ქართულ ინტერნეტ-სივრცეში პრორუსული და ნაციონალური მოძრაობის მხარდამჭერი წყაროების მიერ გავრცელდა ინფორმაცია, რომ მიხეილ სააკაშვილი საქართველოში NATO-ს ხომალდით, კერძოდ 28 სექტემბერს ბათუმის ნავსადგურში შემოსული NATO-ს მუდმივმოქმედი ნაღმსაწინააღმდეგო მეორე შენაერთის ერთ-ერთი ხომალდით, და/ან ამერიკული გემებით (მაგალითად, იხილეთ ბმული1, ბმული2, ბმული3, ბმული4).
რეალურად, 27 სექტემბერს ბათუმის პორტში NATO-ს მეორე ნაღმსაწინააღმდეგო საზღვაო შენაერთი (SNMCMG2) შემოვიდა, რომლის შემადგენლობაშიც არიან ესპანეთის საზღვაო ძალების Meteoro კლასის საპატრულო ხომალდი Rayo (P42 (ფლაგმანი), თურქეთის საზღვაო ძალების Engin კლასის ნაღმსაწინააღმდეგო TCG Edincik M260, იტალიის საზღვაო ძალების Gaeta კლასის ნაღმსაწინააღმდეგო ITS Viareggio M-5559, ბულგარეთის საზღვაო ძალების Sonya კლასის ნაღმსაწინააღმდეგო Shkval (62), რუმინეთის საზღვაო ძალების Musca კლასის ნაღმსაწინააღმდეგო ROS Lt Lupu Dinescu F-25. აღსანიშნავია, რომ ყველა გემი NATO-ს შენაერთს განეკუთვნება, თუმცა მათგან უშუალოდ აშშ-ის გემი არც ერთი არაა.
ბათუმის პორტში NATO-ს სამხედრო გემების ყოფნის მიუხედავად აუცილებელია, აღინიშნოს, რომ ისინი ბათუმში მიხეილ სააკაშვილის შემოყვანის მიზნით არ იმყოფებიან, არამედ მათ შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის სანაპირო დაცვის დეპარტამენტი მასპინძლობს; „ვიზიტის ფარგლებში, საქართველოს სანაპირო დაცვის დეპარტამენტისა და ნატოს საზღვაო შენაერთის ხომალდების მონაწილეობით, შავ ზღვაში ერთობლივი წვრთნები გაიმართება. სწავლება მიზნად ისახავს საქართველოს და ნატოს საზღვაო ძალების ურთიერთთავსებადობის ამაღლებას და ჩვენი ქვეყნის თავდაცვისუნარიანობისა გაძლიერებას“.
აღსანიშნავია, რომ „ასევე, დაგეგმილია სანაპირო დაცვის დეპარტამენტის აბორდაჟის ჯგუფების ნატოს სერტიფიცირების მეორე დონის შეფასების მეორე საფეხურის [NEL-2] გავლა, რაც შეფასების 4-წლიანი პროცესის ბოლო ფაზას წარმოადგენს“ და „ნატოს საზღვაო შენაერთის ვიზიტები საქართველოს პორტებში რეგულარულ ხასიათს ატარებს და, შავი ზღვის უსაფრთხოების განმტკიცების კუთხით, ნატო-საქართველოს თანამშრომლობის ერთ-ერთი ხელშესახები შედეგია“, მათ შორის, „2021 წელს ნატოს ხომალდები საქართველოს უკვე მეორედ სტუმრობენ“. აღნიშნული ადასტურებს, რომ NATO-ს გემების ბათუმის პორტში შესვლა გეგმიური ხასიათისაა და NATO-საქართველოს მჭიდრო პარტნიორული ურთიერთობების ფარგლებში დაგეგმილი და განხორციელებული აქტივობაა. შესაბამისად, NATO-ს მეორე ნაღმსაწინააღმდეგო საზღვაო შენაერთის ბათუმის პორტში შესვლა მიხეილ სააკაშვილის საქართველოში შესაძლო შემოსვლასთან არავითარ კავშირში არაა და გავრცელებული მტკიცება, თითქოს სააკაშვილი საქართველოში NATO-ს ან აშშ-ის სამხედრო გემებმა შემოიყვანეს, შეთქმულების თეორიაა, რომელსაც არავითარი ფაქტობრივი საფუძველი არ გააჩნია და ყალბ ამბავს წარმოადგენს.

Some pro-Russian and United National Movement supporting sources report in Georgian social media that Mikheil Saakashvili was brought back to Georgia by a NATO warship. In particular, they claim that it was either one of the vessels of the Standing NATO Mine Countermeasures Group 2 which arrived in Batumi on 28 September 2021 or/and American ship (for instance, see link 1, link 2, link 3 and link 4).
In fact, the Standing NATO Mine Countermeasures Group 2 (SNMCMG2) entered Batumi port on 27 September 2021. The SNMCMG2 consists of the Spanish Navy’s Meteoro class offshore patrol vessel Rayo (P42 (Flagship), the Turkish Navy’s Engin class mine warfare ship TCG Edincik M260, the Italian Navy’s Gaeta class mine warfare ship ITS Viaregio M-5559, the Bulgarian Navy’s Sonya class mine warfare ship Shkval (62) and the Romanian Navy’s Musca class mine warfare ROS Lt Lupu Dinescu F-25. Of note is that all these ships belong to the NATO fleet, although none of them is in fact a US ship.
Regardless of the presence of NATO warships in Batumi port, of important note is that they are not in Batumi to bring Mikheil Saakashvili but they are hosted by the Coast Guard Department of the Border Police of the Georgian Ministry of Internal Affairs:  “Within the framework of the visit, the Georgian Coast Guard Department and NATO Naval Unit ships will conduct joint exercises in the Black Sea. The purpose of the exercise is to increase the interoperability of the Georgian and NATO naval forces and strengthen our country's defence capabilities.”
Of additional note is that:  “The Coast Guard Department Boarding Teams will also undergo the second stage of the Second Level Assessment [NEL-2], the final phase of the four-year assessment process” and “NATO Naval Units regularly visit Georgian ports which is one of the tangible results of NATO-Georgia cooperation in terms of strengthening Black Sea security which is manifested by the fact that it is the second time NATO ships have visited Georgia in 2021.” This confirms that the entrance of NATO warships in Batumi port was planned and was scheduled within the scope of close NATO-Georgia partner relations. Therefore, the visit of the Standing NATO Mine Countermeasures Group 2 has nothing to do with Mikheil Saakashvili’s alleged return to Georgia and the widely promoted claim that Mr Saakashvili was brought back to Georgia by NATO or US military vessels is a conspiracy theory which has no solid ground and is fake news.