რამდენიმე დღის წინ, მედია საშუალებებმა გამოაქვეყნეს, სავარაუდოდ, სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურიდან გაჟონილი ინფორმაცია ეკლესიის და საეკლესიო პირების შესახებ. ამ რამდენიმე ათასი ფაილიდან ჩვენ კარგად ვნახეთ, რას არ უნდა აკეთებდეს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახური, რა მიზნებს არ უნდა ემსახურებოდეს და რაში არ უნდა ხარჯავდეს გადასახადის გადამხდელების მიერ მიცემულ ფულს.
ეს ჩანაწერები მხოლოდ ერთი ნაწილია იმ საშინელი და საყოველთაო თვალთვალისა, რომელსაც სახელმწიფოს სახელით ეს უწყება ახორციელებს. ჯერჯერობით გაჟონილ დოკუმენტებში ძირითადად სასულიერო პირთა შესახებ არსებული ფაილებია მოცემული, თუმცა ფაილების შინაარსი, სტრუქტურა, ორგანიზებულობა გვიჩენს ორ ძალიან რაციონალურ მოლოდინს: 1. ამგვარი თვალთვალი გრძელდება ახლაც, როცა ამ სტატიას კითხულობთ; 2. ამგვარი თვალთვალი, გარდა სასულიერო პირებისა, ხორციელდება ყველაზე, ვინც რაიმე ფორმით საინტერესო ობიექტია სახელმწიფოსთვის და, სავარაუდოდ, არსებობს სხვა ფაილები მედიის, ბიზნესის, პოლიტიკოსების (როგორც ოპოზიციის, ასევე მმართველი გუნდის წარმომადგენლების) და სხვათა შესახებ. სხვათა შორის, ამავე ფაილებში ვხვდებით თბილისის უბნების მიხედვით დალაგებულ სხვადასხვა მსხვილი და საშუალო ბიზნესების კარტოთეკას, თავისი მფლობელებით და სხვა დაახლოებული პირებით.
თუ ჩანაწერების ავთენტურობა დამტკიცდა, აღმოჩნდება, რომ სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურში ბრძანების საფუძველზე შექმნილია „თვალთვალის“ სამმართველო, რომლის მიზანიც არის ყველაფრის ჩაწერა, რაც საზოგადოებისთვის მეტნაკლებად ცნობილ ადამიანებს ეხება. გავრცელებული ინფორმაციით დგინდება, რომ სუს-ში იქმნება განყოფილებები, რომელთაც კონკრეტული ჯგუფის წარმომადგენელთა თვალთვალი ევალებათ. ამ შემთხვევაში, საუბარი ეკლესიაზეა. ერთი შეხედვითაც ჩანს, რომ დოკუმენტის რეალური შინაარსი საგანგაშოა და რეალურ საფრთხეებს აჩენს.
რა ვნახეთ?
ფაილები, რომლებიც ინტერნეტის საშუალებით გავრცელდა, სასულიერო პირებს შეეხებოდა. დოკუმენტები სხვადასხვა საქაღალდეებად და ფაილად იყო დახარისხებული და სუს-ის სხვადასხვა აღმოჩენა თემატურად იყო განაწილებული. მაგალითად, ცალკე ფაილები დაეთმო კორუფციას, რუსეთთან კავშირებს, მრუშობის ცოდვას. ცალკე ვხედავთ დღიურ მოხსენებებს საპატრიარქოს შიგნით მიმდინარე მოვლენების შესახებ, დახარისხებული და აღწერილია ყველა მღვდელმთავარი, თუ გავლენიანი სასულიერო პირი, შეგვიძლია ვნახოთ რომელი სასულიერო პირი როდის გადაიბირა საბჭოურმა კგბ-მ, შეგვიძლია ვნახოთ, ვინ ვისთან წევს და ვინ ვის ეტრფის. ეს ყველაფერი კი ხდება სატელეფონო მოსმენების, გატეხილი იმეილ მიმოწერების, უკანონო მიყურადების, მათ შორის, ბინებში და სხვა არალეგიტიმური, არაკონსტიტუციური გზების გამოყენებით.
გასაჯაროებულ დოკუმენტებში იკვეთება ტოტალური და უკონტროლო ჩარევა სასულიერო პირთა ცხოვრებაში, არამარტო მაღალიერარქების, არამედ რიგითი სასულიერო პირების ცხოვრებაში, მათი ფარული მიყურადება და ჩაწერა, მათი სექსუალური ცხოვრების შესახებ ოპერატიული ინფორმაციის „დაპატაკება,“ მათი „არატრადიციული“ სექსუალური კავშირების აღმოჩენა და, სადაც ჩაწერა ვერ მოხერხდა, სქემები - როგორ გახადონ გადაღება შესაძლებელი. [1] ამის მაგალითია ერთ-ერთი პირის სახლის გასაღების ასლის დამზადების გეგმა, რათა თვალთვალი საცხოვრებელ ბინაშიც გამხდარიყო შესაძლებელი.
ჩანაწერებიდან ირკვევა, რომ სუს-ი პედოფილ მღვდელმსახურსაც უთვალთვალებდა. არასრულწლოვანთან სექსუალურ კავშირს არ ჰქონია ერთჯერადი ხასიათი. ბავშვი არ ყოფილა ერთი, იყო რამდენიმე სხვადასხვა შემთხვევა (მინიმუმ ორი). სუს-ი უთვალთვალებდა, იწერდა, აოქმებდა, ინახავდა. რეაგირების გარეშე.
დოკუმენტები ნათელს ხდის, რომ სუს-ი იღებდა ინფორმაციას კანონდარღვევათა შესახებ, იწერდა, აოქმებდა და ინახავდა - რეაგირება, რამდენადაც საჯაროდაა ცნობილი, ამგვარ ფაქტებზე, არ მომხდარა.
არ მომხდარა რეაგირება, მათ შორის, ისეთ მძიმე თემებზე, როგორიც რუსეთისათვის ინფორმაციის მიწოდებაა, არადა სწორედ ამგვარ ფაქტებზე რეაგირებაა სუს-ის პირველადი ფუნქცია.
დოკუმენტებიდან ირკვევა, რომ „ჩაწერილთა“ შორის დიპლომატიური მისიის წარმომადგენლებიც მოხვდნენ. გაურკვეველია, ისინი ამ ჩანაწერებში მოხვდნენ, რადგან სასულიერო პირებს ესაუბრებოდნენ, თუ მათ თვალთვალზე ცალკე განყოფილება მუშაობდა, თუმცა ფაქტია, რომ დოკუმენტებში დიპლომატთა საუბრის კრებსებიც მოხვდა. ასევე უსმენდნენ მოქმედ და ყოფილ პარლამენტის წევრებს და ჟურნალისტებს.
რა გავიგეთ?
გავიგეთ, რომ სუს-ი კვლავ უკანონოდ გვითვალთვალებს. მას აქვს სრულიად უკონტროლო ძალაუფლება ჩვენს პირად ცხოვრებაზე, ჩვენს ქცევაზე. ის ისმენს ჩვენს პირად საუბრებს ყველა ელექტრონულ მოწყობილობაზე და ყველგან - მათ შორის, სახლშიც. სუს-ი იჭრება ისეთ პირად სივრცეებში, როგორიც საძინებელია. არაფერია დაფარული და არსად ვართ უსაფრთხოდ და მარტო.
ამგვარი ტოტალური თვალთვალი „საფრთხეს უქმნის პირადი ცხოვრების უფლებით სარგებლობას, ადამიანებში აჩენს პირადი სივრცის დაუცველობის განცდას, ხელყოფს ადამიანის ღირსებას, უზღუდავს მას ქცევას და დამანგრეველ გავლენას ახდენს მის ემოციურ მდგომარეობაზე“,- წერია სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურის განცხადებაში. თუმცა სახელმწიფო ინსპექტორი აღნიშნავს, რომ ის მოკლებულია შესაძლებლობას, გამოიძიოს მოცემული ფაქტები და დასაჯოს დამნაშავე.
იმის გარდა, რომ გვითვალთვალებენ, შეინიშნება კიდევ ერთი სახიფათო ტენდენცია - ინტერპრეტირება. უბრალოდ კი არ გვისმენენ და იწერენ ჩვენს საუბრებს, არამედ აოქმებენ და ამ ოქმებში, სუს-ის რომელიმე აგენტი, რომელიც მოგვამაგრეს, ინტერპრეტირებს ჩვენი საქციელისა და საუბრის შინაარსს. ეს ქმნის საფრთხეს, რომ უბრალოდ კი არ გვისმენენ, შეიძლება მოსმენილიდან აზრი ვერ გამოიტანონ და უკანონო თვალთვალით მოპოვებულ უკანონო მასალით ცილიც დაგვწამონ.
რა გავაკეთოთ?
ყველა მცდელობა, რომ ამ უკონტროლო ძალაუფლებაზე შეზღუდვები დაწესდეს, შეჩერებულია. საკონსტიტუციო სასამართლო დუმს 2017 წლის სარჩელზე, რომლის მიზანიც სწორედ ამგვარი ტოტალური უფლებამოსილების შეზღუდვაა.
წინა შემთხვევაში, როდესაც ფარული მიყურადების შესახებ სკანდალი გასკდა, ყველაფერი იმით დასრულდა, რომ კადრების მატარებელი CD დისკები (და მათი ყველა ასლი) 2013 წლის სექტემბერში საზეიმო ვითარებაში განადგურდა. კომისიამ მაშინ ფარული ჩანაწერების ათასობით ფაილი განიხილა, მათგან პირადი ცხოვრების ამსახველები გამოყო და გაანადგურა.
შემდგომში ვნახეთ პირადი ცხოვრების შესახებ მასალის გამოქვეყნების არაერთი შემთხვევა, როდესაც პოლიტიკოსებისა თუ სხვა საჯარო ფიგურების პირადი ცხოვრების ამსახველი ვიდეოჩანაწერები გამოქვეყნდა. რეაგირება არც ამ შემთხვევაში მოჰყოლია. მათ შორის, ამ ვიდეოთა ნაწილი ისეთ დროს იყო ჩაწერილი, რომ წესით განადგურებულ ვიდეოფაილებში უნდა მოხვედრილიყო. შესაბამისად, კადრების „წაშლამ“ არ იმუშავა.
ამჯერად, მოცემულ ამბავს, უმკაცრესი რეაგირება უნდა მოჰყვეს. არა მმართველი ძალისგან, რომლის სამსახურშიც ეს სისტემა დგას და უკვე წლებია, ნაცვლად შეზღუდვისა, სულ უფრო ტოტალურ სახეს იღებს, არამედ ადამიანებისგან, უბრალო მოქალაქეებისგან. გაჟონილი ინფორმაციის შემდგომ სუს-მა განცხადება გამოაქვეყნა, რომელშიც ამბობს, რომ თურმე „მსგავსი ინფორმაციის ტირაჟირება შეურაცხყოფს ცალკეული ადამიანების, უსაფრთხოების ოფიცრებისა და მთლიანად სამსახურის პატივსა და ღირსებას“.
ჩვენი მხრიდან კი შეგვიძლია გითხრათ, რომ თუ საქმე გამოძიებული არ იქნება და კონკრეტული ადამიანები არ დაისჯებიან, სანამ არ დაისჯებიან დამკვეთები, დამკვეთის უფროსები, შემსრულებლები, სანამ არ დაისჯება ყველა, ვინც პირდაპირ ან ირიბად იყო ჩართული, ან იცოდა ამგვარი ტოტალური თვალთვალის ოპერაციის შესახებ, სანამ სახელმწიფოს უმაღლესი პოლიტიკური თანამდებობის პირები, პრემიერი, შს მინისტრი, სუს-ის უფროსი ბოდიშს არ მოიხდიან და, გამოძიების დაწყებამდე, პოლიტიკურ პასუხისმგებლობას არ აიღებენ, მანამდე, დიახ, - არც სამსახურს და არც მანდ დასაქმებულ უსაფრთხოების ოფიცრებს არ გაქვთ არც პატივი და არც ღირსება. შეუძლებელია ისაუბრო იმ ადამიანთა, ან უწყებათა „ღირსებასა და პატივზე“, რომელნიც ბავშვზე სექსუალურ ძალადობას კი არ სჯიან, არამედ მოძალადეზე კომპრომატის შექმნის მიზნით, ვიდეოჩანაწერს აკეთებენ.
[1]  ჩვენ არ ვაპირებთ არცერთი ფაქტის განხილვას, მით უმეტეს, პირთა იდენტიფიცირებას. მეტიც, „ფაქტ-მეტრის“ გუნდი იზიარებს „თანასწორობის მოძრაობის“ პოზიციას იძულებითი ქამინგ-აუთის შესახებ.

A few days ago, the Georgian media published information allegedly leaked from the State Security Service about the Church and the clergy. In these several thousand files, we clearly saw what the State Security should not be doing, what objectives should not be served and for what taxpayer money should not be spent.
These recordings are only a portion of the horrible and total surveillance which this body carries out on behalf of the state. Thus far, the leaked documents contain files about the clergy. However, the content, the structure and the organised nature of these files give rise to two very rational expectations: 1. This surveillance continues now as you read this article and 2. Apart from the clergy, anyone of any interest for the state is subject to such surveillance and it is likely that there are files on people in the media, business, politics (from both sides of the isle) and others. Incidentally, in these files we find a catalogue of different big and medium businesses categorised by districts of Tbilisi, including information of business owners and other affiliated individuals.
If the authenticity of these recordings is proven, it will mean that it was decreed to establish the “surveillance” division in the State Security Service which aims to record anything pertaining to people who are more or less recognisable by the public. It is reported that units are created in the State Security Service which are charged to carry out surveillance on people of specific groups. In this case, we speak about the Church. It is evident at the very first glance that the content of the documents is alarming and gives rise to real dangers.
What did we see?
The files, circulating through the internet, are about the clergy. The documents were categorised into different folders and files and different findings of the State Security Service were distributed thematically. For instance, there were separate files on corruption, ties with Russia and sins of lust. There are separate daily briefs on the situation within the Patriarchate of the Georgian Orthodox Church. All senior Church hierarchy and influential clergy are categorised and described. We can see when was each clergyman was recruited by the Soviet KGB as well as who sleeps with whom and who is enamoured of whom. All of this happens by phone wiretapping, hacking email communication and illegal eavesdropping, including in people’s apartments, and by other illegitimate and unconstitutional means.
The leaked documents bring to light the total and uncontrolled interference in the lives of the clergy. This interference does not end with the senior hierarchy but also targets the rank-and-file clergy. There are cases of clandestine eavesdropping and wiretapping and documenting their sexual lives as well as the detection of their “non-traditional” sexual encounters and, if recording is not possible, finding ways to make recordings happen [1]. One of the examples of this is a plan of making a copy of house key of one of the individuals in order to make surveillance possible at home as well.
The recordings show that the State Security Service carried out surveillance on a paedophile priest who had multiple sexual acts with minors as there were at least two different minors involved. The State Security Service continued surveillance, recording, documenting and storing but not responding to the incidents.
These documents illustrate that the State Security Service collected information about unlawful acts, recorded, documented and kept them. There are no publicly reported instances of the State Security Service responding to the transgressions.
There were no reactions on such gruesome issues as providing information to Russia. However, it is the most important function of the State Security Service to respond to facts like these.
The documents shed light on the fact that employees of foreign embassies were among those “under surveillance.” It is uncertain whether they ended up in the recordings because of their conversations with the clergy or if a separate unit was charged with their surveillance. However, it is a fact that briefs containing the conversations of diplomats also ended up in the documents. In addition, incumbent and former MPs and journalists were also subject to eavesdropping.
What did we learn?
We learned that the State Security Service continues illegal surveillance on us. It has absolutely unfettered authority over our private lives and our behaviour. It eavesdrops on our private conversations on every electronic device and everywhere – homes are no exception. The State Security Service invades such personal space as bedroom. Nothing is out of sight and nowhere are we safe and alone.
This type of total control “threatens exercising the right to private life, makes people believe their private space is unprotected, infringes upon human dignity, limits their behaviour and devastates their emotional state” – reads the statement issued by the State Inspector’s Service of Georgia. However, the State Inspector says that she lacks the capacity to investigate the facts and bring the perpetrators to justice.
On top of carrying out surveillance on us, there is yet another dangerous trend – interpreting what we say. They not only eavesdrop and record our conversations but document them and in these documents, one of the operatives of the State Security Service which were attached to us, interprets our behaviour and the content of our conversation. This is dangerous in a way that they not only eavesdrop on us but may not make sense of what they hear and can defame us by illegal data obtained through illegal surveillance.
What should we do?
All attempts to put limits on this uncontrolled power are currently suspended. The Constitutional Court is silent on a 2017 lawsuit which aims to curb such total and overwhelming powers.
In the previous case, when the scandal on clandestine eavesdropping broke out, all ended by the ceremonial destruction of CD disks (and all of their copies) containing footage in September 2013. The commission then reviewed thousands of files of clandestine recordings, separated footage of private lives and destroyed it.
Afterwards, we saw numerous cases of the publication of footage of private lives when videos, containing activities from the private lives of politicians and other public figures, went online. There was no response in these cases either. Notably, some of those videos were recorded during the same time as the others and they should have been among the destroyed video files. Therefore, the “erasing” of footage did not work.
This time, the harshest of reactions should follow this leak. Not from the ruling party, which this system has been serving for years, and instead of being limited is becoming more total. This response should come from people, from normal citizens. After the leak, the State Security Service issued a statement saying that the “spread of such information disrespects the honour and the dignity of separate individuals, security officers and the entire service.”
From our side, we should say that if the case is not investigated and specific people are not brought to justice, if the people who ordered this, their superiors, those who executed the orders and everyone who was directly or indirectly involved or was aware of such a total surveillance are not punished, if the highest public officials, the Prime Minister, the Minister of Internal Affairs and the Head of the State Security Service do not apologise and take political responsibility, until then yes – neither the service nor the security officers working there have any dignity and honour. It is impossible to speak about the “dignity and the honour” of those people or services which do not punish sexual assaults on children but make video footage in order to have compromising evidence against the child molester.