ვერდიქტი: „საქართველო და მსოფლიოს“ მიერ გავრცელებული ამბავი არის ფაქტებით მანიპულირება.
მედიასაშუალება „საქართველო და მსოფლიომ“ საფრანგეთის პრეზიდენტის ემანუელ მაკრონის ინიციატივა, რომელიც მაკრონის ევროპული ხედვით არის ცნობილი, გამოიყენა და განაცხადა, რომ ევროპა NATO-ს ანალოგს ქმნის და დასავლეთი იხლიჩება. მაკრონის სიტყვის ამ ფორმით გამოყენება ფაქტებით მანიპულირებაა, რადგან საფრანგეთის პრეზიდენტის ინიციატივა, რომელიც არ გულისხმობს NATO-ს ანალოგობას, არა ევროპის დანაწევრებისკენ, არამედ, პირიქით, ერთიანი ევროპული იდეისკენ არის მიმართული.
ანალიზი მედიასაშუალება „საქართველო და მსოფლიომ“ გაავრცელა სტატია
სათაურით „ნატოს ევროპული ანალოგი: დასავლეთის ქვეყნებს შორის განხეთქილებამ იჩინა თავი“. ავტორი წერს, რომ ევროკავშირის პოლიტიკოსებმა გადაწყვიტეს შექმნან ნატოს ანალოგი სახელწოდებით „ევროპის ინტერვენციული ინიციატივა“. ფაქტის მოწოდების შემდეგ, ავტორი გვეუბნება, რომ „დასავლეთი იხლიჩება, რაც ფრიად დამაინტრიგებელია“. ამ სტატიაში გადმოცემული ფაქტები არ შეესაბამება სიმართლეს, ხოლო სტატიის რიტორიკა ევროპის და NATO-ს დისკრედიტაციისკენ არის მიმართული.
2017 წლის 26 სექტემბერს, სორბონას უნივერსიტეტში სიტყვით გამოსვლისას, იმ დროისათვის ახლად არჩეულმა საფრანგეთის პრეზიდენტმა ემანუელ მაკრონმა გააჟღერა საკუთარი მრავალმიმართულებიანი ინიციატივა ევროპისთვის, სახელწოდებით: „სუვერენული, ერთიანი და დემოკრატიული ევროპა“ (ინიციატივას მაკრონის ევროპულ ხედვასაც უწოდებენ). ინიციატივა სამი ძირითადი ნაწილისგან შედგება: სუვერენული ევროპა, ერთიანი ევროპა და დემოკრატიული ევროპა.
თითოეული ეს ნაწილი, თავის მხრივ, აერთიანებს მნიშვნელოვან ქვეპუნქტებს.
სუვერენული ევროპის ქვეპუნქტებია: ევროპა, რომელიც უსაფრთხოების ყველა ასპექტს უზრუნველყოფს; ევროპა, რომელიც უმკლავდება მიგრაციის გამოწვევებს; ევროპა, რომელსაც აქვს ერთიანი ხედვა აფრიკაში და ხმელთაშუაზღვისპირეთში; ევროპის ყველასათვის სამაგალითო და მდგრადი განვითარება; ევროპის ერთიანი ინოვაციები და რეგულაციები ახალ ციფრულ ერაში; ევროპის ეკონომიკური და მონეტარული ძალის შენარჩუნება.
ჩამოთვლილი ქვეპუნქტებიდან პირველი - ევროპა, რომელიც უსაფრთხოების ყველა ასპექტს უზრუნველყოფს - მოიცავს ევროპის ინტერვენციულ ინიციატივას, რომელზეც „საქართველო და მსოფლიო“ აღნიშნულ სტატიაში საუბრობს.
ემანუელ მაკრონის ევროპის ინტერვენციული ინიციატივა გულისხმობს, რომ თავდაცვის საკითხებში, ევროპამ უნდა შეიმუშავოს საერთო დოქტრინა, საერთო ბიუჯეტი და ჩარევის გეგმა აქტიური ქმედებებისთვის. უნდა გაძლიერდეს ევროპის საერთო თავდაცვის ფონდი, რომელიც საბოლოო ჯამში ერთიანი ხედვით მოამზადებს ევროპულ ძალებს. განსაკუთრებით, როდესაც საკითხი ეხება ტერორიზმის წინააღმდეგ ბრძოლას, ევროპული ქვეყნების სადაზვერვო სამსახურებს უფრო მჭიდრო კავშირი და ერთიანი ხედვა უნდა ჰქონდეთ. უსაფრთხოების ყველა ასპექტში, ევროპის ერთიანობა უნდა იყოს უზრუნველყოფილი.
გარდა ერთიანი ევროპის იდეოლოგიური შინაარსისა, თავის ხანგრძლივ სიტყვით გამოსვლაში,
მაკრონმა ისაუბრა, აგრეთვე, კონკრეტულ ნაბიჯებზე, რომლებსაც შეუძლიათ „ევროკავშირი“ გახადონ მეტად ერთიანი, მოქნილი და წარმატებული, მაგალითად იგი საუბრობდა ევროკომისიის შემადგენლობის შემცირებაზე (15 წევრამდე).
მოგვიანებით, როიტერსი იუწყებოდა, რომ საფრანგეთი და გერმანია ერთობლივად მუშაობენ მაკრონის ინიციატივაზე. როგორც მაკრონის ინიციატივიდან და შემდგომ ამ ინიციატივის შეფასებებიდან
ჩანს, ევროპა არ ქმნის NATO-ს ანალოგს და არც ევროპა არ იხლიჩება. პირიქით, მაკრონის ინიციატივა მიმართულია ერთიანი ევროპის იდეისკენ და არა მის დანაწევრებაზე, „ევროკავშირისთვის“ კი მოქნილი სამოქმედო მექანიზმების შექმნისკენ.
გარდა ამისა, ეს კონკრეტული გეგმა არის მაკრონის ინიციატივა და უცნობია, გაიზიარებს თუ არა დანარჩენი ევროპა მას.
„საქართველო და მსოფლიო“ იყენებს ემანუელ მაკრონის სიტყვას და მტკიცებითი ფორმით, ფაქტებით მანიპულირებს.

Verdict: The news disseminated by Georgia and the World is a MANIPULATION OF FACTS.
The Georgia and the World media outlet used the initiative of the French President, Emmanuel Macron, known as Macron’s European Vision, and claimed that Europe is creating a NATO analogue and that the West is being split up. Using President Macron’s words in such a manner is a manipulation of facts because the initiative of the President of France, which does not envisage a NATO analogue, is not aimed at fracturing Europe but instead champions the idea of a united Europe.
Analysis The Georgia and the World media outlet published an article
entitled “European NATO Analogue: There is a Rift between Western Countries.” The author of the article writes that EU politicians decided to establish an organisation called Europe’s Intervention Initiative which is analogous to NATO. After giving the facts, the author claims that the “West is being split up, which is very intriguing.” The facts presented in the article are not true and the author’s rhetoric aims at discrediting the EU and NATO.
On 26 September 2017, in his speech at the Sorbonne University, the then newly-elected President of France, Emmanuel Macron, voiced his multi-directional Initiative for Europe - A Sovereign, United and Democratic Europe (the initiative is also called
Macron’s European vision). The initiative consists of three major parts: Sovereign Europe, United Europe and Democratic Europe. In turn, each of these parts incorporates significant sub-parts.
The sub-parts of the Sovereign Europe are: a Europe that guarantees every aspect of security, a Europe that addresses the challenge of migration, a Europe looking to Africa and the Mediterranean, a Europe exemplary in sustainable development, a Europe of innovation and regulation adapted to the digital world and a Europe standing as an economic and monetary power.
Of these components, the first one – a Europe that guarantees every aspect of security, includes the Europe Intervention Initiative which Georgia and the World discusses in the aforementioned article.
Emmanuel Macron’s Europe Intervention Initiative envisions the elaboration of a common European defence doctrine as well as a common budget and intervention plan for active measures. In addition, Europe’s common defence fund needs to be augmented as it will be responsible for training European forces in accordance with the unified vision. In particular, when it comes to the fight against terrorism, the intelligence services of the European countries should have closer connections and a unity of vision. In every aspect of security, the unity of Europe has to be ensured.
Apart from the ideological meaning of a united Europe, in his lengthy speech
President Macron also spoke about specific measures which can make the European Union more unified, flexible and successful. For instance, he voiced the idea of cutting the European Commission personnel (down to 15 members).
Later on, Reuters reported that France and Germany were working together on President Macron’s initiative. As illustrated by his initiative and its subsequent assessments,
Europe is not creating a NATO analogue and Europe is not being split up. On the contrary, President Macron’s initiative is aimed at having a unified Europe, not a fractured one, whilst also envisioning the creation of flexible action mechanisms for the European Union.
In addition, this specific plan is President Macron’s initiative and it is unknown whether or not the rest of Europe will endorse it.