დეზინფორმაცია: პენტაგონი წარადგენს მიკროჩიპს, რომელიც სხეულში კოვიდის არსებობას ადგენს
13 აპრილს სოციალურ ქსელში გავრცელდა ინფორმაცია, რომლის თანახმადაც, პენტაგონმა „კოვიდ-სენსიტიური ჩიპი-იმპლანტის“ პრეზენტაცია წარადგინა (ბმული 1,  ბმული 2). მასალის თანახმად, ჩიპი ორგანიზმში COVID-19-ის დადგენას შეძლებს. პოსტში თანდართულია ონლაინ გამოცემა independent.co.uk-ის სტატიის სქრინი. 13 აპრილს ინფორმაცია Twitter-ზეც გავრცელდა, სადაც ამერიკელმა მემარჯვენე აქტივისტმა ჩაკ ვულერიმ საკუთარ Twitter-ანგარიშზე აღნიშნულ ტექნოლოგიას „მხეცის ნიშანი” და პენტაგონის მიერ გამოცხადებული „ორუელის კოშმარი“ უწოდა.
ონლაინ-გამოცემა independent.co.uk-მა 13 აპრილს გამოაქვეყნა სტატია სათაურით -  „პენტაგონი წარადგენს მიკროჩიპს, რომელიც სხეულში კოვიდის არსებობას ადგენს“. სტატიის თანახმად, პენტაგონის მეცნიერებმა გამოიგონეს მიკროჩიპი, რომელიც კანქვეშ განთავსდება და დაადგენს, აქვს, თუ - არა პაციენტს COVID-19. მასალაში ასევე საუბარია „რევოლუციურ ფილტრზე“, რომელსაც დიალიზის აპარატის საშუალებით შეუძლია პაციენტის სისხლის ვირუსისგან გაწმენდა.
როგორც independent.co.uk-ის, ისე სოციალური ქსელების მომხმარებლების მიერ გაშუქებული ინფორმაცია სიმართლეს არ შეესაბამება. პენტაგონის მეცნიერებს COVID-მგრძნობიარე მიკროჩიპები არ დაუმზადებიათ. მომავალი თაობის ტექნოლოგია, რომელიც ბიოსენსორის სახელით მოიხსენიება, კანქვეშ დასამონტაჟებელ ჩიპს არ წარმოადგენს და ორგანიზმში COVID-19-ის ვირუსის არსებობის დადგენა არ შეუძლია. ბიოსენსორი მომავლის ტექნოლოგიაა, რომელიც მხოლოდ შემუშავების ეტაპზეა და შესაბამისად, მედიცინაში არ გამოიყენება.
ბიოსენსორზე მუშაობა კალიფორნიის კერძო ბიოტექნიკური ფირმის Profusa-სა და  აშშ-ს სამთავრობო უწყებებს (აშშ-ს თავდაცვის მოწინავე კვლევითი პროექტების სააგენტო -DARPA და ქიმიური, ბიოლოგიური, რადიაციული და ბირთვული საფრთხეების ერთობლივი პროგრამის აღმასრულებელი ოფისი - JPEO-CBRND) შორის თანამშრომლობით დაიწყო. ისინი მიზნად ისახავენ ისეთი ბიოტექნოლოგიის შექმნას, რომელიც ადამიანის ჯანმრთელობის მონიტორინგს გააადვილებს.
ბიოსენსორი ორი ნაწილისგან შედგება. ერთი ნაწილი არის ჰიდროგელი, მასალა, რომელიც  თვალის კონტაქტურ ლინზასა და სხვა იმპლანტებში გამოიყენება. ჰიდროგელი ნივთიერება Poly (2-hydroxyethyl methacrylate) (pHEMA)-ს პოლიმერისა და წყლის ნაზავს წარმოადგენს. ის ადამიანის ორგანიზმისთვის ბიოლოგიურად შეთავსებადია. ჰიდროგელი ორგანიზმში შპრიცით შეჰყავთ. თუ ორგანიზმი გარკვეულ დაავადებასთან ბრძოლას იწყებს, ჰიდროგელი ამ პროცესში გამოყოფილ ნივთიერებებზე რეაგირებს და მკრთალად ანათებს. ბიოსენსორის მეორე ნაწილი კანზე დამაგრებულ ელექტრონულ კომპონენტს წარმოადგენს, რომელიც  ჰიდროგელის სიგნალს აფიქსირებს და ინფორმაციას იმის შესახებ, რომ ორგანიზმი გარკვეულ დაავადებასთან ბრძოლას იწყებს, სიმპტომების გამოვლენამდე იძლევა.
აღნიშნულ საკითხთან დაკავშირებით სამხედრო ექიმმა, მეტ ჰეპბერნიმ, რომელიც ადრე აშშ-ს თავდაცვის მოწინავე კვლევითი პროექტების სააგენტოში (DARFA) მუშაობდა, ამერიკულ ყოველდღიურ გამოცემა Newsweek-თან საუბრისას განაცხადა, რომ „მოცემული ტექნოლოგია არ წარმოადგენს არავითარი მიკროჩიპს ან ელექტრონულ მოწყობილობას. ტექნოლოგია ვერ დაადგენს აქვს, თუ - არა გრიპი ან კორონავირუსი პაციენტს”. მაგალითად, ჰიდროგელს ორგანიზმში ნივთიერება ლაქტატის კონცენტრაციის აღქმა შეეძლება. ლაქტატის დონის მომატებული მაჩვენებელი იმაზე მიუთითებს, რომ შესაძლოა, ადამიანის ორგანიზმში გარკვეული დაავადება მიმდინარეობდეს. ჰეპბერნის თქმით, ლაქტატის მაჩვენებელი გვაძლევს ინფორმაციას ადამიანის შესაძლო ავადმყოფობის შესახებ, ხოლო ნამდვილად არის, თუ - არა ეს ინფექცია COVID-19, ეს COVID-19-ის სპეციალური ტესტით, ან ანტიგენებზე ჩატარებული ანალიზით უნდა დადგინდეს. შესაბამისად, ბიოსენსორს შეეძლება დაადგინოს, რომ ორგანიზმი დაავადებულია ან ორგანიზმი დაავადების პირასაა, თუმცა ტექნოლოგია დაავადების სახეობას ვერ დაადგენს. ბიოსენსორი არ წარმოადგენს მიკროჩიპს, რომელსაც COVID-19-ის ამოცნობა შეუძლია.
ამრიგად, პენტაგონის მეცნიერებს COVID-მგრძნობიარე მიკროჩიპები არ დაუმზადებიათ. კერძო ამერიკული ფირმა - Profusa, სამთავრობო უწყებებთან თანამშრომლობით, მიზნად ისახავს ბიოსენსორის გამოყენებას, რომელსაც სიმპტომების გამოვლენამდე, შეეძლება დაადგინოს, ადამიანი ამა თუ იმ დაავადებით დაავადებული არის, თუ - არა. თუმცა აღნიშნული ბიოსენსორი მედიცინაში დღესდღეობით არ გამოიყენება და მომავლის ტექნოლოგიაა.

On 13 April 2021, it was reported in a social network (link 1 and link 2) that the Pentagon presented a “COVID-sensitive microchip-implant.” According to the content, the microchip will be able to sense COVID-19 in the body. The screenshot of independent.co.uk is attached to the Facebook publication. On 13 April 2021, this information was disseminated on Twitter where American far-right activist Chuck Woolery called the technology a “mark of the beast” and the “Orwellian nightmare” announced by the Pentagon.
On 13 April 2021, independent.co.uk, an online media-outlet, published an article under the following title:  “The Pentagon Unveils Microchip that Senses COVID in the Body.” According to the article, Pentagon scientists invented a sensor that would be inserted under the skin and detect if the patient develops COVID-19. The author also mentions a revolutionary filter that can remove the virus from the patient’s blood through a dialysis machine.
The information, reported both by independent.co.uk and social network users, is not true. Pentagon scientists have not invented COVID-sensitive microchips. The future generation technology, referred to as a biosensor, is not a sensor to be inserted under the skin and cannot sense COVID-19 in the body. The biosensor is a future technology which is under development and, therefore, is currently not used for medical purposes.
The work on the biosensor started through cooperation between Profusa, a California-based private biotechnological company, and US government agencies (the US Defence Advanced Research Projects Agency – DARPA and the Joint Program Executive Office for Chemical, Biological, Radiological and Nuclear Defence – JPEO-CBRND). They aim to produce such biotechnology that would allow easier monitoring of human health.
The biosensor consists of two parts. The first is hydrogel which is used in contact lenses and other implants. Hydrogel is a mixture of poly (2-hydroxyethyl methacrylate; pHEMA), polymer and water and is compatible with the human body. Hydrogel is injected into the human body by syringe. If a body starts to fight a certain disease, hydrogel reacts to the substances generated in the process and starts to glow dimly. The second part of the biosensor is a skin-attached electronic component which detects the hydrogel signal and provides information that the body is starting to fight against a certain disease before symptoms are shown.
Dr Matt Hepburn, a military doctor who previously worked for the US Defence Advanced Research Projects Agency, stated in his interview with the American daily, Newsweek, that:  “The technology is neither a microchip nor electronics. No technology would tell you if you have influenza or if you have COVID." For instance, hydrogel will be able to detect a lactate concentration in the body. A higher level of lactate can be indicative that a certain disease may be developing in a human body. As stated by Dr Hepburn, these lactate levels can indicate whether or not someone is about to get ill and a COVID test or an antigen-based analysis should be done in order to determine if the infection is COVID-19.  Therefore, a biosensor can detect that the human body is ill or on the verge of getting sick, although it cannot determine the type of disease. The biosensor is not a microchip which can sense COVID-19.
Therefore, Pentagon scientists have not invented COVID-sensitive microchips. Profusa, a private American company in cooperation with the American government, is aiming to use a biosensor which can sense whether or not a person is sick with a certain disease before any symptoms appear. However, this sensor is not currently used in medicine and is a technology of the future.