პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების კლებადი დინამიკის ანალიზი
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის ინფორმაციით, პირდაპირმა უცხოურმა ინვესტიციებმა 2020 წელს 619.9 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა, რაც 2005 წლის შემდეგ, ყველაზე დაბალი მაჩვენებელია.
24/03/2021
საქართველოსთვის, პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები (პუი), მუდმივად აქტუალური თემაა. უცხოური ინვესტიციები, საქართველოს მსგავსი განვითარებადი ეკონომიკის მქონე და გარდამავალი ქვეყნებისთვის, რომლებსაც ინვესტორთა სახსრები და გამოცდილება, საერთაშორისო ბაზარზე პოზიციების გასაფართოებლად და ეკონომიკის განვითარებისთვის ესაჭიროებათ, კრიტიკულად მნიშვნელოვანია. პუი ქვეყანაში არა მხოლოდ უშუალოდ უცხოური კაპიტალის შემოდინებას უწყობს ხელს, არამედ ცოდნის, ჰუმანიტარული კავშირების, ტექნოლოგიურობის დონის და გამოცდილების გაღრმავებასაც, რაც ქვეყნის განვითარებისთვის კრიტიკულად მნიშვნელოვანია. პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები ერთი ქვეყნის რეზიდენტის მიერ სხვა ქვეყნის ტერიტორიაზე არსებულ საწარმოში წილის ფლობასა და საწარმოსთან დაკავშირებულ სხვადასხვა ეკონომიკური ხასიათის ოპერაციების წარმოებას გულისხმობს. პირდაპირია ინვესტორი, რომელიც საწარმოს აქციების არანაკლებ 10 პროცენტს ან ასეთი მონაწილეობის ეკვივალენტს ფლობს.
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის ინფორმაციით, პირდაპირმა უცხოურმა ინვესტიციებმა 2020 წელს 619.9 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა, რაც 2019 წელთან შედარებით - 53%-ით კლებას წარმოადგენს და აბსოლუტურ რიცხვებში, 2005 წლის შემდეგ, ყველაზე დაბალი მაჩვენებელია. ამავდროულად, 2018-2019 წლების მონაცემებიც, წინა პერიოდების მაჩვენებლებს არსებითად ჩამოუვარდებოდა. 2020 წლის IV კვარტალში პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების უარყოფითი მაჩვენებელი დაფიქსირდა, რაც იმას ნიშნავს, რომ ინვესტიციების გამავალი ნაკადები შემომავალ ნაკადებს აჭარბებდა. კვარტალურ ჭრილში, უარყოფითი პუი 1995 წლის შემდეგ (არსებული სტატისტიკის ფარგლებში) პირველად დაფიქსირდა. 2020 წლის ჯამური მოცულობიდან 65% ეკონომიკის მხოლოდ ერთ სექტორზე - ფინანსურ სექტორზე მოდიოდა. მკვეთრად შემცირდა ინვესტიციები ენერგეტიკის, სასტუმროების და რესტორნების და დამმუშავებელი მრეწველობის სექტორებში, ხოლო ზრდა საფინანსო, სამთომოპოვებითი მრეწველობის, უძრავი ქონების და მშენებლობის სექტორებში დაფიქსირდა.
სამართლიანობისთვის, ხაზი უნდა გაესვას იმას, რომ 2020 წელს, პანდემიური ვითარება საინვესტიციო სფეროსთვის კატასტროფული არა მხოლოდ საქართველოსთვის, არამედ მსოფლიოსთვის აღმოჩნდა. გაეროს პროექციით, პუი მსოფლიოში დაახლოებით 42%-ით შემცირდა და პერსპექტივა ნეგატიურად რჩება. თუმცა, როგორც ზემოთ აღინიშნა, ინვესტიციების დინამიკა საქართველოში პანდემიამდელ პერიოდშიც პრობლემური იყო.
ცხრილი 1: პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების დინამიკა 1997-2020 წლებში, მლნ აშშ დოლარი
პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები 3 ძირითადი კომპონენტისგან შედგება, ესენია: ინვესტორების სააქციო კაპიტალი, განხორციელებული რეინვესტიციები და სავალო ვალდებულებები. 2020 წლის განმავლობაში, სააქციო კაპიტალის ნაკადები პრაქტიკულად ნულს მიუახლოვდა, რაც ძირითადად, პანდემიასთან დაკავშირებული კრიზისით იყო გამოწვეული. იმავე პერიოდში ინვესტიციების არსებული დონე, 619.9 მლნ აშშ დოლარი, ძირითადად რეინვესტირებაზე მოდიოდა. რეინვესტირების მაჩვენებელი მაღალი იყო 2019 წელსაც და მთლიანი ინვესტიციების 50%-ს შეადგენდა. რეინვესტირების მაღალი წილი პუი-ს სტრუქტურაში მიანიშნებს ახალი ინვესტიციების შემოსვლის დაბალ მაჩვენებელზე, რაც საქართველოს მსგავსი ქვეყნისთვის უარყოფით მოვლენას წარმოადგენს. 2019 წელს, პუი-ს მაჩვენებელმა მშპ-ს 7.5% შეადგინა, ხოლო 2020 წელს - 3.9%.
ცხრილი 2: პუი-ს სტრუქტურა და ფარდობა მშპ-თან, მლნ აშშ დოლარი
პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების ანალიზისას, ყურადღება რამდენიმე დეტალზე უნდა გამახვილდეს. 2013-2020 წლებში, პუი-ს საშუალო მაჩვენებელი 1.5 მლრდ აშშ დოლარს შეადგენდა, რაც მაკროეკონომიკური თვალსაზრისით დიდ მოცულობას ნამდვილად არ წარმოადგენს. შესაბამისად, საინვესტიციო კონიუნქტურა და სტატისტიკა რიგ შემთხვევებში, ერთი მხრივ, ტექნიკურ ასპექტთან არის დაკავშირებული და მეორე მხრივ, ერთეული მსხვილი ინვესტიციების შემოსვლამ თუ გასვლამ პუი-ს მაჩვენებლებზე, შესაძლოა, არსებითი გავლენა იქონიოს. ბუნებრივია, საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახური ზედმიწევნით დეტალურ სტატისტიკას ვერ წარმოადგენს, რადგანაც აღნიშნული კომერციული საიდუმლოების დარღვევასთან იქნებოდა დაკავშირებული. თუმცა, რიგ შემთხვევებში, საქსტატი პუის შემცირების ტექნიკურ მიზეზებს ასახელებდა. ასეთები იყო მაგალითად ბრითიშ პეტროლეუმის (BP) მილსადენის დასკვნითი ნაწილის დასრულება. ასევე, Geocell-ს გადასვლა Silknet-ის მფლობელობაში, რის გამოც ტექნიკურად, კომპანია უცხოელი ინვესტორის მფლობელობაში აღარ ექცეოდა. ასევე, აღსანიშნავია 2016 წელს „თიბისი ბანკის“ მიერ ფრანგული ფინანსური კონგლომერატ - „სოსიეტე ჟენერალისგან“, საკონტროლო პაკეტის შეძენა.
ზემოთ განხილულ საკითხებზე, ხელისუფლების წარმომადგენლები ხშირად აპელირებდნენ. თუმცა, ინვესტიციების კლების დინამიკის კონტრარგუმენტად, ხელისუფლების წარმომადგენლების მიერ მხოლოდ „ტექნიკური“ ასპექტების დასახელება (ვალების გასტუმრება, BP-ს გაზსადენის პროექტის დასრულება და ა.შ.), სპეკულაციურია. როგორც წესი, როდესაც წინა წლებში პუი იზრდებოდა, ასეთ დეტალებზე ყურადღება არ მახვილდებოდა. ინვესტიციების ნაწილი ქვეყნიდან წინა წლებშიც გადიოდა (იფარებოდა ვალები, სხვისდებოდა კომპანიები), თუმცა აღნიშნული გადინება სხვა ნაკადებით ბალანსდებოდა, რაც ბოლო წლებში ვერ მოხერხდა. შესაბამისად, გასულ წლებში ტექნიკურ მიზეზებზე მითითება, ხელისუფლებას პასუხისმგებლობისაგან არ ათავისუფლებს.
ასევე, ხაზი იმ ფაქტს უნდა გაესვას, რომ ბოლო წლებში, პუი-ს შემოდინება ე.წ ოფშორული ზონებიდან ფიქსირდებოდა, როგორებიცაა მაგალითად პანამა, მარშალის კუნძულები, და ა.შ. მხოლოდ ამ ქვეყნებიდან, 2019 წელს დაახლოებით 111 მლნ აშშ დოლარის ინვესტიციები დაფიქსირდა, რაც მთლიანი პუი-ს 9%-ს შეადგენდა. აღნიშნული ქვეყნები, შეღავათიანი დაბეგვრით სარგებლობენ. ზოგადად, მსოფლიოში, ხშირია პრაქტიკა, როდესაც ბიზნესის წარმომადგენლები საქმიანობას ოფშორებში დარეგისტრირებული სამეწარმეო სუბიექტების საშუალებით ეწევიან, რაც მათთვის მთელ რიგ სარგებელთან არის დაკავშირებული, როგორიც არის გადასახადებისგან თავის არიდება, საჯაროობის შემცირება (ოფშორულ ზონებზე დარეგისტრირებული კომპანიების მფლობელებზე ინფორმაცია საჯარო რეესტრში ვერ ხვდება) და ა.შ. არსებობს ვარაუდი, რომ ოფშორებიდან საქართველოსკენ მომავალი საინვესტიციო ნაკადების უკან ასევე საქართველოს მოქალაქეები დგანან, ე.ი ტექნიკურად, მათი კლასიფიკაცია უცხოელ ინვესტორებად ხდება, რაც ბუნებრივია, რეალობას არ შეესაბამება. 2020 წელს, მხოლოდ პანამის შემთხვევაში 209 მლნ აშშ დოლარის ინვესტიციის გასვლა დაფიქსირდა, რამაც მაჩვენებელზე დიდი გავლენა მოახდინა.
2020 წელს, როგორც წინა წლების შემთხვევაში, უცხოური ინვესტიციების მკვეთრი შემცირება „საქსტატმა“ საწარმოთა ნაწილის საქართველოს რეზიდენტთა საკუთრებაში გადასვლით ახსნა. საქსტატის ხელმძღვანელის, გოგიტა თოდრაძის განცხადებით, ასეთი მასშტაბური შემცირების მიზეზად გვევლინება 2020 წლის მეოთხე კვარტალში სასტუმროებისა და რესტორნების, ასევე მშენებლობის სექტორში მოქმედი კომპანიის საქველმოქმედო ფონდი „ქართუსთვის“ უსასყიდლოდ გადაცემის შემთხვევა, რამაც პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მაჩვენებელი დაახლოებით 300 მლნ დოლარით შეამცირა.
ზოგადად, პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მოზიდვა მთავრობის მიერ დეკლარირებულ პრიორიტეტს წარმოადგენს, რაც არაერთ საჯარო განცხადებაში თუ დოკუმენტში ასახულა. დროდადრო, სახელმწიფოს დაქვემდებარებული სსიპ „აწარმოე საქართველოში“ აქვეყნებს საინვესტიციო სტრატეგიას. ასევე, ქვეყანაში ფუნქციონირებს საინვესტიციო სააგენტო. ცხადია, რომ ახალი ინვესტორების მოზიდვასა და არსებული ინვესტორების შენარჩუნებისთვის სახელმწიფო მაქსიმუმს უნდა აკეთებდეს, თუმცა, პუი-ს სტატისტიკა ბოლო წლებში სახარბიელო ნამდვილად არ არის. უფრო მეტიც, 2013 წელს და ბოლო 3 წლის განმავლობაში, ფულადი გზავნილები უცხოეთიდან პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მოცულობას აღემატებოდა, ანუ ემიგრანტებს ქვეყნისთვის უფრო მეტი ფული შემოჰქონდათ, ვიდრე უცხოელ ინვესტორებს.
გრაფიკი 2: პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები და ფულადი გზავნილები საქართველოში, 2013-2019 წლებში, მლნ აშშ დოლარი
წყარო: საქსტატი, საქართველოს ეროვნული ბანკი
პანდემიასთან დაკავშირებული პრობლემების, ვალი, დეფიციტი და უცხოური კაპიტალის ნაკადების შემცირების ნეგატიური შედეგები, საქართველოსთვის განსაკუთრებით მწვავედ მომავალში დადგება. შესაბამისად, უცხოური კაპიტალის დეფიციტის ნაწილობრივ შემსუბუქებისთვის მაინც, კრიტიკულად მნიშვნელოვანია, რომ მთავრობის მიერ სათანადო ძალისხმევა პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მოზიდვას დაეთმოს, იქნება ეს მსხვილი პროექტების განხორციელებისკენ მიმართული არსებითი ნაბიჯების გადადგმა (როგორიც არის მაგალითად ანაკლიის კონსორციუმი, რომლის ხელშეწყობაც საქართველოს მთავრობის კონსტიტუციური მოვალეობაა), უცხოურ ინვესტორებთან სათანადო/ჯეროვანი კომუნიკაცია, შიდა და საგარეო პოლიტიკური კონიუნქტურის სტაბილიზაცია, სასამართლო რეფორმის განხორციელება და ა.შ, რაც უცხოელი ინვესტორებისთვის კეთილსაიმედო საინვესტიციო გარემოს შესაქმნელად აუცილებელ წინაპირობებს წარმოადგენს.
• ტურიზმი რეკორდულ მაჩვენებელზეა
• ადამიანი ღარიბად ითვლება, თუ დღეში 6.85 დოლარზე ნაკლები აქვს შემოსავალი. საქართველოში ამ ზღვარს ქვემოთ ცხოვრობს მოსახლეობის ნახევარზე მეტი. ევროკავშირში – 1%-ზე ნაკლები
• კალაძეს დიდი ბაქი-ბუქი ჰქონდა ატეხილი, რომ მიწისზედა მეტროს მშენებლობა დაიწყებოდა, ორი აგური ერთმანეთზე არ დაუდია

In accordance with the National Statistics Office of Georgia, foreign direct investments to Georgia in 2020 were USD 619.9 million which is the lowest figure since 2005.
24/03/2021
The issue of foreign direct investments (FDI) has always been a matter of serious discussion for Georgia. For developing and transitional economies like Georgia, which need resources and the experience of investors to gain ground on the international market and develop and expand their economies, FDI bears critical importance. FDI facilitates not only the inflow of foreign capital per se but helps deepening humanitarian ties, technological sophistication and gaining experience which is vital for a country’s development. Foreign direct investment implies a resident of one country owning a share in a foreign-based enterprise and carrying out different types of economic operations related to that enterprise. An investor is considered to be a direct one if he has at least a 10% ownership stake in a foreign-based enterprise’s shares or the equivalent of such participation.
In accordance with the National Statistics Office of Georgia, foreign direct investments to Georgia in 2020 were USD 619.9 million which constitutes a 53% drop as compared to 2019 and is the lowest figure in absolute numbers since 2005. At the same time, the figures for 2018-2019 were also substantially lower as compared to the previous periods. There amount of FDI in the fourth quarter of 2020 was negative, meaning that investment outflows exceeded investment inflows. It is the first time since 1995 (based on existing statistics) that FDI numbers went negative in Georgia. Only one sector of the economy, the financial sector, accounted for 65% of the total FDI in 2020. Investments in the fields of energy, hotels and restaurants as well as process industries have sharply contracted whilst investments rose in the financial sector and the mining, real estate and construction fields.
To be fair, it should be emphasised that the pandemic spelled catastrophe for investments not only in Georgia but across the globe. According to the UN’s projections, FDI in the world dropped by nearly 42% and the outlook remains negative. However, as mentioned earlier, the investment dynamic in Georgia was also already problematic in the pre-pandemic period.
Table 1:  Foreign Direct Investment Dynamic in 1997-2020, USD Million
Foreign direct investments are comprised of three major components, including an investor’s equity capital, reinvestments and debt obligations. In the course of 2020, equity capital flows dried up almost entirely which was mostly related to the pandemic-induced crisis. In the same period, reinvestment largely accounted for the existing volume of investments; that is, USD 619.9 million. The reinvestment figure was also higher in 2019 and constituted 50% of the total investments. The large share of reinvestment in the FDI structure indicates lower figures of new investment inflows which is a negative occurrence for a country like Georgia. The FDI to the GDP ratio in Georgia was 7.5% in 2019 and 3.9% in 2020.
Table 2:  FDI Structure and FDI to GDP Ratio, USD Million
A number of details have to be highlighted whilst analysing foreign direct investments. In 2013-2020, the average FDI volume was USD 1.5 billion which is not a really large figure, macro-economically speaking. Therefore, the investment conjecture and statistics are linked with a technical aspect, on the one hand, whilst a single large investment flow or outflow may significantly affect the FDI figure, on the other hand. Naturally, the National Statistics Office of Georgia is unable to present perfectly detailed statistics since that would constitute an infringement of commercial secrets. However, the National Statistics Office of Georgia did name technical reasons behind the diminishing FDI in a number of cases. For instance, the completion of the final section of the British Petroleum (BP) pipeline and the transfer of Geocell to Silknet’s ownership as a result of which Geocell was no longer owned by a foreign investor were given among the reasons. Another example is TBC Bank’s decision to acquire control stock from Société Général – a French financial conglomerate in 2016.
The authorities have often referred to these circumstances when speaking about the aforementioned issues. However, their providing only “technical” aspects (paying debts, completion of BP pipeline project, etc.) may be speculative. Usually,  attention was not paid to such details when FDI was on the rise in the past years. Of importance is that some of the investments were outflowing and leaving the country in the past (debts were paid and companies were sold), although these outflows were offset by other inflows which could not have been done in previous years. Therefore, the pointing out of technical reasons does not absolve the authorities of their responsibility.
It should also be highlighted that in the past years, FDI was coming from off-shore zones such as Panama, the Marshal Islands, etc. From these countries alone, USD 111 million was invested in 2019, accounting for 9% of the total FDI in Georgia. These countries also benefit from a preferential taxation system. Generally, it is a common practice in the world when business representatives carry out their work through off-shore registered entities which brings a number of benefits to them such as tax evasion, reduced transparency (information on off-shore based companies is not included in the public register), etc. It is assumed that Georgian nationals are behind the investment flows from off-shore locations to Georgia; that is, technically they are categorised as foreign investment which naturally is far from truth. In the Panama case alone, USD 209 million was the outflow from Georgia in 2020 which greatly affected the FDI figure.
Similar to the previous years, the National Statistics Office of Georgia said that the sharp drop in FDI in 2020 was also because some enterprises were now owned by Georgian residents. Gogita Todradze, Head of the National Statistics Office of Georgia, stated that the transfer of hotels and restaurants as well as a construction company to the ownership of the Cartu Charity Foundation for free in the fourth quarter of 2020 was a reason behind such sharp contraction where the FDI volume reduced by USD 300 million.
Generally, the attraction of FDI is the Government of Georgia’s manifested priority which is reflected in numerous public statements and official documents. From time to time, the Product of Georgia LEPL publishes an investment strategy and the Investment Agency is also operating in the country. It is evident that the government should be doing its best to attract new investors and keep existing ones, although the FDI statistics in the past years is not reallot all stellar. Moreover, foreign remittances exceed the volume of FDI in 2013 and in the last three years, meaning that emigrants brought more money for the country as compared to foreign investors.
Graph 2:  FDI and Foreign Remittances to Georgia in 2013-2019, USD Million
Source:  National Statistics Office of Georgia, National Bank of Georgia
Georgia will feel the pandemic-related problems, such as debt, deficit and the negative consequences associated with the decreased foreign capital inflow the most sharply in the future. Therefore, in order to at least partly offset the foreign capital deficit, it is vitally important that the government’s efforts are aimed at attracting foreign direct investments, either by making substantial steps to deliver large projects (such as the Anaklia consortium whose facilitation is a constitutional duty of the Government of Georgia), engaging in proper communication with foreign investors, stabilising the domestic and foreign policy conjecture, reforming the judiciary, etc., which are necessary preconditions for providing a reliable investment climate for foreign investors.