მირდატ ქამადაძე: ბათუმის 2021 წლის ბიუჯეტის მიხედვით, მერია საკუთარ კომფორტს 1 700 000 ლარით ზრდის, ხოლო ჯანდაცვის ხარჯები, 2020 წელთან შედარებით, დაახლოებით 700 000 ლარით იზრდება
ვერდიქტი: „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, მირდატ ქამადაძის განცხადება არის სიმართლე.
რეზიუმე: ბათუმის მუნიციპალიტეტის 2021 წლის ბიუჯეტის მიხედვით, შრომის ანაზღაურებისთვის განკუთვნილი ხარჯის საპროგნოზო მაჩვენებელი იზრდება. 2020 წელს, აღნიშნული მიზნით, ბიუჯეტის თავდაპირველ ვარიანტში, დაგეგმილი 23,573,000 ლარი იყო. პანდემიით გამოწვეული სიტუაციის გათვალისწინებით, ფინანსურ დოკუმენტში ცვლილებები განხორციელდა, რის შედეგადაც შრომის ანაზღაურების ხარჯი გაიზარდა და 24,614,500 ლარი შეადგინა. 2021 წელს კი ამ მიზნით 25,115,500 ლარის დახარჯვა იგეგმება. პარამეტრის ზრდა, 2020 წლის საბოლოო გეგმასთან შედარებით, 501,000 ლარს შეადგენს.
მომავალი წლის ბიუჯეტში საქონელი და მომსახურების ხარჯი 1,233,000 ლარით იზრდება, რისთვისაც 39,754,400 ლარი გამოიყო. განცხადების ავტორმა, კომფორტზე საუბრისას, სწორედ შრომის ანაზღაურებისა და საქონელი და მომსახურების ხარჯის საპროგნოზო პარამეტრების ჯამური მაჩვენებელი, 2020 წლის საბოლოო გეგმური მაჩვენებლების ჯამს შეადარა. აქედან გამომდინარე, ადმინისტრაციული ხარჯი (შრომის ანაზღაურება და საქონელი და მომსახურება) მართლაც თითქმის 1,700,000 ლარით იზრდება, უფრო ზუსტად კი - 1,734,000 ლარით.
რაც შეეხება ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის პროგრამებისთვის დაგეგმილ ასიგნებებს, თუ მომავალი წლის საპროგნოზო მაჩვენებელს 2020 წლის პირვანდელ გეგმასთან შევადარებთ, ზრდა მართლაც უმნიშვნელოა, მაგრამ არა 700 000 ლარით, როგორც ამას განცხადების ავტორი მიუთითებს, არამედ - 584 000 ლარით. 2019 წლის ფაქტობრივ მაჩვენებელთან, 16 376 800 ლართან შედარებით კი, მომავალი წლის ბიუჯეტში გათვალისწინებული ხარჯი 466 900 ლარით ნაკლებია.
პოლიტიკოსმა მირდატ ქამადაძემ განაცხადა, რომ ბათუმის 2021 წლის ბიუჯეტის მიხედვით, თვითმმართველობა საკუთარ კომფორტს ზრდის, რაც ნიშნავს, რომ შრომის ანაზღაურებისა და საქონელი და მომსახურებისთვის განკუთვნილი ხარჯის მოცულობა 1,700,000 ლარით იზრდება, ჯანდაცვის ხარჯები კი, 2019 წლის მაჩვენებელთან შედარებით, იკლებს, ხოლო 2020 წლის მაჩვენებელთან მიმართებით, ზრდა 700,000 ლარამდეა.
„ფაქტ-მეტრმა“ აღნიშნული განცხადების სიზუსტე გადაამოწმა.
ბათუმის 2021 წლის ბიუჯეტის შესახებ ჩვენ სტატია რამდენიმე დღის წინ უკვე გამოვაქვეყნეთ. საბიუჯეტო პარამეტრების გაანალიზებისას აღვნიშნეთ, რომ მომავალი წლის ბიუჯეტის შემოსულობები და გადასახდელები, 2020 წლის ბიუჯეტის პირვანდელი ვარიანტის პარამეტრებთან შედარებით, მნიშვნელოვნად შემცირდა. თუმცა საბოლოო გეგმიურ მაჩვენებლებს თუ შევადარებთ, შემოსულობების ნაწილში - ზრდა, ხოლო გადასახდელების ნაწილში კლება ფიქსირდება, რაც ნაშთის ცვლილებით ბალანსდება.
ცხრილი 1. ბათუმის 2021 წლის შემოსულობებისა და გადასახდელების საპროგნოზო მაჩვენებლები
წყარო: ბათუმის საკრებულოს დადგენილება ბათუმის 2021 წლის ბიუჯეტის შესახებ
მიუხედავად იმისა, რომ ხარჯვითი ნაწილი მნიშვნელოვნად შემცირებულია, შრომის ანაზღაურებისა და საქონელი და მომსახურების ხარჯის ზრდაა დაგეგმილი. უფრო კონკრეტულად კი, 2020 წლის ბიუჯეტში თავდაპირველად დაგეგმილი იყო 23,573,000 ლარი შრომის ანაზღაურებისთვის და 41,667,400 ლარი - საქონელი და მომსახურებისთვის. პანდემიიდან გამოწვეული რეალობიდან გამომდინარე, ბიუჯეტი დაკორექტირდა. მართალია, საქონელი და მომსახურებისთვის დაგეგმილი ხარჯის მოცულობა შემცირდა, მაგრამ შრომის ანაზღაურების ხარჯი გაიზარდა.
ცხრილი 2. ბათუმის 2021 წლის ბიუჯეტის ხარჯები
თუ განცხადების ავტორის ლოგიკას მივყვებით, ის ერთმანეთთან 2020 წლის ბიუჯეტის საბოლოო გეგმური მაჩვენებლების ჯამსა და 2021 წლის ბიუჯეტში დაგეგმილი მაჩვენებლების ჯამურ მონაცემს ადარებს. ეს ნიშნავს, რომ 2020 წლის საბოლოო პარამეტრების გათვალისწინებით, ადმინისტრაციულმა ხარჯმა (შრომის ანაზღაურებას პლუს საქონელი და მომსახურება) 63,135,900 ლარი შეადგინა, ხოლო 2021 წლს 64,869,900 ლარი იქნება, ანუ 1,734,000 ლარით მეტი. თუმცა 2020 წლის ბიუჯეტის თავდაპირველ გეგმასთან შედარებით, ამ მიზნით 370,500 ლარით ნაკლების დახარჯვა იგეგმება (განცხადების ავტორი ამ მაჩვენებლებს არ გულისხმობდა და ჩვენ მხოლოდ ინფორმაციისთვის აღვნიშნეთ).
აქვე ერთი დეტალიც: მომავალი წლიდან მომუშავეთა რიცხოვნობის ზრდაც არის დაგეგმილი. თუ 2020 წლის ბიუჯეტის საბოლოო გეგმის მიხედვით, შრომის ანაზღაურების თანხა განკუთვნილი იყო 2,585 პირისთვის, 2021 წელს ანაზღაურებას 2,622 დასაქმებული აიღებს (იგულისხმება შტატში დასაქმებული).
პანდემიით გამოწვეული კრიზისიდან გამომდინარე, მოსახლეობის განსაკუთრებულ ყურადღებას ბიუჯეტის ის ხარჯები იქცევს, რომელიც ჯანდაცვისა და სოციალური უზრუნველყოფის პროგრამებზე/ქვეპროგრამებზე უნდა მიიმართოს. ბათუმის 2021 წლის ბიუჯეტში, ამ მიმართულებით, 15,909,900 ლარია გათვალისწინებული. ეს კი მნიშვნელოვნად ნაკლებია, ვიდრე 2019 წელს იყო და ოდნავ მეტი, ვიდრე მერიამ 2020 წლის ბიუჯეტის პირველ ვარიანტში გაითვალისწინა.
ცხრილი 3. ბათუმის 2021 წლის ბიუჯეტით ჯანმრთელობის დაცვისა და სოციალური უზრუნველყოფის მიმართულებით დაგეგმილი ხარჯები
ცხრილი 2-დან ჩანს, რომ ჯანდაცვისა და სოციალური მიმართულებით, 2019 წელთან შედარებით, 2020 წლის ბიუჯეტში თავიდანვე შემცირებული ხარჯი დაიგეგმა და ცვლილებების შემდეგ, კიდევ უფრო შემცირდა. 2021 წლის გეგმა 2019 წლის ფაქტთან შედარებით, 466 900 ლარით ნაკლებია. თუმცა 2020 წლის ბიუჯეტის როგორც პირვანდელ, ისე საბოლოო მაჩვენებლებთან შედარებით, იზრდება. შესაბამისად, 584 000 ლარითა და 1 414 900 ლარით.

Resume: According to the Batumi Municipality’s 2021 budget, the estimated expenses for labour remuneration are poised to rise. In the initial version of the 2020 budget, expenses for labour remuneration were set at GEL 23,573,000. Given the pandemic-induced situation, the financial document was amended and labour remuneration expenses increased to GEL 24,614,500. In 2021, budget expenses for this purpose are planned to be GEL 25,115,500. The increment constitutes GEL 501,000 as compared to the final draft of 2020.
The expenses for goods and services are set to rise by GEL 1,233,000 in next year’s budget – GEL 39,754,400 were allocated for this purpose. The author of the statement made reference to the total estimated expenses for labour remuneration and goods and services when speaking about comfort and compared this figure to the final planned figures of 2020. Therefore, administrative expenses (labour remuneration together with expenses for goods and services) indeed increased by GEL 1,700,000 or, more precisely, by GEL 1,734,000.
If compared to the initial 2020 draft budget, the increase in appropriations for healthcare and social security in the 2021 budget is indeed marginal. However, in contrast to Mirdat Kamadadze’s statement, the increase constitutes GEL 584,000 instead of GEL 700,000. As compared to factual figure of the 2019 budget which is GEL 16,376,800, healthcare and social protection expenses in 2021 will be GEL 466,900 less.
Politician Mirdat Kamadadze stated that in accordance with Batumi’s 2021 budget, the self-government is increasing its own comfort, meaning that expenses allocated for labour remuneration as well as for goods and services rise by GEL 1,700,000 whilst healthcare expenses are set to decrease if compared to 2019’s figure and are GEL 700,000 more as compared to those of 2020.
FactCheck verified accuracy of the statement.
FactCheck has already published an article on Batumi’s 2021 budget. Whilst analysing budget parameters, FactCheck noted that the revenues and the expenditures of the 2021 budget have significantly decreased as compared to the initial draft of the 2020 budget. However, there is a growth in revenues and a decrease in expenditures if compared to the final planned indicators which are offset by changes in the budget balance.
Table 1: Estimated Figures of Revenues and Expenditures of Batumi’s 2021 Budget
Source: Ordinance of Batumi City Council on Batumi’s 2021 Budget
Although expenses have decreased significantly, expenses for labour remuneration as well as for goods and services are planned to rise. More precisely, the initial draft budget for 2020 planned to allocate GEL 23,573,000 for labour remuneration and GEL 41,667,400 for goods and services. Given the pandemic-induced reality, the budget was amended. The expenses for goods and services did decrease, although expenses for labour remuneration increased.
Table 2: Expenses in Batumi’s 2021 Budget
If we follow the logic of the author of the statement, Mirdat Kamadadze compares the total sum of the final planned figures of the 2020 budget and the total sum of the estimated planned figures of the 2021 budget. This means that considering the final parameters of the 2020 budget, administrative expenses (labour remuneration together with expenses for goods and services) amounted to GEL 63,135,900 whilst they will be GEL 64,869,900 in 2021 which is GEL 1,734,000 more. However, if compared to initial draft of the 2020 budget, there are plans to spend GEL 370,500 less for this purpose in 2021 (Mr Kamadadze was not referring to those figures and FactCheck only highlights them for information).
One more detail: There are plans to increase the number of employees in the next year. In accordance with the final draft of the 2020 budget, appropriations for labour remuneration were intended for 2,585 individuals whilst 2,622 employees (permanent staff workers) will have labour remuneration in 2021.
Given the pandemic-induced crisis, the budget expenses which are allocated for healthcare and social security programmes/sub-programmes are subject to particular scrutiny from the population. In the 2021 budget, GEL 15,909,900 are allocated for this purpose. This is significantly less as compared to 2019 and slightly more as compared to the initial draft of the 2020 budget unveiled by Batumi City Hall.
Table 3: Healthcare and Social Security Expenses Planned in Batumi’s 2021 Budget
As shown in Table 2, appropriations for healthcare and social security were lower in the 2020 budget as compared to 2019 and they were further cut as a result of the amendments. The planned amount in 2021 is GEL 466,900 less as compared to the factual figure of 2019. However, the appropriations for healthcare and social security increased by GEL 584,000 and GEL 1,414,900, respectively, as compared to both the initial and the final drafts of the 2020 budget.