2021 წლის 26 სექტემბერს სოციალურ ქსელში Facebook-გვერდმა „ნამდვილი ცესკო ვართ ჩვენ“ ფოტო გაავრცელა. ფოტოს მიხედვით, ცენტრალური საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარემ 2021 წლის 8 სექტემბერს გამოსცა ბრძანება და 2 ოქტომბრის არჩევნებისთვის, საზოგადოებრივი ურთიერთობების დეპარტამენტს სირიის ცენტრალური საარჩევნო დეპარტამენტის თავმჯდომარისა და მისი კომისიის 2 წევრის მოწვევა დაავალა.
იხ. ფოტო
ცენტრალური საარჩევნო კომისიის ვებგვერდზე მსგავსი ბრძანება არ იძებნება. ამასთან, სირიის არაბთა რესპუბლიკის სადამკვირვებლო მისიის შესახებ ინფორმაცია არც საერთაშორისო სადამკვირვებლო მისიების ჩამონათვალშია.
აღნიშნული ბრძანების ნამდვილობასთან დაკავშირებით, „ფაქტ-მეტრი“ ცესკოს დაუკავშირდა. ცესკოს თანახმად, პოსტში მოცემული ბრძანება არ არსებობს და შესაბამისად, გავრცელებული ფოტო ყალბია. ასევე, ხსენებულ ფოტოს ცესკო საკუთარ Facebook- გვერდზეც გამოეხმაურა და აღნიშნა, რომ გავრცელებული ფოტო ყალბია.
აღსანიშნავია, რომ დასახელებული პოსტი სხვადასხვა პოლიტიკურ ჯგუფში, როგორც ქართული ოცნების მხარდამჭერ, ასევე ოპოზიციის მხარდამჭერ ჯგუფში, ერთი და იმავე facebook-მომხმარებლების მიერ (ბმული 1; ბმული 2; ბმული 3; ბმული 4) კოორდინირებულად გაზიარდა. მაგალითად, Facebook-მომხმარებლებმა Besika Dolidze და Marina Teqturmanidze აღნიშნული პოსტი როგორც ოცნების, ასევე ოპოზიციის მხარდამჭერ ჯგუფებში გააზიარეს.
(იხ. ფოტოები)
ამასთანავე, Facebook-მომხმარებელი Marina Teqturmanidze საკუთარ გვერდზე აზიარებს Facebook- გვერდის „სიმართლის დროა“ პოსტს. აღნიშნული გვერდი ძირითადად ხელისუფლებისადმი კრიტიკულად განწყობილი ჯგუფების, მათ შორის, არჩევნების სადამკვირვებლო ორგანიზაციების მადისკრედიტირებელ პოსტებს აზიარებს.

On 26 September 2021, the We Are the Real CEC Facebook page posted a photograph on social networks. According to this photograph, the CEC chairperson issued a decree on 8 September 2021 to instruct the Public Relations Department of the CEC to invite the head of Syria’s Central Election Department together with two department members.
See the photograph.
No such decree can be found on the CEC website. In addition, the list of international observation missions also does not include information about the observation mission from the Syrian Arab Republic.
FactCheck reached out to the CEC to verify the authenticity of the aforementioned decree. According to the CEC, there is no such decree and, therefore, the photograph is fabricated. In addition, the CEC responded to that photograph on its own Facebook page and declared that the photograph is fake.
Of note is that the aforementioned publication was co-ordinately shared in different political groups of supporters of both the Georgian Dream and the opposition by one and the same Facebook users (link 1, link 2, link 3 and link 4). For instance, Facebook users Besika Dolidze and Marina Teqturmanidze reposted this publication in groups supporting the Georgian Dream and the opposition.
In addition, Facebook user Marina Teqturmanidze also shared a publication of the Simartlis Droa Facebook page on her own Facebook account. This page mostly reposts publications intended to smear those critical of government groups, including election observation organisations.