დღეს, 12 იანვარს, 22:30 წუთზე საზოგადოებრივი მაუწყებლის - პირველი არხის გადაცემა „თავისუფალ ხედვაში“ ბიძინა ივანიშვილის ინტერვიუ გავიდა. მას შემდეგ, რაც ბიძინა ივანიშვილმა პოლიტიკიდან წასვლის შესახებ გადაწყვეტილება მიიღო და საჯარო წერილი გამოაქვეყნა, ამ ინტერვიუსადმი საზოგადოებრივი ინტერესი გაიზარდა. როგორც ყოფილმა პრემიერმა ეთერში აღნიშნა, ეს მისი ერთ-ერთი ბოლო სატელევიზიო ინტერვიუა.
აქედან გამომდინარე, „ფაქტ-მეტრი“ ბიძინა ივანიშვილის მიერ ეთერში გაკეთებული განცხადებების სიზუსტით დაინტერესდა და მკითხველს ბიძინა ივანიშვილის ძირითად განცხადებებსა და მათ შესახებ სტატიებს, მაქსიმალურად ოპერატიულად ვაწვდით.
განცხადება 1: „ქართულმა ოცნებამ მოახერხა და შეაჩერა დაღმასვლა. ჩვენ სტაბილურად 8 წლის განმავლობაში ყველა მიმართულებით პრინციპულად უკეთესი მდგომარეობა გვაქვს.“
ვერდიქტი: ფაქტ-მეტრის დასკვნით, ბიძინა ივანიშვილის განცხადება არის მცდარი.
ბიძინა ივანიშვილის განცხადების გადასამოწმებლად ავიღეთ სამი პარამეტრი: ეკონომიკური ზრდა, სახელმწიფო ვალი და მოსახლეობის კეთილდღეობა.
ეკონომიკის მიმართულებით, ზრდის შენელება ცალსახაა. 2004-2012 წლებში ეკონომიკა საშუალოდ 6.2%-ით, ხოლო 2013-2019 წლებში საშუალოდ 4.09%-ით იზრდებოდა. ასევე, სახეზეა მთავრობის ვალის როგორც ნომინალური, ასევე მშპ-სთან შეფარდებით გამოთვლილი წილის ზრდა.
მნიშვნელოვანი წინსვლა არც მოსახლეობის კეთილდღეობის მიმართულებით ყოფილა. სიღარიბე ქვეყნისთვის კვლავ უმთავრესი გამოწვევაა, ამასთან "შიმშილის გლობალურ ინდექსში" საქართველოს მდგომარეობა გაუარესდა.
მონაცემების დეტალური ანალიზისთვის იხილეთ „ფაქტ-მეტრის“ მიერ მომზადებული სტატიები (სტატია 1; სტატია 2; სტატია 3).
განცხადება 2: „არც ერთი ქვეყნის მთვრობას და ხელისუფლებას არ ჩამოუვარდება ქართული ოცნების გუნდი...ნახეთ რეიტინგები, კორუფცია იქნება ეს თუ სხვა, ძალიან ეფექტური გუნდი დარჩა.“
ვერდიქტი: „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, ბიძინა ივანიშვილის განცხადება არის მცდარი.
„ქართული ოცნების“ მმართველობის ბოლო პერიოდში ქვეყანა მრავალი მიმართულებით რეგრესს განიცდის. ამ მხრივ, განსაკუთრებით საყურადღებო 2018, 2019 და 2020 წლებია. ამ მიმართულებით მნიშვნელოვანია კორუფციის აღქმის ინდექსი, კანონის უზენაესობის ინდექსი და Freedom House-ის ანგარიშები.
სხვადასხვა მონაცემის ცვლილების შესახებ უფრო დეტალური ანალიზის სანახავად იხილეთ „ფაქტ-მეტრის“ სტატია.
განცხადება 3: „მე ვარ ხელისუფლების მაკონტროლირებელი, თუ ვინმე იმ თამაშის წესებს დაარღვევს იქნება გადაჭარბებული ძალის გამოყენება ან რაღაც მსგავსი, რაც მიუღებელია ჩვენი ხელწერისთვის, ქართული ოცნებისთვის, რომელიც დავაფუძნეთ, რა თქმა უნდა მე ხმას ამოვიღებ.“
ვერდიქტი: „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, ბიძინა ივანიშვილის განცხადება არის ტყუილი.
სახალხო დამცველის, საერთაშორისო და ადგილობრივი ორგანიზაციების შეფასებებით, 2019 წლის განმავლობაში ხელისუფლება მანიფესტაციების წინააღმდეგ, ყოველთვის გადამეტებულ ძალას იყენებდა. აღნიშნულის მიუხედავად, ბიძინა ივანიშვილს გადაჭარბებული ძალის გამოყენების არცერთ ფაქტზე ხელისუფლება არ გაუკრიტიკებია. ამის ყველაზე თვალსაჩინო მაგალითი 20 ივნისის აქციის დარბევაა. აქციის დარბევას უამრავი ავტორიტეტული ადგილობრივი თუ საერთაშორისო ორგანიზაციის გამოხმაურება მოჰყვა, თუმცა მმართველი პარტიის ლიდერის მხრიდან კრიტიკა - არ გვინახავს. უფრო დეტალური ანალიზისთვის იხილეთ „ფაქტ-მეტრის“ სტატია.
განცხადება 4: „ნატოს წევრი ქვეყნების დიდი ნაწილი ევროპაშიც 2%-საც არ იხდიან საერთო სასაქონლო პოზიციიდან [გულისხმობს „ნატოს სტანდარტს“ - ნატოს წევრი ქვეყნების მიერ წლიურად თავდაცვაზე გაწეული ხარჯები არ უნდა იყოს ნაკლები მშპ-ს 2%-ზე] ჩვენ ღარიბი ქვეყანა ამასაც კი ვიცავთ.“
ვერდიქტი: „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, ბიძინა ივანიშვილის განცხადება არის სიმართლე.
ბიძინა ივანიშვილის განცხადება უშუალოდ თავდაცვაზე გაწეული ხარჯების ნაწილში რეალობას შეესაბამება, როგორც საქართველოს, ასევე ნატოს წევრი ევროპული ქვეყნების შემთხვევაში. ნატოს წევრი ევროპული ქვეყნების ნაწილი, მართლაც არ იცავს ნატოს სტანდარტს და თავდაცვაზე მშპ-ს 2%-ზე ნაკლებს ხარჯავს. საქართველოს შემთხვევაში აღნიშნული კრიტერიუმი, პრაქტიკულად ყველა საბიუჯეტო წლის განმავლობაში დაკმაყოფილებულია და თავდაცვაზე გაწეული ხარჯები მშპ-ს 2%-ის მიდამოებშია.
ამავე კონტექსტში, ბიძინა ივანიშვილი ხაზს უსვამს, რომ საქართველოს მხრიდან ნატოს წევრობისათვის საჭირო, ყველა სხვა კრიტერიუმი, მათ შორის, ქვეყანაში დემოკრატიული ინსტიტუტების ფუნქციონირების მოთხოვნა, დაკმაყოფილებულია, თუმცა „ფაქტ-მეტრი“ მოცემულ მსჯელობაში არ შედის და მხოლოდ ნატოს სტანდარტის ფინანსური თვალსაზრისით დაკმაყოფილების ნაწილს აფასებს.
ფაქტ-მეტრი ბიძინა ივანიშვილის სხვა განცხადებების ანალიზს მიმდინარე კვირის განმავლობაში გამოაქვეყნებს.

On 12 January 2020 at 22:30 PM, Georgia’s Public Broadcaster’s TV programme, Tavisupali Khedva, aired an interview with Bidzina Ivanishvili. After his decision to quit politics and publish an open letter on this matter, public interest in Mr Ivanishvili’s plans surged following his statement that this was one of his last TV interviews.
Therefore, FactCheck took interest in the accuracy of Bidzina Ivanishvili’s statements made during the aforementioned TV interview and herein highlights some of the most important ones.
Statement 1: “The Georgian Dream succeeded in halting backsliding. In the course of the last eight years, we consistently and fundamentally have a better situation in every field.”
Verdict: FactCheck concludes that Bidzina Ivanishvili’s statement is FALSE.
FactCheck picked three parameters to verify Bidzina Ivanishvili’s statement: the economic growth rate, the national debt and the population’s well-being.
It is obvious that that the economic growth rate has slowed down. In 2014-2012, Georgia’s economic growth rate was 6.2% annually on average whilst the economy grew by 4.09% annually on average in 2013-2019. At the same time, the government debt measured in both nominal figures and the debt-to-the GDP ratio has also increased.
There has also not been a significant advancement in terms of the population’s well-being. Poverty still remains as one of the country’s biggest challenges whilst Georgia’s position in the Global Hunger Index has deteriorated.
Please see FactCheck’s article for a more detailed analysis (article 1, article 2, article 3).
Statement 2: “The Georgian Dream’s team is second to none in terms of the governments of other countries. Take a look at the rankings, whether on corruption or other aspects, and a very effective team remains in place.”
Georgia has been backsliding in many fields under the latest period of the Georgian Dream’s rule. Of particular importance in this regard are the years 2018, 2019 and 2020. In this regard, the Corruption Perception Index, the Rule of Law Index and Freedom House’s reports are significant.
Please see FactCheck’s article for a more detailed analysis on the changes in various indicators.
Statement 3: “I am a controller of the government. If someone does not abide by the rules of the game, if there is excessive use of force or something similar, which is unacceptable for us and for the Georgian Dream which we founded, then certainly I will speak out.”
Verdict: FactCheck concludes that Bidzina Ivanishvili’s statement is a LIE.
The Public Defender of Georgia as well as international and local organisations stated that the authorities always used excessive force against manifestations in 2019. Nevertheless, Bidzina Ivanishvili has never criticised the government for using excessive force. The 20 June crackdown serves as the most vivid example. Multiple authoritative local or international organisations decried the crackdown of the rally, although the leader of the ruling party has not voiced criticism. Please see FactCheck’s article for a more detailed analysis.
Statement 4: “NATO’s many European member states do not even pay 2% of their GDP [meaning to the NATO standard – NATO member states have to commit at least 2% of their GDP for defence expenses] whilst we, a poor country, abide by this.”
Verdict: FactCheck concludes that Bidzina Ivanishvili’s statement is TRUE.
Bidzina Ivanishvili’s statement in regard to defence expenses does correspond to the truth vis-à-vis Georgia and NATO’s European member states. NATO’s European member states do not indeed abide by the NATO standard and spend less than 2% of their GDP on defence. In the case of Georgia, the country meets this criterion for each and every budget year and defence expenses range in the margins of 2% of Georgia’s GDP.
In the same context, Bidzina Ivanishvili emphasises that Georgia meets all of the other criteria for NATO membership, including functioning democratic institutions in the country. However, FactCheck refrains from discussing this part of Mr Ivanishvili’s statements and only provides a conclusion on Georgia’s fulfilling of NATO’s financial standard.
FactCheck will publish an analysis of Bidzina Ivanishvili’s other statements in the course of this week.