ლოქდაუნიდან ლოქდაუნამდე - როგორ აღმოვჩნდით ეპიდემიოლოგიურად უსაფრთხო ქვეყნიდან ვირუსის გავრცელების საგანგაშო ზონაში
ბოლო ერთი კვირის მონაცემებით, საშუალოდ, ყოველდღიურად, ინფიცირების 4 ათასი დადასტურებული შემთხვევა ფიქსირდება.
03/12/2020
საქართველოში ეპიდემიოლოგიური მდგომარეობა კრიტიკულია და ჯანდაცვის სექტორს ეპიდემიის მართვა ძალიან უჭირს. ბოლო ერთი კვირის მონაცემებით, საშუალოდ, ყოველდღიურად, ინფიცირების 4 ათასი დადასტურებული შემთხვევა ფიქსირდება. ეპიდემიოლოგების განმარტებით, რეალურად ეს რიცხვი გაცილებით მაღალია და COVID-19-ით დღეში 10 ათასამდე ადამიანი მაინც ინფიცირდება. ასევე, გარდაცვლილთა რაოდენობაც, კრიტიკულად გაიზარდა. ყოველდღიურად საშუალოდ COVID-19-ით ინფიცირებული 40-მდე პაციენტი იღუპება. გაზაფხული-ზაფხულის პერიოდში COVID-19-ით გარდაცვალების ერთეული შემთხვევები იყო დაფიქსირებული.
პანდემიის პირველ ეტაპზე, გაზაფხული-ზაფხულის პერიოდში, თუ საქართველოს ევროპის მასშტაბით ვირუსის გავრცელების ყველაზე დაბალი მაჩვენებელი ჰქონდა, შემოდგომაზე სიტუაცია შეიცვალა და ქვეყანა ე.წ. წითელ ზონაში გადავიდა. 22 ნოემბრის მონაცემებით, ბოლო კვირის განმავლობაში, 100 ათას მოსახლეზე ინფიცირების [1] მაჩვენებლით, საქართველო მსოფლიოში პირველ ადგილზე აღმოჩნდა. ინფიცირების ახალი შემთხვევების მიხედვით სურათი ახლაც ანალოგიურია.
3 დეკემბრის მონაცემებით, საქართველო, სადაც ვირუსის ეპიდაფეთქება რეალურად შემოდგომაზე დაიწყო, პანდემიის პერიოდში, 1 მლნ მოსახლეზე ახალი კორონავირუსის დადასტურებული შემთხვევების ჯამური ოდენობით, მსოფლიოში მე-17 ადგილს იკავებს. გარდაცვალების მონაცემებით, შედარებით უკეთესი სტატისტიკა აქვს, 1 მლნ მოსახლეზე [2] 348 გარდაცვალება, ამ მაჩვენებლით ის 45-ე ადგილზეა.
აღსანიშნავია, რომ ინფიცირებული პაციენტების მესამედზე მეტი მკურნალობას სახლში ან კოვიდ სასტუმროში გადის. 3 დეკემბრის მონაცემებით, ქვეყანაში ახალი კორონავირუსის აქტიური შემთხვევების რაოდენობა 21 655-ია, აქედან სტაციონარული მეთვალყურეობის ქვეშ, მხოლოდ 6 561 პირია.
„ფაქტ-მეტრი“ აღნიშნულ სტატიაში მიმოიხილავს, თუ როგორ აღმოჩნდა საქართველო კრიტიკულად მძიმე ეპიდემიოლოგიურ მდგომარეობაში და რა შეცდომები იქნა დაშვებული.
2 თვით ჩაკეტილი ქვეყანა, ანუ როგორ მოვახერხეთ ეპიდემიის შეკავება
კორონავირუსის გავრცელების პირველ ეტაპზე საქართველოს მთავრობა ვირუსის გავრცელების შეკავებაზე იყო ორიენტირებული და პრევენციისთვის აგრესიულ ზომებს იღებდა. ამ მხრივ საქართველო გამონაკლისი არ იყო. 11 მარტს ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციამ ახალი კორონავირუსის (COVID-19) გავრცელება პანდემიად გამოაცხადა. ვირუსის გავრცელების პირველ ეტაპზე, ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციამ კორონავირუსთან საბრძოლველად ქვეყნებს მყისიერი და აგრესიული ქმედებისკენ მოუწოდა. 17 მარტს ევროკავშირმა კორონავირუსის გავრცელების პრევენციის მიზნით, საგარეო საზღვრების ჩაკეტვის გადაწყვეტილება მიიღო. ვირუსის შესაკავებლად, ბევრმა ქვეყანამ მკაცრ შეზღუდვებს მიმართა და საგანგებო მდგომარეობაც გამოაცხადა (ამ მხრივ გამონაკლისი შვედეთი იყო). საწყის ეტაპზე ეს შეიძლება გამართლებულიც იყო, რადგან ახალი ვირუსის შესახებ მწირი ინფორმაცია არსებობდა. ქვეყნებს დროის მოგება სჭირდებოდათ, რათა დაგროვილი ცოდნა პანდემიის უკეთ სამართავად გამოეყენებინათ.
ვირუსის გავრცელების პირველ ეტაპზე, ევროპის ქვეყნებთან შედარებით, საქართველოში 1 მლნ ადამიანზე გაანგარიშებით, COVID-19-ით ინფიცირების და გარდაცვალების ყველაზე დაბალი მაჩვენებელი ფიქსირდებოდა. აღნიშნული იმით აიხსნება, რომ ვირუსი საქართველოში შედარებით გვიან შემოვიდა და საქართველომ ზომების გამკაცრება ჯერ კიდევ ადრეულ ეტაპზე დაიწყო. ამასთან, თუ სხვა ქვეყნებმა ეპიდაფეთქების შემდგომ მიიღეს მკაცრი ზომები და საგანგებო მდგომარეობა გამოაცხადეს, საქართველომ მანამდე ჩაკეტა ქვეყანა, სანამ ვირუსი გავრცელდებოდა.
ქვეყანაში პირველ დადასტურებულ შემთხვევამდე, 28 იანვარს, კორონავირუსთან დაკავშირებით, მთავრობის უწყებათაშორისი საკოორდინაციო საბჭო შეიქმნა. საბჭო მთავრობის წევრების, პარლამენტის წევრების, საქართველოს პრეზიდენტის ადმინისტრაციის და სამედიცინო სფეროს წარმომადგენლებისგან შედგება. 29 იანვარს ჩინეთთან საჰაერო მიმოსვლა შეჩერდა. 23 თებერვალს კი, საქართველომ ირანთან საჰაერო მიმოსვლა შეზღუდა.
საქართველოში Covid-19-ის პირველი შემთხვევა 2020 წლის 26 თებერვალს დაფიქსირდა. COVID-19 ირანიდან აზერბაიჯანის გავლით შემოსულ საქართველოს მოქალაქეს დაუდასტურდა. აღნიშნული მოქალაქე ინფექციურ საავადმყოფოში საზღვრიდანვე გადაიყვანეს. საქართველოში ვირუსის შემდგომი გავრცელება ძირითადად იტალიაში მოგზაურობას უკავშირდება.
1 მარტს სასწავლო პროცესი სკოლებში, საბავშვო ბაღებსა და უნივერსიტეტებში შეჩერდა. ხალხმრავალი ღონისძიებების გაუქმების შესახებ რეკომენდაცია გაიცა. ამ დროისთვის, ქვეყანაში ახალი კორონავირუსით ინფიცირების 3 შემთხვევა იყო დადასტურებული. 6 მარტიდან კორონავირუსის მაღალი გავრცელების ქვეყნებიდან ჩამოსული პირებისთვის საზღვარზე შემოწმების შემდეგ, 14-დღიანი სავალდებულო კარანტინი ან თვითიზოლაცია დაწესდა. ახალი კორონავირუსის პანდემიის გამოცხადების შემდეგ, 12 მარტიდან, საჯარო და კერძო სამსახურები მუშაობის დისტანციურ რეჟიმზე გადავიდა. ზომები ეტაპობრივად მკაცრდებოდა. საქართველოს პრეზიდენტის მიერ 2020 წლის 21 მარტს გამოცემული დეკრეტის საფუძველზე საგანგებო მდგომარეობა გამოცხადდა, ამ დროისთვის ქვეყანაში ახალი კორონავირუსის 49 დადასტურებული შემთხვევა იყო. 21 აპრილს, მიუხედავად იმისა, რომ ქვეყანაში ეპიდემიოლოგიური მდგომარეობა შედარებით სტაბილური იყო, საგანგებო მდგომარეობა 22 მაისამდე გახანგრძლივდა. საყოველთაო კარანტინის პერიოდში, ქვეყანაში ეკონომიკური აქტივობა, პრაქტიკულად, გაჩერებული იყო.
მიუხედავად საქართველოს ხელისუფლების წარმომადგენლების არაერთი განცხადებისა, რომ ეკონომიკასა და ინფიცირების გავრცელების შემზღუდავ ქმედებებს შორის ბალანსი უნდა ყოფილიყო დაცული, მიღებული გადაწყვეტილებებიდან ჩანდა, რომ პრიორიტეტი, ნებისმიერ ეკონომიკურ ფასად, ეპიდემიის მასშტაბის მინიმუმზე შენარჩუნება იყო. მკაცრი რეგულაციის პირობებშიც კი, არსებობს გონივრული ზღვარი, რომლის გადაბიჯების ეკონომიკური ფასი გაცილებით უფრო მაღალია, ვიდრე მიღებული დამატებითი დადებითი ეპიდემიოლოგიური შედეგი. ხელისუფლებამ აკრძალა ისეთი ეკონომიკური აქტივობებიც კი, რომლებიც მომეტებული რისკის მატარებელი არ იყო. ამის მაგალითი არასასურსათო პროდუქციით ონლაინვაჭრობაა. მიუხედავად იმისა, რომ რეალიზაციის მსგავსი ფორმით განხორციელებისას ვირუსის გავრცელების რისკი მინიმალურია და დასაქმების ნაწილობრივ შენარჩუნება შეიძლებოდა, ამ მიმართულებით შემოღებულმა ზედმეტად მკაცრმა რეგულაციამ (თანაზომადი შედეგის მიღების გარეშე), ეს ეკონომიკური აქტივობაც შეაჩერა. სექტემბრიდან ეპიდსიტუაცია კვლავ გაუარესდა და დღის წესრიგში შეზღუდვების გამკაცრების აუცილებლობა დადგა, თუმცა ეკონომიკისათვის, პანდემიის პირველ ეტაპზე მიყენებული ზიანის პირობებში, ანალოგიური მკაცრი შეზღუდვების კვლავ დაწესება, სერიოზული ეკონომიკური რისკის მატარებელია.
მწვანე ზონა და ზაფხულის თვითკმაყოფილება
მთელი ზაფხულის განმავლობაში საქართველო ეპიდემიოლოგიურად ე.წ. მწვანე ზონა იყო. ზაფხულში შეზღუდვები პრაქტიკულად მოიხსნა, რასაც ხალხმრავალი ღონისძიებები მოჰყვა. ჩაკეტილი საზღვრებიდან გამომდინარე, დაიწყო შიდა ტურიზმისთვის დამახასიათებელი მაღალი მობილობა. მთავრობა, გარკვეულწილად, მოდუნდა და თვითკმაყოფილებას მიეცა, მეტიც - რიგ შემთხვევაში თვითონ არღვევდა რეკომენდაციებს. კიკვიძის პარკის გახსნაზე პრემიერ-მინისტრმა გიორგი გახარიამ განაცხადა, რომ „ცოტათი ჩვენსავე მიღებულ რეკომენდაციას ვარღვევთ ორას ადამიანზე, თბილისელები გვაპატიებენ“. ზაფხულში, 15 ივლისს გაიხსნა დენდროლოგიური პარკიც, სადაც გახსნის დღიდან ხალხმრავლობა და რიგები იყო. ეპიდემიოლოგიური უსაფრთხოების თვალსაზრისით, წესები არ იყო დაცული, თუმცა ამას რეაგირება არ მოჰყოლია.
ევროკავშირის საბჭომ საქართველო ეპიდემიოლოგიურად უსაფრთხო ქვეყნების სიაში შეიყვანა და 1 ივლისიდან ევროკავშირის ქვეყნების ნაწილმა საქართველოს საზღვრები უპირობოდ გაუხსნა. მიუხედავად ამისა, მთავრობამ რეგულარულ ფრენებზე დაწესებული შეზღუდვები შეინარჩუნა, თუმცა ქვეყნის შიგნით სიტუაცია, პრაქტიკულად, მიშვებული იყო. 1 აგვისტოდან საქართველომ ევროკავშირის 5 ქვეყანასთან საჰაერო მიმოსვლა აღადგინა, თუმცა, გარკვეული რეგულაციები მაინც დააწესა. აღსანიშნავია, რომ ამ რეგულაციების მიხედვით, უცხო ქვეყნის მოქალაქეებს საქართველოში შემოსვლა ყოველგვარი წინაპირობის (კარანტინის, თვითიზოლაციის და კოვიდანალიზის ცნობის) გარეშე შეეძლოთ, ხოლო იმავე ქვეყნებიდან ჩამოსულ საქართველოს მოქალაქეებს, 14-დღიანი კარანტინის გავლა უწევდათ.
მსოფლიო ჯანდაცვის ორგანიზაცია სექტემბრიდან ვირუსის გავრცელების მეორე ტალღას აანონსებდა. ანალოგიურად, საქართველოში ეპიდემიოლოგები შემოდგომაზე ვირუსის ახალ ტალღას ჯერ კიდევ ზაფხულში ვარაუდობდნენ. 15 ივნისს ინფექციური საავადმყოფოს ხელმძღვანელი თენგიზ ცერცვაძე აცხადებდა, რომ ზაფხულში ვირუსის გავრცელება შესუსტდებოდა და ოქტომბერ-ნოემბერში მეორე ტალღა იქნებოდა. შემოდგომაზე რესპირატორული დაავადებების მატება ვირუსის ეპიდაფეთქებას მოსალოდნელს ხდიდა. ამას ისიც დაემატა, რომ ზაფხულის სეზონზე შეზღუდვები, ფაქტობრივად, არ მოქმედებდა და ქვეყანაში შიდა ტურიზმისთვის დამახასიათებელი მაღალი მობილობა გვქონდა.
პანდემიასთან ბრძოლის ყველაზე ეფექტური გზა, რასაც ჯანდაცვის სექტორი გვთავაზობს, პირბადის ტარება, ხელების ჰიგიენის და სოციალური დისტანციის დაცვაა. აღნიშნული წესები ზაფხულის პერიოდში, პრაქტიკულად დაცული არ იყო. ხელისუფლების მხრიდან კრიზისის ეფექტურ მენეჯმენტზე მუდმივმა აპელირებამ მოსახლეობას უსაფრთხოების ილუზია შეუქმნა. იმ ფონზე, როცა შემოდგომაზე ვირუსის ეპიდაფეთქება მოსალოდნელი იყო და ქვეყნის ეკონომიკასაც მკაცრი შეზღუდვების რესურსი აღარ ჰქონდა, ზაფხულის „თვითკმაყოფილება“ ყველაზე დიდი შეცდომა აღმოჩნდა.
ოქტომბრის არჩევნები და კრიტიკული ეპიდემიოლოგიური მდგომარეობის არ აღიარება
საქართველოში, სექტემბრის დასაწყისიდან, ახალი კორონავირუსის შემთხვევების რაოდენობა მკვეთრად გაიზარდა. ვირუსის გავრცელების ეპიცენტრი აჭარის რეგიონი გახდა. 10 სექტემბერს პრემიერ-მინისტრმა გიორგი გახარიამ განაცხადა: „პანდემიის მეორე ტალღა იწყება, თუმცა პანიკის საფუძველი არ არსებობს და ეპიდსიტუაცია სრულიად კონტროლირებადია“.
საქართველოში სექტემბერ-ოქტომბერში ეპიდემიოლოგიური მდგომარეობა ყოველდღიურად უარესდებოდა. გაზაფხული-ზაფხულის პერიოდში, ყოველდღიურად, COVID-19-ით ინფიცირების შემთხვევები რამდენიმე ათეულის ფარგლებში მერყეობდა. სექტემბრიდან ეს მაჩვენებელი მკვეთრად გაიზარდა. სექტემბრის ბოლოსკენ ყოველდღიურად 300-მდე ახალი შემთხვევა დასტურდებოდა. ოქტომბრის პირველ ნახევარში, ყოველდღიური შემთხვევების რაოდენობა 500-ზე მეტი იყო, ოქტომბრის ბოლოსთვის კი, დღეში საშუალოდ 1700-ზე მეტი შემთხვევა ფიქსირდებოდა. COVID-19-ით გარდაცვლილთა რაოდენობა ასევე მკვეთრად იზრდებოდა.
„ქართული ოცნების“ აღმასრულებელი მდივანი ირაკლი კობახიძე 17 ოქტომბერს ტელეკომპანია „იმედის“ ეთერიდან „გვარწმუნებდა“, რომ „სრული გახსნის პირობებში, ეკონომიკის სრული გახსნის პირობებში, საზღვრების ფართოდ გახსნის პირობებში, კოვიდის გავრცელების საკმაოდ დაბალი მაჩვენებელი გვაქვს“.
ოქტომბერში საქართველომ ე.წ. წითელ (საგანგაშო) ზონაში გადაინაცვლა. 7 ოქტომბერს, გერმანიამ საქართველო კორონავირუსის გავრცელების მაღალი რისკის ქვეყნების სიაში შეიყვანა. 21 ოქტომბრის ინფორმაციით, ევროკავშირმა საქართველო ეპიდემიოლოგიურად უსაფრთხო ქვეყნების სიიდან ამოიღო.
არჩევნებამდე მთავრობა ზომების გამკაცრებას არ აპირებდა და მინიმალური/წერტილოვანი შეზღუდვებით შემოიფარგლებოდა. ოქტომბერში, გართულებული ეპიდემიოლოგიური მდგომარეობის მიუხედავად, მთელი ქვეყნის მასშტაბით, I-VI კლასის მოსწავლეებისთვის, საბავშვო ბაღებსა და უმაღლეს სასწავლებლებში, სასწავლო პროცესი განახლდა. სწავლის საკლასო ოთახებსა და აუდიტორიებში განახლების გადაწყვეტილება, ეპიდვითარების განსაკუთრებული სიმძიმის გამო, აჭარაზე თავიდანვე არ გავრცელდა, თუმცა მალევე სასწავლო პროცესი მთელი საქართველოს მასშტაბითაც დისტანციურ რეჟიმში დაბრუნდა. წინასაარჩევნო კამპანია ჩვეულ რეჟიმში მიმდინარეობდა. მთავრობა ამტკიცებდა, რომ ე.წ. „ლოქდაუნი“, ანუ მკაცრი და მასშტაბური შეზღუდვები, არ იქნებოდა.
თუ წინასაარჩევნოდ მთავრობა გვიმტკიცებდა, რომ ეპიდემიოლოგიური ვითარებას „წარმატებულად“ მართავდა და საგანგაშო არაფერი იყო, უკვე ნოემბერში, როდესაც საქართველო 100 000 სულ მოსახლეზე ახალი კორონავირუსის გავრცელების შემთხვევათა მიხედვით, მსოფლიოში პირველ ადგილზე აღმოჩნდა, მთავრობამ კრიტიკული ეპიდემიოლოგიური მდგომარეობა ოპოზიციას და ხალხს გადააბრალა. 24 ნოემბერს, ვიცე-პრემიერმა მაია ცქიტიშვილმა განაცხადა, რომ „ინფიცირების შემთხვევების ზრდა უპასუხისმგებლო აქციებს უკავშირდებოდა“. ანალოგიური განცხადება გააკეთა ჯანდაცვის მინისტრმა ეკატერინე ტიკარაძემ. შეგახსენებთ, რომ ოქტომბრის ბოლოს ქვეყანა უკვე ვირუსის გავრცელების წითელ ზონაში იყო და ეპიდემიოლოგები აცხადებდნენ, რომ ნოემბრის შუა რიცხვებში, საქართველოში დღეში 3-4 ათასი COVID-19-ის დადასტურებული შემთხვევა იქნებოდა.
დაავადებათა კონტროლის ცენტრის დირექტორის მოადგილემ პაატა იმნაძემ ტელეკომპანია „ფორმულას“ ეთერში ეპიდემიოლოგიური სიტუაცია შეაფასა, როგორც ძალიან რთული და აღნიშნა, რომ ჯანდაცვის სისტემა, მათ შორის ადამიანური რესურსი, ვეღარ უძლებს. ეპიდემიოლოგმა თავის საუბარში ყურადღება გაამახვილა, რომ ზაფხულში სიტუაცია მიშვებული იყო, განსაკუთრებით ტურისტულ რეგიონში - აჭარაში. „არავინ არ იცავდა უსაფრთხოების წესებს (პირბადის გამოყენება, დისტანციის დაცვა) და შეცდომა იყო, რომ არ მოვითხოვეთ ღონისძიებების გამკაცრება“,- აღნიშნა პაატა იმნაძემ.
პანდემიის ე.წ. პირველი ტალღის მძიმე და რადიკალური შეზღუდვების მიზანი იყო, რომ ხელისუფლებას, მეორე ტალღისა და პანდემიის ფართო გავრცელების შესაკავებლად, ეფექტური მობილიზება მოეხერხებინა. აქ იგულისხმება, რომ ხელისუფლებას უნდა მოემზადებინა საწოლფონდი, ჟანგბადის აპარატები, ბინაზე მკურნალობის ეფექტური მეთოდები, ცხელი ხაზი მაქსიმალურ დატვირთვაზე სამუშაოდ, მომზადებულიყო მასობრივი ტესტირებისთვის, შეემუშავებინა ქვეყანაში კოვიდის გარდა სხვა სამედიცინო საჭიროებების მართვის გეგმა და ა.შ. პანდემიის მართვაში ხელისუფლებას, თვითკმაყოფილების, ცრუ ეიფორიის და ილუზიების შექმნასთან ერთად, სწორედ მოსამზადებელი დროის არაეფექტურ გამოყენებას უწუნებენ. წინასაარჩევნოდ, მთავრობა მოსახლეობას ეპიდსიტუაციის ეფექტურად მართვის ილუზიას უქმნიდა. ამასთან, ხელისუფლებამ დროის მოსაგებად, ეკონომიკა საფრთხის ქვეშ დააყენა, თუმცა, შემდგომ ეს დრო არ გამოიყენა.
დაავადებათა კონტროლისა და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ეროვნული ცენტრის დირექტორი ამ არგუმენტებს არ იზიარებს. ამირან გამყრელიძის თქმით, მზადების პერიოდი კრიზისის მართვაში გამოიყენეს, თუმცა პანდემიის მასშტაბი, უფრო დიდი აღმოჩნდა, ვიდრე ამას პროგნოზირებდნენ და სწორედ ამან გამოიწვია ის პრობლემები, რაც ჯანდაცვის სისტემის მაქსიმალური დატვირთვით მუშაობას თან ახლავს. თენგიზ ცერცვაძის განცხადებით, სისტემური შეცდომები კრიზისის მართვაში არ დაუშვიათ და პანდემია, სხვადასხვა ეტაპზე, ეფექტიანად და ადეკვატურად მართეს.
ხელახალი „ლოქდაუნი“
უწყებათაშორისი საკოორდინაციო საბჭოს 26 ნოემბრის გადაწყვეტილებით, 28 ნოემბრიდან, მკაცრი შეზღუდვები დაწესდა, რომლის თანახმადაც, 2 თვის განმავლობაში (28 ნოემბერი - 31 იანვრის ჩათვლით) ქვეყნის მასშტაბით შეიზღუდა: გადაადგილება 21:00 საათიდან 05:00 საათამდე; აიკრძალა საქალაქთაშორისო მოძრაობა (მგზავრთა გადაყვანა); დაიხურა: რესტორნები და კვების ობიექტები (მხოლოდ მიტანის სერვისი იმუშავებს); ფიტნეს დარბაზები და საცურაო აუზები; აიკრძალა ყველა სახის კონფერენცია, ტრენინგი, კულტურული, გასართობი ღონისძიება (დასაშვებია მხოლოდ ონლაინ);
ამასთან, დიდ ქალაქებში - თბილისში, ბათუმში, ქუთაისში, რუსთავში, გორში, ფოთში, ზუგდიდში, თელავში აიკრძალა მუნიციპალური ტრანსპორტის მუშაობა და დაიხურა სავაჭრო ობიექტები (გარდა სურსათის, ცხოველების საკვების, აფთიაქების, ვეტაფთიაქის, საყოფაცხოვრებო ქიმიისა და ჰიგიენის მაღაზიებისა და პრესის ჯიხურებისა). დაიხურა ღია და დახურული ბაზრობები, გარდა აგრარული ბაზრებისა; ამასთან, ზამთრის/სათხილამურო კურორტები 31 იანვრის ჩათვლით დაიხურა. 3 იანვარი - 15 იანვრის პერიოდში, ქვეყანაში ცხადდება უქმე/დასვენების დღეები. შეზღუდვები გარკვეული შემსუბუქდება საახალწლო პერიოდში (24 დეკემბერი - 2 იანვარი). ქვეყნის მასშტაბით აღდგება ტრანსპორტის მუშაობა და იმუშავებენ სავაჭრო ცენტრები, ღია და დახურული ბაზრობები.
კრიტიკულად მძიმე ეპიდსიტუაციის გამო შეზღუდვების გამკაცრებაზე საუბარი არჩევნების დამთავრებისთანავე დაიწყო. საქართველოს მთავრობის მიერ, პანდემიის საწყის ეტაპზევე გრძელვადიანი და საკმაოდ მკაცრი შეზღუდვების გატარების მიუხედავად, ეპიდსიტუაციის სერიოზული დამძიმების შემთხვევაში (რაც დღეს რეალობას წარმოადგენს), მკაცრი შეზღუდვების შედარებით უმტკივნეულოდ გატარების შესაძლებლობა, მნიშვნელოვნად შემცირდა. გრძელვადიანად და ხშირად ჩაკეტვის რესურსი მსოფლიოს არცერთი ქვეყნის ეკონომიკას არ აქვს. რაციონალურობის ფარგლებში, ეკონომიკური თვალსაზრისით, მხოლოდ მცირემასშტაბიანი ლოქდაუნის შემოღებაა დასაშვები. შედარებით უკეთესი ეპიდსიტუაციის პირობებში გამოვლენილმა ხისტმა რეაგირებამ, ეკონომიკა იმდენად დააზარალა, რომ გაუარესებული ეპიდსიტუაციის პირობებში, საჭირო შეზღუდვების დაწესებას, ქვეყნის ეკონომიკა მკვეთრად შემცირებული უსაფრთხოების ბალიშით ხვდება.
[1] იმისთვის, რომ ვირუსის გავრცელების მასშტაბი სწორად შეფასდეს, ახალი შემთხვევების რაოდენობა 100 ათას მოსახლეზე გაიანგარიშება
[2] ეპიდემიოლოგიური მდგომარეობის სწორად შესაფასებლად დადასტურებული შემთხვევების ჯამური რაოდენობა 1 მლნ მოსახლეზე გაიანგარიშება (მსგავსად, როგორც 100 ათას მოსახლეზე)

The epidemiological situation in Georgia is critical and the health sector is struggling to handle the pandemic. In accordance with last week’s data, there are 4,000 confirmed daily cases on average. As clarified by the epidemiologists, this figure is in fact much higher and at least 10,000 people become infected daily by COVID-19. There has been a critical rise in the coronavirus death toll as well and nearly 40 infected patients are dying on average every day. In the spring-summer period, Georgia had only individual cases of COVID-19 deaths.
At the first stage of the pandemic in spring and summer, Georgia had one of the lowest virus-spread figures in the whole of Europe. However, the situation altered in autumn and the country moved into the so-called red zone. As of 22 November 2020’s data, Georgia was number-one in the world according to last week’s figures in terms of confirmed cases per 100,000 inhabitants. [1] The picture remains the same in terms of new confirmed cases of infection.
As of 3 December 2020, Georgia ranks 17th in the world in terms of the total confirmed coronavirus cases per one million inhabitants  [2] during the so-called second wave of infection. In terms of the death toll, Georgia performs relatively better and ranks 45th with 348 deaths per one million inhabitants.
Of note is that over one-third of infected patients is treated at home or in COVID-hotels. As of 3 December 2020, there are 21,655 active cases in the country and only 6,561 are under hospital supervision.
FactCheck reviews how Georgia ended up in a critically hard epidemiological situation and the mistakes that were made.
Country Under a Two-Month Lockdown:  How We Managed to Curb the Epidemic
At the first stage of the coronavirus outbreak, the Government of Georgia was focused on curbing the spread of the virus and took aggressive measures for prevention. As with other countries taking appropriate measures, Georgia was not an exception in this regard. On 11 March 2020, the World Health Organisation (WHO) declared the outbreak of the novel coronavirus as a pandemic. At the first stage of the virus outbreak, the WHO called upon countries to take swift and aggressive actions to fight the coronavirus. On 17 March 2020, the EU shut the external border to prevent the spread of the coronavirus. Many countries resorted to tight regulations to curb the virus and declared states of emergency (Sweden was an exception). Perhaps, this was justified at the outset since the world had very scarce information about the new virus. The countries needed to win the time to use their gained knowledge for the better management of the pandemic.
At the first stage of the virus outbreak, Georgia had the lowest figures of infections and deaths per one million inhabitants as compared to other European countries. This was because the virus entered Georgia at a relatively late period and the government started to tighten measures at a very early stage. In addition, Georgia imposed a lockdown before the spread of the virus whilst other countries took strict measure only after the epidemiological outbreak and declared states of emergency.
On 28 January 2020 prior to the first confirmed case in the country, the Government of Georgia established an Interagency Coordination Council on COVID-19. The Council consists of the members of the government, MPs, Presidential Administration officials and health authorities. On 29 January, flights to China were suspended and air travel to Iran was stopped on 23 February.
On 26 February 2020, first case of COVID-19 was confirmed in Georgia. A Georgian national, coming from Iran through Azerbaijan, tested positive for COVID-19. This person was taken to the infectious disease hospital immediately from the border. The further spread of the virus in Georgia is mostly related with travel to Italy.
On 1 March 2020, the educational process in schools, kindergartens and universities was suspended. The coordination council issued a recommendation to cancel mass events in places of public gathering. At that time, there were three confirmed cases of the novel coronavirus in Georgia. From 6 March, a 14-day mandatory quarantine or self-isolation was announced for passengers travelling from high-risk zones. After the World Health Organisation (WHO) declared the coronavirus outbreak a pandemic, all public and private entities to started telework from 12 March. The measures were gradually tightened. A nationwide state of emergency was imposed on 21 March 2020 according to a decree issued by the President of Georgia. At that time, there were 49 confirmed coronavirus cases in the country. On 21 April 2020, the state of emergency was prolonged until 22 May 2020 even through the epidemiological situation was relatively stable. Under the total lockdown, the country’s economic activity was basically halted.
In spite of numerous statements of the Georgian authorities that a balance had to be preserved between the economy and preventive measures to curb the spread of the infection, their decisions demonstrated that keeping the scale of the epidemic to a minimum was made a priority at any economic price. Even under stringent regulations, there is a rational limit and if the government goes beyond that limit, the economic price would be much higher as compared to additional improvements in the epidemiological situation. The government even banned economic activities which were not associated with increased risks such as, for instance, the online trade of non-food products. Although such a form of trade contains minimum risks of the spread of the virus and enables keeping partial employment, the excessively harsh regulation in this regard (without getting commensurate result) also stopped this economic activity. The epidemiological situation started to deteriorate in September and the need to tighten restrictions was again brought on the agenda. However, given the damage inflicted to the economy at the first stage of the pandemic, the imposition of the same strict regulations bears serious economic risks.
Green Zone and Summer Complacency
Throughout the entire summer, Georgia was the so-called epidemiological green zone. The restrictions were basically lifted in summer which was followed by crowded events. Given the closed borders, mobility, characteristic to internal tourism, started to rise. The government was relaxed to some extent and became complacent. Moreover, in some cases, the authorities themselves breached their own recommendations. At the opening of the Kikvidze Park, the Prime Minister, Giorgi Gakharia, stated:  “We are slightly breaching our own recommendations on two hundred people, Tbilisians will forgive us. In summer, a dendrological park was opened on 15 July where crowds and queues appeared from the very first day of opening. Epidemiological safety rules were not observed, although the authorities did not respond to that.
The European Council added Georgia to the list of epidemiologically safe countries and some EU member countries unconditionally opened their borders for Georgia from 1 July. The government kept restrictions on regular flights but the situation within the country was basically left to its own. Georgia resumed air travel with five EU countries from 1 August although some regulations were introduced. According to these regulations, foreign nationals were allowed to enter Georgia without any precondition (quarantine, self-isolation or COVID-19 test) whilst Georgian nationals coming from the same countries were subjected to a mandatory 14-day quarantine.
The WHO announced a second wave of the spread of virus in September. Similarly, as early as in summer, epidemiologists in Georgia were expecting the new wave of the virus in autumn. On 15 June 2020, the Director of the Hospital of Infectious Diseases, Tengiz Tsertsvadze, stated that the virus spread would be curbed in the summer and the second wave would emerge in October-November. The epidemiological outbreak was also made more likely by the rise of respiratory diseases in autumn. On top of that, the regulations in summer were practically meaningless and the country had high mobility which is characteristic to domestic tourism.
As suggested by the health sector, the most effective way to fight the pandemic is to wear a face mask and observe personal hygiene and social distancing rules. These rules were basically neglected in summer. The authorities constant boasting on effective management gave people the illusion of safety. In light of the looming epidemic outbreak in summer and the country’s economy depleted enough to allow tight restrictions again, the summertime “complacency” appeared to be the biggest mistake.
October Election and Failure to Acknowledge the Critical Epidemiological Situation
Since September, confirmed coronavirus cases in Georgia started to rise sharply. The Ajara region has become the hotbed of the virus outbreak. On 10 September 2020, the Prime Minister, Giorgi Gakharia, stated:  “The second wave of the pandemic is beginning, although there is no reason to panic and the epidemiological situation is fully under control.”
The epidemiological situation in Georgia deteriorated daily in September-October. In spring and summer, the numbers of confirmed cases were usually several dozens. From September, this figure rose sharply. At the end of September, there were nearly 300 daily confirmed cases. In the first half of October, the number of daily confirmed cases exceeded 500 whilst it passed 1,700 per day by the end of October. The COVID-19 death toll followed the same pattern and increased significantly.
On 17 October 2020, the Georgian Dream Executive Secretary, Irakli Kobakhidze, on air on TV Imedi, sought to “convince” us:  “Under a full opening, under a full opening of the economy, under widely opening the borders, we have quite a low figure of COVID-19 spread.”
In October, Georgia moved into the so-called red (alarming) zone. On 7 October 2020, Germany added Georgia to the list of high-risk countries. On 21 October 2020, it was reported that the EU removed Georgia from the list of epidemiologically safe countries.
The authorities did not plan to introduce tighter measures before the elections and limited themselves by imposing minimal regulations. In spite of the deteriorated epidemiological situation, the educational process was renewed across the country for schoolchildren from grades one to six as well as for kindergartens and universities. Given the particular severity of the epidemiological situation, the Ajara region was initially exempt from the resumption of the educational process in classrooms whereas the learning process returned to a distance mode across the rest of the country. The pre-election campaign was carried out as usual and the authorities asserted that the so-called lockdown; that is, strict and large-scale restrictions, would not be imposed.
In the pre-election period, the authorities claimed that the epidemiological situation was “successfully” handled and that there was no cause for alarm. However, when Georgia became the world’s worst affected country in terms of infections per 100,000 inhabitants as early as in November, the authorities started to blame the opposition and people for the critical epidemiological situation. On 24 November 2020, the Deputy Prime Minister, Maia Tskitishvili, stated that the “rising number of infections are related to irresponsible rallies.” The Minister of Health, Ekaterine Tikaradze, made a similar statement. FactCheck would like to remind our readers that Georgia was already in the red zone by the end of October and epidemiologists stated that Georgia would have 3,000-4,000 confirmed COVID-19 cases daily by mid-November.
The Deputy Head of the NCDC, Paata Imnadze, on air on TV Formula, assessed the epidemiological situation as very hard and stated that health system, including the human resource, cannot withstand the pressure. In his interview, Mr Imnadze emphasised that situation in summer was relaxed, especially in the tourist region of Ajara. He stated:  “Nobody observed the safety rules (wearing face masks, social distancing) and it was a mistake that we did not demand a tightening of measures.”
The aim of the heavy-handed and radical restrictions during the first wave of the pandemic was to allow the government efficient mobilization to contain the second wave and curb the outbreak of the pandemic. It means that the authorities had to mobilise hospital beds, ventilators, elaborate more efficient at-home treatment methods, get a hotline ready for a maximum workload, prepare for mass testing and elaborate another medical needs management plan apart from COVID-19, etc. In parallel with being complacent and willing to contribute false euphoria and illusions, the authorities are also criticised for their inefficient waste of preparatory time. Prior to the election, the authorities were feeding people with the illusion of the effective management of the epidemiological situation. At the same time, the government endangered the economy in order to gain time, although they did not use that time later.
The Director of the NCDC disagrees with these arguments. As stated by Amiran Gamkrelidze, the preparatory period was used for crisis management, although the scale of the pandemic proved to be larger than expected and this caused the problems which popped up when the health system started to work at full capacity. As stated by Tengiz Tsertsvadze, systemic errors in crisis management were not made and the pandemic was efficiently and adequately handled at different stages.
Renewed “Lockdown”
In accordance with the decision of the Interagency Coordination Council of 26 November 2020, tight restrictions were introduced effective from 28 November 2020 to 31 January 2021. The nationwide restrictions include:  a night-time curfew from 21:00 to 05:00, the halting of intercity public transportation (passenger travel), closing of restaurants and other food facilities except for delivery service, closing of gyms and swimming pools, and banning the holding of conferences, training and all kinds of cultural and entertainment events (will be allowed online only).
In addition, municipal transport was suspended and trade facilities (except for except for grocery stores, pet shops, pharmacies, pet pharmacies, chemist and hygiene shops, and newsstands) were closed in large cities – Tbilisi, Batumi, Kutaisi, Rustavi, Gori, Poti, Zugdidi and Telavi. Open and closed marketplaces were also closed except for agrarian markets. The period of 3 January to 15 January 2021 was declared as public holidays. In the period from 24 December 2020 to 2 January 2021, restrictions will be relaxed to some extent. Public transport will be resumed throughout the country and shopping malls as well as open and indoor markets will be reopened.
Talks about tightening restrictions because of the critical epidemiological situation started immediately after the end of the election. In spite of the Georgian authorities’ long-term and sufficiently tight restrictions at the initial stage of the pandemic, in case of serious aggravation of epidemiological situation (which is currently a reality), the possibility of painlessly introducing harsh restrictions was significantly reduced. No country has the sufficient resources to allow a long-term lockdown of its economy. Given the economic situation, it would be rational to introduce a small-scale lockdown only. The government’s harsh response under the relatively better epidemiological situation inflicted so much harm to the economy that Georgia is facing the current deteriorated epidemiologic situation with a vastly diminished economic safety cushion.