„ალტ-ინფოს“ მანიპულაცია ნინოწმინდის ბავშვთა პანსიონში მიმდინარე მოვლენების შესახებ
2021 წლის 3 ივნისს ულტრამემარჯვენე პლატფორმა „ალტ-ინფოს“ ეთერში, ნინოწმინდის ბავშვთა პანსიონთან დაკავშირებით, არაერთი დეზინფორმაცია და მანიპულაცია გაჟღერდა. გარდა ამისა, გადაცემის წამყვანები გადაცემაში სახალხო დამცველისა და სხვადასხვა არასამთავრობო ორგანიზაციის დისკრედიტაციას ცდილობდნენ.
მტკიცება 1. ეკლესიის მიმართ მიმდინარეობს ორკესტრირებული შეტევა. ნინოწმინდის ქეისი არ არის სპონტანური. კონკრეტული მიზანი არის ეკლესიის დისკრედიტაცია
სახალხო დამცველის ანგარიშები და 15 აპრილის შემდეგ ნინოწმინდის ბავშვთა პანსიონის ირგვლივ განვითარებული მოვლენები ადასტურებს, რომ საქმე ეხება პანსიონში ბავშვთა უფლებრივი მდგომარეობის მონიტორინგის შესაძლებლობას და ბავშვთა მიმართ სავარაუდო ძალადობის უკვე გამოვლენილ ფაქტებზე ეფექტურ რეაგირებას. მნიშვნელოვანია, აღინიშნოს, რომ ნინოწმინდის ბავშვთა პანსიონი საზოგადოების ყურადღების ცენტრში იქ გამოვლენილი სავარაუდო დანაშაულისა და სახელმწიფო ინსტიტუტის საქმიანობაში ხელის შეშლის კონკრეტული ფაქტების გამო მოექცა. რეალური ფაქტებისა და მათ შორის, საპატრიარქოს ოფიციალური პოზიციის საპირისპიროდ, „ალტ-ინფოს“ საზოგადოება შეცდომაში შეჰყავს და არსებულ რეალობას ისე წარმოაჩენს, თითქოს ბავშვთა მიმართ ძალადობის სავარაუდო ფაქტებზე რეაგირება, ასევე, სახალხო დამცველისა და სხვა უფლებადამცველი აქტორების მიერ საქართველოს კანონმდებლობით განსაზღვრული უფლებამოსილების განხორციელების მოთხოვნა, ბავშვთა ინტერესების დაცვის ნაცვლად, ეკლესიის დისკრედიტაციას ემსახურება.
აღნიშნულ თემაზე დაწვრილებით იხილეთ „ფაქტ-მეტრის“ სტატია.
მტკიცება 2. სახალხო დამცველმა რაღაც დაწერა, შეიტანა შსს-ში, შსს-მ, რა თქმა უნდა, რეაგირება უნდა მოახდინოს, დაიწყო არარსებული ფაქტის გამოძიება და ესენი როგორ აფასებენ - „ძალადობაზე მიმდინარეობს გამოძიება“... 2016 წლიდან დღემდე გამოძიება 4 საქმეზე მიმდინარეობს და ამ 4 საქმიდან 2 საქმეზე სახალხო დამცველის აპარატიდან შემოსული წერილის საფუძველზე, მათ შორის, 1 არის 2021 წელს. ჩვენ უნდა გვესმოდეს, რომ რაღაც წერილი რომ შედის, მაგაზე გამოძიება უნდა დაიწყოს, ვალდებულებაა, ჩვენ მანიპულაციურად გვაწვდიან ცნობებს
2021 წლის 3 ივნისს შინაგან საქმეთა სამინისტრომ განცხადება გაავრცელა, რომლის მიხედვითაც 2016-2021 წლებში ნინოწმინდის ბავშვთა პანსიონთან დაკავშირებით გამოძიება სისხლის სამართლის 4 საქმეზე მიმდინარეობს, სამი საქმე ეხება სავარაუდო ცემის ფაქტს (სისხლის სამართლის კოდექსის 126-ე მუხლი), ხოლო ერთი საქმე ეხება სავარაუდო გაუპატიურების ფაქტს (სისხლის სამართლის კოდექსის 137-ე მუხლი). გამოძიების დაწყების საფუძველი, ორ შემთხვევაში, სახალხო დამცველის აპარატიდან შემოსული წერილი, ხოლო დანარჩენ შემთხვევაში - სსიპ „სახელმწიფო ზრუნვისა და ტრეფიკინგის მსხვერპლთა, დაზარალებულთა დახმარების სააგენტოდან“ მიმართვა გახდა. ასევე, შსს-ს ცნობით, სხვადასხვა მედიით გავრცელებული ინფორმაციის საფუძველზე, ბავშვთა პანსიონში აღსაზრდელების მიმართ შესაძლო დანაშაულის ჩადენის ფაქტებზე, გამოძიება დაწყებულია საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 126-ე მუხლის პირველი პრიმა ნაწილით (ძალადობა წინასწარი შეცნობით არასრულწლოვნის მიმართ).
აღსანიშნავია ისიც, რომ აღმზრდელების მხრიდან ბავშვებზე ფსიქო-ფიზიკური ძალადობის ცალკეული შემთხვევების შესახებ ინფორმაცია მოცემულია სახალხო დამცველის 2015 და 2018 წლის სპეციალურ ანგარიშებშიც (იხილეთ „ფაქტ-მეტრის“ სტატია).
სახალხო დამცველის ანგარიშებისა და მიმდინარე სისხლის სამართლის საქმეებთან ერთად, ნინოწმინდის პანსიონში ბავშვთა უფლებების შესაძლო დარღვევებზე 2021 წლის 7 მაისს გაეროს მიერ გამოცემული დროებითი ღონისძიება და 5 ივნისს თბილისის საქალაქო სასამართლოს მიერ მიღებული გადაწყვეტილებაც მეტყველებს, რომლის მიხედვითაც, ნინოწმინდის ბავშვთა პანსიონიდან ყველა შშმ პირის გაყვანა უნდა მოხდეს.
ამასთან, სასამართლოს გადაწყვეტილების შემდეგ, სახელმწიფო ზრუნვის სააგენტომ განცხადება გაავრცელა, რომლის თანახმადაც, ნინოწმინდის პანსიონიდან 20 არასრულწლოვანი გაიყვანეს და არასრულწლოვანთა ზრუნვის სხვადასხვა ფორმაში (ბიოლოგიური ოჯახი, მცირე საოჯახო ტიპის სახლი და მინდობით აღზრდა) განათავსეს.
შეგახსენებთ იმასაც, რომ ფიზიკური დასჯისა და ფსიქოლოგიური ძალადობის ფაქტები ნინოწმინდის ბავშვთა პანსიონის აღსაზრდელებმაც გაიხსენეს, რომლებმაც დაწესებულება საკუთარი სურვილით დატოვეს და ალტერნატიულ ზრუნვაში გადავიდნენ.
ნინოწმინდის ბავშვთა პანსიონში წარსულში პედაგოგების მხრიდან „მკაცრი მოპყრობის“ ფაქტებს ადასტურებს დაწესებულებაში მომუშავე დეკანოზიც.
ზემოაღნიშნული გარემოებები, ნინოწმინდის პანსიონში მომხდარ სავარაუდო დანაშაულებზე სისხლისსამართლებრივი პასუხისმგებლობის დადგომის გარეშეც, ამ დაწესებულებაში ბავშვთა უფლებრივი მდგომარეობის თვალსაზრისით არსებულ პრობლემებზე მიანიშნებს. შესაბამისად, საკითხის იმგვარად წარმოჩენა, თითქოს გამოძიების დაწყება ტექნიკური ხასიათის პროცედურაა და რეალურად ბავშვთა სახლში საგანგაშო არაფერი მომხდარა, მანიპულირებაა. ის მტკიცება კი, რომ არარსებულ საქმეზე დაიწყო გამოძიება, მცდარია.
მტკიცება 3. ამისთვის [თამთა მიქელაძისთვის] პრობლემა არის რომ ეკლესია, და ზოგადად, ქრისტიანები ქმნიან თავის პანსიონებს, სადაც ბავშვებს ზრდიან ქრისტიანებად. ეს [თამთა მიქელაძე] ითხოვს რომ თურქებმა მუსლიმური პანსიონი გახსნან და თუ სახელმწიფო ამას არ უზრუნველყოფს, საერთაშორისო ორგანიზაციებში სარჩელს შეიტანს, მაგრამ ნინოწმინდაში ქრისტიანების პანსიონი უნდა გაუქმდეს
გადაცემაში წამყვანები სახალხო დამცველისა და სხვადასხვა არასამთავრობო ორგანიზაციის/ მათი წარმომადგენლების, მათ შორის, „სოციალური სამართლიანობის ცენტრის“ (ყოფილი EMC) ერთ-ერთი დამფუძნებლის - თამთა მიქელაძის, დისკრედიტაციას ცდილობენ.
წამყვანები პარალელს ავლებენ ქობულეთში მუსლიმი მოსწავლეების პანსიონთან და ნინოწმინდის ბავშვთა პანსიონთან დაკავშირებით თამთა მიქელაძის მიერ სხვადასხვა დროს გაკეთებულ განცხადებებს შორის და მათ ისეთი კონტექსტით აწვდიან მაყურებელს, თითქოს, მიქელაძე მუსლიმური პანსიონების გახსნას უჭერს მხარს მაშინ, როცა ქრისტიანული პანსიონების დახურვას ითხოვს.
სინამდვილეში, ქობულეთის მუსლიმი მოსწავლეების პანსიონის გახსნასთან დაკავშირებული პრობლემები, რომლებიც 2014 წლიდან იღებს სათავეს, რადიკალურად განსხვავდება ნინოწმინდის ბავშვთა პანსიონთან დაკავშირებული პრობლემისგან და ორ სრულად განსხვავებულ შემთხვევასთან გვაქვს საქმე.
ქობულეთში, მუსლიმი მოსწავლეებისთვის გახსნილ პანსიონს ფუნქციონირება 2014 წლის 15 სექტემბერს უნდა დაეწყო, თუმცა, იმავე წლის 10 სექტემბერს მომხდარი ძალადობრივი და შეურაცხმყოფელი აქტის შემდეგ (იმ ადამიანებისგან, რომლებიც თავს მართლმადიდებელ ქრისტიანებს მიაკუთვნებდნენ), პანსიონის ფუნქციონირება არ დაუწყია.
პროტესტი ამ ინტენსივობით გაგრძელდა 2014 წლის ნოემბრამდე, სანამ პანსიონში მყოფი ბოლო მოსწავლეც იძულებული არ გახდა, დაეტოვებინა შენობა. ადგილობრივები პერიოდულად ისევ ახერხებდნენ პანსიონის წინააღმდეგ ორგანიზებას (მაგ. შეკრება კიდევ ერთხელ გაიმართა 2015 წლის ივლისს). პანსიონის გახსნის საწინააღმდეგო აქციებზე მისი მონაწილეები მუდმივად აკეთებდნენ ისლამოფობიურ, თურქოფობიურ დამამცირებელ განცხადებებს (მაგ. ‘თურქებო’, ‘თათრებო’ ‘მოღალატეებო’ ‘მუსლიმები აქ არ გვინდა’ ‘წადით აქედან თურქეთში და იქ ილოცეთ’).
აღსანიშნავია, რომ „სოციალური სამართლიანობის ცენტრის“ (ყოფილი EMC) თანახმად, „მუსლიმი თემის წინააღმდეგ განხორციელებული ხანგრძლივი დევნის ინციდენტებისას, შინაგან საქმეთა სამინისტროს როლი არსებითად მხოლოდ პასიური დაკვირვებით შემოიფარგლა.
ქობულეთში მუსლიმი მოსწავლეების პანსიონის საქმეზე, ადგილობრივი მუსლიმი თემის უფლებების აღდგენის მიზნით, „სოციალური სამართლიანობის ცენტრმა“ (ყოფილი EMC) რამდენიმე პარალელური დავა დაიწყო. 2018 წელს განაცხადი გაიგზავნა ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოშიც. ასევე, 2018 წელს ქობულეთში მუსლიმური პანსიონის საქმეზე საქართველოს უზენაესმა სასამართლომ შსს-ს უმოქმედობის პრობლემა აღიარა და საკასაციო საჩივარი შინაგან საქმეთა სამინისტროს პასუხისმგებლობის ნაწილში, ნაწილობრივ დააკმაყოფილა.
მიუხედავად ამისა, ქობულეთში მუსლიმი მოსწავლეების პანსიონის გახსნა ამ დრომდე ვერ მოხერხდა.
ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, გადაცემის წამყვანების მხრიდან ქობულეთის მუსლიმი მოსწავლეების პანსიონის საქმისა და ნინოწმინდის ბავშვთა პანსიონის გარშემო განვითარებული მოვლენების ერთ კონტექსტში განხილვა, მანიპულაციაა და ადამიანების შეცდომაში შეყვანას ისახავს მიზნად. ქობულეთის მუსლიმი მოსწავლეების პანსიონის გახსნა რელიგიური ნიშნით დევნისა და პრობლემის გადაჭრაში სახელმწიფოს პასიური როლის გამო ვერ მოხერხდა, ხოლო ნინოწმინდის ბავშვთა პანსიონთან დაკავშირებით, ადგილი ჰქონდა ომბუდსმენისთვის თავისი მანდატის განხორციელებაში ხელშეშლას, კერძოდ - მონიტორინგში, რომელი ინსტრუმენტითაც წინა წლებში პანსიონში ბავშვთა მიმართ ძალადობის მწვავე ფაქტები გამოვლინდა.
აქვე უნდა აღინიშნოს, რომ სახალხო დამცველი თავის ანგარიშებში არამხოლოდ მართლმადიდებელ ეკლესიის დაქვემდებარებაში არსებულ პანსიონებში გამოვლენილ დარღვევებზე საუბრობს, არამედ მუსლიმური კონფესიის დაქვემდებარებაში არსებულ ბავშვთა პანსიონებში არსებულ დარღვევებზეც. შესაბამისად, საკითხის იმგვარად წარმოჩენა, თითქოს, ნინოწმინდის ბავშვთა პანსიონში არსებულ მდგომარეობაზე საუბრით, მართლმადიდებელი ეკლესიის დაქვემდებარებაში არსებულ პანსიონების წინააღმდეგ მიმდინარეობს ბრძოლა, ასევე, რეალური ფაქტების კონტექსტის დამახინჯებით წარმოჩენა და მანიპულაციაა.

Alt-Info’s Manipulation on Events Unfolding Around the Ninotsminda Boarding School
On 3 June 2021, on air on the Alt-Info far-right platform, multiple pieces of disinformation and manipulation were voiced about the Ninotsminda boarding school. In addition, the show hosts attempted to discredit the Public Defender of Georgia as well as different NGOs.
Claim 1. There is an orchestrated attack against the Church. The Ninotsminda case is not a spontaneous one. The specific aim is to discredit the Church.
The Public Defender’s reports and events unfolding around the Ninotsminda boarding school since 15 April 2021 prove that the concern is about the possibility of monitoring the state of the rights of children in the boarding school as well as the effective response vis-à-vis the already identified facts of possible violence against children. Of important note is that the Ninotsminda boarding school has been in the public spotlight because of possible crimes identified within the premises and specific facts of obstructing the activities of a government institution. Being opposed to the real facts on the ground and contradicting the official position of the Patriarchate of the Georgian Orthodox Church, Alt-Info misleads the public and portrays the existing reality that responding to possible acts of violence against children as well as demanding that the Public Defender and other authorised bodies are able to carry out their duties in line with the Georgian legislation serves to discredit the Church instead of protecting the rights of children.
For more details, see FactCheck’s article on this issue.
Claim 2. “The Public Defender wrote something and submitted it to the MIA. The MIA, obviously, has to react and started to investigate a non-existing fact. And how do they assess this? – ‘investigation on violence is in progress.’ There are ongoing investigations on four cases from 2016 and two of these four cases were launched on the basis of a letter submitted by the Public Defender’s Office, one of them sent in 2021. We have to understand that when such a letter is received, an investigation should be launched, this is an obligation. We are manipulatively fed information.”
On 3 June 2021, the Ministry of Internal Affairs released a statement saying that there are four cases under investigation which were committed at the Ninotsminda boarding school between 2016-2021. Of these cases, three are of alleged physical assault (Article 126 of the Criminal Code of Georgia) and one is a case of alleged rape (Article 137 of the Criminal Code of Georgia). According to the statement, investigations were launched for two cases on the basis of a written statement received from the Public Defender's Office whilst investigative procedures were initiated upon the request of the LEPL Agency for State Care and Assistance for the (Statutory) Victims of the Human Trafficking for the other cases. In addition, as reported by the MIA, based on information disseminated by different media outlets, an investigation was started under the first section of Article 1261 of the Criminal Code of Georgia (premeditated violence against a minor) vis-à-vis possible crimes against children at the boarding school.
Of additional note is that information about psychological and physical violence on the part of tutors against children is given in the Public Defender’s special reports of 2015 and 2018 (see FactCheck’s article).
On top of the Public Defender’s reports and the ongoing criminal investigations, a 7 May 2021 UN interim measure and a Tbilisi City Court’s ruling, which mandated the removal of all disabled individuals from the boarding school, also speak about possible abuses of the rights of children at the Ninotsminda boarding school.
Furthermore, after the court’s ruling, the Agency for State Care released a statement that 20 disabled minors were removed from the Ninotsminda boarding school and accommodated in different minor care facilities (biological families, family-type small group homes and foster care facilities).
FactCheck would like to remind readers that residents of the Ninotsminda boarding school who left the school willingly and moved to alternate care articulated their recollections of facts of physical punishment and psychological violence.
An archpriest, previously working for the Ninotsminda boarding school, also confirms the facts of “strict treatment” from teachers in the past.
The aforementioned circumstances, even without ruling criminal responsibility for possible crimes committed at the Ninotsminda boarding school, attest to the problems in terms of the rights of children at this institution. Therefore, portraying the issue that launching an investigation is merely a technical procedure and, in fact, nothing alarming had happened at the Ninotsminda boarding school is a manipulation of information. The claim that the MIA launched an investigation vis-à-vis a non-existent case is false.
Claim 3. For her (Tamta Mikeladze,) it is problem that the Church, and Christians in general, set up their boarding schools and raise children there as Christians. She (Tamta Mikeladze) demands that the Turks open a Muslim boarding school and if the state does not ensure this, she will sue in international organisations but the Christian boarding school in Ninotsminda has to be closed.”
The show’s hosts seek to discredit the Public Defender and members of different NGOs, including one of the founders of the Social Justice Centre (the former EMC), Tamta Mikeladze.
The hosts drew parallels with Tamta Mikeladze’s statement in regard to Muslim boarding school in Kobuleti and her other statement about the Ninotsminda boarding school made in different periods. They also purport that Ms Mikeladze supports opening Muslim boarding schools whilst demanding the closure of Christian boarding schools.
In fact, problems related to the opening of a Muslim boarding school in Kobuleti which started to emerge from 2014 are drastically different from those related to the Ninotsminda boarding school and so we are dealing with two completely different cases.
The boarding school for Muslim pupils in Kobuleti was scheduled to be opened on 15 September 2014. However, in the aftermath of a violent and offensive action committed on 10 September 2014 (from those individuals who claim to be Orthodox Christians), the boarding school has not started functioning.
The protests continued in the same intensity until November 2014 when the very last pupil living in the boarding school had to leave the premises. Locals periodically organised rallies against the boarding school (for instance, another gathering was held in July 2015). At the rallies, protesting the opening of the boarding schools, participants constantly voiced Islamophobic and Turkophobic derogatory statements (for instance, “Turks, Tatars, traitors, we do not want Muslims here, go to Turkey and pray there”).
Of note is that according to the Social Justice Centre (the former EMC), “during the long-term persecution against the Muslim community, the role of the Ministry of Internal Affairs was largely of inactive monitoring.”
The Social Justice Centre (the former EMC) filed several simultaneous suits vis-à-vis the Kobuleti boarding school for Muslims in order to restore the rights of the local Muslim community. In 2018, a case was also submitted to the European Court of Human Rights. In addition, the Supreme Court of Georgia acknowledged the Ministry of Internal Affairs’ inactivity in regard to the Kobuleti boarding school in 2018 and partially satisfied the cassation complaint vis-à-vis the responsibility of the Ministry of Internal Affairs.
This notwithstanding, the boarding school for Muslim pupils in Kobuleti has hitherto not been opened.
Given the aforementioned circumstances, the TV hosts putting the case of the Kobuleti boarding school for Muslim pupils and the events unfolding around the Ninotsminda boarding school in the same context is a manipulation of information and aims to mislead the population. The Kobuleti boarding school could not be opened because of the state’s inactivity in dealing with religious persecution and solving the problem whilst there were facts of obstructing the Public Defender from carrying out its duty in the case of the Ninotsminda boarding school, particularly in terms of monitoring which was instrumental in the previous years for identifying grievous facts of violence against children at the boarding school.
Of additional note is that the Public Defender’s reports pay attention to the violations identified at the boarding schools run by the Orthodox Church as well as those boarding schools administered by Muslims. Therefore, putting the issue in a way that discussing the situation at the Ninotsminda boarding school means waging a battle against boarding schools run by the Orthodox Church aims to show the real facts in a distorted context and constitutes a manipulation of information.