ფოტო: მიხეილ სააკაშვილი, ტიგრან მეორე, ნიკოლ ფაშინიანი
რეზიუმე: მიხეილ სააკაშვილი განცხადებაში ახსენებს მაჩვენებელს - ერთიან ეროვნულ პროდუქტს, რაც არსობრივად განსხვავდება მთლიანი შიდა პროდუქტისგან, რომელზეც სომხეთის პრემიერ-მინისტრი ნიკოლ ფაშინიანი საუბრობდა. თუმცა კონტექსტიდან და შედარებიდან გამომდინარე, შეგვიძლია, დავასკვნათ, რომ საქართველოს მესამე პრეზიდენტი მშპ-ზე საუბრობდა და ტერმინი არასწორად გამოიყენა. მცდარია სააკაშვილის მტკიცება, თითქოს სომხეთის მიმდინარე დოლარში გამოსახული მშპ საქართველოს მაჩვენებელს წარსულში არ უსწრებდა. მსოფლიო ბანკის მონაცემებით, 2005-2009 წლებში, სომხეთი საქართველოს მიმდინარე აშშ დოლარში გამოსახული მშპ-თი უსწრებდა, ხოლო 2004-2009 წლებში კი რეალური, 2010 წლის ფასებში გამოსახული, მშპ-ის მაჩვენებლით.
ასევე, დამატებით უნდა აღინიშნოს, რომ ნიკოლ ფაშინიანის მიერ მშპ-ის მაჩვენებლის შესადარებლად დოლარში გამოსახული მონაცემის გამოყენება, რიგი მიზეზის გამო, მართებული არ არის. პირველ რიგში, სხვადასხვა ქვეყნებში მთლიანი შიდა პროდუქტის შეფასების ოპტიმალური მეთოდი მსყიდველუნარიანობის გათანაბრების მეთოდით PPP-ს (Purchase Power Parity) დათვლილი მშპ-ის განხილვაა. ამ მაჩვენებლით კი 2019 წელს საქართველო სომხეთს უსწრებს. მსოფლიოს რიგ ქვეყნებში, მათ შორის საქართველოში, 2013-2019 წლებში დოლარში გამოსახული მშპ-ის ცვლილება მეტად არის დამოკიდებული დოლარის კურსის მკვეთრ მერყეობაზე, ვიდრე ეკონომიკურ წარმატებაზე თუ წარუმატებლობაზე. ასევე, მნიშვნელოვანია რომ 2019 წლის ნოემბერში სტატისტიკის ეროვნულმა სამსახურმა ეროვნულ ანგარიშთა სისტემის ახალი მეთოდოლოგიის დამკვიდრების შედეგად მიღებული მთლიანი შიდა პროდუქტის ახალი მაჩვენებლები გამოაქვეყნა, რამაც საქართველოს მშპ-ს მაჩვენებლის ზრდა გამოიწვია. სომხეთი აღნიშნულ განახლებულ მეთოდოლოგიაზე 2014-2015 წლებში გადავიდა, შესაბამისად, ძველი და ახალი მეთოდოლოგიით დათვლილი მშპ-ის შედარება სომხეთს დაუმსახურებელ უპირატესობას ანიჭებს, სწორედ, აღნიშნული ფაქტორის გაუთვალისწინებლობამ განაპირობა სომხეთის პრემიერ-მინისტრის მიერ არასწორი ინფორმაციის გავრცელება.
სომხეთის პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა Facebook-ის ოფიციალურ გვერდზე პოსტი გამოაქვეყნა, რომლის მიხედვითაც სომხეთმა მიმდინარე ფასებში ერთ მოსახლეზე მთლიანი შიდა პროდუქტის ოდენობით საქართველოს გაუსწრო. აღნიშნულის შემდეგ, მიხეილ სააკაშვილმა ლაივ-ვიდეო გაავრცელა, სადაც ნიკოლ ფაშინიანის განცხადებაზე დაყრდნობით აღნიშნა, რომ სომხეთის ერთიანი ეროვნული პროდუქტი [მშპ] პირველად უსწრებს საქართველოს ეროვნულ პროდუქტს [მშპ].
„ნიკოლ პაშინიანმა, სომხეთის პრემიერ-მინისტრმა გამოაცხადა, რომ ერთიანი ეროვნული პროდუქტით ერთ სულ მოსახლეზე სომხეთი პირველად უსწრებს საქართველოს. ასეთი რამე არ მომხდარა რა თქმა უნდა არც ჩემ დროს, არც შევარდნაძის დროსაც კი. არ მომხდარა ტიგრან მეორე დიდის, სომხეთის დიდი მმართველის შემდეგ, არ არსებობს არცერთი მიზეზი გეოგრაფიული მდგომარეობის თვალსაზრისით, რესურსების თვალსაზრისით, თუ რატომ უნდა იყოს სომხეთის მცხოვრებლების შემოსავალი უფრო მეტი, ვიდრე ქართველებს, მაგრამ ეს ტრიუკი საქართველოს ჩაუტარა ახლა ივანიშვილმა“, - თქვა სააკაშვილმა.
ნიკოლ ფაშინიანის მიერ მშპ-ის მაჩვენებლის შესადარებლად დოლარში გამოსახული მაჩვენებლის გამოყენება რიგი მიზეზის გამო, არ არის მართებული. პირველ რიგში, სხვადასხვა ქვეყნებში მთლიანი შიდა პროდუქტის შეფასების ოპტიმალური მეთოდია მსყიდველუნარიანობის გათანაბრების მეთოდით PPP-ს (Purchase Power Parity) დათვლილი მშპ-ის განხილვა, ამ მაჩვენებლით კი წელს საქართველო სომხეთს უსწრებს. 2019 წლის მონაცემებით, აზერბაიჯანი - მშპ ერთ მოსახლეზე PPP დოლარებში შეადგენს 18,615 საერთაშორისო დოლარს, საქართველოს მშპ ერთ მოსახლეზე 12,227 დოლარს, ხოლო სომხეთის -მშპ ერთ მოსახლეზე 11,083 საერთაშორისო დოლარს. შესაბამისად, სავალუტო ფონდის მიხედვით, PPP მიდგომით დათვლის შემთხვევაში, სამხრეთ კავკასიის რეგიონში ყველაზე მდიდარი ქვეყანა არის აზერბაიჯანი, მას საქართველო მოჰყვება, საქართველოს შემდგომ კი სომხეთია.
გრაფიკი 1: საქართველოს და სომხეთის მთლიანი შიდა პროდუქტი ერთ სულზე (PPP) 2004-2019 წლებში
2005-2008 წლებში სომხეთი საქართველოს მსყიდველუნარიანობის პარიტეტით დათვლილი მშპ-ის მაჩვენებლით უსწრებდა. რეგიონის რიგ ქვეყნებში, 2013-2019 წლებში, დოლარში გამოსახული მშპ-ის ცვლილება მეტად არის დამოკიდებული დოლარის კურსის მკვეთრ მერყეობაზე, ვიდრე ეკონომიკურ წარმატებაზე თუ წარუმატებლობაზე (აღნიშნულ თემაზე, შეგიძლიათ იხილოთ სტატია).
ასევე, მნიშვნელოვანია რომ 2019 წლის ნოემბერში სტატისტიკის ეროვნულმა სამსახურმა ეროვნულ ანგარიშთა სისტემის ახალი მეთოდოლოგიის დამკვიდრების შედეგად მიღებული მთლიანი შიდა პროდუქტის ახალი მაჩვენებლები გამოაქვეყნა, რამაც საქართველოს მშპ-ის მაჩვენებლის ზრდა გამოიწვია. საქართველოს შემთხვევაში, მეთოდოლოგიური ცვლილებების შედეგად, 2018 წლის ნომინალური მთლიანი შიდა პროდუქტი დაახლოებით 3.5 მლრდ ლარით, 41.1 მლრდ ლარიდან - 44.6 მლდ ლარამდე გაიზარდა. სომხეთი აღნიშნულ განახლებულ მეთოდოლოგიაზე 2014-2015 წლებში გადავიდა, შესაბამისად, ძველი და ახალი მეთოდოლოგიით დათვლილი მშპ-ის შედარება სომხეთს დაუმსახურებელ უპირატესობას ანიჭებს. სწორედ, აღნიშნული ფაქტორის გაუთვალისწინებლობამ განაპირობა სომხეთის პრემიერ-მინისტრის მიერ არასწორი ინფორმაციის გავრცელება.
მეორეს მხრივ, ნიკოლ ფაშინიანის განცხადება მართებულიც რომ ყოფილიყო, მცდარია მიხეილ სააკაშვილის მტკიცება, რომ სომხეთის მიმდინარე დოლარში გამოსახული მშპ საქართველოს მაჩვენებელს წარსულში არ უსწრებდა. მეტიც, როგორც ცხრილ 1-ზეა ილუსტრირებული, 2005-2009 წლებში, აშშ დოლარში გამოსახული ნომინალური მშპ-ით სომხეთი ლიდერობდა, ხოლო 2004-2009 წლებში, 2010 წლის ფასებში გამოსახული რეალური[1] მშპ-ის მაჩვენებლითაც უსწრებდა საქართველოს.
ცხრილი 1: მთლიანი შიდა პროდუქტი მიმდინარე ფასებში (აშშ დოლარი) 2004-2018 წლებში
აღნიშნულთან დაკავშირებით, მიხეილ სააკაშვილს სომხეთის ყოფილი პრემიერ-მინისტრი ჰრანტ ბაგრატიანიც გამოეხმაურა. მისი განცხადებით, სომხეთი საქართველოს მთლიანი შიდა პროდუქტით ერთ სულ მოსახლეზე ბოლოს სწორედ, მიხეილ სააკაშვილის მმართველობის დროს, 2005-2009 წლებში უსწრებდა. ამასთან,ბაგრატიანიარ იზიარებს მოსაზრებას, თითქოს ამ მაჩვენებლით, სომხეთმა საქართველოს 2019 წელს გადაუსწრო.

Resume: Mikheil Saakashvili mentions gross national product, which substantially differs from the gross domestic product, which Nikol Pashinyan was referring to. However, given both context and comparison, we can conclude that the former President of Georgia was speaking about the gross domestic product and used the term incorrectly. Mr Saakashvili’s claim that Armenia’s GDP in current USD was never ahead to Georgia’s GDP is false. In accordance with the World Bank’s data, in 2005-2009, Armenia was ahead of Georgia in terms of GDP in current USD, whilst Armenia also outperformed Georgia in 2004-2009 in terms of real GDP in constant 2010 USD prices.
Of additional mention is that Nikol Pashinyan’s use of USD-denominated indicators for GDP comparison is not appropriate for certain reasons. First of all, the optimal method to compare GDP of different countries is analysing GDP as measured by purchasing power parity (PPP) and that indicator puts Georgia ahead of Armenia in 2019. In number of world countries, including Georgia, USD-denominated GDP in 2013-2019 is largely subject to sharp fluctuation of USD exchange rate instead of economic success or failure (see FactCheck’s article on that topic).
Of importance is that in November 2019, National Statistics Office of Georgia published new figures for the gross domestic product (GDP) based on the new methodology of the System of National Accounts which resulted in a growth of Georgia’s GDP.Armenia made transition to this updated methodology in 2014-2015 and therefore, comparison of GDPs calculated with the new and old methodology gives undue advantage to Armenia. It was the failure to take this fact into account that resulted in spreading the false information by the Armenian Prime Minister.
The Prime Minister of Armenia, Nikol Pashinyan, posted on his official Facebook page that Armenia had surpassed Georgia in terms of GDP per capita in current prices. Afterwards, Mikheil Saakashvili has published a live-video and based on Nikol Pashinyan’s statement, declared that “this is the first time when Armenia’s gross national product [GDP] has surpassed Georgia’s national product [GDP]”
Nikol Pashinyan’s use of USD denominated indicators for GDP comparison is not appropriate for certain reasons. First of all, the optimal method to compare GDP of different countries is analysing GDP calculated at purchasing power parity (PPP) and that indicator puts Georgia ahead of Armenia this year. As of 2019 data, Azerbaijan’s GDP per capita in PPP dollars constitutes 18,165 international dollars, Georgia’s GDP per capita constitutes 12,227 international dollars, whilst Armenia’s GDP per capita constitutes 11,083 international dollars. Therefore, according to the International Monetary Fund, based on PPP calculations, Azerbaijan is the richest country in the South Caucasus, followed by Georgia and Armenia.
Graph 1: Georgia’s and Armenia’s GDP Per Capita (PPP) in 2004-2009
In 2005-2008, Armenia was ahead of Georgia in terms GDP at purchasing power parity. In certain countries of the region, USD-denominated GDP in 2013-2019 is largely subject to sharp fluctuation of USD exchange rate instead of economic success or failure (see FactCheck’s article on that topic).
Of importance is that in November 2019, National Statistics Office of Georgia published new figures for the gross domestic product (GDP) based on the new methodology of the System of National Accounts which resulted in a growth of Georgia’s GDP.In the case of Georgia, as a result of methodological changes, 2018 nominal GDP increased by nearly GEL 3.5 billion, from GEL 41.1 billion to 44.6 billion. Armenia made transition to this updated methodology in 2014-2015 and therefore, comparison of GDPs calculated with the new and old methodology gives undue advantage to Armenia. It was the failure to take this fact into account that resulted in spreading the false information by the Armenian Prime Minister.
On the other hand, had Nikol Pashinyan’s statement been indeed true, Mikheil Saakashvili’s statement that Armenia’s GDP in current USD was never higher to that of Georgia’s is still false. Furthermore, as shown in table 1, in 2005-2009 Armenia was ahead of Georgia in 2004-2009 in terms of USD-denominated nominal GDP, whilst in 2004-2009 Armenia was ahead of Georgia in terms of real[1] GDP too.
Table 1: Gross Domestic Product in Current Prices (USD) in 2004-2018
USD-Denominated GDP Per Capita in Current Prices
1192
1644
2158
3139
4011
2994
3218
3526
3682
3838
3986
3607
3592
3915
4212
1305
1643
1996
2635
3325
2823
3233
4022
4422
4624
4739
4014
4062
4357
4717
GDP Per Capita in Constant 2010 Prices
2244
2572
2934
3367
3630
3137
3371
3604
3705
3819
3924
3917
4199
4407
2203
2429
2673
3025
3108
3021
3501
3752
3899
4069
4184
4303
4509
4721
The former Prime Minister of Armenia, Hrant Bagratyan has commented upon Mikheil Saakashvili’s statement. As stated by Mr Bagratyan, it was precisely under Mikheil Saakashvili’s rule in 2005-2009 when Armenia was ahead of Georgia in terms of GDP per capita. In addition, former Armenian Prime Minister does not subscribe to the notion that in 2019 Armenia surpassed Georgia in terms of GDP per capita.