რეზიუმე: „ქართული ოცნების“ მმართველობის პერიოდში სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში წამების, არაადამიანური და დამამცირებელი მოპყრობის სისტემური პრობლემების აღმოფხვრის შესახებ სახალხო დამცველს არაერთხელ გაუმახვილებია ყურადღება. 2013-2017 წლების საპარლამენტო ანგარიშების თანახმად, საანგარიშო პერიოდში წამების ფაქტი არ გამოვლენილა, თუმცა არასათანადო მოპყრობის ერთეული შემთხვევები კვლავ ფიქსირდება.
რაც შეეხება სასჯელაღსრულების სისტემაში პატიმართა და გარდაცვლილთა რაოდენობას, აღნიშნული რიცხვი მართლაც მნიშვნელოვნად არის შემცირებული, თუმცა კახა კალაძის დასახელებულ რიცხვებს არ ემთხვევა. კერძოდ, 2012 წელთან შედარებით, მსჯავრდებულთა/ბრალდებულთა რაოდენობა 2.1-ჯერ, ხოლო სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში სიკვდილიანობის მაჩვენებელი (ყოველ 10 ათას პატიმარზე გარდაცვლილთა რაოდენობა, რაც სრულყოფილი ანალიზისთვის მეტად ზუსტი მეთოდია) არა 12-ჯერ, არამედ 3.2-ჯერ არის შემცირებული.
აღსანიშნავია, რომ როდესაც კალაძე პატიმართა სიკვდილიანობის 12-ჯერ შემცირებაზე საუბრობს, ის უშუალოდ გარდაცვლილ პირთა რაოდენობას გულისხმობს და არა ფარდობით მაჩვენებელს (სიკვდილიანობის მაჩვენებლის), რომელიც ევროპის საბჭოს პრაქტიკის თანახმად ყოველ 10 ათას პატიმარზე გამოითვლება. ამასთან, გარდაცვალების შემთხვევათა რაოდენობის (ნომინალური მაჩვენებელი) შედარებისას ის არა 2012 წლის, არამედ 2010 ან 2011 წლის მონაცემებს იყენებს, როცა გარდაცვალებათა რაოდენობა ყველაზე მაღალია. 2012 წელთან შედარებით, 2017 წელს შემთხვევათა რაოდენობა არა 12-ჯერ, არამედ 6.7-ჯერ არის შემცირებული.
მიუხედავად იმისა, რომ პარტია „ქართული ოცნების“ გენერალური მდივანი არარელევანტური პერიოდის შერჩევითა და არასწორი მონაცემების შედარებით გარკვეულწილად გაზვიადებულ სურათს წარმოაჩენს, მისი განცხადების კონტექსტი მაინც სწორია, რადგან ამ სფეროში პროგრესი ცალსახაა.
თბილისის მერმა და „ქართული ოცნების“ გენერალურმა მდივანმა კახა კალაძემ სასჯელაღსრულების სისტემაში არსებულ მნიშვნელოვან გაუმჯობესებებზე ისაუბრა და განაცხადა: „ჩვენი ხელისუფლების პირობებში აღიკვეთა ადამიანებზე ძალადობის პრაქტიკა, პატიმრების სისტემური წამება და გაუპატიურება, 12-ჯერ შემცირდა ციხეებში პატიმრების სიკვდილიანობა, ორნახევარჯერ შემცირდა პატიმრების რაოდენობა“.
2013 წლიდან სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში წამების, არაადამიანური და დამამცირებელი მოპყრობის სისტემური პრობლემის აღმოფხვრის შესახებ, ფაქტ-მეტრი ადრეც წერდა.
მართალია, 2013-2017 წლების ანგარიშებში სახალხო დამცველი (2004-2012 წლებისგან განსხვავებით) დაწესებულებებში განხორციელებულ უშუალოდ წამების ფაქტებზე ყურადღებას არ ამახვილებს, თუმცა აღნიშნულ პერიოდში არასათანადო მოპყრობის ცალკეული ფაქტები კვლავ შეინიშნება. ამასთან, ბოლო პერიოდში განსაკუთრებით მნიშვნელოვან გამოწვევას თავად პატიმრებს შორის ძალადობა, ციხის კრიმინალური სუბკულტურა და არაფორმალური წესრიგი წარმოადგენს.
2013-2017 წლებში, წინა წლებთან შედარებით, საგრძნობლად შემცირდა სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში მსჯავრდებულთა და ბრალდებულთა რიცხოვნება, რაც დადებითად უნდა შეფასდეს.
გრაფიკი 1: მსჯავრდებულთა და ბრალდებულთა რიცხვი 2002-2017 წლებში
2003 წლიდან, ხელისუფლებაში „ნაციონალური მოძრაობის“ მოსვლის შემდეგ, პატიმართა რიცხოვნება იზრდება. ზრდა განსაკუთრებით შესამჩნევია 2006 წლიდან, რაც სავარაუდოდ სისტემაში განხორციელებულ რეფორმებს და „ნულოვანი ტოლერანტობის“ პოლიტიკას უნდა უკავშირდებოდეს. პატიმართა რაოდენობა პიკს 2011 წელს აღწევს - 24 114 პატიმარი. ხოლო, ხელისუფლებაში „ქართული ოცნების“ მოსვლის შემდეგ, მნიშვნელოვანი კლება შეინიშნება, რაც უპრეცედენტოდ მასშტაბურ ამნისტიას უკავშირდება (იხ. ფაქტ-მეტრის სტატია). შედეგად, 2013 წლის მონაცემებით, სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში პატიმართა რაოდენობა 9 093-მდე შემცირდა, მომდევნო წელს კი მცირედით, თუმცა კვლავ გაიზარდა. პატიმართა რაოდენობა 2015 წლიდან დასტაბილურდა და 2017 წლის მდგომარეობით, მხოლოდ 9 280-ს შეადგენს.
აღსანიშნავია, რომ 2013 წლიდან 2018 წლის ივნისის პერიოდში, საქართველოს ყოფილმა პრეზიდენტმა გიორგი მარგველაშვილმა ნარკოდანაშაულებისთვის მსჯავრდებული 2 128 პატიმარი შეიწყალა. შეწყალებულთა დიდი რაოდენობა არაერთხელ გამხდარა პრეზიდენტის კრიტიკის საგანი, თუმცა მეორე მხრივ, სწორედ ამ შეწყალებით გამოწვეული შედეგი - პატიმართა სიმცირე არის ის ერთ-ერთი საკითხი, რომლითაც მმართველი გუნდი ბოლო პერიოდში თავს იწონებს.
როგორც ჩანს, როდესაც კახა კალაძე რიცხოვნობის 2.5-ჯერ შემცირებაზე საუბრობს, 2011 წლისა (როდესაც ყველაზე მაღალი იყო აღნიშნული რიცხვი) და 2017 წლების მონაცემებს ადარებს. თუკი ამ ორ პერიოდს შევადარებთ, მისი განცხადება მართლაც ზუსტია. სურათი მცირედით იცვლება თუკი შესადარებლად 2012-2017 წლებს ავიღებთ. კერძოდ, ამ შემთხვევაში პატიმართა რაოდენობა 2.1-ჯერ არის შემცირებული.
რაც შეეხება სასჯელაღსრულების სისტემაში სიკვდილიანობის მაჩვენებელს (ამ თემაზე ფაქტ-მეტრი ადრეც წერდა), მოქმედი ხელისუფლების პირობებში მართლაც კლება შეინიშნება. თუმცა, შესამჩნევი კლება ჯერ კიდევ 2012 წელს ანუ „ნაციონალური მოძრაობის“ მმართველობის დროს დაიწყო.
აღსანიშნავია, რომ პატიმართა სიკვდილიანობის მაჩვენებელი, ევროპის საბჭოს პრაქტიკის თანახმად, ყოველ 10 ათას პატიმარზე გარდაცვლილთა რაოდენობით გამოითვლება. თუ ყოველ 10 ათას პატიმარზე დაფიქსირებულ გარდაცვალებათა შემთხვევებს გავაანალიზებთ, დავინახავთ, რომ 2010 წლიდან აღნიშნულ მაჩვენებელს კლების ტენდენცია ახასიათებს. მართალია 2016 წელს, წინა წელთან შედარებით, ზრდა დაფიქსირდა, თუმცა 2017 წელს კვლავ მნიშვნელოვანი კლებაა.
ცხრილი 1: სიკვდილიანობის მაჩვენებელი (10 000 პატიმარზე) საქართველოს სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში (2006-2017 წლები)
ბრალდებულთა/მსჯავრდებულთა რაოდენობა
სიკვდილიანობის რაოდენობა
სიკვდილიანობის მაჩვენებელი(10 000 პატიმარზე)
15 465
89
57.5
18 309
55.1
18 659
48.2
21 239
91
42.8
23 684
142
60.0
24 114
140
58.1
19 349
67
34.6
9 093
25
27.5
10 372
27
26.0
9 716
12.3
9 334
18.2
9 280
10.8
როგორც ცხრილიდან ირკვევა, 2017 წელს, 2012 წელთან შედარებით, აღნიშნული მაჩვენებელი 3.2-ჯერ შემცირდა. როდესაც კალაძე სიკვდილიანობის 12-ჯერ შემცირებაზე საუბრობს, ის უშუალოდ შემთხვევათა (გარდაცვლილ პირთა) რაოდენობას გულისხმობს და არა სიკვდილიანობის მაჩვენებლის. თანაც, შესადარებლად არა 2012 წლის, არამედ 2010 ან 2011 წლის მონაცემებს იყენებს, როცა გარდაცვალებათა რაოდენობა ყველაზე მაღალია.
რედაქტორის შენიშვნა: აღნიშნული სტატიის თავდაპირველი ვარიანტი მიმდინარე წლის თებერვალში გამოქვეყნდა, სადაც ჩვენ მხოლოდ გარდაცვლილ პირთა რაოდენობაზე ვაკეთებდით აქცენტს, ვინაიდან კახა კალაძე განცხადებაში ძირითადად ნომინალურ მაჩვენებლებს ადარებდა. თუმცა, მკითხველის მითითების შემდეგ, გავამახვილეთ ყურადღება იმაზე, რომ არსებული რეალობის სრულყოფილი აღწერისთვის აუცილებელია სიკვდილიანობის ფარდობითი მაჩვენებლის ანალიზი და არა მხოლოდ გარდაცვლილ პირთა ნომინალური რიცხვის შედარება. სიკვდილიანობის მაჩვენებელი, ევროპის საბჭოს პრაქტიკის თანახმად, ყოველ 10 000 პატიმარზე გამოითვლება, რაც სტატიის განახლებულ ვერსიაში ასახულია. ანალიზში აღნიშნული კომპონენტის შემოტანიდან გამომდინარე, შეიცვალა ფაქტ-მეტრის ვერდიქტიც და კახა კალაძის განცხადება მეტწილად სიმართლის ნაცვლად, ნახევრად სიმართლედ შეფასდა.

Resume: Under the Georgian Dream’s rule, the Public Defender of Georgia highlighted multiple times the need to eradicate the systemic problems of torture as well as inhumane and degrading treatment in penitentiary facilities. In accordance with the parliamentary reports of 2013-2017, not a single case of torture has been registered in the reporting period. However, there are still sporadic cases of ill treatment.
In regard to the number of inmates and the number of deaths in the penitentiary system, these figures have indeed significantly decreased although the actual figures do not match with Kakha Kaladze’s numbers. In particular, the amount of convicts/indicted persons has decreased by a factor of 2.1 as compared to 2012 whilst the inmate mortality rate in penitentiary facilities (number of deaths per 10,000 inmates which is a more precise method for comprehensive analysis) has decreased by 3.2 times and not twelvefold.
Of note is that whilst speaking about a twelvefold decrease in inmate mortality, Kakha Kaladze refers to the actual number of deaths and not the relative figure (mortality rate) which is calculated per 10,000 inmates in accordance with the Council of Europe’s practice. In addition, whilst comparing the number of deaths, Mr Kaladze uses the figures for 2010 or 2011 when the number of deaths was the highest. As compared to 2012, the number of deaths in custody decreased by 6.7 times in 2017 and not by a factor of 12.
Although the General Secretary of the Georgian Dream shows a somewhat exaggerated picture by selecting an irrelevant period and comparing inaccurate data, the context of his statement is still true because progress in the aforementioned field is evident.
The Mayor of Tbilisi and the General Secretary of the Georgian Dream, Kakha Kaladze, talked about significant improvements in the penitentiary field and stated: “Under our government, violence against people as well as the systemic torture and rape of prisoners ended. Inmate mortality dropped twelvefold and the number of inmates decreased by a factor of 2.5.”
FactCheck has previously written about the eradication of the systemic problems of torture and inhumane and degrading treatment in penitentiary facilities since 2013.
It is true that the Public Defender of Georgia does not highlight the facts of torture in penitentiary facilities in the reports for 2013-2017 (in contrast to 2004-2012) but certain cases of ill treatment are still observed in the same period. In addition, violence between inmates themselves and a criminal subculture and informal order in prisons has recently emerged as particularly important challenges.
In 2013-2017, the number of convicts and indicted people in penitentiary facilities dropped sharply as compared to the previous year and this should be positively assessed.
Graph 1:  Number of Convicts and Indicted People in 2002-2017
Since 2003 when the United National Movement came to power, the number of prisoners started to grow. This growth is especially evident from 2006 which is likely associated with the reforms implemented in the penitentiary system and the “zero tolerance” policy. The number of inmates peaked in 2011 and reached 24,114. However, since the Georgian Dream’s coming to power, the number of inmates has undergone a sharp decline which is associated with the unprecedented massive amnesty (see FactCheck’s article). As a result, the number of inmates in penitentiary facilities decreased to 9,093 according to the data for 2013 and then increased slightly in the next year. The number of inmates has been stable since 2015 and constitutes only 9,280 as of 2017.
Of note is that the former President of Georgia, Giorgi Margvelashvili, pardoned 2,128 prisoners convicted for drug crimes in the period of 2013 to June 2018. The large number of pardoned inmates spurred criticism against the former President many times. However, the result of those pardons – the decreased number of inmates – is one of the issues of which the ruling party has recently been very proud.
It seems that when Kakha Kaladze speaks about a 2.5-fold decrease of prisoners, he compares the figures for 2011 (when that number was the highest) and 2017. If we compare these two periods, his statement will indeed be true. The picture, however, changes slightly if we compare 2012 and 2017. In particular, in this case the number of inmates decreased by the factor of 2.1
In regard to the mortality rate in the penitentiary system (FactCheck has written on this topic before), it has indeed decreased under the incumbent government. However, the visible decline started as early as 2012; that is, under the United National Movement’s rule.
Of note is that in accordance with the Council of Europe’s practice, the inmate mortality rate is calculated by the number of deaths per 10,000 inmates. If we analyse the cases of deaths per 10,000 inmates, we will see and that the mortality rate has been declining since 2010. It is true that the mortality rate increased in 2016 as compared to the previous year but it significantly dropped again in 2017.
Table 1: Mortality Rate (per 10,000 Inmates) in Georgia’s Penitentiary Facilities (2006-2017)
As illustrated by the table, the number of deaths in 2017 decreased by a factor of 3.2 as compared to 2012. When Kakha Kaladze speaks about a twelvefold decrease in the mortality rate, he refers to the actual number of deaths and not the mortality rate per se. Furthermore, the Mayor of Tbilisi does not use the figures for 2012 for comparison and uses those of 2010 and 2011 instead when the numbers of deaths were at their highest.
Editor’s Note: The first version of this article was published in February 2019. In that article, we made an emphasis on the number of deaths alone because in his statement, Kakha Kaladze mostly compared the nominal figures. However, upon the suggestion of a reader, we acknowledged that the mortality rate analysis is necessary for a comprehensive illustration of the reality and a comparison of the number of deaths alone is not sufficient. In accordance with the Council of Europe’s practice, the mortality rate in prisons is measured per 10,000 inmates which is now added in the updated version of this article. As this component has been introduced in our analysis, FactCheck’s verdict changed accordingly and now Kakha Kaladze’s statement is HALF TRUE instead of previous MOSTLY TRUE.