to grant the requests for all of those people on the waiting list. Currently, there are no people on the waiting list for this assistance. We believe that the figures do not provide a correct reflection of how many people found themselves in a more difficult social situation. As a matter of fact, the number of people in Batumi who registered and became recipients of subsistence aid, as well as those wishing to become aid recipients, has increased. Therefore, FactCheck leaves the statement without a verdict and refrains from a discussion about the number of people whose social situation in fact deteriorated.
It should be said that the number of people who were registered as free canteen beneficiaries in 2019 was 1,140 more as compared to 2016 whilst people who were waiting to be admitted as beneficiaries amounted to 817 more. This means that the growth of their numbers is not related to the pandemic alone.
United National Movement member, Revaz Kharazi, stated: “In this city [Batumi,] the number of people who turned up to a free canteen is 1,500 more as compared to March 2020.”
FactCheck verified accuracy of the statement.
People registered in Batumi whose rating points are within the margins from 0 to 65,000 and are granted the status of socially vulnerable and are beneficiaries of the one-off free meals programme. This programme is implemented by the Batumi Social Service Agency NNLE.
FactCheck submitted a request in writing to the Batumi Social Service agency in order to obtain information about the beneficiaries of free canteens and selected a timeframe from 2016 to the present day as the reporting period. It turned out that the number of beneficiaries of free canteens has been rising annually. For instance, the number of beneficiaries increased by 2,073 after 2020. However, figures from the reporting period demonstrate that the COVID pandemic-induced crisis is not the sole culprit behind the growth in the number of beneficiaries.
Table 1: Number of Beneficiaries of One-off Free Meals from 2016 until September 2021
Source: Batumi Social Service Agency NNLE
Table 1 shows that the numbers of both beneficiaries (registered) as well as those on the waiting lists were rising prior to the COVID-19 pandemic from 2016 to 2019. In particular, the number of beneficiaries and those on the waiting lists increased by 1,140 and 817, respectively, in 2019 as compared to 2016.
Those people who are on the additional list and who are awaiting free meals were eligible to get one-off free meals only in the case if a person who was registered as a beneficiary but did not show up and the free canteen had unused food portions. However, the amount of food which was left at the free canteen was insufficient for everyone.
Given the COVID-19 pandemic dangers, free canteens were closed down and the food intended for the beneficiaries was given to them once a month. This decision further complicated the situation of people on the additional waiting lists. The agency increased number of the beneficiaries. There were 228 applications submitted from those people on the waiting lists in August 2021 and the agency granted permission to all of them. In a written communication with FactCheck, the agency clarified that this decision was made on the ground of the closure of the free canteens and starting to distribute food baskets every month. As a result, the number of those on the waiting lists dropped to zero.
Of note is that food expenses allocated for each beneficiary per day have decreased. The amount of money envisioned for feeding one person in September 2021 was GEL 1.33.
Table 2: Daily Feeding Expenses for One Beneficiary of Free Canteens from 2016 until Recently, By Months
As we see, the daily expenses allocated for feeding one beneficiary was the highest in December 2020. However, it has decreased significantly since January 2021 and further dropped in September. Taking into consideration that food prices were hiked in May 2021, including for those products which are provided to the beneficiaries, we will understand that the money allocated for the one-off meals is very little. Further, part of the beneficiaries are underage and elderly people. Some of the beneficiaries of the free canteens are unable to purchase additional food.
Of note is that according to the Appendix 1 of the Batumi 2021 budget, GEL 3,924,000 is envisioned for the purchase of food for 7,595 beneficiaries. This means that it costs GEL 516.66 for Batumi City Hall to feed one beneficiary for a year.
Remark: FactCheck believes that the context of the statement about a worsening social situation is true and this in turn is also linked with the pandemic-induced crisis. However, the growth in the numbers of Batumi free canteen beneficiaries was stipulated by the decision of Batumi City Hall to grant the requests for all of the individuals on the waiting list. Currently, there are no people on the waiting list for the assistance. We believe that the figures do not provide a correct reflection of the number of people who found themselves in a more difficult social situation. The number of people registered in Batumi who either became recipients of subsistence aid or think they are entitled to the aid and are registered in a unified database.