2013 წლის 26 ივნისს საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე დროებითი საპარლამენტო კომისიის ხელმძღვანელმა, ნოდარ ებანოიძემ აუდიტის სამსახურის შესახებ ანაგარიში წარადგინა. უმრავლესობის წარმომადგენელმა განაცხადა: „საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობაზე მინდა ვთქვა, რომ გთხოვთ წაიკითხოთ, ძალიან ბევრი ჟურნალისტი დამეთანხმება იმაში, რომ 2012 წელს ნებისმიერი ინფორმაციის გამოთხოვა კონტროლის პალატიდან [სახელმწიფო აუდიტის ოფისი] შეუძლებელი იყო და ხანგრძლივი სასამართლო დავების შემდეგაც კი ეს საქმე შეუძლებელი იყო“.
ფაქტ-მეტრი დაინტერესდა, რამდენად იყო შესაძლებელი საჯარო ინფორმაციის გამოთხოვა აუდიტის სამსახურიდან. ნოდარ ებანოიძის განცხადებაში მოყვანილი ფაქტის სიზუსტე აუდიტის სამსახურსა და თბილისის საქალაქო სასამართლოში გადავამოწმეთ.
სახელმწიფო აუდიტის სამსახურიდან, საჯარო ინფორმაციის სახით, 2012 წელს საჯარო ინფორმაციის გაცემასთან დაკავშირებით სტატისტიკური მონაცემი გამოვითხოვეთ.
სახელმწიფო აუდიტის სამსახურიდან მიღებული წერილის თანახმად, 2012 წელს საჯარო ინფორმაციის გამოთხოვის სულ 81 მიმართვა შევიდა, აქედან 56 წერილი დაკმაყოფილდა. რაც შეეხება დანარჩენ მიმართვებს, 25 წერილი შემდეგი მიზეზებით არ გაიცა:
ა) მოთხოვნილი ინფორმაცია საქვეუწყებო არქივში არ იყო დაცული - 4 შემთხვევაში;
ბ) მოთხოვნილი ინფორმაცია საჭიროებდა დაზუსტებას - 5 შემთხვევაში;
გ) მოთხოვნილი ინფორმაცია იყო დამუშავების პროცესში – 8 შემთხვევაში;
დ) მოთხოვნილი ინფორმაცია იმ აუდიტს შეეხებოდა, რომელიც სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის მიერ არ იყო ჩატარებული – 6 შემთხვევაში;
ე) მოთხოვნილი ინფორმაცია მომთხოვნ პირზე უკვე გაცემული იყო – 1 შემთხვევაში;
ვ) მოთხოვნილი ინფორმაცია სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის ოფიციალურ ვებ–გვერდზე იყო განთავსებული – 1 შემთხვევაში.
ნოდარ ებანოიძე ამბობს, რომ საჯარო ინფორმაციის მიღება სასამართლო დავების შემდეგაც კი შეუძლებელი იყო. სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის ინფორმაციით, 2012 წლის განმავლობაში საჯარო ინფორმაციის გაცემასთან დაკავშირებით, აუდიტის სამსახურის წინააღმდეგ თბილისის საქალაქო სასამართლოს ადმინისტრაციულ საქმეთა კოლეგიაში 4 სარჩელი შევიდა:
1. საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის სარჩელი – მოსარჩელის მიერ სარჩელის გამოხმობის გამო, სარჩელი არ განუხილავთ;
2. "გურია ნიუსის" კორესპონდენტის თამარ ლეფსვერიძის სარჩელი – თბილისის საქალაქო სასამართლოს ადმინისტრაციულ საქმეთა კოლეგიამ სარჩელი არ დააკმაყოფილა;
3. სტუდია "მონიტორის" სარჩელი – თბილისის საქალაქო სასამართლოს ადმინისტრაციულ საქმეთა კოლეგიამ სარჩელი არ დააკმაყოფილა;
4. მოქალაქე ცქრიალა შერმადინის სარჩელი – თბილისის საქალაქო სასამართლოს ადმინისტრაციულ საქმეთა კოლეგიის გადაწყვეტილებით სარჩელი არ დაკმაყოფილდა. აღნიშნული გადაწყვეტილება მხარის მიერ გასაჩივრებულ იქნა თბილისის სააპელაციო სასამართლოში, რომელმაც უცვლელი დატოვა პირველი ინსტანციის სასამართლოს გადაწყვეტილება.
სასამართლო დავებთან დაკავშირებით ინფორმაციისათვის თბილისის საქალაქო სასამართლოს ადმინისტრაციულ საქმეთა კოლეგიასაც მივმართეთ. საქალაქო სასამართლოსგან მიღებული საჯარო ინფორმაციის თანახმად, 2012 წელს თბილისის საქალაქო სასამართლოს ადმინისტრაციულ საქმეთა კოლეგიაში აუდიტის სამსახურის წინააღმდეგ, სადაც დავის საგანს საჯარო ინფორმაციის გაცემაზე უარის თქმა წარმოადგენდა, სულ ორი საჩივარი შევიდა. მათგან ერთ საქმეზე მოსარჩელის მოთხოვნა ნაწილობრივ დააკმაყოფილა სასამართლომ, ხოლო მეორე სარჩელი განუხილველად დატოვა.
2012 წელს აუდიტის სამსახურში საჯარო ინფორმაციის გამოთხოვის 81 განცხადება შევიდა, აქედან 56 დაკმაყოფილდა, დანარჩენი 25 კი სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის ინფორმაციის თანახმად შემდეგი მიზეზების გამო არ დაკმაყოფილდა: გამოთხოვილი ინფორმაცია არ მოეპოვებოდა აუდიტის სამსახურს; გამოთხოვილი ინფორმაცია არ იყო დაზუსტებული; გამოთხოვილი ინფორმაცია უკვე გაცემული იყო გამომთხოვ პირზე, ან ვებ-გვერდზე იყო განთავსებული.
რაც შეეხება სასამართლო დავებს აუდიტის სამსახურის წინააღმდეგ საჯარო ინფორმაციის გაუცემლობასთან დაკავშირებით, ამ საკითხზე სახელმწიფო აუდიტის სამსახურისა და საქალაქო სასამართლოსგან მიღებული საჯარო ინფორმაციის წერილები არ მოდის თანხვედრაში. აუდიტის სამსახურის ინფორმაციით, 2012 წელს 4 სასამართლო დავა მიმდინარეობდა, ხოლო საქალაქო სასამართლო განმარტავს, რომ აღნიშნულ საკითხზე მხოლოდ 2 სარჩელი შემოვიდა. ერთი რამ ფაქტია - აუდიტის სამსახურის წინააღმდეგ საჯარო ინფორმაციის გაცემაზე უარის თქმასთან დაკავშირებით სასამართლო დავები მართლაც გაიმართა, ამასთან საქალაქო სასამართლოს ინფორმაციით ერთ შემთხვევაში სარჩელი ნაწილობრივ დაკმაყოფილდა, რაც ნიშნავს, რომ სარჩელი არ იყო უსაფუძვლო.
ჩვენ ვასკვნით, 2012 წელს აუდიტის სამსახურმა გამოთხოვილი საჯარო ინფორმაციების უმეტესობა დააკმაყოფილა, ამასთან, აუდიტის სამსახურმა სხვადასხვა მიზეზების გამო დანარჩენი განცხადებები ვერ/არ დააკმაყოფილა და რიგ შემთხვევებში დატოვა პასუხგაუცემელი. შესაბამისად, ნოდარ ებანოიძის განცხადება, იმის შესახებ, რომ 2012 წელს კონტროლის პალატიდან [სახელმწიფო აუდიტის ოფისი] ნებისმიერი სახის საჯარო ინფორმაციის მიღება, სასამართლო დავების შემდეგაც კი - შეუძლებელი იყო, არის მეტწილად მცდარი.

Nodar Ebanoidze, Head of the Temporary Parliamentary Commission, presented a report regarding the State Audit Office at the plenary session on 26 June 2013. The Member of the Parliamentary Majority stated: “Regarding the access to public information, it was impossible to request any kind of public information from the Chamber of Control in 2012 and it stayed the same even after long litigations."
wondered about the possibility of getting the requested public information from the Audit Office of Georgia. We checked this at the Audit Office and Tbilisi City Court.
We requested statistical data from the State Audit Office on the provision of public information for the year 2012.
According to the letter received from the Audit Office, 81 requests regarding public information were submitted to the Office in 2012. Of these, 56 received satisfactory answers. As for the rest of the requests, 25 letters were not issued for the following reasons:
1)
Information was not kept in the archives - 4 cases
2)
Needed further clarification - 5 cases
3)
Requested information was being processed - 8 cases
4)
Requested information concerned  those audits which were not conducted by the State Audit Office - 6            cases
5)
Requested information was already forwarded to those who sent requests - 1 case
6)
It was posted on the website of the Office - 1 case
Nodar Ebanoidze states that it was impossible to obtain public information even after litigations. According to the information of the State Audit Office four complaints were submitted to the Administrative Cases Panel of Tbilisi City Court in 2012 regarding the rejection of the provision of public information by the State Audit Office. They were:
1. Suit of Georgian Young Lawyers' Association - The case was not reviewed by the Court because of the withdrawal of a law suit by the plaintiff;
2. Suit of Guria News correspondent, Tamar Lephsveradze - Administrative Cases Panel of Tbilisi City Court did not satisfy the plaintiff's claim;
3. Suit of Studio Monitor -  Administrative Cases Panel of Tbilisi City Court did not satisfy the plaintiff's claim;
4. Suit of Tskriala Shermadini -  Administrative Cases Panel of Tbilisi City Court did not satisfy the plaintiff's claim. This decision was appealed at Tbilisi Appeal Court. The ruling of a lower court was upheld.
We also contacted  Tbilisi City Court which reviews administrative complaints regarding the withholding of public information. According to the letter received from Tbilisi City Court, two complaints were submitted against the Audit Office regarding the rejection of the provision of public information in 2012. One plaintiff's claim was partly satisfied and another suit was not reviewed by the Court.
Conclusion 81
requests for the provision of public information were submitted to the State Audit Office in 2012 of which 56 were satisfied while 25 were rejected for the following reasons: the Audit Office did not have requested information, requested information was not clarified, requested information was already forwarded to those who sent a request or it was posted on the website of the Office.
As for the court litigations about the rejection of the provision of public information, the information received from the Audit Office and Tbilisi City Court contradict each other. According to the Audit Office four suits were brought to the Court. Tbilisi City Court explains that only two complaints were received regarding this subject. However, the fact is that litigations have indeed taken place on the matter of the rejection of the provision of public information. In one case a plaintiff's claim was satisfied, although partly, which means that a claim was indeed grounded.
Correspondingly, we rate the statement by Nodar Ebanoidze that "It was impossible to obtain any kind of public information from the Chamber of Control [sic], even after court litigations," MOSTLY FALSE.