რეზიუმე:უცნობია, თუ რომელ ქვეყნებს მოიაზრებს ბადრი ჯაფარიძე რეგიონში, თუმცა ცალსახაა, რომ რეგიონი მინიმუმ მეზობელ ქვეყნებს მოიცავს. შესაბამისად, მოცემულ შემთხვევაში, განცხადების გადასამოწმებლად მხოლოდ მეზობელი ქვეყნების ეკონომიკური ზრდის ანალიზიც საკმარისია. უახლოეს წარსულში, ეკონომიკური ზრდით საქართველოს მხოლოდ სომხეთი უსწრებდა. 2019 წლის მონაცემებით სომხეთის ეკ. ზრდა იყო 7.6%, საქართველოს 5.1%, აზერბაიჯანის 2.2%, რუსეთის 1.3%, ხოლო თურქეთის 0.9%. პანდემიის შემდგომ წლებშიც, საქართველოს ეკონომიკური ზრდის საპროგნოზო მაჩვენებელი ერთ-ერთი მაღალი იქნება, როგორც რეგიონის, ასევე ევროპის ყველა ქვეყნის მასშტაბითაც. შესაბამისად, რეგიონთან შედარებით, საქართველოს ეკონომიკური ზრდის მაჩვენებლის სიმცირეზე აპელირება არასწორი მიდგომაა, თუმცა, ამის მიუხედავად, ფაქტია, რომ 3-დან 5%-მდე ეკონომიკური ზრდა საქართველოს მსგავსი განვითარებადი ქვეყნისთვის, დაბალია.
2019 წელს, პირდაპირმა უცხოურმა ინვესტიციებმა 1.3 მლრდ აშშ დოლარი შეადგინა, რაც 2018 წლის მონაცემს. მხოლოდ 4 მლნ აშშ დოლარით აღემატება. თუმცა, აბსოლუტურთან ერთად, მნიშვნელოვანია, პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების ფარდობითი მაჩვენებლის (მთლიან შიდა პროდუქტთან) დინამიკის განხილვა, რადგან ფარდობითი მაჩვენებელი ასახავს, თუ ინვესტიციები ეკონომიკის რა ნაწილს შეადგენს. 2014-2017 წლებში, პუი-ს ფარდობითი მაჩვენებელი საშუალოდ 11.3%-ს შეადგენდა, ხოლო 2018-2019 წლებში, 7.4%-მდე შემცირდა. უშუალოდ 2019 წლის ინვესტიციების ფარდობითი მაჩვენებელი - 7.4%, 2013 წლის შემდეგ, ყველაზე მცირეა.
პოლიტიკური გაერთიანება ლელო-ს ლიდერმა, ბადრი ჯაფარიძემ განაცხადა: „ხელისუფლებამ მოახერხა, რომ კოვიდპანდემიის დაწყებამდე, საქართველო რეგიონში ყველაზე ნაკლებად ზრდადი ეკონომიკის მქონე ქვეყანა იყო, უცხოური ინვესტიციები მინიმუმამდე დავიდა“.
ქვეყნის კეთილდღეობის აღმნიშვნელი საერთაშორისოდ მიღებული ინდიკატორი მთლიანი შიდა პროდუქტია (მშპ). მშპ არის წლის განმავლობაში ქვეყნის ფარგლებში წარმოებული პროდუქციისა და მომსახურების საბოლოო საბაზრო ღირებულება. ახალი კორონავირუსის პანდემიით გამოწვეული კრიზისის შედეგად, მსოფლიოს ქვეყნების სრული უმრავლესობის ეკონომიკა კლებას განიცდის. საერთაშორისო სავალუტო ფონდის პროგნოზით, საქართველოს ეკონომიკა 2020 წელს 5%-ით შემცირდება. თუმცა, პოლიტიკოსი პანდემიამდე პერიოდს ასახელებს.
უცნობია, ბადრი ჯაფარიძე, რეგიონში თუ რომელ ქვეყნებს მოიაზრებს, რადგან რეგიონის, რომელშიც საქართველო შედის, სხვადასხვა კლასიფიკაცია არსებობს. თუმცა, განცხადების ამ ნაწილის გადასამოწმებლად მხოლოდ მეზობელი ქვეყნების ეკონომიკური ზრდის ანალიზიც საკმარისია, რომლებიც რეგიონში აუცილებლად შედიან. უახლოეს წარსულში, უშუალოდ მეზობელი ქვეყნებიდან საქართველოს ეკონომიკური ზრდის მაჩვენებლით მხოლოდ სომხეთი უსწრებდა. მაგალითად, 2019 წლის მონაცემებით, სომხეთის ეკ. ზრდა იყო 7.6%, საქართველოს - 5.1%, აზერბაიჯანის - 2.2%, რუსეთის - 1.3%, ხოლო თურქეთის - 0.9%.
აღსანიშნავია, რომ პანდემიის შემდგომ წლებში, საქართველოს ეკონომიკური ზრდის მაჩვენებელი ასევე ერთ-ერთი მაღალი იქნება როგორც რეგიონის, ასევე ევროპის ყველა ქვეყნის მასშტაბითაც. შესაბამისად, რეგიონთან შედარებით, საქართველოს ეკონომიკური ზრდის მაჩვენებლის სიმცირეზე აპელირება არასწორია, თუმცა, ამის მიუხედავად, ფაქტია, რომ 3-დან 5%-მდე ეკონომიკური ზრდა საქართველოს მსგავსი განვითარებადი ქვეყნისთვის, მეტად დაბალია.
გრაფიკი 1: რეალური მშპ-ს ზრდის მაჩვენებლები საქართველოსა და მეზობელ ქვეყნებში, 2013-2019 წლებში
საქსტატის წინასწარი მონაცემებით, საქართველოში 2020 წლის II კვარტალში, 237.8 მილიონი დოლარის მოცულობის პირდაპირი უცხოური ინვესტიცია განხორციელდა, რაც 2019 წლის ანალოგიურ კვარტალთან შედარებით, 0.5%-ით (1.2 მლნ აშშ დოლარით) მეტია. რაც შეეხება წლის პირველ ნახევარს, 2020 წლის 6 თვეში, ინვესტიციების ჯამურმა მოცულობამ 409.6 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა, რაც წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, 25.6%-ით ნაკლებია. ინვესტიციების მიმდინარე მოცულობა ბოლო 10 წლის განმავლობაში წლის პირველ ნახევარში შემოსული ინვესტიციების ყველაზე დაბალი მაჩვენებელია.
აღნიშნული კლების მიზეზად გარკვეულწილად პანდემიიდან გამოწვეული კრიზისი გვევლინება, თუმცა პანდემიამდე პერიოდშიც პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მკვეთრი კლების ტენდენცია გამოკვეთილია და მნიშვნელოვან პრობლემას წარმოადგენს. აღნიშნული თვალსაზრისით, პოლიტიკოსის განცხადება სიმართლეს შეესაბამება.
გრაფიკი 1: პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები 2013-2020 (2 კვარტლის) წლებში
პუი-ს კვარტალური სტატისტიკა წარმოდგენილია გრაფიკ 1-ზე. 2019 წელს, პირდაპირმა უცხოურმა ინვესტიციებმა 1.3 მლრდ აშშ დოლარი შეადგინა, რაც მხოლოდ 4 მლნ აშშ დოლარით აღემატება 2018 წლის მონაცემს. თუმცა, აბსოლუტურთან ერთად, მნიშვნელოვანია, პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების ფარდობითი მაჩვენებლის (მთლიან შიდა პროდუქტთან) დინამიკის განხილვა, რადგან ფარდობითი მაჩვენებელი ასახავს, თუ ეკონომიკის რა ნაწილს შეადგენს ინვესტიციები. 2014-2017 წლებში, პუი-ს ფარდობითი მაჩვენებელი საშუალოდ 11.3%-ს შეადგენდა, ხოლო 2018-2019 წლებში, 7.4%-მდე შემცირდა. უშუალოდ 2019 წლის ინვესტიციების ფარდობითი მაჩვენებელი - 7.4%, 2013 წლის შემდეგ, ყველაზე მცირეა.

It is unclear to which countries Badri Japaridze is referring when he mentions the word region in his statement. We can assume that the reference encompasses the country’s neighbour countries at the very least. Therefore, an analysis of Georgia’s neighbour countries would be sufficient to verify the statement in this case. In the nearest past, only Armenia outperformed Georgia in terms of economic growth. As of 2019, Armenia’s economic growth rate was 7.6%, followed by Georgia’s 5.1%, Azerbaijan’s 2.2%, Russia’s 1.3% and Turkey’s 0.9%. In the post-pandemic years, Georgia’s estimated economic growth rate would be one of the highest both in the region and across Europe. Therefore, highlighting Georgia’s low economic growth rate whilst making a comparison to the region is a wrong approach. Although, in spite of this it is a fact that a 3% to 5% economic growth rate is a low figure for a developing country like Georgia.
In 2019, foreign direct investments (FDI) amounted to USD 1.3 billion which is only USD 4 million more as compared to 2018’s figure. However, together with the absolute figure, it is also important to analyse the FDI to GDP ratio since a relative figure shows the portion of investments within the economy. In 2014-2017, the FDI to GDP ratio was 11.3% on average whilst it dropped to 7.4% in 2018-2019. The FDI to GDP ratio in 2019 was 7.4% – the lowest since 2013.
The leader of the political union Lelo, Badri Japaridze, stated: “Thanks to the government, Georgia was the least growing country before the COVID pandemic, foreign direct investments were reduced to a minimum.”
The gross domestic product (GDP) is an internationally accepted indicator for the measurement of a country’s well-being. The GDP reflects the final market value of the goods and services produced within a country for year. As a result of the novel coronavirus pandemic-induced crisis, the absolute majority of the countries across the world experience economic decline. According to the forecast of the International Monetary Fund, Georgia’s economy will contract by 5% in 2020, although Mr Japaridze names the pre-pandemic period.
It is unclear to which countries Badri Japaridze is referring when he mentions the word region in his statement since there are different categorisations of the region where Georgia belongs. However, in order to verify this part of the statement it would be sufficient to analyse the economic growth rates of Georgia’s neighbour countries which are definitely part of Georgia’s region. In the nearest past, only Armenia outperformed Georgia in terms of the economic growth rate. As of 2019, Armenia’s economic growth rate was 7.6% followed by Georgia’s 5.1%, Azerbaijan’s 2.2%, Russia’s 1.3% and Turkey’s 0.9%.
Of note is that in the post-pandemic years, Georgia’s economic growth rate will be one of the highest both in the region and as compared to all European countries. Therefore, highlighting Georgia’s low economic growth rate whilst making a comparison to the region is a wrong approach. In spite of this, however, it is a fact that a 3% to 5% economic growth rate is very a low figure for a developing country like Georgia.
Graph 1: Real GDP Growth Figures in Georgia and Neighbour Countries, 2013-2019
In accordance with the preliminary data of the National Statistics Office of Georgia, USD 237.8 million in foreign direct investments were made in Georgia in the second quarter of 2020 which is 0.5% (USD 1.2 million) more as compared to the same quarter of 2019. In regard to the first half of this year, a total of USD 409.6 million was invested in the first six months of 2020 which is 25.6% less as compared to the same period of the previous year. The current volume of half-year investments stands at the lowest in first half-year figures of the last decade.
To some extent, the pandemic-induced crisis is a reason behind this decrease although a sharp trend of FDI decrease was clear-cut prior to the pandemic and poses a significant problem. In this regard, Mr Japaridze’s statement is indeed true.
Graph 2: Foreign Direct Investments in 2013-2020 (Two Quarters).
Graph 1 illustrates the FDI quarterly statistics. In 2019, the FDI amounted to USD 1.3 billion which is only USD 4 million more as compared to 2018’s figure. However, it is also important to analyse the FDI to the GDP ratio together with the absolute figure since a relative figure shows the portion of investments within the economy. In 2014-2017, the FDI to the GDP ratio was 11.3% on average whilst it dropped to 7.4% in 2018-2019. The actual FDI to the GDP ratio in 2019 was 7.4% – the lowest since 2013.