ნათია თურნავა: ეკონომიკური ზრდის მონაცემები გვაძლევს საშუალებას, ვთქვათ, რომ შარშანდელი ჩავარდნა არა მხოლოდ სრულად განულებული იქნება, არამედ პოზიტიურ ტრაექტორიას ვუბრუნდებით
ვერდიქტი: „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, ნათია თურნავას განცხადება არის ნახევრად სიმართლე
საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრმა, ნათია თურნავამ, აგვისტოს თვის ეკონომიკური ზრდის საპროგნოზო მაჩვენებელთან დაკავშირებით განაცხადა: ეკონომიკური ზრდის მონაცემები გვაძლევს საშუალებას, ვთქვათ, რომ შარშანდელი ჩავარდნა არა მხოლოდ სრულად განულებული იქნება, არამედ პოზიტიურ ტრაექტორიას ვუბრუნდებით
წინასწარი შეფასებით, 2021 წლის აგვისტოში, წინა წლის შესაბამის პერიოდთან შედარებით, რეალური მთლიანი შიდა პროდუქტის (მშპ) ზრდამ 10.3 პროცენტი შეადგინა, ხოლო 2021 წლის პირველი რვა თვის საშუალო მაჩვენებელი 12.0 პროცენტია. საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის ინფორმაციით, 2021 წლის აგვისტოში, წინა წლის შესაბამის პერიოდთან შედარებით ზრდა შეინიშნებოდა შემდეგ დარგებში: დამამუშავებელი მრეწველობა, საფინანსო და სადაზღვევო საქმიანობა, ვაჭრობა, ელექტროენერგიის, აირის, ორთქლის და კონდიცირებული ჰაერის მიწოდება, სასტუმროები და რესტორნები, ტრანსპორტი და დასაწყობება, ხელოვნება, გართობა და დასვენება. კლების ტენდენცია დაფიქსირდა მშენებლობის და სამთომოპოვებითი მრეწველობის დარგებში.
უდავოა, რომ ეკონომიკური ზრდის მაღალი მაჩვენებელი, ნაწილობრივ, საბაზო ეფექტით არის გამოწვეული, რადგან 2020 წლის მარტი-ივნისის განმავლობაში, ძალაში იყო პანდემიასთან დაკავშირებული უპრეცედენტოდ მკაცრი შემზღუდავი ზომები, რამაც, პრაქტიკულად ეკონომიკის დარგების დიდი ნაწილის პარალიზება გამოიწვია. აღნიშნული შეზღუდვების პროპორციულობაზე და მიზანშეწონილობაზე კითხვის ნიშნები დღემდე არსებობს. თუმცა, მეორე მხრივ, მიმდინარე ზრდა 2020 წელს დაფიქსირებულ ზრდას ფარავს და 2019 წელთან შედარებით, იანვარ-აგვისტოში ეკონომიკურმა ზრდამ 5.9% შეადგინა. შესაბამისად, ეკონომიკის მინისტრის მითითება, იმის შესახებ რომ მიმდინარე ტენდენციით, 2020 წლის ეკონომიკის შემცირება აღმოფხვრილი იქნება და ზოგადი ეკონომიკური დინამიკა ზრდის ტრაექტორიას უბრუნდება, სიმართლეს შეესაბამება. ბუნებრივია რომ მიმდინარე ეკონომიკური ზრდა, პანდემიიდან გამომდინარე, მისასალმებელია, თუმცა ის, ისევე როგორც ზრდა, რომელიც 2012-2019 წლებში პანდემიამდე ფიქსირდებოდა, საქართველოს მსგავსი განვითარებადი ქვეყნისთვის მიზერულია და სიღარიბის რეალურად შემცირების მიზნის მისაღწევად არასაკმარისია. აქედან გამომდინარე, შეფასება რომ აღნიშნული ტრაექტორია პოზიტიურია, სიმართლეს არ წარმოადგენს და ნათია თურნავას განცხადება, „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, არის ნახევრად სიმართლე.
გრაფიკი 1: ეკონომიკური ზრდის (თვე წინა წლის შესაბამის თვესთან) თვიური დინამიკა (%) და ეკონომიკური შეზღუდვების სიმკაცრის ინდექსი 2020-2021 წლებში

Natia Turnava: “Economic growth figures allow us to say that not only will last year’s setback be completely annulled, but we are returning to a positive trajectory.”
The Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia, Natia Turnava, speaking about August’s forecasted economic growth rate, stated: “Economic growth figures allow us to say that not only will last year’s setback be completely annulled, but we will return to a positive trajectory.”
According to the preliminary estimates, the real gross domestic product (GDP) growth in August 2021 was 10.3% as compared to the same period of the previous year whilst the average economic growth rate of the first eight months of 2021 is 12.%. As reported by the National Statistics Office of Georgia, there was growth in the following fields as compared to the same period of the previous year: the processing industry, financial and insurance activities, trade, electricity, gas, steam and air conditioning supply, hotels and restaurants, transportation and storage, arts, leisure and recreation. However, construction and mountain mining industries experienced a decline.
It is undisputable that high economic growth is partly stipulated by the base effect, since unprecedentedly stringent pandemic-induced regulations were enforced in March-June 2020 which effectively caused a paralysis of most of the fields of the economy. Questions in regard to the proportionality and the expediency of these restrictions still persist, although, on the other hand, the current growth covers growth in 2020 and as compared to 2019, The economic growth in January-August 2021 constitutes 5.9%. Therefore, the emphasis made by the Minister of Economy and Sustainable Development that 2020’s economic decline will be offset and the general economic trajectory will return to a growth trajectory vis-à-vis the current trends is true. Naturally, given the pandemic, the current economic growth rate is something to welcome. However, such an economic growth rate, as well as the economic growth rate in 2012-2019 prior to the pandemic, is negligent for a developing country like Georgia and insufficient to achieve the goal of poverty reduction.
Therefore, the assessment that this trajectory is positive is not true and FactCheck concludes that Natia Turnava’s statement is HALF TRUE.
Graph 1: Economic Growth Rate (%) Monthly Dynamic (Compared to Relevant Months of the Previous Year) and Economic Restrictions Stringency Index in 2020-2021