საქართველოში ანტიდემპინგური კანონმდებლობა მოქმედებს
რეზიუმე: საქართველოში ანტიდემპინგური პრინციპების კანონმდებლობა არ მოქმედებს. კანონები, რომლებსაც ვლადიმერ კაკაბაძე ანტიდემპინგურ კანონმდებლობაში მოისაზრებს, განსხვავებულ მიზნებს ემსახურება. კერძოდ, „კონკურენციის შესახებ“ საქართველოს კანონის მიზანია, თავისუფალი და სამართლიანი კონკურენციის არამართლზომიერი შეზღუდვისაგან დაცვის პრინციპების შექმნა, რაც თავისუფალი ვაჭრობისა და კონკურენტუნარიანი ბაზრის განვითარების საფუძველია. რაც შეეხება „თამბაქოს კონტროლის შესახებ“ საქართველოს კანონს, აღნიშნული ემსახურება „საქართველოს მოსახლეობის მიერ თამბაქოს მოხმარებით გამოწვეული დაავადებიანობისა და სიკვდილიანობის შემცირების მიზანს“. არცერთი ხსენებული კანონის მიზნები და მოწესრიგების სფერო, დემპინგის ამკრძალავ რაიმე დანაწესებსა და ანტიდემპინგურ პრინციპებს არ ითვალისწინებს.
2019 წლის 11 ოქტომბერს პარლამენტში, იურიდიულ კომიტეტის სხდომაზე, დეპუტატ ლევან გოგიჩაიშვილის კითხვაზე, მოქმედებს თუ არა საქართველოში ანტიდემპინგური პრინციპების კანონმდებლობა, უზენაესი სასამართლოს უვადო მოსამართლეობის კანდიდატმა, ვლადიმერ კაკაბაძემ, რომელიც ამჟამად თბილისის სააპელაციო სასამართლოს უვადოდ დანიშნული მოსამართლეა, განაცხადა, რომ საქართველო ანტიდემპინგური კანონმდებლობა აქვს. დეპუტატის მხრიდან ამ საკითხის წამოჭრა უკავშირდება, ვლადიმერ კაკაბაძის მიერ „ფილიპ-მორისი საქმის“ განხილვას. აღნიშნულ საქმეში ვლადიმერ კაკაბაძემ დაადგინა დემპინგის არსებობა და ანტიდემპინგური პრინციპების დარღვევა, მიუხედავად იმისა, რომ მსგავსი კანონმდებლობა საქართველოს არ გააჩნია.
დემპინგი და ანტიდემპინგური კანონმდებლობა
დემპინგი განიმარტება, როგორც საქონლის გაყიდვა უცხოეთის ბაზაზე შიდა ბაზრის ფასებთან შედარებით ბევრად იაფად, ზოგჯერ თვითღირებულებაზე ნაკლებადაც. დემპინგის მიმართ მსოფლიოში ორგვარი დამოკიდებულება არსებობს. ქვეყნების უმეტესობა მიიჩნევს, რომ დემპინგი მათი ბაზრისათვის საშიშია, რადგან იმპორტიორი კომპანიები ჯერ კონკურენტებს იცილებენ, შემდეგ საბაზრო ფასებს ადგენენ და ადგილობრივი ინდუსტრია თამაშის წესებს კარნახობენ. დემპიგისგან დაცვის მიზნით, ქვეყნები ხშირად იყენებენ ანტიდემპინგურ კანონმდებლობას და სხვადასხვა საბაჟო/ საგადასახადო ბარიერებს. დემპინგთან მიმართებაში განსხვავებული მიდგომაც არსებობს, საზოგადეობის ნაწილი დემპინგს დადებით მოვლენად მიიჩნევს, რადგან ის, ერთი მხრივ, მომხმარებელს პროდუქციის დაბალ ფასად შეძენის საშუალებას აძლევს, მეორე მხრივ კი ადგილობრივ წარმოებას ფასების გაბერვის და ბაზრის მართვის ბერკეტს ართმევს. პროდუქციის ხელმისაწვდომობა და სიიაფე განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია ღარიბი, განვითარებადი საზოგადოების პირობებში. ამ ეტაპზე საქართველოში დემპინგის ამკრძალავი კანონმდებლობა არ არსებობს. ეკონომიკის მინისტრის განცხადებით, ხელისუფლება ამზადებს ანტიდემპინგურ კანონპროექტს, რომელიც 2020 წლის დასაწყისიდან ამოქმედდება.
„ფილიპ მორისის საქმე“
2016 წელს სააქციო საზოგადოებამ „თბილისის თამბაქო“ შპს „ფილიპ მორის საქართველოს“ და სააქციო საზოგადობა „ფილიპ მორის ეს. ეის“ წინააღმდეგ სარჩელი შეიტანა. სს „თბილისის თამბაქო“, მოპასუხეებს დემპინგში ადანაშაულებდა და სასამართლო წესით მოითხოვდა მისთვის მიყენებული ზიანის ანაზღაურებას.
2017 წლის 10 თებერვალს თბილისის საქალაქო სასამართლოს მოსამართლემ ვლადიმერ კაკაბაძემ მოსარჩელის მოთხოვნა სრულად დააკმაყოფილა და მოპასუხეებს 93 მილიონი ლარის ოდენობით ზიანის ანაზღაურება დააკისრა. „საერთაშორისო გამჭვირვალობა საქართველოს“ შეფასებით: „სასამართლო განხილვები დაჩქარებულად და შესაძლო პროცედურული დარღვევებით წარიმართა, ხოლო სასამართლო გადაწყვეტილება მიღებულია სათანადო დასაბუთების გარეშე. საქმის განხილვის არაობიექტურად და სამართლიანი სასამართლოს უფლების დარღვევით წარმართვასთან დაკავშირებით არსებობს სერიოზული ეჭვები “.
გადაწყვეტილების დასაბუთებისას, მოსამართლემ „თამბაქოს კონტროლის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-5 მუხლის მე-2 პუნქტის „ი“ ქვეპუნქტისა და „კონკურენციის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-6 მუხლის დარღვევაზე მიუთითა.
„თამბაქოს კონტროლის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-5 მუხლის მე-2 პუნქტის „ი“ ქვეპუნქტის მიხედვით, აკრძალულია თამბაქოს ნაწარმის უფასოდ ან თვითღირებულებაზე დაბალ ფასად რეალიზაცია. აღნიშნული ჩანაწერი კონკრეტული მიზნის მატარებელია და შესაბამისად, ის ფართოდ არ უნდა გავიგოთ. ამავე კანონის პირველ მუხლში ვკითხულობთ, რომ ეს კანონი ემსახურება, „საქართველოს მოსახლეობის მიერ თამბაქოს მოხმარებით გამოწვეული დაავადებიანობისა და სიკვდილიანობის შემცირების მიზანს“. აღნიშნული ნათლად მიუთითებს, რომ ხსენებული ჩანაწერი თამბაქოს მავნე ზეგავლენისგან მომხმარებლის დაცვას ემსახურება და არა მესამე პირების ეკონომიკური ინტერესებს. შესაბამისად, კერძო პირთა შორის დავის გადასაწყვეტად, აღნიშნული კანონის გამოყენება შეუძლებელია, რადგან ამის უფლებამოსილება, მხოლოდ სახელმწიფოს აქვს. საქმის მასალებიდან დგინდება, რომ „ფილიპ მორისი“ თამბაქოს თვითღირებულებაზე ნაკლებ ფასს სხვა მეწარმეებთან (დისტრიბუტორები) ურთიერთობაში იყენებდა. მომხმარებლისათვის კი საცალო გაყიდვების ფასი ყოველთვის თვითღირებულებაზე მაღალი იყო, შესაბამისად, ხსენებული კანონი არ დარღვეულა.
2017 წლის 13 მარტს British American Tobacco-მ საკონსტიტუციო სასამართლოში ამ მუხლის კონსტიტუციურობის შესახებ სარჩელი შეიტანა. British American Tobacco-ს შეფასებით, არაკონსტიტუციურია სადავო ნორმის იმგვარი ნორმატიული შინაარსი, რომელიც თამბაქოს ნაწარმზე მწარმოებლის მიერ თავისუფალ ფასწარმოქმნას კრძალავს, ასევე მისი საკუთარი შეხედულებებით რეალიზაციას თამბაქოს სფეროს სხვა მეწარმეებზე და სადისტრიბუციო კომპანიაზე. საკონსტიტუციო სასამართლომ სარჩელი არსებით განხილვაში მიიღო, მას სასამართლოს პირველი კოლეგია დღემდე სწავლობს.
მოსამართლე ვლადიმერ კაკაბაძე ანტიდემპინგური პრინციპების დარღვევის დასაბუთებისას, გადაწყვეტილებაში „კონკურენციის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-6 მუხლზეც მიუთითა. „კონკურენციის შესახებ“ საქართველოს კანონი ემსახურება თავისუფალი და კონკურენტუნარიან ბაზრის არამართლზომიერი შეზღუდვისაგან დაცვას. კანონის მე-6 მუხლის პირველი პუნქტის თანახმად, ერთი ან რამდენიმე (ჯგუფური დომინირების შემთხვევაში) ეკონომიკური აგენტის მიერ დომინირებული მდგომარეობის ბოროტად გამოყენება დაუშვებელია. მითითებული ნორმის დარღვევისათვის აშკარა უნდა იყოს ეკონომიკური სუბიექტი, რომელიც ბაზარზე დომინირებულ მდგომარეობაშია და ძალაუფლებას არაკონკურენტუნარიანი გარემოს შესაქმნელად იყენებს. ამასთანავე, აუცილებელია ეკონომიკური სუბიექტის ქმედებასა და სხვა სუბიექტებისთვის მიყენებულ ზიანს შორის, პირდაპირი მიზეზ-შედეგობრივი კავშირი არსებობდეს.
შპს „ფილიპ მორის საქართველომ“ აღნიშნული გადაწყვეტილება სააპელაციო სასამართლოში გაასაჩივრა.
2017 წლის 9 ივნისის გადაწყვეტილებით (საქმე No 2გ/1959-2017), თბილისის სააპელაციო სასამართლომ სრულად დააკმაყოფილა შპს „ფილიპ მორის საქართველოს“ მოთხოვნა და გააუქმა წინა ინსტანციის გადაწყვეტილება. სასამართლომ თავის გადაწყვეტილების დასაბუთებისას „კონკურენციის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-6 მუხლის დარღვევაზე იმსჯელა. სასამართლომ განმარტა, რომ დომინირებული მდგომარეობა გულისხმობს, ბაზარზე მოქმედი სუბიექტის ისეთ მდგომარეობას, რომელიც მას საშუალებას აძლევს იმოქმედოს კონკურენტების, მიმწოდებლების, კლიენტებისა და საბოლოო მომხმარებლებისაგან დამოუკიდებლად. მას უნდა შეეძლოს, არსებითი გავლენა მოახდინოს ბაზარზე საქონლის მიმოქცევის საერთო პირობებზე და შეზღუდოს კონკურენცია. თუ სხვა მტკიცებულებები არ არსებობს, პირი დომინირებული მდგომარეობის მქონედ არ ჩაითვლება, თუ შესაბამის ბაზარზე მისი წილი 40%-ს არ აღემატება. დომინირებული მდგომარეობის არსებობა შესაძლებელია ბაზრის 40%-ზე ნაკლები წილის მქონე სუბიექტთან მიმართებითაც, თუ სახეზეა დამატებითი გარემოებები.
„კონკურენციის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-5 მუხლის მიხედვით, აგენტის დომინირებული მდგომარეობის განსაზღვრის კრიტერიუმებია: კონკურენტი ეკონომიკური აგენტების ფინანსური მდგომარეობა; ბაზარზე შესვლის ან წარმოების გაფართოების ბარიერები; ვერტიკალური ინტეგრაციის ხარისხი; ქსელური ეფექტები და ა.შ. საქმის გარემოებებიდან გამოკვეთა, რომ შპს „ფილიპ მორის საქართველოს“ წილი თამბაქოს ბაზარზე დაახლოებით 15-18 პროცენტს შეადგენდა, შესაბამისად, ის დომინირებული მდგომარეობის მქონედ ვერ ჩაითვლებოდა. სასამართლომ, ასევე აღნიშნა, რომ საქმეში სხვა მტკიცებულებები წარმოდგენილი არ იყო, რომელიც შპს „ფილიპ მორის საქართველოს“ დომინირებულ მდგომარეობას დაადასტურებდა. მოსარჩელე სარჩელში და სააპელაციო შესაგებელში, არცერთ საბაზრო ძალაუფლების განმსაზღვრელ ფაქტორზე არ აპელირებდა.
კონკურენციის კანონის დარღვევისთვის, დომინირებული მდგომარეობის გარდა, აუცილებელია ეკონომიკური სუბიექტის ქმედებასა და სხვა სუბიექტებისთვის მიყენებულ ზიანს შორის, პირდაპირი მიზეზ-შედეგობრივი კავშირი არსებობდეს. აღნიშნულთან დაკავშირებით, სააპელაციო სასამართლოს გადაწყვეტილებაში ვკითხულობთ: „მიზეზობრივი კავშირი ქმედებასა და დამდგარ ზიანს შორის საქმეზე დადგენილი ფაქტობრივი გარემოებებით არ დასტურდება. მტკიცებულება, რომელიც შპს „ფილიპ მორის საქართველოს“ ქმედებასა და სს „თბილისის თამბაქოს“ მიუღებელი შემოსავლის უშუალო კავშირს დაადასტურებდა მოსარჩელის მიერ წარმოდგენილი არ არის“.
იმის საილუსტრაციოდ, იყო თუ არა „თბილისის თამბაქოს“ სიგარეტის რეალიზაციის შემცირება „ფილიპ მორის საქართველოს“ სარეალიზაციო ფასებთან დაკავშირებული, უნდა დადგინდეს, როდის დაიწყო ერთი კომპანიის პროდუქციის რეალიზაციის შემცირება და როდიდან დაიწყო მეორე კომპანიამ პროდუქციის თვითღირებულებაზე დაბალ ფასად გაყიდვა.
აუდიტორული კომპანია შპს „ბიდიოს“ დასკვნის მიხედვით დგინდება, რომ „თბილისის თამბაქოს“ 2013 წლის 1 სექტემბრიდან მნიშვნელოვანი შემცირება ჰქონდა რეალიზებული პროდუქციის მოცულობაში, კერძოდ, წინა პერიოდთან შედარებით საშუალო თვიური გაყიდვების მოცულობა შემცირდა 52%-ით. დასკვნის მიხედვით, აღნიშნული შესაძლოა, გამოწვეული იყოს აქციზის გადასახადის გაზრდით. შპს „ფილიპ მორის საქართველოს“ სარეალიზაციო ფასის შემცირება 2014 წლის ივნისიდან დაიწყო. ამდენად, 2013 წლის სექტემბერში ერთი კომპანიის გაყიდვების შემცირება ვერ იქნება დაკავშირებული მეორე კომპანიის ფასების შემცირებასთან, რადგან სადავო პერიოდის დასაწყისიდან - 2013 წლის 1 სექტემბრიდან 9 თვის შემდეგ დაიწყო „ფილიპ მორის საქართველომ“ პროდუქციის თვითღირებულებაზე დაბალ ფასად გაყიდვა.
პირველი ინსტანციის სასამართლომ არ გაითვალისწინა კონკურენციის სააგენტოს 2016 წლის ფილტრიანი და უფილტრო სიგარეტების ბაზრის მონიტორინგის ანგარიში. ანგარიშის მიხედვით, იმ ფაქტის ცალსახად დადგენა, რომ სს „თბილისის თამბაქოს“ რეალიზაციის მოცულობის კლება აღნიშნულ პერიოდში სწორედ, შპს „ფილიპ მორის საქართველოს“ სარეალიზაციო ფასების შემცირებამ გამოიწვია, შეუძლებელია. კონკურენციის სააგენტოს დასკვნით, „ფილიპ მორისი საქართველოს“ მხრიდან კონკურენციის კანონის დარღვევას ადგილი არ ჰქონია. აღსანიშნავია, რომ დასკვნის სასამართლოში წარდგენის შემდეგ, მალევე კონკურენციის სააგენტომ აღნიშნული ბრძანება, ბუნდოვანი მიზეზების გამო, საერთოდ გააუქმა.
შეჯამების სახით შეგვიძლია, ვთქვათ, რომ საქართველოში ანტიდემპინგური პრინციპების კანონმდებლობა არ მოქმედებს. „კონკურენციის შესახებ“ საქართველოს კანონის მიზანია, თავისუფალი და სამართლიანი კონკურენციის არამართლზომიერი შეზღუდვისაგან დაცვის პრინციპების შექმნა, რაც თავისუფალი ვაჭრობისა და კონკურენტუნარიანი ბაზრის განვითარების საფუძველია. რაც შეეხება „თამბაქოს კონტროლის შესახებ“ საქართველოს კანონს, აღნიშნული ემსახურება „საქართველოს მოსახლეობის მიერ თამბაქოს მოხმარებით გამოწვეული დაავადებიანობისა და სიკვდილიანობის შემცირების მიზანს“. არცერთი ხსენებული კანონების მიზნები და მოწესრიგება, დემპინგის ამკრძალავ რაიმე დანაწესებსა, თუ ანტდემპინგურ პრინციპებს არ ითვალისწინებს.
საყურადღებოა ისიც, რომ იგივე პერიოდში „ომეგა“ ჯგუფმა „British American Tobacco-ს“ წინაღმდეგ სამართლებრივი დავა დაიწყო. ზემოთ ხსენებული საქმის მსგავსად, ეს საქმეც მოსამართლე ვლადიმერ კაკაბაძემ განიხილა და „British American Tobacco-ს“ დემპინგური ფასდების გამო, 270-მილიონიანი ჯარიმა დააკისრა. ნიშანდობლივია, რომ ორივე გადაწყვეტილებაში მოსამართლემ მსგავსი დასაბუთება გამოიყენა და გადაწყვეტილებებს საფუძვლად არასწორად განმარტებული ნორმები დაუდო.
2018 წლის 26 სექტემბერს „საერთაშორისო გამჭვირვალობა საქართველომ“ გამოაქვეყნა სტატია, სადაც „ომეგა ჯგუფის” გარშემო გავრცელებულს ფარულ ჩანაწერებსა და ზემოთ ხსენებულ გადაწყვეტილებებს შორის საეჭვო კავშირები იკვეთება. სტატიის მიხედვით, მოცემულ საქმეებში, სავარაუდოდ, მონაწილეობდნენ, როგორც აღმასრულებელი, ისე სასამართლო ხელისუფლების წარმომადგენლები.
ვლადიმერ კაკაბაძე 2019 წლის ივლისს დაწინაურდა და დანიშნეს თბილისის სააპელაციო სასამართლოს მოსამართლედ (უვადოდ). ამჟამად კაკაბაძე არის იმ კანდიდატებს შორის, რომელიც იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წევრთა უმრავლესობის გადაწყვეტილებით უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობის კანდიდატად პარლამენტს წარუდგინეს. პარლამენტი პლენარულ სხდომაზე ვლადიმერ კაკაბაძის კანდიდატურის კენჭისყრას უახლოს მომავალში გეგმავს.

Resume: There is no anti-dumping legislation in Georgia. The laws, which Vladimer Kakabadze opines to be part of an anti-dumping legislation, in fact serve different purposes. In particular, the aim of the Law of Georgia on Competition is to establish principles to protect free and fair competition from arbitrary limitation which is a cornerstone of the development of free trade and a competitive market. In regard to the Law of Georgia on Tobacco Control, this serves the objective of reducing tobacco-induced diseases and death among the Georgian population. None of the objectives of the aforementioned laws’ scope of governance envisions any regulations to ban dumping or any anti-dumping principles.
On 11 October 2019, at the sitting of the Legal Affairs Committee of the Parliament of Georgia, in response to a question from Levan Gogichaishvili, MP, whether or not Georgia has anti-dumping legislation, the candidate for a lifelong judge of the Supreme Court of Georgia, Vladimer Kakabadze, who currently serves as a lifelong judge of Tbilisi Court of Appeals, stated that Georgia has anti-dumping legislation. The MP’s decision to bring forward this issue is related to Judge Kakabadze’s ruling in the case of Philip Morris. In this case, he ruled on the existence of dumping and the violation of anti-dumping principles even though Georgia does not have such legislation.
Dumping and Anti-dumping Legislation
Dumping is defined as selling goods on a foreign market much cheaper as compared to home-market prices, sometimes lower than at cost. There are two kinds of attitudes in the world towards dumping. Most of the countries believe that dumping threatens their markets since importer companies get rid of the competitors in the first place whilst afterwards set market prices and impose the rules of the game over the local industries. In order to safeguard from dumping, countries often use anti-dumping legislation as well as a variety of custom/tax barriers. There is also a different attitude towards dumping since part of society believes dumping to be a positive thing because, on the one hand, it allows consumers to purchase products at lower prices and, on the other hand, deprives local producers a leverage to inflate prices and run the markets. The affordability and accessibility of production is of paramount importance in a poor and developing society. At the present moment, Georgia does not have a legislation banning dumping. As stated by the Minister of Economy and Sustainable Development, the Government of Georgia is preparing an anti-dumping draft law which will enter into force from the beginning of 2020.
Philip Morris Case
In 2016, JSC Tbilisi Tobacco filed a lawsuit against Philip Morris Georgia and JSC Philip Morris SA. JSC Tbilisi Tobacco blamed the defendants of dumping and requested from the court to be reimbursed for the damages inflicted.
On 10 February 2017, Vladimer Kakabadze, judge of Tbilisi City Court, fully acceded to the plaintiff’s demand and ordered defendants to pay GEL 93 million in damages. In accordance with the assessment of Transparency International Georgia: Proceedings were held in an expedited manner and with possible procedural violations while the court decision was issued without proper justification. The following circumstances raise doubts in relation to the proceedings being held in a biased manner and in violation of the right to a fair trial.”
With the aim of substantiating his ruling, the judge made a reference to the violation of Sub-point J of Point 2 of Article 5 as well as Article 6 of the Law of Georgia on Tobacco Control.
In accordance with Sub-point J of Point 2 of Article 5 of the Law of Georgia on Tobacco Control, it is forbidden to sell tobacco products for free or at a lower than cost price. This clause has a specific objective and, therefore, it should not be understood broadly. The very first article of the same law reads that the law serves to “reduce tobacco-induced diseases and deaths among the Georgian population.” This is a clear indicator that the aforementioned clause serves to protect a consumer from tobacco’s harmful impact instead of serving the economic interests of the third parties. Therefore, to solve the dispute between private individuals, it is impossible to use that law because only the state is authorised to do so. We learn from the materials of the case that Philip Morris used tobaccos at less-than-cost-prices in dealings with other entrepreneurs (distributors) whilst for consumers the retail selling price has always been higher as compared to the cost price; therefore, the aforementioned law was not violated.
On 13 March 2017, British American Tobacco instituted proceedings in the Constitutional Court of Georgia in regard to the constitutionality of this article. According to British American Tobacco’s assessment, such a normative content of the disputed norm, which bans free pricing on tobacco products by the producer as well as bans selling tobacco products at a producer’s will to other entrepreneurs and distributing companies, is unconstitutional. The Constitutional Court of Georgia accepted the lawsuit for a hearing and it is still being studied by the first collegiums of the Court.
Judge Vladimer Kakabadze, whilst substantiating his ruling on the violation of anti-dumping principles, makes reference to Article 6 of the Law of Georgia on Competition. The aforementioned law is designed to protect a free and competitive market from arbitrary limitation. According to Point 1 of Article 6 of the same law, the abuse of a dominant position by one or multiple (in the case of group domination) economic agents is forbidden. To make reference to that norm, the economic subject which holds the dominant positions on the market and uses its powers to create an uncompetitive environment should be obvious. At the same time, it is also necessary to have a direct cause-effect relation between the action of the economic subject and the harm inflicted to other subjects.
Philip Morris Georgia LTD appealed the ruling at the Court of Appeals.
According to the ruling on 9 June 2017 (case No 2G/1959-2017), Tbilisi Court of Appeals fully acceded to the demand of Philip Morris Georgia LTD and revoked the ruling of the previous instance. In substantiation of its ruling, the Court discussed the violation of Article 6 of the Law of Georgia on Competition. The Court clarified that the dominant situation refers to such a position of a market subject which enables it to act independently from competitors, suppliers, customers and final consumers. The dominant subject should be able to have a substantial influence on the general conditions of goods turnover within the market and limit competition. If there is no other evidence, an entity cannot be considered to be dominant if its share does not exceed 40% on the respective market. It is also possible to have a dominant position when a subject owns less than 40% of the market, provided there are additional circumstances.
According to Article 5 of the Law of Georgia on Competition, the criteria to define an agent’s dominant position are as follows: the financial situation of the competitor economic agents, market entry or production expansion barriers, vertical integration level, network effects, etc. It was learned from the case’s circumstances that the share of Philip Morris Georgia LTD on the tobacco market amounts to 15-18% and, therefore, it could not be considered as one having a dominant position. The Court also added that there was no additional evidence in the case which could have proven a dominant position of Philip Morris Georgia LTD. The plaintiff in its complaint as well as in a counter-claim did not indicate any factor determining market power.
For a violation of the Law of Georgia on Competition, apart from a dominant position, it is also necessary to confirm a direct cause-effect relationship between the actions of an economic subject and the damages inflicted to other subjects. In this regard, the ruling of the Court of Appeals reads: “Cause-effect relations between the action and the damages inflicted cannot be proven by factual circumstances identified in the case. The plaintiff has not presented evidence which would have proven an immediate linkage between the action of Phillip Morris Georgia LTD and income lost by JSC Tbilisi Tobacco.”
In order to illustrate whether or not a decrease in Tbilisi Tobacco’s sales was related to the sale prices of Philip Morris Georgia, we need to find out when the former’s sales started to drop and when the latter started to sell its production below cost.
As a result of the BDO audit company’s assessment, Tbilisi Tobacco has had a significant drop in the volume of sales since 1 September 2013. In particular, as compared to the previous period, average monthly sales dropped by 52%. According to the assessment, this could be caused by the increase in excise tax. The decrease in Philip Morris Georgia LTD sales prices started from June 2014. Therefore, the drop in the company’s sales in September 2013 could not have been associated with the reduction of another company’s prices because it was only after nine months from the disputed period – 1 September 2013 – that Philip Morris Georgia started to sell production below cost.
The first instance court did not take into account Georgia’s Competition Agency’s 2016 market monitoring report on filtered and unfiltered cigarettes. According to the report, it is impossible to establish a straightforward fact that the drop in JSC Tbilisi Tobacco’s sales in the aforementioned period was stipulated by a drop in Philip Morris Georgia LTD sales prices. The Competition Agency concluded that Philip Morris Georgia had not violated the Law of Georgia on Competition. Of note is that after presenting the conclusion in the court, the Competition Agency later abolished that decree for unclear reasons.
To summarise, it is to say that there is no anti-dumping legislation in Georgia. The aim of the Law of Georgia on Competition is to establish principles to protect free and fair competition from arbitrary limitation which is a cornerstone of the development of free trade and a competitive market. In regard to the Law of Georgia on Tobacco Control, this serves the objective of reducing tobacco-induced diseases and death among the Georgian population. None of the objects and regulations of the aforementioned laws envisions any regulations to ban dumping or any anti-dumping principles.
Off additional interest is that in the same period, Omega Group started a legal dispute against British American Tobacco. Similar to the aforementioned case, Judge Vladimer Kakabadze was the one to hear it and ordered British American Tobacco in his ruling to pay a GEL 270 million fine for dumping pricing. Importantly, in both of his rulings, Judge Kakabadze used the same substantiation and brought incorrectly interpreted norms as a ground for his rulings.
On 26 September 2018, Transparency International Georgia published an article where suspicious links between the secret recordings of the Omega Group and the aforementioned links are identified. According to the article, representatives of both the executive and judicial branches of the government are involved in these cases.
Since July 2019, Vladimer Kakabadze has been appointed as a judge of Tbilisi Court of Appeals (lifelong tenure). Currently, Mr Kakabadze is among those candidates who, given the decision of the majority of the High Council of Justice members, were presented as candidates for the Supreme Court to the Parliament of Georgia. The Parliament of Georgia plans to have a voting on Vladimer Kakabadze’s candidacy in the nearest future.
P.S. On 12 December 2019, Vladimer Kakabadze has been elected as a lifelong judge of the Supreme Court of Georgia, by the Georgian parliament.