დეზინფორმაცია: ევროკავშირის სესხის სანაცვლოდ საქართველოს ავღანელი ლტოლვილები უნდა მიეღო
12 სექტემბერს ონლაინ მედია სააგენტომ „თვალსაზრისი“ დეზინფორმაციული შინაარსის ბლოგი გამოაქვეყნა, რომლის ავტორიც ლაშა ამირეჯიბია. ამირეჯიბი საქართველოში ყოფილი პრეზიდენტის, მიხეილ სააკაშვილის შემოყვანის გეგმაზე საუბრობს, გაურკვეველ წყაროებზე დაყრდნობით. გარდა ამისა, ის 75 მილიონი ევროს ოდენობის სესხზეც ამახვილებს ყურადღებას, რომელიც საქართველოს ევროკავშირისგან COVID-19 პანდემიით გამოწვეულ კრიზისთან გამკლავებაში დასახმარებლად უნდა მიეღო.
„ჩემთვის წყაროების მიერ მოწოდებულ ინფორმაციაში აგრეთვე ნახსენები იყო ის 75 მილიონი დოლარი, რის სანაცვლოდაც ჩვენს ქვეყანას უნდა მიეღო ავღანელი ლტოლვილები, რაზეც ჩვენმა ხელისუფლებამ უარი განაცხადა“, - წერს ავტორი.
ინფორმაცია, რომ 75 მილიონი ევროს ოდენობის თანხის მიღების სანაცვლოდ, საქართველოს ავღანელი ლტოლვილები უნდა მიეღო, სინამდვილეს არ შეესაბამება. შესაბამისად, უნდა შეფასდეს, როგორც ყალბი ამბავი.
ევროკავშირისგან 75 მილიონი ევროს ოდენობის სესხის მიღების წინაპირობები ევროკავშირსა და საქართველოს შორის ურთიერთგაგების მემორანდუმის ფარგლებში განისაზღვრა, რომელთა შორის მთავარი, სასამართლო სისტემის რეფორმას უკავშირდებოდა (იხ. „ფაქტ-მეტრის“ სტატია მსგავს თემაზე). მემორანდუმით ავღანელი ლტოლვილების საქართველოში მიღება გათვალისწინებული არ იყო.
აღსანიშნავია, რომ სასამართლო სისტემის ნაწილში მემორანდუმით გათვალისწინებული პირობები მოგვიანებით ზუსტად აისახა „შარლ მიშელის დოკუმენტში“, რომელიც 19 აპრილის შეთანხმების ფარგლებში მომზადდა და რომელიც „ქართულმა ოცნებამ“ 28 ივლისს დატოვა.
31 აგვისტოს კი ცნობილი გახდა, რომ 75 მლნ ევროს დახმარებაზე (ევროკავშირიდან მისაღები 150 მლნ-იანი მაკროფინანსური დახმარების მეორე ტრანშის) საქართველომ უარი თქვა.
მალევე, საქართველოში ევროკავშირის წარმომადგენლობამ განცხადება გაავრცელა, რომ საქართველომ ვერ შეძლო საკმარისად შეესრულებინა მაკროფინანსური დახმარების მიღების პირობა, კერძოდ, გაეზარდა სასამართლო სისტემის დამოუკიდებლობა, ანგარიშვალდებულება და ხარისხი.
ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, სინამდვილეში ხელისუფლებამ უბრალოდ დაასწრო ევროკავშირს განცხადების გაკეთება და წარმოაჩინა, თითქოს თავად აცხადებდა უარს იმ დახმარების მიღებაზე რომლის გამოყოფასაც, საქართველოს ხელისუფლების მხრიდან ნაკისრი ვალდებულებების შეუსრულებლობიდან გამომდინარე, არც არავინ აპირებდა.
რაც შეეხება, საქართველოს მიერ ავღანელი ლტოლვილების მიღების საკითხს, აღნიშნულთან დაკავშირებით მანიპულაციები რუსული სამთავრობო არხებიდან გავრცელდა. საგარეო საქმეთა სამინისტროს ინფორმაციით, რუსული სააგენტოების მხრიდან მიზანმიმართულად გავრცელდა დეზინფორმაცია, თითქოს საქართველომ ავღანელი ლტოლვილები შეიფარა. საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრის, დავით ზალკალიანის განცხადებით, საქართველოში ავღანელი ლტოლვილების შეფარება დროებითი ღონისძიებაა: „საუბარია მხოლოდ რამდენიმე ათეულ ადამიანზე, კერძოდ, სავალუტო ფონდში, მსოფლიო ბანკში, ამერიკის დემოკრატიის განვითარების ფონდში, საერთაშორისო რესპუბლიკურ ინსტიტუტში, აზიის განვითარების ბანკსა და ავღანეთში მოქმედ სხვა საერთაშორისო ორგანიზაციებში დასაქმებულ პირებზე, რომელთა საქართველოში ევაკუაცია საერთაშორისო პარტნიორებთან მჭიდრო კოორდინაციით ხორციელდება. ეს პირები საქართველოში მხოლოდ რამდენიმე საათით რჩებიან და ამის შემდგომ. ისინი დანიშნულების ქვეყნებში მიემგზავრებიან“.

Disinformation:  In exchange for the loan from the EU, Georgia was supposed to admit Afghan refugees
Disinformation: In exchange for the loan from the EU, Georgia was supposed to admit Afghan refugees
21/09/2021
On 12 September 2021, the Tvalsazrisi online media agency published a blog post, authored by Lasha Amirejibi, which contained disinformation. Mr Amirejibi, making reference to some identified sources, speaks about the plan of bringing the former Georgian President, Mikheil Saakashvili, back to the country. In addition, he highlights the EUR 75 million loan which Georgia was supposed to receive from the EU to tackle the COVID-19 pandemic-induced crisis.
The author writes:  “In this information, provided by my sources, a USD 75 million (sic) loan is also mentioned. In exchange for that loan, our country was supposed to admit Afghan refugees and our government rejected this.”
Information that Georgia was supposed to admit Afghan refugees in exchange for EUR 75 million is not true. Therefore, it should be assessed as fake news.
The main pre-conditions for getting the EUR 75 million loan from the EU were determined in the Memorandum of Understanding signed between the EU and Georgia. Of these pre-conditions, the most important was related to the reform of the judiciary (see FactCheck’s article). The Memorandum did not envision the admission of Afghan refugees to Georgia.
These conditions, pertaining to the judiciary in the Memorandum of Understanding, were later precisely reflected in Charles Michel’s Document which was produced within the scope of the 19 April Agreement and from which the Georgian Dream withdrew on 28 July 2021.
On 31 August 2021, it was reported that Georgia refused to take the second disbursement in the amount of EUR 75 million from the total EUR 150 million in micro-financial assistance from the EU.
Shortly thereafter, the EU Representation to Georgia released a statement that that Georgia failed to sufficiently address the condition for this macro-financial assistance and, notably, to increase the independence, accountability and quality of the judicial system.
Given all of the aforementioned factors, we may say that the Government of Georgia simply went ahead of the EU in order to make a statement to make it look like it was Georgia that refused to take the financial assistance which, in fact, it would not be receiving owing to the failure of the government to respect the commitments it took.
In regard to the issue of Georgia ostensibly going to admit Afghan refugees, manipulations about this have been disseminated from the Russian government news channels. According to the information of the Ministry of Foreign Affairs of Georgia, Russian news agencies deliberately promoted disinformation that Georgia gave shelter to Afghan refugees. As stated by the Minister of Foreign Affairs of Georgia, Davit Zalkaliani, admission of Afghan refugees to Georgia is only an interim measure:  “We are talking about several dozen individuals who have been employed in the International Monetary Fund, the World Bank, USAID, the International Republican Institute, the Asia Development Bank and other international organisations based in Afghanistan. These people were evacuated to Georgia in close coordination with our international partners. They are spending only a couple of hours in Georgia and then are traveling to their countries of destination.”