პარლამენტში სიტყვის გამოსვლისას „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ წევრმა, რომან გოცირიძემ განაცხადა: „ავტორიტეტული საკრედიტო სააგენტოს კვლევით, პანდემიის პერიოდში ეკონომიკური რისკების მიხედვით ყველაზე ცუდ, 63-ე ადგილზე აღმოჩნდა საქართველო“.
დასახელებული ორგანიზაცია გერმანულ საინვესტიციო სააგენტოს „scope“ წარმოადგენს, რომელიც 2002 წელს დაარსდა, 2012 წლიდან კი საკრედიტო შეფასებით საქმიანობას ეწევა და ევროპის წამყვანი საკრედიტო შეფასების სააგენტოა. კომპანია ფინანსური ინსტიტუტების, კორპორაციების, სტრუქტურირებული ფინანსების, პროექტის დაფინანსებისა და საჯარო ფინანსების ანალიზსა და რეიტინგებშია სპეციალიზებული. რეიტინგი საქმიანობას ევროკავშირის შეფასების რეგულირების შესაბამისად ეწევა და ევროკავშირში ECAI[1] სტატუსით მოქმედებს. Scope Ratings არის Scope Group– ის ნაწილი, რომელსაც შტაბი ბერლინში და ოფისები ფრანკფურტში, ლონდონში, მადრიდში, მილანში, ოსლოსა და პარიზში აქვს.
„scope“-ს 2020 წლის საგარეო ფაქტორებისადმი მოწყვლადობისა და მედეგობის რეიტინგში, ახალი კორონავირუსის პანდემიის კონტექსტში საქართველო 63 ქვეყნიდან მართლაც ბოლო, 63-ე ადგილს იკავებს. 62-ე ადგილზე თურქეთი, 61-ე ადგილზე არგენტინა, ხოლო მე-60 ადგილზე უკრაინა იმყოფებიან, ხოლო საგარეო რისკისადმი მედეგობის თვალსაზრისით, პირველ ხუთეულში (რიგითობით) ტაივანი, ჩინეთი, შვეიცარია, ტაილანდი და მალტა შედიან.
როგორც ანგარიშშია აღნიშნული, საქართველო საგადასახდელო ბალანსის კუთხით არა მხოლოდ მოწყვლადია, ასევე კრიზისების გამძლეობისას მნიშვნელოვან სისუსტეებს ავლენს. სააგენტოს შეფასებით, საქართველოს მაღალ მოწყვლადობას მცირე ღია ეკონომიკა განაპირობებს, რომელსაც სუსტი საექსპორტო ბაზა და იმპორტდამოკიდებულების მაღალი მაჩვენებელი ახასიათებს, მიმდინარე ანგარიშის დეფიციტი მაღალია და მისი დაფარვა არსებითად საგარეო დაფინანსებაზე არის დამოკიდებული, მათ შორის საინვესტიციო ნაკადებზე. ასევე, ხელისუფლების მცდელობის მიუხედავად, ლარიზაციის [2] მაჩვენებელი დაბალია. ანგარიშში აღნიშნულია, რომ საგარეო ვალი, რომელიც მშპ-ს 44%-ს აღემატება, ძირითადად დოლარსა და ევროშია დენომინირებული, რაც ლარის კურსის მერყეობის პირობებში მნიშვნელოვანი რისკფაქტორია. კვლევაში სავალუტო რეზერვების არასაკმარისობაზეც არის ყურადღება გამახვილებული.
[1] External Credit Assessment Institutions
[2] ლარიზაცია, ანუ იგივე დე-დოლარიზაცია, გვიჩვენებს ქვეყანაში ლარის გამოყენების წილს ყველა სხვა ვალუტასთან მიმართებაში.

During his speech at the Parliament of Georgia, United National Movement MP, Roman Gotsiridze, stated: “According to an authoritative credit rating agency, Georgia is ranked in the worst 63rd position based on economic risks under the pandemic.”
The aforementioned organisation is the German rating agency Scope. The agency was founded in 2002 and has been providing credit rating services since 2012. It is the leading European credit rating agency. The company specialises in the analysis and ratings of financial institutions, corporations and structured, project and public finance. The agency provides services in line with the EU’s rating regulation and operates in the European Union with an ECAI[1] status. Scope Ratings is part of the Scope Group based in Berlin and with offices in Frankfurt, London, Madrid, Milan, Oslo and Paris.
In the Scope Ratings’ 2020 External Vulnerability and Resilience Rankings, Georgia is indeed ranked in the last 63rd position among 63 countries amid the novel coronavirus pandemic. Turkey is ranked 62nd, Argentina 61st and Ukraine 60th. The top five performers in terms of resilience vis-à-vis external risks are (in that sequence): Taiwan, China, Switzerland, Thailand and Malta.
According to the report, Georgia not only has low resilience to balance of payment crises but also displays high external vulnerability. The agency assesses that Georgia’s high vulnerability is stipulated by a small, open economy with a narrow export base and a strong dependence on the import of goods. The currency account deficit is high and is predominantly dependent on foreign funding, including foreign direct investment (FDI) flows.
In addition, despite the Government of Georgia’s efforts, the larisation[2] figure is also low. The report underlines that Georgia’s external debt which exceeds 44% of the country’s GDP is mostly denominated in USD and EUR which is a significant risk-factor under the fluctuation of the GEL exchange rate. The report also emphasises the inadequacy of Georgia’s currency reserves.