დეზინფორმაცია Starlink-თან დაკავშირებით: „დედამიწას 5G-ის ჯაჭვი შემოავლეს“
Space X-ის პროექტის მიხედვით, აღნიშნული თანამგზავრები გლობალურ ინტერნეტის ქსელს შექმნის, რომელიც დედამიწის ნებისმიერ წერტილში ინტერნეტის ხელმისაწვდომობას უზრუნველყოფს
04/05/2020
26 აპრილს საღამოს საქართველოს ცაზე ათობით მანათობელი ობიექტი გამოჩნდა. ეს ობიექტები მილიარდერი ილონ მასკის კომპანია Space X-ის თანამგზავრებს წარმოადგენდნენ, რომლებიც რამდენიმე ქვეყნის ცაზე გამოჩნდა. 2020 წლის 22 აპრილს SpaceX-მა დედამიწის ორბიტაზე დამატებით 60 Starlink-ის თანამგზავრი გაუშვა და შედეგად, ორბიტაზე მათი საერთო რაოდენობა 422-მდე გაიზარდა. თანამგზავრების გაშვება კვლავ იგეგმება და პროექტის დასრულებისას მათი რიცხვი 12 ათასს მიაღწევს. Space X-ის პროექტის მიხედვით, აღნიშნული თანამგზავრები გლობალურ ინტერნეტის ქსელს შექმნის, რომელიც დედამიწის ნებისმიერ წერტილში ინტერნეტის ხელმისაწვდომობას უზრუნველყოფს.
საქართველოში თანამგზავრების გამოჩენა კორონავირუსისა და 5G-ს შესახებ კონსპირაციული თეორიების (იხილეთ „ფაქტ-მეტრის“ სტატია - „დეზინფორმაცია 5G-ის კორონავირუსთან კავშირის შესახებ“) გამავრცელებლებმა ახალი შეთქმულების თეორიებისა და დეზინფორმაციის შექმნისთვის გამოიყენეს. მოქალაქე კობა კუპრაშვილი, რომელსაც სოციალურ ქსელში დიდი აუდიტორია ჰყავს, ამტკიცებს, რომ კორონავირუსი მოსახლეობის ყურადღების გადატანის საშუალებაა და „სანამ ჩვენ „კორონას“ სიკვდილიანობა-უვნებლობაზე ვმსჯელობდით, ილონმა ისეთი 5G-ს ჯაჭვი შემოავლო ჩვენს დედამიწას, ვერც ვერავინ ვერ დაემალება და ვერც ვერსად ვერ გაექცევა“. ის ამავე მიზანს უკავშირებს ციმბირის, ამაზონის ჯუნგლებისა და ავსტრალიის ტყეების „გადაწვას“. მის Facebook-პოსტს სტატიაზე მუშაობის პერიოდში, 812 რეაქცია, 753 კომენტარი და 997 გაზიარება ჰქონდა. მისი პოსტი ასევე Facebook-ჯგუფ STOP 5G GEORGIA!!!-ში გავრცელდა, რომელშიც დაახლოებით 17 ათასი მომხმარებელია და რომლის ერთ-ერთი ადმინისტრატორი თავად კუპრაშვილიცაა. ჯგუფში გამოქვეყნებულ იდენტურ პოსტს 679 რეაქცია, 583 კომენტარი და 495 გაზიარება აქვს. კუპრაშვილმა Starlink-ის სატელიტების ორბიტაზე გაშვება „დედამიწის ირგვლივ გველის რკალის შეკვრად“ შეაფასა.
კორონავირუსის შესახებ კონსპირაციებს ლალი მოროშკინაც ავრცელებს. თუ კი წინა შემთხვევებში ის კორონავირუსის გავრცელებასა და მისი გამოვლენის სიძლიერეს 5G-ის ანტენების ინსტალირებას უკავშირებდა, ამჯერად, მოროშკინამ კორონავირუსით (COVID-19) გამოწვეულ პანდემიას სატელიტური ანტენების დასამონტაჟებლად მოწყობილი მედიაპროექტი უწოდა. პანდემიის გამოგონების საჭიროებას ის შემდეგნაირად ხსნის: „ცხადია ვერც ილონ მასკი და ვერც ბილ გეითსი ვერ შეაჩერებდნენ ფრენებს, ახალი სატელიტური ანტენების დასამონტაჟებლად, რადგან ნავიგაციური სისტემები ხელს უშლის ცაში სატელიტური ბადეების განთავსებას, რაც გუშინ თვალნათლივ ვიხილეთ“. მისი აზრით, კაცობრიობა გაბითურებულია და ერთი წლის შემდეგ სატელიტების ჯანმრთელობაზე, ლეიკემიისა და სიმსივნეების გამოვლენილ შედეგებზე მსჯელობას შევძლებთ. მის Facebook-პოსტს 306 რეაქცია, 78 კომენტარი და 128 გაზიარება აქვს.
STOP 5G GEORGIA-ში დეზინფორმაცია რუსულ წყაროზე დაყრდნობითაც ვრცელდება. ის ამტკიცებს, რომ პანდემია არ არსებობს, ის Starlink-ის თანამგზავრის გასაშვებად „შემოაგდეს“ და Starlink-ისა და 5G-ის შემდეგ სიცოცხლეს გამოვემშვიდობებით. აღნიშნულ Facebook-პოსტს 221 რეაქცია, 47 კომენტარი და 200 გაზიარება აქვს.
რეალურად, Starlink-ის პროექტი 2015 წელს დაანონსდა. პირველი თანამგზავრები ჯერ კიდევ 2018 წლის 22 თებერვალს გაუშვეს და 2020 წლის 22 აპრილამდე მათმა რაოდენობამ 362-ს მიაღწია. აქედან გამომდინარე, ლოგიკას მოკლებულია იმის მტკიცება, თითქოს პანდემიის გამოგონებით ხალხი სახლში „გამოკეტეს“, რათა თანამგზავრების გაშვება შესაძლებელი ყოფილიყო.
ასევე, არასწორია Starlink-ის თანამგზავრების 5G ინტერნეტთან დაკავშირება. 5G-ის სიგნალი საკმაოდ მცირე მანძილზე გადაეცემა, ამიტომ მისი მრავალი ანტენის ერთმანეთთან განლაგებაა საჭირო. 5G ეფექტიანი იქნება მჭიდროდ დასახლებულ ქალაქებში, მაგრამ არა - სასოფლო ტიპის დასახლებებში. მსგავსი ადგილების ინტერნეტიზაციისთვის Starlink-ი უფრო შესაფერისია. Starlink-ი არც Wi-Fi და არც 5G ტექნოლოგია არ არის. Starlink-ის ინტერნეტის მისაღებად სპეციალური მიმღებები იქნება საჭირო.
Starlink-ის სატელიტების მოსალოდნელ ჯანმრთელობის პრობლემებთან დაკავშირება და მტკიცება, რომ Starlink-ი და 5G სიცოცხლეს გამოგვასალმებს, დეზინფორმაციაა. აღნიშნული შეთქმულების თეორია არანაირ მეცნიერულ დასაბუთებას არ ეფუძნება და მეტიც - ფიზიკის კანონებს ეწინააღმდეგება. 5G, რომელიც 30-დან 300 გიგაჰერცამდე არეალში გადაეცემა, ადამიანის ჯანმრთელობისათვის უსაფრთხოა (იხილეთ „ფაქტ-მეტრის“ სტატიაში - „დეზინფორმაცია 5G-ის კორონავირუსთან კავშირის შესახებ).
რაც შეეხება Starlink-ს, კომუნიკაციების ფედერალური კომისიის (FCC) ავტორიზაციის მიხედვით, Starlink-ი 10.7 გიგაჰერციდან 30 გიგაჰერცამდე შუალედში სიხშირეებს გამოიყენებს[1]. როგორც ვხედავთ, Starlink-ის სიხშირეები 5G-ის სიხშირეებთან შედარებითაც ნაკლებია. Starlink-ი ახალ სიხშირეებს არ იყენებს და, აქედან გამომდინარე, მას დღეს უკვე მოქმედი მოწყობილობებისგან განსხვავებული ეფექტი ვერ ექნება. 10-დან 30 გიგაჰერცამდე სიხშირეები რადიოტალღებს წარმოადგენენ, რომლებსაც სატელევიზიო და რადიო გადამცემებიც იყენებენ. აღნიშნული რადიოტალღები მხოლოდ არაიონიზებად რადიაციას გამოსცემენ, რაც ნიშნავს, რომ მათ უჯრედების შიგნით დნმ-ის დაზიანება არ შეუძლიათ. 10-დან 30 გიგაჰერცამდე სიხშირეს საკმარისი ენერგია არ აქვს, რომ ქიმიური ბმები გაწყვიტოს ან ადამიანის სხეულთან კონტაქტის დროს ელექტრონები ორბიტიდან მოწყვიტონ. შესაბამისად, Starlink-ის რადიოტალღები უჯრედების დნმ-ში ქიმიური ბმების გაწყვეტას და იმუნური სისტემის დაზიანებას არ იწვევენ. მსგავსი გავლენა მხოლოდ ბევრად ძლიერ ულტრაიისფერ, X-გამოსხივებასა და გამა-გამოსხივებას შეუძლიათ, რომლებიც იონიზებად რადიაციას გამოსცემენ. Starlink-ის თანამგზავრები და მათი რადიოსიხშირეები ამ მხრივ უსაფრთხოა.

On 26 April 2020, dozens of bright objects appeared across the Georgian sky. These bright objects were satellites of billionaire Elon Musk’s Space X company and they were noticed over the skies of several countries. On 22 April 2020 Space X launched another 60 Starlink satellites on Earth’s orbit and their total amount increased to 422. There are still plans to launch additional satellites into space with their number increasing to 12,000 by the end of the project. According to the Space X project, the aforementioned satellites will deploy a global internet network to provide internet anywhere on Earth.
Those circulating conspiracy theories about the coronavirus and 5G in Georgia used the appearance of the satellites to produce new conspiracy theories and disinformation (see FactCheck’s article – Disinformation Linking 5G to the Coronavirus). Koba Kuprashvili, who has a large audience in social networks, claims that the coronavirus is an instrument to divert people’s attention and whilst “we were discussing mortality and the harmlessness of the coronavirus, Elon placed such a 5G chain around our Earth that nobody will be able to hide or escape from it.” Mr Kuprashvili links the “burning down” of forests in Siberia, the Amazon jungles and Australia to this fact. At the time of writing this article, his Facebook post had 812 reacts, 753 comments and 997 shares. The post was also shared in the Facebook group STOP 5G GEORGIA!!! which has nearly 17,000 users and one of the administrators is Mr Kuprashvili himself. There are 679 reacts, 583 comments and 495 shares of the identical post published in the group. Mr Kuprashvili concluded that launching satellites into orbit was “placing a snake circle around the Earth.”
Koba Kuprashvili:
"Please Meet: Starlink
For me, it was obvious from the beginning that the “coronahistery” was a decoy to lock people up in their homes so that they would not at all notice or actually discuss this important event and to make sure people keep mum, let alone protest, especially on such a topic which is crystal-clear to anybody who looks up into the sky. This was the reason why it was needed to tie them to their TV sets and lock them up in their houses.
This is why I told you a month ago, on air on TV Obiektivi in an interview with Zviad Avaliani, to look up into the sky and observe the processes there. I myself did not know what Elon Musk was up to, but through intuition and logic I got that blindfolding became necessary to conceal this clearly visible and important thing and I asked myself a simple question: What would you not see if you remain locked in the house and as a player of [the television game show] “What, Where, When” I came to an answer: The sky and the processes up there. So, there you are, whilst we were discussing mortality and the harmlessness of the coronavirus, Elon placed such a 5G chain around our Earth that nobody will be able to hide or escape from it. It also became clear why Siberian, Amazonian and Australian forests were burned down.
God, strike him with a meteor!"
Lali Moroshkina also promotes conspiracy theories about the coronavirus. If previously she sought to link the installation of 5G towers to the spread of the coronavirus and the scale of the infection, this time Ms Moroshkina claimed that the coronavirus (COVID-19) was a media project to enable the installation of satellite towers. Her explanation of the need for inventing the pandemic is as follows: “Certainly, neither Elon Musk nor Bill Gates were able to stop flights in order to install the new satellite towers since navigation systems impede the placement of satellite nets which we clearly witnessed yesterday.” Ms Moroshkina opines that mankind was deceived and in a year we will be able to discuss the identified impact of the satellites on health, leukaemia and cancer. Lali Moroshkina’s Facebook post has 306 reacts, 78 comments and 128 shares.
STOP 5 G GEORGIA!!! also promotes disinformation based on a Russian source as well. The source claims that the pandemic does not exist, it was “thrown in” to launch the Starlink satellite and after Starlink and 5G we will lose our lives. This Facebook post has 221 reacts, 47 comments and 200 shares.
Nina Marji:
"This is why we were locked in our houses, morons!
Around 400 satellites have already been launched into space and they will continue to do so until the whole Earth is fully under this total control network!!
Elon Musk and psychopaths like him are working hard whilst we are sitting in holes like rats.
This is why this so-called virus was “thrown in”! Damn…
This + 5G and byeee!
Goodbye life!
If someone still believes in the virus pandemic it is time to start seeing a psychiatrist!"
In fact, the Starlink project was announced in 2015. The first satellites were launched as early as 22 April 2018 and prior to this date their number increased to 362. Therefore, it is illogical to assert that by inventing the pandemic people were “locked up” in their homes to make the launch of the satellites possible.
It is also wrong to link Starlink satellites with 5G towers. The 5G signal is transmitted at quite a small distance. Therefore, it is necessary to install many towers close to each other. 5G will be effective in densely populated cities although not in rural areas. Starlink is more suitable to internetise such places. Starlink is neither Wi-Fi nor 5G. Special receivers will be needed to receive Starlink’s internet.
Linking Starlink’s satellites to expected health problems and the assertion that Starlink and 5G take our lives is disinformation. This conspiracy theory is not based on any scientific evidence and, moreover, it goes against the laws of physics. 5G, which transmits within the range of 30-300 gigahertz, is safe for human health (see FactCheck’s article: “Disinformation Linking 5G to the Coronavirus”).
In regard to Starlink, according to the authorisation of the Federal Communication Commission, Starlink uses waves within the range of 10.7 gigahertz to 30 gigahertz. As we see, Starlink’s waves are lower as compared to 5G waves. Starlink does not use new waves and, therefore, it cannot have an effect which would be different from already existing devices. Waves within the 10 to 30 gigahertz range are radio waves which are used both for TV and radio broadcasts. These radio waves emit only non-ionised radiation, meaning they cannot harm RNA within cells. In the 10-30 gigahertz range, there is not enough energy to break chemical bonds or remove electrons when in contact with human tissue. Therefore, 5G radio waves do not break chemical bonds or cut electrons of orbit during contact with a human body. Therefore, Starlink satellites do not cause the breaking of chemical bonds in the DNA of cells as well as immune system damage. Only much stronger ultraviolet X-rays and gamma-rays, which emit ionised radiation, are capable of doing so. Starlink’s satellites and their radio waves are safe in this regard.