ვერდიქტი: ფაქტ-მეტრის დასკვნით, გიორგი კაკაურიძის განცხადება არის ნახევრად სიმართლე.
რეზიუმე: ბიუჯეტის დეფიციტურ ხარჯვაში შინაარსობრივად მოიაზრება ხელისუფლების მიერ მეტი ხარჯის გაწევა, ვიდრე, მის მიერვე, ეკონომიკიდან ამოღებული სახსრების მოცულობა. საკანონმდებლო დონეზე ბიუჯეტის დეფიციტი განიმარტება როგორც ბიუჯეტის უარყოფითი მთლიანი სალდო[1].
ფინანსთა სამინისტროს მონაცემებით, 2018 წლის განმავლობაში დეფიციტური ხარჯვა (უარყოფითი მთლიანი სალდო) მხოლოდ თებერვალში (-80 მლნ), მაისსა (-4 მლნ) და სექტემბერში (-50 მლნ) დაფიქსირდა. აღსანიშნავია, რომ მაისში დაფიქსირებული მაჩვენებელი მიზერულია და მხოლოდ თეორიულად შეიძლება მოვიხსენიოთ დეფიციტურ ხარჯვად. შესაბამისად, ბიუჯეტის პროფიციტურობაზე მითითება მეტწილად რეალობას შეესაბამება.
გარდა უშუალოდ ბიუჯეტის შემოსავლებსა და ხარჯებს შორის ურთიერთმიმართებისა, ეკონომიკისათვის ფულის მიწოდების თვალსაზრისით, მნიშვნელოვანია როგორ განათავსებს მთავრობა იმ სახსრებს, რომლებიც პროფიციტული ხარჯვის შედეგად აკუმულირდება. შესაძლებელია აღნიშნული სახსრები განთავსდეს ხაზინაში და ამ შემთხვევაში ფულის მასა ბაზარზე ვერ ხვდება, ან განთავსდეს კომერციულ ბანკებში დეპოზიტის სახით, ანუ დაბრუნდეს ბრუნვაში. სახსრები ეკონომიკას მიეწოდება პირდაპირ ბიუჯეტიდან გახარჯვის გზით, თუ ირიბად კომერციულ ბანკებში განთავსებული დეპოზიტის სახით, საბოლოო შედეგის სახით მაინც ეკონომიკისათვის გაზრდილ ფულის მიწოდებას ვიღებთ.
მიმდინარე წლის 10 თვის განმავლობაში ჯამურად ხაზინამ დამატებით 620 მლნ, ავტონომიურმა რესპუბლიკებმა და მუნიციპალიტეტებმა კი 210 მლნ ლარამდე განათავსეს კომერციული ბანკების დეპოზიტებზე, რაც შინაარსობრივად ეკონომიკისათვის მიწოდებული ფულია და სხვა თანაბარ პირობებში ლარის კურსზე დადებითი გავლენის მატარებელი არ არის. აქვე აღსანიშნავია, რომ ხაზინაში ფულის შენახვა მეტად ხარჯიანი არჩევანია, შესაბამისად, ბანკებში სახსრების განთავსებისაგან თავის შეკავება სხვა თანაბარ პირობებში მიზანშეწონილი არ არის. თუმცა, ვალუტის კურსზე გაუფასურების წნეხის არსებობის პერიოდში, სასურველია, მეტად ხარჯიანი ალტერნატივა შეირჩეს და ბაზარს არ მიეწოდოს დამატებითი რესურსი, კურსზე წნეხის განმაპირობებელი ფაქტორების აღმოფხვრამდე.
საქართველოს ფინანსთა მინისტრის მოადგილემ, გიორგი კაკაურიძემ, ლარის კურსზე გავლენის კონტექსტში განაცხადა, რომ ბიუჯეტის დეფიციტურ ხარჯვას ადგილი არ ქონია და მიმდინარე წლის ყველა თვის ბოლოს ფიქსირდებოდა პროფიციტი.
ეროვნული ვალუტის კურსზე მოქმედი ერთ-ერთი ფაქტორი ეკონომიკაში ლარის მიწოდების მოცულობაა. თუ იზრდება ბაზარზე ლარის მოცულობა, ეროვნული ვალუტის კურსი იკლებს (უფასურდება) და პირიქით, თუ ეკონომიკისათვის მიწოდებული ლარის მასა მცირდება, ლარის კურსი მყარდება. ბიუჯეტში მოზიდული სახსრები ეკონომიკიდან ლარის ამოღებას, ხოლო გაწეული ხარჯები ფულის ეკონომიკაში დაბრუნებას ნიშნავს. თუ ხელისუფლება ეკონომიკიდან იღებს მეტ ფულს და აბრუნებს ნაკლებს, ამით ამცირებს ლარის მოცულობას და ხელს უწყობს ლარის კურსის გამყარებას. შინაარსობრივად, როდესაც მთავრობა ხარჯავს მეტ სახსრებს ვიდრე იღებს ეკონომიკიდან, სახეზეა დეფიციტური ხარჯვა, პროფიციტურია ხარჯვა როცა მთავრობა მეტ ფულს იღებს ეკონომიკიდან, ვიდრე ხარჯავს. უშუალოდ საკანონმდებლო დონეზე ტერმინები საქართველოს საბიუჯეტო კოდექსით განიმარტება. კერძოდ, ბიუჯეტის შემოსავლებსა და ხარჯებს შორის სხვაობა არის ბიუჯეტის საოპერაციო სალდო, ხოლო ბიუჯეტის საოპერაციო სალდოსა და არაფინანსური აქტივების ცვლილებას შორის სხვაობა – ბიუჯეტის მთლიანი სალდო. დადებითი მთლიანი სალდო არის ბიუჯეტის პროფიციტი, ხოლო უარყოფითი მთლიანი სალდო – ბიუჯეტის დეფიციტი. ეკონომიკაზე იდენტურად მოქმედებს როგორც სახელმწიფო, ასევე ადგილობრივი ბიუჯეტიდან გაწეული ხარჯები, შესაბამისად მოცემულ შემთხვევაში რელევანტურია ნაერთი[2] ბიუჯეტის მონაცემები განვიხილოთ.
გრაფიკი 1: ნაერთი და სახელმწიფო ბიუჯეტების საოპერაციო და მთლიანი სალდო (მლნ ლარი)
როგორც გრაფიკიდან ჩანს, ნაერთი ბიუჯეტის საოპერაციო სალდო მთელ პერიოდზე დადებითია, ანუ ყოველი თვის განმავლობაში ბიუჯეტების ჯამური შემოსავლები აღემატებოდა ჯამურ ხარჯებს. თუმცა, ბიუჯეტის დეფიციტურობას არაფინანსური აქტივების ცვლილების გათვალისწინებით მიღებული მთლიანი სალდო განსაზღვრავს. ნაერთი ბიუჯეტის მთლიანი სალდო უმეტესწილად დადებითია, ანუ ფიქსირდება პროფიციტი. მაჩვენებელი უარყოფითია მხოლოდ თებერვალში (-81 მლნ), მაისსა (-4 მლნ) და სექტემბერში (-50 მლნ). აღსანიშნავია, რომ მაისში დაფიქსირებული მაჩვენებელი მიზერულია და მხოლოდ თეორიულად შეიძლება მოვიხსენიოთ დეფიციტურ ხარჯვად.
გარდა უშუალოდ ბიუჯეტის შემოსავლებსა და ხარჯებს შორის ურთიერთმიმართებისა, ეკონომიკისათვის ფულის მიწოდების თვალსაზრისით, მნიშვნელოვანია როგორ ექცევა მთავრობა იმ სახსრებს, რომლებიც პროფიციტული ხარჯვის შედეგად აკუმულირდება. შესაძლებელია აღნიშნული სახსრები განთავსდეს ხაზინაში და ამ შემთხვევაში ფულის მასა ბაზარზე ვერ ხვდება, ან განთავსდეს კომერციულ ბანკებში დეპოზიტის სახით, ანუ დაბრუნდეს ბრუნვაში. გრაფიკი 2 ასახავს ბიუჯეტის ფულადი სახსრების კომერციულ ბანკებში განთავსების მაჩვენებლებს.
გრაფიკი 2: კომერციულ ბანკებში განთავსებული ბიუჯეტის ფულადი სახსრები (ათასი ლარი)
აუცილებელია განიმარტოს, რომ სახსრები ეკონომიკას მიეწოდება პირდაპირ ბიუჯეტიდან გახარჯვის გზით, თუ ირიბად კომერციულ ბანკებში განთავსებული დეპოზიტის სახით, რომელსაც კომერციული ბანკი ბუნებრივია გამოიყენებს მიმდინარე დაკრედიტებისათვის, საბოლოო შედეგის სახით მაინც ეკონომიკისათვის გაზრდილ ფულის მიწოდებას ვიღებთ. სახელმწიფო ხაზინის მონაცემებით, მიმდინარე წლის დასაწყისში კომერციულ ბანკებში განთავსებული იყო 555 მლნ სახელმწიფო ხაზინის და 180 მლნ-მდე ავტონომიური რესპუბლიკებისა და მუნიციპალიტეტების ფულადი სახსრები. ოქტომბრის მდგომარეობით, ჯამურად ხაზინამ დამატებით 620 მლნ, ავტონომიურმა რესპუბლიკებმა და მუნიციპალიტეტებმა კი, 210 მლნ ლარამდე განათავსეს კომერციული ბანკების დეპოზიტებზე, რაც შინაარსობრივად ეკონომიკისათვის მიწოდებული ფულია და სხვა თანაბარ პირობებში ლარის კურსზე დადებითი გავლენის მატარებელი არ არის. აქვე აღსანიშნავია, რომ ხაზინაში ფულის შენახვა მეტად ხარჯიანი არჩევანია, ვიდრე დეპოზიტებზე განთავსება. შესაბამისად, აღნიშნულისაგან თავის შეკავება სხვა თანაბარ პირობებში მიზანშეწონილი არ არის. თუმცა, ვალუტის კურსზე გაუფასურების წნეხის არსებობის პერიოდში სასურველია მეტად ხარჯიანი ალტერნატივა შეირჩეს და ბაზარს არ მიეწოდოს დამატებითი რესურსი, კურსზე წნეხის განმაპირობებელი ფაქტორების აღმოფხვრამდე. გრაფიკიდან ნათელია, რომ აგვისტო-სექტემბრის პერიოდში, როცა ლარის კურსზე გაუფასურების წნეხი ფიქსირდებოდა, არსებითად ნაკლებია დეპოზიტებზე თანხების განთავსების მაჩვენებელი, რაც შეესაბამება სასურველად მიჩნეულ სცენარს.
[1] ბიუჯეტის საოპერაციო სალდოსა და არაფინანსური აქტივების ცვლილებას შორის სხვაობა
[2] საქართველოს სახელმწიფო, ავტონომიური რესპუბლიკების რესპუბლიკური და ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულების კონსოლიდირებული ბიუჯეტი

Verdict: FactCheck concludes that Giorgi Kakauridze’s statement is HALF TRUE.
Resume: A budget’s deficit spending implies the amount by which government spending exceeds its revenues from the economy. At the legislative level, the budget deficit is defined as a negative balance of the budget.[1]
According to data of the Ministry of Finance, a negative balance during 2018 was observed in February (-80 million), May (-4 million) and September (-50 million) only. It should be noted that May’s figure is meager and can only be theoretically called a deficit. Therefore, a reference to a budget surplus is largely consistent with reality.
Besides the interconnection between budget revenues and expenses, it is important how the government deals with funds that are accumulated as a result of surplus spending in terms of providing money to the economy. These funds could be transferred to the Treasury and, in this case, the money is taken out of the market. They could also be transferred to commercial banks as deposits and, thus, returned to circulation. The funds, whether or not they are directly supplied to the economy from the budget or indirectly through commercial banks, increase the money supply in the economy.
During the first ten months of the current year, an additional GEL 620 million was transferred from the budget and GEL 210 million was transferred from the autonomous republics and municipalities to deposits in commercial banks which, in fact, is money supplied to the economy and when all things are equal (Ceteris Paribus) could not have a positive influence on the GEL exchange rate. It should be noted that transferring funds to the Treasury is a more costly choice and when all things are equal, abstaining from allocating the funds to bank deposits is not a reasonable decision. However, during the depreciation of the currency rate, it is more appropriate to choose the costly alternative and not supply additional resources to the market until the pressure factors on the currency rate are eliminated.
Deputy Minister of Finance, Giorgi Kakauridze, within the context of influences on the GEL exchange rate, stated that budget deficit spending did not occur and a surplus was observed at the end of each month of the current year.
One of the factors affecting the national currency rate is the volume of GEL that is supplied to the economy. If the volume of GEL is increased in the market, the national currency rate is decreased (depreciated) and, on the contrary, if the GEL’s volume is lowered in the economy, its rate is appreciated. Funds raised for the budget implies extracting GEL from the economy whilst costs incurred implies returning money to the economy. If the government extracts more funds from the economy than it returns, it reduces the volume of GEL and contributes to the appreciation of the currency rate. Content-wise, when a government spends more than it takes from the economy, it leads to deficit spending. In contrast, when the government has more revenue from the economy than expenses, it leads to surplus spending. At the legislative level, the terms are defined by the Budget Code of Georgia. In particular, the difference between budget revenue and expenses is the budget’s operation balance. The difference between the budget’s operation balance and the change in non-financial assets is the budget’s total balance. A total positive balance is the budget surplus whilst the total negative balance is the budget deficit. Expenses incurred from the state as well as from the local budgets have an identical impact on the economy. Therefore, in this case, it is relevant to review consolidated[2] budget data.
Graph 1: Operation and Total Balance of Aggregate and State Budget (Million GEL)
dddddddd
As demonstrated in the graph, the aggregated budget’s operation balance is positive during the entire period. In other words, the budget’s total revenues exceeded total expenses each month. However, the budget deficit is defined against the total balance calculated in consideration with the changes in non-financial assets. The aggregated budget’s total balance is mainly positive, implying a surplus. The figure is negative in February (-81 million), May (-4 million) and September (-50 million) only. It should be noted that the May’s figure is meager and can only be theoretically called a deficit.
Besides the interconnection between the budget revenues and expenses, it is important how the government deals with the funds that are accumulated as a result of surplus spending in terms of providing money to the economy. These funds could be transferred to the Treasury and, in this case, money is taken out of the market. Alternately, they could also be transferred to commercial banks as deposits and, thus, returned to circulation.
Graph 2 reflects the figures of transferring budget funds to commercial banks.
Graph 2: Funds Allocated to Commercial Banks (Thousand GEL)
dsaaaaaaaaa
Source: State Treasury of Georgia
It is important to explain that whether or not the funds will be supplied to the economy directly from budget spending or indirectly through deposits transferred to a commercial bank (which will be naturally used by commercial banks for current crediting), they both increase the money supply to the economy. According to the State Treasury data, GEL 555 million was transferred from the Treasury and GEL 180 million was transferred from the autonomous republics and municipalities at the beginning of this year to deposits in commercial banks which, in fact, is money supplied to the economy and, when all things are equal, could not have a positive influence on the GEL exchange rate. It should be noted that keeping money in the Treasury is a more costly choice than placing it in deposits. Therefore, abstaining from transferring funds to bank deposits is not appropriate when all things are equal. However, during the depreciation of the currency rate, it is more reasonable to choose the costly alternative and not supply additional resources to the market until the pressure factors on the currency rate are eliminated. It is obvious from the graph that during the August-September period when the GEL exchange rate faced depreciation pressure, the amount of deposits is substantially less which is considered as a desirable scenario.