რეზიუმე: ქვეყნის საკრედიტო რეიტინგი ცალკეულ ქვეყანაში ინვესტირების რისკფაქტორებისა და ამ ქვეყნის სანდოობის შესახებ ინვესტორს ინფორმაციას აწვდის. საკრედიტო რეიტინგებს ათეულობით სააგენტო აქვეყნებს, თუმცა, მათ შორის, ყველაზე გავლენიანი და საყოველთაოდ ცნობილი სამეულია: Standard & Poor’s (S&P), Moody’s და Fitch. ყოველი საკრედიტო სააგენტო საკუთარი მეთოდოლოგიის შესაბამისად მუშაობს, თუმცა საერთოა ძირითადი მაჩვენებლები, რასაც ყურადღება ექცევა და მოიცავს, როგორც ეკონომიკურ ინდიკატორებს, ასევე ქვეყნის საშინაო და საგარეო პოლიტიკას, რეგიონში მიმდინარე პროცესებსა და გარემოს.
Fitch-მა საქართველოს BB სტაბილური შეფასება 2019 წლის 22 თებერვალს მიანიჭა, Standard & Poor’s-მა -2019 წლის 10 ოქტომბერს, ხოლო Moody’s მიერ Ba2 სტაბილური შეფასება 2018 წლის 11 სექტემბრით თარიღდება. საქართველოს შეფასების დონეები მათი მონაცემების მიხედვით, პრინციპულად ანალოგიურ შედეგს იძლევა. შესაბამისად, აღნიშნული კომპანიების შეფასებით, საქართველოს ეკონომიკაში არსებობს გარკვეული სპეკულაციური რისკები. სამივე კომპანიის შემთხვევაში, ივანე მაჭავარიანის განცხადების შესაბამისად, საქართველოს საინვესტიციო რეიტინგის დონემდე მისაღწევად სჭირდება 2 საფეხურით დაწინაურება რის შემდეგაც Moody’s შემთხვევაში მოვხვდებით Baa3, ხოლო Fitch და S&P რეიტინგში „BBB-“ კატეგორიებში.
საქართველოს ფინანსთა მინისტრმა ივანე მაჭავარიანმა საერთაშორისო სავალუტო ფონდის შემფასებელი მისიის დასრულების შესახებ ისაუბრა. როგორც მან აღნიშნა, საქართველოში მიმდინარე პროგრამის მიზნების მიღწევა წარმატებით მოხერხდა. ფინანსთა მინისტრის განცხადებით: „2017 წლიდან მოყოლებული, სამივე სარეიტინგო სააგენტომ (Moody’s, Fitch და S&P Global) გაგვიუმჯობესა საკრედიტო რეიტინგი და ჩვენ უკვე 2 ნაბიჯიღა გვაშორებს საინვესტიციო რეიტინგს“.
მსოფლიო ეკონომიკაში ქვეყნები ერთმანეთს უწევენ კონკურენციას უცხოური კაპიტალის მოზიდვის თვალსაზრისით. უცხოურ კაპიტალზე განსაკუთრებით დამოკიდებულია განვითარებადი/ნაკლებად განვითარებული ქვეყნები, რომელთაც შეზღუდული აქვთ საკუთარი რესურსი. თავის მხრივ, კრედიტორები/ინვესტორები არჩევანს აკეთებენ კონკრეტულ ქვეყანაში უკუგების ნორმისა და სტაბილურობის, სხვანაირად, რომ ითქვას, სახსრების განთავსების მოსალოდნელი მომგებიანობისა და რისკის გათვალისწინებით. რაც ნაკლებია რისკი (მეტია სანდოობა), მით დაბალია უკუგების ნორმა, რომლის სანაცვლოდაც კაპიტალის მფლობელი მზად არის განათავსოს საკუთარი სახსრები ქვეყანაში.
ქვეყნის საკრედიტო რეიტინგი ინვესტორს ცალკეულ ქვეყანაში ინვესტირების რისკიფაქტორების და ამ ქვეყნის სანდოობის შესახებ ინფორმაციას აწვდის. საკრედიტო რეიტინგებს ათეულობით სააგენტო აქვეყნებს, თუმცა მათ შორის ყველაზე გავლენიანი და საყოველთაოდ ცნობილი სამეულია Standard & Poor’s (S&P), Moody’s და Fitch. ყოველი საკრედიტო სააგენტო საკუთარი მეთოდოლოგიის შესაბამისად მუშაობს, თუმცა ძირითადი მაჩვენებლები, რასაც ყურადღება ექცევა, საერთოა და მოიცავს როგორც ეკონომიკურ ინდიკატორებს, ასევე ქვეყნის საშინაო და საგარეო პოლიტიკას, რეგიონში მიმდინარე პროცესებსა და გარემოს.
Standard &Poor’s და Fitch ის შეფასების სისტემები მსგავსია: უმაღლესი შეფასება მათ სისტემაში არის AAA, შემდგომ AA+, AA, AA-, საშუალოზე მაღალი A+, A, A-, საშუალოზე დაბალი BBB+.,BBB, BBB-, არასაინვესტიციო სპეკულაციური BB+, BB, BB-, სპეკულაციური B+, B, B-, მნიშვნელოვნად რისკიანი CCC, დეფოლტი გამოკეთების პერსპექტივით CC, დეფოლტი D. მსგავსია Moody’s შეფასებაც მსგავსია, მაგრამ +/--ის ნაცვლად ციფრებს იყენებს: Aaa, Aa1, Aa2, Aa3, A1,A2,A3, Baa1, Baa2, Baa4, Ba1, Ba2, Ba3, B1, B2, B3, Caa1, Caa2, Caa3, Ca, C. შეფასების საფეხურები, თავის მხრივ, იყოფა საინვესტიციო და არასაინვესტიციო ჯგუფებად. აღნიშნული შეფასებების ეკონომიკური ინტერპრეტაცია შეგიძლიათ იხილოთ ცხრილ 1-ში.
Fitch-მა საქართველოს BB სტაბილური შეფასება 2019 წლის 22 იანვარს მიანიჭა, Standard & Poor’s-მა 2019 წლის 10 ოქტომბერს, ხოლო Moody’s Ba2 სტაბილური შეფასება 2018 წლის 11 სექტემბრით თარიღდება. საქართველოს შეფასების დონეები პრინციპულად ანალოგიურია სამივე კომპანიის შემთხვევაში, შესაბამისად, მათი შეფასებით საქართველოს ეკონომიკაში არსებობს გარკვეული სპეკულაციური რისკები. ივანე მაჭავარიანის განცხადების შესაბამისად, საქართველოს საინვესტიციო რეიტინგის დონემდე მისაღწევად სჭირდება 2 საფეხურით დაწინაურება რის შემდეგაც მოვხვდებით Moody’s შემთხვევაში „Baa3, ხოლო Fitch და S&P შემთხვევაში „BBB-“ კატეგორიებში.

Resume: A country’s credit rating gives investors information about risk factors associated with investments in certain countries as well as the reliability of these countries. Dozens of agencies publish credit ratings although Standard & Poor’s(S&P), Moody’s and Fitchare the most influential and famous among them. Each credit rating agency employs its own methodology, although basic indicators are the same and include economic indicators as well as a country’s domestic and foreign policies, regional processes and the environment.
Fitch gave Georgia a BB stable outlook assessment on 22 February 2019, Standard & Poor gave the same assessment on 10 October 2019 and Moody’s gave Georgia a Ba2 stable outlook assessment on 11 September 2018. The levels of Georgia’s assessments are by and large the same. Therefore, based on the aforementioned companies’ assessments, there are certain speculative risks in the Georgian economy. In all three cases, according to Ivane Machavariani’s statement, Georgia needs to move two positions upward to reach the investment grade which would put us in the Baa3 category in the case of Moody’s and the BBB- categories in the cases of Fitch and S&P.
The Minister of Finance of Georgia, Ivane Machavariani, made a statement in regard to the end of the International Monetary Fund’s review mission to Georgia. According to Mr Machavariani, the goals of the ongoing programme in Georgia have been successfully reached. The Minister of Finance stated: “Since 2017, all three rating agencies (Moody’s, Fitch and S&P Global) have upgraded our credit rating and we are already two steps away from the investment grade.”
Countries compete in the world’s economy to attract foreign capital. Developing or less developed nations, which have their own limited resources, are particularly dependent upon foreign capital. In turn, creditors and investors make their choices by taking into account the rate of return and stability. In other words, they make calculations vis-à-vis possible profits and risks. The lower the risks (higher reliability), the lower the rate of return for the creditor or investor of the capital in exchange for which he is ready to invest his money in the country.
A country’s credit rating gives investors information about risk factors associated with investments in certain countries as well as the reliability of these countries. Dozens of agencies publish credit ratings although Standard & Poor’s(S&P), Moody’s and Fitchare the most influential and famous among them. Each credit rating agency employs its own methodology, although the basic indicators are the same and include economic indicators as well as a country’s domestic and foreign policies, regional processes and the environment.
Standard & Poor and Fitch have similar assessment systems: AAA is the highest assessment in their system which is followed by AA+, AA,AA-, above average A+, A,A-, below average BBB+, BBB, BBB-, non-investment grade speculative BB+, BB, BB-, speculative B+, B, B-, highly risky, on the verge of bankruptcy CC and Default D. Moody’s assessment is also similar but instead of +/- it uses numerals: Aaa, Aa1, Aa2, Aa3, A1, A2, A3, Baa1, Baa2, Baa4, Ba1, Ba2, Ba3, B1, B2, B3, Caa1, Caa2, Caa3, Ca, C. The assessment positions are in turn divided into investment grade and non-investment grade. Table 1 shows the economic interpretation of the aforementioned assessments.
Moody's
S&P
FITCH
Investment Grade
Aaa
AAA
The best investment environment, reliable and stable
Aa1
AA+
Good investment environment, higher risk than AAA
Aa2
AA
Aa3
AA-
A1
A+
Economic situation can affect the debtor’s solvency
A2
A3
A-
baa1
BBB+
Medium investment environment which is satisfactory at the moment
Baa2
Baa3
BBB-
Non-investment Grade
Ba1
BB+
There are speculative risks in the economy
Ba2
Ba3
B1
Financial situation varies noticeably
B2
B
B3
B-
Caa1
CCC+
CCC
Highly vulnerable and very speculative environment
Caa2
Caa3
CCC-
Ca
CC
On the verge of bankruptcy
C
D
Default
/