2013 წლის 28 ივნისს გამართულ პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე გენერალურმა აუდიტორმა ლაშა თორდიამ 2012 წლის აუდიტორული ანგარიში წარადგინა. ანგარიშის წარდგენის შემდეგ მომხსენებელს შეკითხვები დაუსვეს. ერთ-ერთი შეკითხვა პრეზიდენტის ფონდის აუდიტორულ შემოწმებას შეეხებოდა, რაზეც ლაშა თორდიამ უპასუხა, რომ „პრეზიდენტის ფონდის შემოწმება ხდება სხვაგვარად. პრეზიდენტის ფონდში არის თანხა, რომელიც პრეზიდენტის განკარგულებით მიემართება კონკრეტულ ღონისძიებებზე. მანდ არის განსხვავებული სისტემა და შემოწმება ვერ განხორციელდება. პრეზიდენტის ფონდს არ ჰყავს ბუღალტერი, არ დგება მიღება-ჩაბარების აქტი. ჩვენ შეგვიძლია, გამოვითხოვოთ კონკრეტული ინფორმაცია. კონკრეტულად პრეზიდენტის ფონდის შემოწმება ვერ მოხერხდება, იმიტომ, რომ სისტემურად განსხვავებული მექანიზმია“.
ფაქტ-მეტრმა გადაწყვიტა განცხადებაში მოყვანილი ფაქტები გადაემოწმებინა.
სახელმწიფო აუდიტის უფლებამოსილება რეგულირდება „სახელმწიფო აუდიტის შესახებ“ კანონის V თავის, მე-17 მუხლით, რომლის მიხედვით სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის უფლებამოსილება მისი კომპეტენციის ფარგლებში ვრცელდება საკანონმდებლო, აღმასრულებელ და სასამართლო ხელისუფლების ორგანოებზე, საჯარო სამართლის იურიდიულ პირებზე, ადგილობრივი თვითმართველობის ორგანოებზე, საქართველოს ეროვნულ ბანკზე, სახელმწიფოს, ავტონომიური რესპუბლიკის ან/და ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულის მიერ 50 პროცენტიანი და მეტი წილობრივი მონაწილეობით შექმნილ საწარმოებზე, სხვა იურიდიულ პირებზე, ფიზიკურ პირებზე, ორგანიზაციებსა და დაწესებულებებზე.
საქართველოს კონსტიტუციით და ამ კანონით განსაზღვრული ამოცანების შესასრულებლად სახელმწიფო აუდიტის სამსახური ამოწმებს: სახელწიფოს, ავტონომიური რესპუბლიკის და ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულების ბიუჯეტების ხარჯვას და შესრულებას; ბიუჯეტში შემოსულობებისა და გადასახდელების საფუძვლიანობასა და კანონიერებას.
საქართველოს პრეზიდენტის სარეზერვო ფონდი სახელმწიფო ბიუჯეტის სარეზერვო ფონდს განეკუთვნება და მისი შექმნა საქართველოს საბიუჯეტო კოდექსის IV თავის 28-ე მუხლით რეგულირდება. აღნიშნული მუხლის თანახმად, პრეზიდენტის ფონდი არ არის დარეგისტრირებული, როგორც მხარჯავი დაწესებულება (ყველა სამინისტრო თუ სხვა დაწესებულება არის ასეთი ორგანო და მათ აქვთ შესაბამისი სარეგისტრაციო კოდი. ასეთი კოდი ფონდს არ აქვს). ფონდი არ ახორციელებს თავის ბუღალტერიას. მას ბიუჯეტით გარკვეული თანხა აქვს გამოყოფილი და ამ თანხის განკარგვა ფინანსთა სამინისტროს მეშვეობით ხორციელდება. პრეზიდენტი გამოსცემს განკარგულებას, უგზავნის ფინანსთა სამინისტროს და გადარიცხვას კონკრეტულ მხარჯავ დაწესებულებაზე, თუ სხვა იურიდიულ თუ ფიზიკურ პირზე უკვე ფინანსთა სამინისტრო ახორციელებს.
აუდიტის სამსახური ჩვეულებრივი აუდიტის დროს დაწესებულებაში შედის, ან დოკუმენტაციას ითხოვს და სწავლობს მას. პრეზიდენტის ფონდის შემთხვევაში, ვინაიდან ბუღალტერია არ არსებობს, შესასწავლი ნაკლებია, გარდა განკარგულებებისა.
მიუხედავად ამისა, აუდიტის სამსახურს მაინც შეუძლია განახორციელოს ფონდის ხარჯვითი ნაწილის ზედამხედველობა და შეისწავლოს ფონდის მიერ განხორციელებული ხარჯის მიზნობრიობა თუ კანონიერება. თუმცა, ამგვარი შემოწმება ტრადიციული აუდიტისგან განსხვავდება (პროცედურა სხვაგვარია). კერძოდ, უნდა მოხდეს განკარგულებების ამოღება და ინფორმაციის გამოთხოვა ფინანსთა სამინისტროდან, იმის თაობაზე, თუ სად გადაირიცხა თანხა გარკვეულ პერიოდში. თუ სახელმწიფო სახსრები სახელმწიფო ორგანომ განკარგა, ამის შემოწმება ჩვეულებრივი აუდიტის ჩატარებით ადვილად ხორციელდება. თუ სახელმწიფო სახსრები კერძო სამართლის იურიდიულ პირს ან კერძო პირს გადაეგზავნა, ასეთ შემთხვევაში, აუდიტის სამსახურს შეუძლია ისარგებლოს კანონის მე-17 მუხლით და იურიდიული და ფიზიკური პირებისგან საჭირო ინფორმაცია გამოითხოვოს.
ამგვარად, „სახელმწიფო აუდიტის შესახებ“ კანონის შესაბამისად, აუდიტის სამსახურის უფლებამოსილებაა სახელმწიფო ბიუჯეტის შემოწმება. რადგან პრეზიდენტის სარეზერვო ფონდი სახელმწიფო ბიუჯეტის სარეზერვო ნაწილს წარმოადგენს, ეს იმას ნიშნავს, რომ პრეზიდენტის სარეზერვო ფონდის შემოწმება სახელმწიფო აუდიტორული სამსახურის კომპეტენციაში შედის.
ბიუჯეტის შესრულების შესახებ სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის ანგარიშებში ასახულია მხოლოდ პრეზიდენტის სარეზერვო ფონდის ბიუჯეტის მოცულობა და საკასო ხარჯები. ამ ხარჯების მიზნობრიობა ამ ანგარიშებით დადგენილი არ არის.
კანონის შესაბამისად, აუდიტორულ სამსახურს უფლება აქვს, შეამოწმოს პრეზიდენტის სარეზერვო ფონდი, რადგან ის შეადგენს სახელმწიფო ბიუჯეტის სარეზერვო ფონდს და ბიუჯეტის შემოწმება კი აუდიტორული სამსახურის უფლებამოვალეობაა. თუმცა, პრეზიდენტის ფონდს არა აქვს ბუღალტერია, ფონდს აქვს გამოყოფილი გარკვეული თანხა, რომლის განკარგვა პრეზიდენტის განკარგულების შესაბამისად ხორციელდება. ამის გამო ტრადიციული აუდიტი ვერ ჩატარდება, მაგრამ ხარჯების მიზნობრიობის და კანონიერების შემოწმება შესაძლებელია. აქედან გამომდინარე, ლაშა თორდიას განცხადება: „პრეზიდენტის ფონდი არის განსხვავებული მექანიზმი და მისი აუდიტორული შემოწმება ვერ ხორციელდება“, არის ნახევრად სიმართლე.

Lasha Tordia, the Auditor General, presented his annual report for 2012 at the plenary session held on 28 June 2013. Questions were asked after the presentation of the report. One of the questions was related to the audit of the President’s Fund. Lasha Tordia responded that “the audit of the President’s Fund is done differently. There is money in the President’s Fund which is allocated for specific activities based on the President’s decree. There is a different system and the audit cannot be implemented. The President’s Fund does not have an accountant. We can request specific information. But the audit of the President’s Fund cannot be implemented since it is a systematically different mechanism.
FactCheck decided to check the accuracy of facts mentioned in the statement.
The Authority of the State Audit is regulated by Chapter 5, Article 17 of the Law on State Audit. According to this Law, the authority of the State Audit shall apply within its competence to legislative, executive and judicial bodies, legal entities of public law, bodies of the local self-government, the National Bank of Georgia, enterprises of which the state, Autonomous Republic or/and local self-government units hold 50% or more shares, other legal entities, individuals, organisation and institutions.
In order to fulfill the tasks determined by the Georgian Constitution and the Law on State Audit, the State Audit Office of Georgia checks: budgetary spending and performances of the state, Autonomous Republic and local self-government units, legality and validity of budget revenues and expenditures.
The Reserve Fund of the President of Georgia belongs to the Reserve Fund of the State and its establishment is regulated by Chapter 4, Article 28 under the Budget Code of Georgia. According to this Article, the Reserve Fund of the President of Georgia is not registered as a spending institution (all Ministries and other institutions are such bodies and they have a relevant registration code. The President’s Fund does not have a code). The Fund does not fulfill its accounting activity. A certain amount of money is allocated from the budget to the Fund which is managed by the Ministry of Finance. The President issues an ordinance, sends it to the Ministry of Finance and then the Ministry transfers the fund to the specific spending institutions, legal entity or individual.
In the case of a common audit, the Audit Office enters the facility or requests documentation which it studies. Since the President’s Fund does not fulfill accounting activity, there are only the ordinances to study.
However, the State Audit Office can still supervise the expenditures of the Fund and study the validity and legality of allocated funds. But it differs from the traditional audit (the procedure is different). In particular, ordinances should be requested and information from the Ministry of Finance regarding where the funds were transferred in certain periods of time. If the state body manages the state funds, then it can be audited simply by a regular audit. If the state funds are transferred to private legal entity or a private entity, the State Audit Office can act in accordance with Article 17 of the Law and request necessary information from legal entities and individuals.
Therefore, in accordance with the Law on State Audit, the authority of the Audit Office is to audit the state budget. Due to the fact that the President’s Reserve Fund constitutes the reserve part of the state budget, it implies that the authority of the State Audit Office is to audit the Reserve Fund of the President.
The reports of the State Audit Office reflect only the budget amount and cash expenses of the President’s Reserve Fund. These reports do not determine validity of these expenses.
According to the law, the authority of the State Audit Office of Georgia allows it to audit the President’s Reserve Fund, since it belongs to the Reserve Fund of the state budget and the Audit Office is responsible for auditing the budget. The Fund has no accounting; a certain amount of money is allocated to the Fund which is managed in accordance with the President’s ordinance. For this reason, traditional audit cannot be done; however, legality and validity of funds can be audited.
Correspondingly, we rate Lasha Tordia’s statement: “The President’s Fund is a different mechanism and its audit cannot be implemented” as HALF TRUE.