რეზიუმე: ბექა ნაცვლიშვილის განცხადების კონტექსტი შეიძლება განისაზღვროს შემდეგნაირად: საქართველო ღარიბი ქვეყანა არ არის, არამედ მაღალია შემოსავლები, რომლებიც მოსახლეობაზე არ ნაწილდება და მდიდარ ადამიანთა მცირე ჯგუფისკენ მიემართება.
ქვეყნის სიღარიბე შედარებითი კატეგორიაა და არ არსებობს უნივერსალური სისტემა, რომლითაც სხვადასხვა ქვეყნები ღარიბებად ან მდიდრებად არიან კლასიფიცირებულნი. თუმცა, მსოფლიო ბანკის მეთოდოლოგიით, საქართველო ხვდება საშუალოზე დაბალშემოსავლიანი ქვეყნების ჯგუფში, ისეთ ქვეყნებთან ერთად, როგორებიცაა მაგალითად: ინდოეთი, ჯიბუტი, პაკისტანი, ბანგლადეში, ზამბია, ვიეტნამი, მონღოლეთი, უზბეკეთი, და ა.შ. შესაბამისად, შეგვიძლია დავასკვნათ, რომ მართებული არ არის განცხადების ნაწილი, სადაც პოლიტიკოსი საქართველოს ღარიბ ქვეყანად არ მიიჩნევს.
შემოსავლების უთანასწორობის საზომად მიიჩნევა ე.წ. „ჯინის კოეფიციენტი“. ჯინის კოეფიციენტი 0-დან 1-მდე მერყეობს, ციფრი 0 აღნიშნავს ყველაზე თანასწორს, 1 კი უთანასწოროს. მაგალითად, თუ ქვეყანაში ცხოვრობს 1 000 ადამიანი და ყველას ერთნაირი შემოსავალი აქვს, ჯინის კოეფიციენტი იქნება ნული, ხოლო როცა შემოსავალი მხოლოდ ერთს აქვს, კოეფიციენტი 1, ანუ 100%. ჯინიკოეფიციენტი 0-დან 1-მდე მერყეობს, ხოლო ინდექსში ეს რიცხვი პროცენტულად არის გამოსახული, ანუ 100-ზე მრავლდება. მაგალითად, საქართველოს ჯინის კოეფიციენტი 0.405-ს შესაბამისი ჯინის ინდექსი არის 40.5.
შესაძლებელია სხვადასხვა ქვეყნების შედარება ჯინის კოეფიციენტის მიხედვით, რომელიც ასევე მსოფლიო ბანკის ინკლუზიური განვითარების ინდექსში ერთ-ერთ სარეიტინგო კომპონენტად გვხვდება. აღნიშნულ რეიტინგში განხილულია 106 ქვეყანა. ჯინის ინდექსის მიხედვით, საქართველო 106 ქვეყნიდან არის 33-ე ადგილზე უთანასწორობის მაჩვენებლით, შემოსავლების უთანასწორობის 40.5 მაჩვენებლით. პირველ ხუთეულში შედიან: სამხრეთ აფრიკა (57.7), ნამიბია (55), შრი-ლანკა (51.4), ჩინეთი (51) და ზამბია (49.5). შესაბამისად, ბექა ნაცვლიშვილის პათოსი, რომ საქართველოში შემოსავლები განაწილების უთანასწორობა უკიდურესად მაღალი და მსოფლიოში ერთ-ერთი პირველია, სიმართლეს არ შეესაბამება. თუმცა, საქართველოს უთანასწორობის მაჩვენებელი ობიექტურად მაღალია, განსაკუთრებით ევროპისა და ცენტრალური აზიის ქვეყნების ჯგუფში, რომელსაც ჩვენ მივეკუთვნებით. არსებული მონაცემებით, ჩვენს რეგიონში, განაწილების უთანასწორობით, საქართველოს მხოლოდ რუსეთი უსწრებს. პოლიტიკოსის განცხადება ფაქტობრივად უფრო ზუსტი იქნებოდა, რეგიონზე რომ საუბრობდეს.
ბექა ნაცვლიშვილმა, რომელიც ამჟამად საქართველოს პარლამენტის დამოუკიდებელი წევრია, 19 მარტს, სიტყვით გამოსვლისას, განაცხადა: „ჩვენ არ ვართ ღარიბი ქვეყანა, ვართ ყველაზე უთანასწორო ქვეყანა. განსხვავება შემოსავლების ჯგუფებს შორის, განსხვავება მდიდარსა და ღარიბს შორის, ჩვენს ქვეყანაში არის ერთ-ერთი ყველაზე მაღალი“.
ფაქტ-მეტრი ბექა ნაცვლიშვილის განცხადების სიზუსტით დაინტერესდა. განცხადების კონტექსტი შეიძლება განისაზღვროს შემდეგნაირად: საქართველო ღარიბი ქვეყანა არ არის, არამედ მაღალია შემოსავლები, რომლებიც მოსახლეობაზე არ ნაწილდება და მდიდარ ადამიანთა მცირე ჯგუფისკენ მიემართება.
უნდა განისაზღვროს, რამდენად შეიძლება ვუწოდოთ საქართველოს ღარიბი ქვეყანა და რამდენად რადიკალურია შემოსავლების განაწილების უთანასწორობა მოსახლეობაში. ქვეყნის სიღარიბე მეტნაკლებად შედარებითი კატეგორიაა და არ არსებობს უნივერსალური სისტემა, რომლითაც სხვადასხვა ქვეყნები ღარიბებად ან მდიდრებად არიან კლასიფიცირებულნი. ანალიზისას, მართებულია მსოფლიო ბანკის კლასიფიკაციის გამოყენება, რომელიც ასახულია ცხრილ 1-ში.
ცხრილი 1: ქვეყნების კლასიფიკაცია შემოსავლების მიხედვით
მეშ[1]/ერთ სულზე აშშ.დოლარი
დაბალშემოსავლიანი
< 995
საშუალოზე დაბალშემოსავლიანი
996 - 3,895
საშუალოზე მაღალშემოსავლიანი
3,896 - 12,055
მაღალშემოსავლიანი
> 12,055
წყარო: მსოფლიო ბანკის მეთოდოლოგია
აღნიშნული მეთოდოლოგიით, საქართველო ხვდება საშუალოზე დაბალშემოსავლიანი ქვეყნების ჯგუფში, რადგან 2017 წელს, მთლიანი ეროვნული შემოსავალი ერთ სულზე შეადგენდა 3 780 აშშ დოლარს. აღსანიშნავია, რომ ამავე ჯგუფში არიან ქვეყნები, როგორებიცაა: ინდოეთი, ჯიბუტი, პაკისტანი, ბანგლადეში, ზამბია, ვიეტნამი, მონღოლეთი, უზბეკეთი, და ა.შ. შესაბამისად, შეგვიძლია დავასკვნათ რომ მართებული არ არის განცხადების ნაწილი, სადაც პოლიტიკოსი საქართველოს ღარიბ ქვეყანად არ მიიჩნევს.
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახური აბსოლუტური და ფარდობითი სიღარიბის მაჩვენებლებს აქვეყნებს. აბსოლუტური სიღარიბე აჩვენებს მოსახლეობის რა ნაწილი ცხოვრობს საარსებო მინიმუმს ქვემოთ. 2017 წლის მონაცემებით, საქართველოს მოსახლეობის 21.9% აბსოლუტური სიღარიბის ზღვარს ქვემოთ იმყოფება. ფარდობითი სიღარიბე აჩვენებს მოსახლეობის შემოსავლებისა და ხარჯების შესაბამისობას მათ საშუალო მოხმარებასთან. ღარიბად ითვლება ის, ვინც მთლიანი მოსახლეობის მედიანური (საშუალო) მოხმარების 60%-ზე ნაკლებს მოიხმარს. 2017 წლის მონაცემებით, მოსახლეობის 22.3% მედიანური[2] მოხმარების 60%-ზე ნაკლებს მოიხმარს. იუნისეფის ბოლო, 2017 წლის მონაცემებით, უკიდურეს სიღარიბეში[3] ცხოვრობდა მოსახლეობის 5%.
შემოსავლების უთანასწორობის საზომად მიიჩნევა ე.წ. „ჯინის კოეფიციენტი“. ჯინის კოეფიციენტი 0-დან 1-მდე მერყეობს, ციფრი 0 აღნიშნავს ყველაზე თანასწორს, 1 (ან 100) კი - უთანასწოროს. მაგალითად, თუ ქვეყანაში, თეორიულად, ცხოვრობს 1 000 ადამიანი და ყველას ერთნაირი შემოსავალი აქვს, ჯინის კოეფიციენტი იქნება ნული, ხოლო როცა შემოსავალი მხოლოდ ერთს აქვს, კოეფიციენტი ერთი, ანუ 100 %.
შესაძლოა სხვადასხვა ქვეყნების შედარება ჯინის კოეფიციენტი მიხედვით, რომელიც მსოფლიო ბანკის ინკლუზიური განვითარების ინდექსში ერთ-ერთი სარეიტინგო მაჩვენებელად გვხვდება. აღნიშნულ რეიტინგში განხილულია 106 ქვეყანა. ჯინის ინდექსის მიხედვით, საქართველო 106 ქვეყნიდან იკავებს 33-ე ადგილს, შემოსავლების უთანასწორობის 40.5 მაჩვენებლით. შესაბამისად, ბექა ნაცვლიშვილის პათოსი, რომ საქართველოში შემოსავლები განაწილების უთანასწორობა უკიდურესად მაღალი და მსოფლიოში ერთ-ერთი პირველია, სიმართლეს არ შეესაბამება. თუმცა, საქართველოს მაჩვენებელი ობიექტურად მაღალია, განსაკუთრებით ევროპისა და ცენტრალური აზიის ქვეყნების ჯგუფში, რომელსაც ჩვენ მივეკუთვნებით. არსებული მონაცემებით, ჩვენს რეგიონში საქართველოს განაწილების უთანასწორობით მხოლოდ რუსეთი უსწრებს. ბექა ნაცვლიშვილის განცხადება უფრო ზუსტი იქნებოდა ჩვენს რეგიონზე რომ საუბრობდეს.
კონტექსტიდან გამომდინარე, ბექა ნაცვლიშვილის განცხადება სიმართლის ელემენტებს შეიცავს განაწილების უთანასწორობის ნაწილში, თუმცა საერთო ჯამში, ის ზუსტი არაა.
[1] მთლიანი ეროვნული შემოსავალი (მეშ) არის რეზიდენტების მიერ ქვეყნის ეკონომიკურ ტერიტორიაზე და დანარჩენი მსოფლიოდან დარიცხული პირველადი (ხელფასი, მოგება, შერეული შემოსავლები) და საკუთრებიდან (დივიდენდი, რენტა) წმინდა (მისაღები გასაცემის გამოკლებით) შემოსავლების ჯამი. გაანგარიშებული ატლასის მეთოდით

Resume: The context of Beka Natsvlishvili’s statement can be understood as follows:  Georgia is not a poor country but high incomes are not distributed among the population and go to a small group of rich people.
A country’s poverty is a relative category and there is no universal system which would categorise different countries into those poor and rich. However, in accordance with the World Bank’s methodology, Georgia is pooled with the lower-middle income group countries with nations such as India, Djibouti, Pakistan, Bangladesh, Zambia, Vietnam, Mongolia, Uzbekistan, etc. Therefore, we can conclude that the part of Beka Natsvlishvili’s statement, where he does not consider Georgia to be a poor country, is inaccurate.
The so-called Gini Coefficient is used to measure income inequality. The Gini Coefficient fluctuates from 0 to 1 where 0 is the most equal and 1 is unequal. For instance, if a country’s population is 1,000 persons and everyone has exactly the same income, the Gini Coefficient will be 0 whilst if only one person has an income, the Gini Coefficient becomes 1; that is, 100%. The Gini Coefficient fluctuates from 0 to 1 whilst as an index it is given in percentage figures; that is, multiplied by 100. For instance, the corresponding Gini Index to Georgia’s 0.405% Gini Coefficient is 40.5.
It is possible to compare different countries in terms of the Gini Coefficient which is one of the ranking components in the World Bank’s Inclusive Development Index. There are 106 countries in the aforementioned ranking. In accordance with the Gini Index, Georgia is ranked 33rd of 106 countries in terms of inequality with a 40.5 index figure for income inequality. The top five countries are as follows: South Africa (57.7), Namibia (55), Sri Lanka (51.4), China (51) and Zambia (49). Therefore, Beka Natsvlishvili’s assertion that the income redistribution inequality is extremely high in Georgia and that the country has one of the highest inequality figures in the world does not correspond to the truth. However, Georgia’s inequality figure is objectively high, especially in the group of Europe and Central Asia countries where we belong. In accordance with the available data, only Russia has a higher distribution of inequality in the region than Georgia. The MP’s statement would have been more correct if he had referred to the region only.
On 19 March 2019, Beka Natsvlishvili, who is currently an independent MP of the Parliament of Georgia, stated in his speech: “We are not a poor country, we are the most unequal country. The gap between income groups and the gap between rich and poor is one of the highest in our country.”
FactCheck took interest in the accuracy of Beka Natsvlishvili’s statement. The context of the statement could be understood as follows: Georgia is not a poor country, but there are high incomes which are not distributed among the population and go to a small group of rich people.
It is necessary to define to what extent is it possible to call Georgia a poor country and how extreme the inequality of income distribution among the population is. A country’s poverty is more or less a relative category and there is no universal system which could categorise countries as poor or rich. In this analysis, it is appropriate to use the World Bank’s categorisation which is given in Table 1.
Table 1: Country Categorisation in Terms of Incomes
GNI[1] Per Capita/USD  |
Low Income  |
< 995  |
Lower-Middle Income  |
996 - 3,895  |
Upper-Middle Income  |
3,896 - 12,055  |
High Income  |
> 12,055  |
Source: World Bank methodology
According to this methodology, Georgia is pooled in the lower-middle income country group because the GNI per capita was USD 3,780 in 2017. Of note is that the group also includes such countries as India, Djibouti, Pakistan, Bangladesh, Zambia, Vietnam, Mongolia, Uzbekistan, etc. Therefore, we can conclude that the part of the MP’s statement, where he does not consider Georgia as a poor country, is inaccurate.
The National Statistics Office of Georgia publishes absolute and relative poverty figures. Absolute poverty shows what part of the population lives below the subsistence minimum. As of 2017, 22.9% of Georgia’s population lives below the absolute poverty line. Relative poverty shows the adequacy of the population’s incomes to its expenses. Persons who consume less than 60% of the median (average) consumption are regarded as poor. As of 2017, 22.3% of Georgia’s population consumes less than 60% of the median[2] consumption. In accordance with UNICEF’s latest data published in 2017, 5% of the population lived in extreme poverty.[3]
The so called Gini Coefficient is used to measure income inequality. The Gini Coefficient fluctuates from 0 to 1 where 0 is the most equal and 1 (or 100) is unequal. For instance, if a country’s population hypothetically is 1,000 persons and everyone has exactly the same income, the Gini Coefficient will be 0 whilst if only one person has an income, the Gini Coefficient becomes 1; that is, 100%.
It is possible to compare different countries in terms of the Gini Coefficient which is one of the ranking components in the World Bank’s Inclusive Development Index. There are 106 countries in the aforementioned ranking. In accordance with the Gini Index, Georgia is ranked 33rd of 106 countries in terms of inequality with a 40.5 index figure for income inequality. The top five countries are as follows:  South Africa (57.7), Namibia (55), Sri Lanka (51.4), China (51) and Zambia (49). Therefore, Beka Natsvlishvili’s assertion that income redistribution inequality is extremely high in Georgia and that there is one of the highest inequality figures in the country does not correspond to the truth. However, Georgia’s inequality figure is objectively high, especially in the group of Europe and Central Asia countries where we belong. In accordance with the available data, only Russia has a higher distribution inequality in the region than Georgia. The MP’s statement would have been more correct if he had referred to the region only.
Given the context, Beka Natsvilishvili’s statement does contain elements of truth in terms of the unequal distribution part but in its entirety, the statement is inaccurate.
[1] Gross National Income (GNI) is the total sum of income earned by residents in a county’s economic territory as well as net receipts from abroad (wages, profits, mixed income) and net (minus payables) revenues from property (dividend, rent). The GNI calculation is based on the Atlas Method.
[2] Median – mean, average.
[3] A person is considered to be living in extreme poverty if his daily consumption is less than USD 1.25.