2012 წელს შიდა პროდუქტი იყო 16 მლრდ დოლარი, დღეს საქართველოს მშპ არის 15.8 მლრდ დოლარი. 8 წლის განმავლობაში ჩვენი შემოსავალი ნულით გაიზარდა
დავით ბაქრაძე: 2012 წელს შიდა პროდუქტი იყო 16 მლრდ დოლარი, დღეს საქართველოს მშპ არის 15.8 მლრდ დოლარი. 8 წლის განმავლობაში ჩვენი შემოსავალი ნულით გაიზარდა
ვერდიქტი: „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, დავით ბაქრაძის განცხადება არის რიცხვებით მანიპულირება
ცალკეული ქვეყნის ეკონომიკური განვითარების ტენდენციის შეფასების ფართოდ მიღებული ობიექტური საზომი ეროვნულ ვალუტაში დათვლილი რეალური მთლიანი შიდა პროდუქტია, რომელიც ფასების ზრდის გავლენას ითვალისწინებს და ქვეყნის ეკონომიკის ზრდაზე ობიექტურ წარმოდგენას ქმნის. ბუნებრივია, ყველა ავტორიტეტული საერთაშორისო თუ ადგილობრივი ორგანიზაცია, მშპ-ს დინამიკას სწორედ აღნიშნული მაჩვენებლით აფასებს. განცხადებიდან რჩება შთაბეჭდილება, რომ 2012-2020 წლებში, ეკონომიკის მოცულობა არ გაზრდილა. თუმცა აღნიშნულ პერიოდში, რეალური მშპ დაახლოებით 24%-ით გაიზარდა. 2012-2019 წლებში, არცერთ წელს რეალური მთლიანი შიდა პროდუქტი/მშპ არ შემცირებულა და შედარებით დაბალი ტემპით, მაგრამ მაინც იზრდებოდა, ხოლო 2020 წელს, მშპ-ს შემცირება პანდემიას უკავშირდება.
პოლიტიკოსის მიერ დასახელებული მაჩვენებლით ხელმძღვანელობა სხვადასხვა დროის ეკონომიკური მდგომარეობის შესადარებლად, არასწორია. განცხადებაში გამოყენებულია მონაცემები, რომლებიც რეალობას შეესაბამება, თუმცა მონაცემების არასწორად ინტერპრეტირების/არასწორი მიზნით გამოყენების შედეგად ეკონომიკური განვითარების რეალური სურათი დამახინჯებულია. შესაბამისად, დავით ბაქრაძის განცხადება რიცხვებით მანიპულირებას წარმოადგენს.
პოლიტიკური პარტია „ევროპული საქართველოს“ ყოფილმა თავმჯდომარე, დავით ბაქრაძემ განაცხადა : „2012 წელს შიდა პროდუქტი იყო 16 მლრდ დოლარი, დღეს საქართველოს მშპ არის 15.8 მლრდ დოლარი. 8 წლის განმავლობაში ჩვენი შემოსავალი ნულით გაიზარდა“.
მთლიანი შიდა პროდუქტი (მშპ) დროის გარკვეულ პერიოდში ქვეყნის შიგნით საბოლოო მოხმარებისთვის წარმოებული საქონლისა და მომსახურების მოცულობას აჩვენებს, რაც ქვეყნის ეკონომიკის ზომისა და მასშტაბების საზომია. მშპ-ს მოცულობის განსაზღვრა არაერთი მაჩვენებლით არის შესაძლებელი (ნომინალური მშპ, რეალური მშპ, სხვა ვალუტაში გადაყვანილი მშპ და ა.შ), თუმცა მათი უნარი, ტენდენცია აღწეროს, უნივერსალური არ არის.
ცალკეული ქვეყნის ეკონომიკური განვითარების ტენდენციის შეფასების ფართოდ მიღებული ობიექტური საზომი ეროვნულ ვალუტაში დათვლილი რეალური მთლიანი შიდა პროდუქტია, რომელიც ფასების ზრდის გავლენას ითვალისწინებს და ქვეყნის ეკონომიკის ზრდაზე ობიექტურ წარმოდგენას ქმნის. ბუნებრივია, ყველა ავტორიტეტული ორგანიზაცია, მშპ-ს დინამიკას სწორედ აღნიშნული მაჩვენებლით აფასებს. ანალიზისთვის არარელევანტური ერთეულის შერჩევას მცდარ დასკვნამდე მივყავართ. მაგალითად - ნომინალური მშპ ინფლაციური პროცესების გავლენისაგან თავისუფალი არ არის და მისი გამოყენება დროში ანალიზისთვის (სხვადასხვა წლის მონაცემის ერთმანეთთან შედარება) არასწორია. კიდევ უფრო არასწორია ნომინალური მშპ-ს დოლარში კონვერტირებული მაჩვენებლით ხელმძღვანელობა, რომელიც გარდა ინფლაციისა, დამატებით სავალუტო რყევების გავლენას მოიცავს და რეალურ ტენდენციას ამახინჯებს. მოცემულ შემთხვევაში, პოლიტიკოსის მიერ ანალიზისთვის სწორედ ეს მაჩვენებელი გამოიყენება, რომელიც არსებულ ალტერნატივებს შორის ყველაზე მცდარ სურათს აჩვენებს.
ცხრილი 1: მთლიანი შიდა პროდუქტის სხვადასხვა აგრეგატების დინამიკა 2012-2020 წლებში, მლრდ*
2012-2020 წლებში, რეალური მშპ (2015 წლის ფასებში) 24%-ით გაიზარდა, თუმცა მაჩვენებელზე გავლენა 2020 წელს, პანდემიის შედეგად შემცირებულმა რეალურმა ეკონომიკამ იქონია. 2012-2019 წლებში კი რეალური მშპ 32.4%-ით გაიზარდა. 2012-2020 წლებში, ნომინალური მშპ, გამოსახული დოლარში შემცირდა 4%-ით - 16.5 მლრდ აშშ დოლარიდან 15.9 მლრდ აშშ დოლარამდე. თუმცა, როგორც აღვნიშნეთ, დასახელებული მაჩვენებლის გამოყენება ეკონომიკური ზრდის დინამიკის შეფასებისთვის, მართებული არ არის. რა თქმა უნდა, ეროვნული ვალუტის კურსის შემცირებას მთელი რიგი უარყოფითი შედეგები აქვს. მათ შორის, სესხის მომსახურების წნეხი იმ პირთათვის იმატებს, ვისაც შემოსავალი ლარში, ხოლო ვალდებულები უცხოურ ვალუტაში აქვს, იმპორტის ნაწილს, მოგზაურობას უცხოეთში და ა.შ. აძვირებს. თუმცა, ამის მიუხედავად, მშპ-ს დინამიკის განხილვისას, დოლარში კონვერტაცია არასწორია, ვინაიდან საქართველოში ანგარიშსწორების ერთეულს ლარი წარმოადგენს, მოსახლეობის ხარჯებიც ძირითადად ლარშია გამოსახული. თავის მხრივ, საკურსო ცვლილების გავლენას მსყიდველუნარიანობაზე, ინფლაციის მაჩვენებელი საკუთარ თავში მოიცავს და ლარში გამოსახული რეალური მშპ-ს გამოყენებისას ეს ეფექტი გათვალისწინებულია. შესაბამისად, არასწორია მიდგომა, რომ საქართველოში მშპ „ქართული ოცნების“ ხელისუფლებაში ყოფნის პერიოდში შემცირდა (იხ. გრაფიკი 1). სინამდვილეში, ეკონომიკური კლება მხოლოდ 2020 წელს დაფიქსირდა, ხოლო 2012-2019 წლებში, არცერთ წელს მთლიანი შიდა პროდუქტი ქვეყანაში არ შემცირებულა და შედარებით დაბალი ტემპით, მაგრამ მაინც იზრდებოდა. შესაბამისად, კრიტიკა მშპ-ს ზრდის ტემპის ვარდნაზე უნდა იყოს მიმართული და არა - მშპ-ს შემცირებაზე.

Davit Bakradze: “In 2012, our GDP was USD 16 billion whilst today Georgia’s GDP is USD 15.8 billion. In eight years, our income growth was zero.”
Verdict: FactCheck concludes that Davit Bakradze’s statement is a MANIPULATION OF NUMBERS.
The real gross domestic product (GDP) calculated in a national currency is a widely accepted and objective measurement to assess any country’s economic development trend. The real GDP takes into account the effect of price growth and provides an objective understanding of a country’s economic growth. Naturally, all respected international and local organisations use this indicator to measure the GDP dynamic. The statement leaves the impression that the economy did not grow between 2012-2020. However, the real GDP increased by nearly 24% in this period. The real GDP did not decrease in any of the years from 2012-2019 but was increasing annually, albeit at a comparably lower rate whilst the GDP decrease in 2020 is related with the pandemic.
It is wrong to use Davit Bakradze’s figure for the assessment of the economic situation in different periods. There are figures in his statement which are true, although the real picture of economic development becomes distorted when making an incorrect interpretation of these data for deliberately misleading the public. Therefore, Davit Bakradze’s statement is a MANIPULATION OF NUMBERS.
The former chairperson of the European Georgia – Movement for Freedom political party, Davit Bakradze, stated: “In 2012, our GDP was USD 16 billion whilst today Georgia’s GDP is USD 15.8 billion. In eight years, our income growth was zero.”
The size and scale of a country’s economy are measured by its gross domestic product (GDP) which indicates the total amount of goods and services produced in a year for final consumption. GDP volume can be measured by numerous indicators (the nominal GDP, the real GDP, the GDP converted to another currency, etc.). However, not all of these indicators can be universally employed for a trend description.
The real gross domestic product (GDP) calculated in a national currency is a widely accepted and objective measurement to assess any country’s economic development trend. Naturally, all respected organisations use this indicator to measure the GDP dynamic. The selection of an irrelevant unit for the analysis leads us to false conclusions. For instance, the nominal GDP is not free from inflationary processes and using it for analysis in time (a comparison of the data for different years) is incorrect. It is more wrong to guide ourselves with a USD-converted GDP figure which, apart from inflation, additionally also includes the effect of the exchange rate fluctuation and distorts the real trend. In this case, Davit Bakradze uses the USD-converted nominal GDP figure which, of all of the available indicators, shows the most fallacious of pictures.
Table 1: Dynamic of Different Aggregates of the GDP in 2012-2020, Billion*
In 2012-2020, the real GDP (in 2015 prices) increased by 24%; however, the GDP figure was affected by the pandemic-induced decrease of the real economy in 2020. In 2012-2019, however, the real GDP increased by 32.4%. In 2012-2020, the USD-denominated nominal GDP decreased by 4% from USD 16.5 billion to USD 15.9 billion. However, as mentioned earlier, it is wrong to use the aforementioned indicator to assess the economic growth dynamic. Certainly, the depreciation of the national currency exchange rate entails a number of negative consequences. Among these consequences are an increased debt service burden for those who have income in GEL and obligations in a foreign currency as well as making travel abroad and import more expensive. However, whilst analysing the GDP dynamic it is wrong to convert figures to USD because GEL is the only legal tender in Georgia and the population’s expenses are mostly denominated in GEL. In turn, the inflation rate comprises the effect of changes in the currency exchange on purchasing power and this factor is taken into account whilst using the real GDP indicator. Therefore, it is wrong to argue that Georgia’s GDP decreased under the Georgian Dream’s government (see Graph 1). In fact, an economic decline happened only in 2020 and the real GDP did not decrease in 2012-2019. The economy was increasing annually during this period, albeit at a comparably lower rate. Therefore, criticism should be directed at slowing down of the GDP growth rate instead of a shrinking GDP.