რეზიუმე: სამუშაო ადგილების და დეპოზიტების ზრდას შორის, ირიბი კავშირი არსებობს, თუმცა დეპოზიტების ზრდაზე სხვა ფაქტორებიც ახდენს გავლენას, მაგალითად კერძო მფლობელობაში ნაღდი ფულის სახით არსებული თანხების (რაც სტატისტიკაში ვერ ხვდება) დეპოზიტებზე აქტიურად განთავსება. ეროვნული ბანკის მიერ მოწოდებული ინფორმაციით, დეპოზიტების ზრდის ერთ-ერთ მიზეზს ის ფაქტი წარმოადგენს, რომ სახსრების ნაწილი, რომლებიც დეპოზიტებზე მოთავსდა, წარსულში მოსახლეობის მფლობელობაში იყო და სტატისტიკურად, მხოლოდ დეპოზიტებზე განთავსების შემდეგ აღირიცხა. მეორე მხრივ, პოლიტიკოსის მიერ დასახელებული მონაცემები, ფიზიკური და იურიდიული პირების დეპოზიტების ჯამურ მაჩვენებელს ემთხვევა, რაც უშუალოდ მოსახლეობის შემოსავლების დონის ანალიზისას არარელევანტურია და ფიზიკური პირების დეპოზიტების სტატისტიკა უნდა განიხილებოდეს. შედარებისთვის კი 2015 და 2019 წლების მონაცემებია (სავარაუდოდ, ეროვნული ბანკის ინტერაქტიული სტატისტიკა) გამოყენებული.
შესაბამისად, მოცემულ ნაწილში, ირაკლი კობახიძე ერთი მხრივ არასწორ მაჩვენებელს იყენებს (ფიზიკური პირების დანაზოგის ნაცვლად ფიზიკური და იურიდიული პირების ჯამურ დანაზოგს), რითაც დანაზოგების აბსოლუტურ მონაცემს გადაჭარბებულად წარმოაჩენს, მეორე მხრივ, დანაზოგების ზრდის სხვა მიზეზებს (მათ შორის წმინდა ტექნიკურ მიზეზებს, როგორიცაა ნაღდი ფულის საბანკო დეპოზიტით ჩანაცვლება), ყურადღების მიღმა ტოვებს და ზრდას მთლიანად დასაქმებას უკავშირებს, რაც რეალობას აცდენილი მტკიცებაა.
რაც შეეხება სამუშაო ადგილებს, 2012 წლის შემდეგ ბიზნეს სექტორში 222 ათასი სამუშაო ადგილი შეიქმნა, რაც ახლოსაა დასახელებულ 250 ათასთან. თუმცა დეპოზიტების შემთხვევაში პოლიტიკოსი დროის სხვა შუალედს მიმოიხილავს (2015-2019 წლები). ერთი მოსაზრების ფარგლებში, ერთი მაჩვენებლით მეორის ახსნა და ამავდროულად თითოეულისთვის სხვადასხვა დროითი პერიოდის აღება, აბსურდული მიდგომაა და მონაცემების ანალიზის ლოგიკა გაუგებარი რჩება. თავის მხრივ 2015-2019 წლებში ბიზნეს სექტორში ჯამში მხოლოდ 129.2 ათასი სამუშაო ადგილი შეიქმნა და არა 250 ათასი. ამავდროულად აღსანიშნავია, რომ ბიზნეს სექტორში სამუშაო ადგილების რაოდენობა იმავე რაოდენობის დასაქმებულ პირს არ ნიშნავს. შრომისუნარიანი პირი შესაძლოა, ორ ან მეტ სამუშაო ადგილს იკავებდეს. ამით აიხსნება ის ფაქტი, რომ ბიზნეს სექტორში სამუშაო ადგილების ზრდის მიუხედავად, ქვეყანაში დასაქმებულთა რაოდენობა მცირდება.
ზემოთ აღნიშნულიდან გამომდინარე, „ფაქტ-მეტრის“ მეთოდოლოგიით, განცხადება არის ნახევრად სიმართლე. [1]
ქართული ოცნების“ აღმასრულებელმა მდივანმა ირაკლი კობახიძემ 27 ოქტომბერს ტელეკომპანია „რუსთავი 2“-ის ეთერში განაცხადა (აქ უნდა მოთავსდეს ვიდეო): „250 000-ზე მეტი სამუშაო ადგილია შექმნილი, რისი ინდიკატორიც არის დეპოზიტების მაჩვენებლები. ჩვენს მოქალაქეებს ჰქონდათ მთლიანობაში 4.4 მლრდ დეპოზიტები ლარში, დღეს აქვთ 9.5 მილიარდი“.
2012 წლის შემდეგ ბიზნეს სექტორში 222 ათასი სამუშაო ადგილი მართლაც შეიქმნა. თუმცა 2015-2019 წლებში ბიზნეს სექტორში ჯამში მხოლოდ 129.2 ათასი სამუშაო ადგილი შეიქმნა. აღსანიშნავია, რომ ბიზნეს სექტორში სამუშაო ადგილები ყოველწლიურად იზრდებოდა. ამასთან, ბიზნეს სექტორში სამუშაო ადგილების რაოდენობა იმავე რაოდენობის დასაქმებულ პირს არ ნიშნავს. შრომისუნარიანი პირი შესაძლოა, ორ ან მეტ სამუშაო ადგილს იკავებდეს. ამით აიხსნება ის ფაქტი, რომ ბიზნეს სექტორში სამუშაო ადგილების ზრდის მიუხედავად, ქვეყანაში დასაქმებულთა რაოდენობა მცირდება.
გრაფიკი 1: ბიზნეს სექტორში სამუშაო ადგილების რაოდენობა (ათასი ადამიანი), 2008-2019 წლებში
პოლიტიკოსი სამუშაო ადგილების შექმნით გამოწვეულ კეთილდღეობის ზრდას უსვამს ხაზს, რაც სხვა მაჩვენებლებთან ერთად, გარკვეულწილად დეპოზიტების მოცულობაში აისახება. თუმცა, აღნიშნული კავშირი პირდაპირი არ არის და შესაძლოა, დეპოზიტების ზრდაზე სხვა ფაქტორები ახდენდეს გავლენას, მაგალითად კერძო მფლობელობაში არსებული თანხების დეპოზიტებზე განთავსება. ინფორმაციის დასაზუსტებლად, „ფაქტ-მეტრი“ ეროვნულ ბანკს დაუკავშირდა. ეროვნული ბანკის ინფორმაციით, 2012-2019 წლებში დეპოზიტები 150%-ით გაიზარდა (დოლარი/ლარის კურსის ცვლილების გამორიცხვით). ის ფაქტი, რომ დეპოზიტების ზრდის ტემპი წინ უსწრებს ეკონომიკისა და შემოსავლების ზრდის ტემპს, დაზოგვის მაჩვენებლის მატებითა და საბანკო სისტემის განვითარებით აიხსნება. საბანკო სისტემა მრავალმხრივ ვითარდება. საბანკო პროდუქტები უფრო მრავალფეროვანი ხდება და სულ უფრო მეტი ხალხი და ორგანიზაციები სარგებლობს ამ პროდუქტებით. იხვეწება საგადასახადო სისტემები. ანგარიშსწორება მეტად ელექტრონული ხდება და, შესაბამისად, როგორც იურიდიული, ისე ფიზიკური პირების მხრიდან, ნაღდი ფულის გამოყენების საჭიროება მცირდება. სხვა სიტყვებით რომ ვთქვათ, სახსრების ნაწილი, რომლებიც დეპოზიტებზე მოთავსდა, წარსულში მოსახლეობის მფლობელობაში იყო და სტატისტიკურად, მხოლოდ დეპოზიტებზე განთავსების შემდეგ აღირიცხა.
მეორეს მხრივ, პოლიტიკოსის მიერ დასახელებული მონაცემები ფიზიკური და იურიდიული პირების დეპოზიტების ჯამურ მაჩვენებელს ემთხვევა, რაც უშუალოდ მოსახლეობის დონის ანალიზისას არარელევანტურია და ფიზიკური პირების დეპოზიტების სტატისტიკა უნდა განიხილებოდეს. შედარებისთვის კი 2015 და 2019 წლების მონაცემებია (სავარაუდოდ, ეროვნული ბანკის ინტერაქტიული სტატისტიკა) გამოყენებული.
ცხრილი 1: ფიზიკური და იურიდიული პირების დეპოზიტები ეროვნულ ვალუტაში, მლრდ ლარი, ნაშთები
ფიზიკური და იურიდიული პირების ჯამური დეპოზიტები, 2019 წლის მონაცემებით, 2015 წელთან შედარებით, დაახლოებით 107%-ით არის გაზრდილი, ხოლო 2012 წელთან შედარებით, დაახლოებით 223%-ით. უშუალოდ ფიზიკური პირის დეპოზიტები, 2019 წლის მონაცემებით, 2015 წელთან შედარებით, დაახლოებით 160%-ით არის გაზრდილი, ხოლო 2012 წელთან შედარებით, დაახლოებით 350%-ით. მიმდინარე, 2020 წლის არსებული მონაცემებით, 2020 წელს ფიზიკური პირების დეპოზიტების მოცულობამ 4.2 მლრდ ლარი შეადგინა, 2015 წელს აღნიშნული მაჩვენებელი 1.4 მლრდ ლარს შეადგენდა, ხოლო 2012 წელს - 846 მლნ ლარს.
[1]ნახევრად სიმართლე – განცხადება არის ნაწილობრივ ზუსტი, მაგრამ გამოტოვებულია დეტალები ან ზოგიერთი საკითხი კონტექსტს გარეშეა.

Irakli Kobakhidze:  “Over 250,000 jobs have been created which is indicated by the volume of bank deposits. Our citizens had GEL 4.4 billion in banks deposits in total and today they have GEL 9.5 billion.”
Resume:  There is an indirect correlation between jobs and the growth of bank deposits. Bank deposits are influenced by other factors which include actively depositing privately owned cash (which is not covered by the statistical data) into savings. According to the information provided by the National Bank of Georgia, one of the reasons behind the growth of deposits is that a part of the currently deposited money was previously owned by the population and was statistically compiled only after being deposited. On the other hand, Irakli Kobakhidze’s figures correspond to the total sum of the deposits of physical and legal persons which is irrelevant whilst analysing the population’s income level. Only the statistics of the deposits of physical persons should be taken into account. The figures of 2015 and 2019 are used for the comparison (supposedly, interactive statistics of the National Bank).
Therefore, in his statement Irakli Kobakhidze uses a wrong indicator (the total savings of physical and legal persons instead of the savings of only physical persons) and exaggerates the absolute figure of the savings, on the one hand, and ignores other reasons (including purely technical reasons such as replacing cash with bank deposits) behind the growth of savings, on the other hand, and asserts that the growth is fully linked to employment which is a claim contradicting the reality.
In regard to employment, 222,000 jobs have been created in business sector since 2012 which is close to the 250,000 mentioned by Mr Kobakhidze. However, in the case of deposits the former Speaker of the Parliament takes a different timespan (2015-2019). Using one indicator to explain another as part of a single claim and selecting a different time period for each of them is preposterous and the logic behind the data analysis remains vague. At the same time, only 129,200 jobs were created in the business sector in 2015-2019 and not 250,000. Of further note is that the number of jobs in the business sector does not equate with the same number of employed individuals. A working-age person can occupy two or more jobs. This is why in spite of job growth in the business sector, the number of employed persons in the country is being decreased.
Given all of the aforementioned, we can conclude that based on FactCheck’s methodology, Irakli Kobakhidze’s statement is HALF TRUE. [1]
On 27 October 2020, on air on TV Rustavi 2, the Georgian Dream Executive Secretary, Irakli Kobakhidze, stated:  “Over 250,000 jobs have been created which is indicated by the volume of bank deposits. Our citizens had GEL 4.4 billion in banks deposits in total and today they have GEL 9.5 billion.”
Since 2012, 222,000 jobs have indeed been created in the business sector. However, only 129,200 jobs were created in the business sector in 2015-2019. Of note is that jobs in the business sector have been growing annually. In addition, the number of jobs in the business sector does not equate with the same number of employed individuals. A working-age person can occupy two or more jobs. This is why in spite of job growth in the business sector, the number of employed persons in the country is being decreased.
Graph 1:  Number of Jobs in Business Sector (Thousand Persons), 2008-2019
Irakli Kobakhidze highlights growing prosperity as a result of job creation which together with other indicators is also somehow reflected on the growth of deposits. However, this is not a direct correlation and other factors might also influence the deposit growth. FactCheck contacted the National Bank of Georgia for further clarification. According to the information of the National Bank of Georgia, deposits in 2012-2019 increased by 150% (excluding changes in the USD/GEL exchange rate). The fact that the deposit growth rate is ahead, the economy and the income growth rate are explained by increased savings and the development of the banking system. The banking system undergoes multipronged development. Banking products are becoming more diverse and an increasing number of people and organisations use these products. Payment systems are also more sophisticated and settlements are increasingly made in electronic form and, therefore, both legal and physical persons have less need to use cash. In other words, part of the money which is currently deposited was previous owned by the population and was statistically compiled only after being deposited.
On the other hand, Irakli Kobakhidze’s figures correspond to the total sum of the deposits of physical and legal persons which is irrelevant whilst analysing the population’s income level and only the statistics of the deposits of physical persons should be taken into account. The figures of 2015 and 2019 are used for the comparison (supposedly, interactive statistics of the National Bank).
Table 1:  Deposits of Physical and Legal Persons in National Currency, GEL Billion, Balances
As of 2019, the total deposits of physical and legal persons increased by nearly 107% as compared to 2015 and by 223% as compared to 2012. The deposits of physical persons increased by nearly 160% in 2019 as compared to 2015 and by nearly 350% as compared to 2012. As of 2020’s data, the volume of deposits of physical persons amounts to GEL 4.2 billion whilst that figure was GEL 1.4 billion and GEL 846 million in 2015 and 2012, respectively.
[1]   HALF TRUE – the statement is partially accurate, although some details are absent and several issues are out of context.