სოციალურ ქსელში ეკატერინე ტიკარაძის გაყალბებული ციტატა გავრცელდა. Clickbait ვებგვერდებზე (ვებგვერდი, რომელიც ინტერნეტში მნახველთა წახალისების მიზნით, ისეთ მასალას ავრცელებს, რომელიც ბმულზე გადასასვლელად მკითხველის ყურადღების მიპყრობას ცდილობს) გავრცელებული ინფორმაციის თანახმად, ეკატერინე ტიკარაძე საქართველოს ყოფილ პრეზიდენტზე, მიხეილ სააკაშვილზე, საუბრობს და მას უგუნურს უწოდებს. ტიკარაძის თქმით, სააკაშვილი „უკრაინის მთავრობას და სახელმწიფოს გააკოტრებს, როგორც საქართველო გააკოტრა და მილიონები ჯიბეში ჩაიდო“.
სხვადასხვა წყარო აღნიშნულ ფრაზას სხვადასხვა მოვლენასთან აკავშირებს, თუმცა ორივე მათგანი ტიკარაძეს მიაწერს. Netsport.ge-ის 2020 წლის 6 მაისის სტატიის თანახმად, ტიკარაძე უკრაინის ვიცეპრემიერად მიხეილ სააკაშვილის შესაძლო დანიშვნას ეხმაურება. Publishers.ge-ის სტატიის თანახმად კი ამ ფრაზას ტიკარაძე სააკაშვილის მიერ გაკეთებულ განცხადებასთან დაკავშირებით იყენებს, რომლის თანახმადაც ხელისუფლებამ უნდა მიმართოს მალტას და უსასყიდლოდ მიიღოს ვაქცინა.
ორივე შემთხვევაში, ციტატის აღნიშნული ნაწილი ყალბია და ეკატერინე ტიკარაძეს არ ეკუთვნის. ღია წყაროებში ეკატერინე ტიკარაძის მსგავსი შინაარსის განცხადება არ იძებნება.
სინამდვილეში, Netsport.ge-ის სტატიაში ციტატის პირველი ნაწილი - „არ არის ლამაზი და მინიმუმ უხერხულობას ქმნის, როდესაც უკრაინა და საქართველოს სტრატეგიული პარტნიორია და ისინი ცდილობენ, რომ მაღალ თანამდებობაზე დანიშნონ ადამიანი, რომელიც საქართველოში სამივე ინსტანციის სასამართლოს მიერაა გასამართლებული, ძალიან მძიმე ბრალდებებით",- არა ეკატერინე ტიკარაძეს, არამედ კახი კალაძეს ეკუთვნის. კალაძემ მოცემული განცხადება 2020 წლის 28 აპრილს გააკეთა. განცხადება მიემართებოდა უკრაინის ვიცეპრემიერად მიხეილ სააკაშვილის შესაძლო დანიშვნას.
22 აპრილს, საქართველოს ექსპრეზიდენტმა Facebook-ზე დაწერა, რომ მან უკრაინის პრეზიდენტ ვოლოდიმირ ზელენსკისგან ვიცეპრემიერის თანამდებობაზე დანიშვნის შეთავაზება მიიღო.
ამასთან ერთად, წყარო - mysport.net.ge, რომელიც Netsport.ge-ს სტატიის ბოლოს აქვს მითითებული, ხელმიუწვდომელია.
რაც შეეხება Publishers.ge-ის სტატიას, მასალაში წარმოდგენილი ციტატის მეორე ნაწილი ნამდვილად ეკატერინე ტიკარაძეს ეკუთვნის. 2021 წლის 28 იანვარს ეკატერინე ტიკარაძემ ვაქცინებთან დაკავშირებით მიხეილ სააკაშვილის განცხადებას სრული სიცრუე და მოსახლეობის გაუგებრობაში შეყვანის მცდელობა უწოდა. როგორც ტიკარაძემ განაცხადა, მალტის ხელისუფლებას საკუთარი მოქალაქეებისთვისაც არ აქვს ვაქცინის საკმარისი რაოდენობა და შესაბამისად, საქართველოს მოთხოვნა ვერ დაკმაყოფილდებოდა. თუმცა სტატიის პირველ ნაწილში დაფიქსირებული ფრაზა ტიკარაძეს არ ეკუთვნის და არც ღია წყაროებში იძებნება.
სოციალურ ქსელში მოცემული ყალბი ციტატა ძირითადად მიხეილ სააკაშვილის, პარტია „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ და პარტიასთან აფილირებული პირების სახელებით ცნობილი Facebook-ანგარიშების საშუალებით ვრცელდება.

Ekaterine Tikaradze’s fabricated quote has been disseminated through social networks. According to the information reported by clickbait websites (websites promoting such content to increase the number of internet readers by encouraging people to click on a link), Ekaterine Tikaradze spoke about the former President of Georgia, Mikheil Saakashvili, and called him half-witted. It was also reported that Ms Tikaradze had stated the following:  “Saakashvili will bankrupt the state and the government of Ukraine, like he made Georgia bankrupt and pocketed millions.”
Different sources link this phrase to different events, although both of them ascribe it to Ekaterine Tikaradze. According to the 6 May 2020 article of Netsport.ge, Ms Tikaradze was making a comment about Mikheil Saakashvili’s possible appointment as Ukraine’s Deputy Prime Minister. However, according to the article of Publishers.ge, Ms Tikaradze used this phrase in connection to Saakashvili’s statement, urging the Government of Georgia to appeal to Malta and get vaccines for free.
In both cases, this part of the quotation is fake and does not belong to Ekaterine Tikaradze. No such statement made by Ekaterine Tikaradze can be found in any open sources.
In fact, the first part of the quotation published in the article of Netsport.ge – “It is not nice and at least it is embarrassing when Ukraine and Georgia are strategic partners and they try to appoint a person, who has been found guilty of very serious charges by the courts of all three instances here in Georgia, to a high position in Ukraine” – belongs to Kakhi Kaladze instead of Ekaterine Tikaradze. Mr Kaladze made this statement on 28 April 2020. The statement was made in connection to Mikheil Saakashvili’s potential appointment as the Deputy Prime Minister of Ukraine.
On 22 April 2020, the former President of Georgia, posted on Facebook that he had received an offer from the President of Ukraine, Volodymyr Zelensky, to be appointed as the Deputy Prime Minister.
In addition, the source which Netsport.ge indicates at the end of the article – mysport.net.ge – is currently unavailable.
In regard to the article of Publishers.ge, the second part of the quotation printed in the article indeed belongs to Ekaterine Tikaradze. On 28 January 2021, Ms Tikaradze said that Mikheil Saakashvili’s statement on the vaccines was a total lie and an attempt to mislead the population. As stated by Ms Tikaradze, the Government of Malta does not have sufficient doses of vaccines for its own citizens and, therefore, Georgia’s requests would not be granted. However, the phrase in the first part of the article does not belong to Ekaterine Tikaradze and also cannot be found in any open sources.
This fabricated quotation is mostly disseminated in the name of Mikheil Saakashvili, the United National Movement party and Facebook accounts affiliated with the party.