გრიგოლ ვაშაძე: ჩვენთან ბავშვთა სიკვდილიანობის კოეფიციენტი არის 9, ორჯერ მეტი ვიდრე ევროპაში
რეზიუმე: 2020 წლის მონაცემებით, 5 წლამდე ასაკის ბავშვთა სიკვდილიანობის კოეფიციენტმა 9.3 პრომილე [1] შეადგინა. აღნიშნული მაჩვენებელი ევროპის რეგიონის საშუალო მაჩვენებელს (4.7) დაახლოებით 2-ჯერ აღემატება. ასევე აღემატება ევროპისა და ცენტრალური აზიის რეგიონის მაჩვენებელს (8).
მდგრადი განვითარების სამიზნე მაჩვენებლის მიხედვით, 2030 წლისთვის საქართველომ 5 წლამდე ასაკის ბავშვთა სიკვდილიანობის მაჩვენებელი (1000 ცოცხლადშობილზე) 6-მდე უნდა შეამციროს. 5-წლიან პერიოდში ბავშვთა სიკვდილიანობის მაჩვენებელი ჯამში მხოლოდ 0.9 პუნქტით შემცირდა.
საქართველოს პარლამენტის წევრმა, გრიგოლ ვაშაძემ ტელეკომპანია „ფორმულას“ ეთერში განაცხადა: „ჩვენთან ბავშვების სიკვდილიანობა 1000-ზე არის 9, ორჯერ მეტი ვიდრე ევროპაში“.
ბავშვთა სიკვდილიანობის შემცირება გაეროს მდგრადი განვითარების ერთ-ერთ მიზანს წარმოადგენს. 2015 წელს განსაზღვრული სამიზნე მაჩვენებლის მიხედვით, 2030 წლისთვის საქართველომ 5 წლამდე ასაკის ბავშვთა სიკვდილიანობის მაჩვენებელი (1000 ცოცხლადშობილზე) 6-მდე უნდა შეამციროს. 2020 წლის მონაცემებით, 5 წლამდე ასაკის ბავშვთა სიკვდილიანობის კოეფიციენტმა (1000 ცოცხლადშობილზე) 9.3 პრომილე შეადგინა. 2015 წელს 5 წლამდე ბავშვთა გარდაცვალების მაჩვენებელი 10.2 იყო. 2016-2017 წლებში ბავშვთა სიკვდილიანობის კოეფიციენტი 11.2-მდე გაიზარდა, შემდეგ კი, 2020 წლისთვის 9.3-მდე შემცირდა. 5-წლიან პერიოდში ბავშვთა სიკვდილიანობის მაჩვენებელი ჯამში 0.9 პუნქტით შემცირდა. ამ ტემპით მდგრადი განვითარების მიზნებით დასახული მაჩვენებლის მიღწევა რთული იქნება.
აქვე აღსანიშნავია, რომ ჩვილ ბავშვთა მოკვდაობის კოეფიციენტი (1000 ცოცხლად დაბადებულზე) 7.9 პრომილეა. ეს მაჩვენებელი წინა წელთან შედარებით არ შეცვლილა, ხოლო 2015 წლის მაჩვენებელზე მხოლოდ 0,7 პუნქტით ნაკლებია.
გრაფიკი 1: საქართველოში ჩვილ ბავშვთა და 5 წლამდე ასაკის ბავშვთა სიკვდილიანობის კოეფიციენტი, 1000 ცოცხლადშობილზე [2]
გაეროს უწყებათაშორისი ჯგუფის IGME მონაცემებით, ევროპის რეგიონში [SDG regions] 5 წლამდე ასაკის ბავშვთა გარდაცვალების კოეფიციენტი საშუალოდ 4.7 პრომილეა, რაც საქართველოს მაჩვენებელზე დაახლოებით 2-ჯერ ნაკლებია.
ევროპისა და ცენტრალური აზიის რეგიონში [UNICEF regions], რომელიც საქართველოსაც მოიცავს, 5 წლამდე ბავშვთა გარდაცვალების კოეფიციენტი 8 პრომილეა. საქართველოს მაჩვენებელი, ევროპისა და ცენტრალური აზიის რეგიონის საშუალო მაჩვენებელსაც აღემატება.
[1] ყოველ 1000 ერთეულზე - მოცემულ შემთხვევაში ყოველ 1000 ცოცხლადშობილზე გარდაცვლილი ბავშვების რაოდენობა
[2] 2000-2013 წლების მაჩვენებლები წარმოადგენს შეფასებით მონაცემებს; 2014 წლიდან ეყრდნობა რეგისტრირებულ მონაცემებს

Grigol Vashadze: “Our child mortality rate is nine which is twice as much as compared to Europe.”
Resume: According to 2020 data, the child mortality rate among children under the age of five years is 9.3 promile[1]. This is figure is nearly twice as high as compared to the average indicator (4.7) in Europe [2]. It is also higher as compared to Central Asia’s figure (8).
According to sustainable development goals, Georgia should reduce the mortality rate of children under the age of five years (for 1,000 live births) to 6. In the last five-year period of 2016-2021, the child mortality rate decreased only by 0.9 of a point in total.
Grigol Vashadze, MP of the Parliament of Georgia, stated on air on TV Formula: “Our child mortality rate per 1,000 is nine which is twice as much as compared to Europe.”
The reduction of child mortality is one of the UN’s sustainable development goals. According to sustainable goal indicators defined in 2015, Georgia should reduce the mortality rate of children under the age of five years (per 1,000 live births) to 6 by 2030. According to 2020 data, the child mortality rate among children under the age of five years is 9.3 promile. In 2015, the mortality rate for children under the age of five years was 10.2 which increased to 11.2 in 2016-2017 and dropped to 9.3 in 2020. In the last five-year period of 2016-2021, the child mortality rate decreased only by 0.9 of a point in total. It would be hard to achieve the sustainable development goal indicator with this pace.
Of additional note is that the infant mortality rate (per 1,000 live births) is 7.93 promile. This figure remains unchanged as compared to the previous year and is only 0.7 of a point lower as compared to the figure for 2015.
Graph 1: Infant and Under-Five Child Mortality Rate in Georgia, Per 1,000 Live Births
According to the data of the United Nations Inter-Agency Group for Child Mortality Estimation, the mortality rate for children under the age of five years in Europe’s region (SDG regions) is 4.7 promile on average which is almost twice as less as compared to that of Georgia’s.
In the Europe and Central Asia region (UNICEF regions) which also includes Georgia, the mortality rate for children under the age of five years is 8 promile. Georgia’s mortality rate for children under the age of five years is also higher as compared to the average figure for the Europe and Central Asia region.