ვალუტის კურსებს, დაინახვთ, რომ ლარი არის ერთ-ერთი ყველაზე სტაბილური ვალუტა რეგიონში“.
2014 წლის შემოდგომამდე ლარი დოლართან მიმართებით მცირედი რყევებით გამორჩეული, თუმცა სტაბილური ვალუტა იყო, დოლარის მიმართ კურსი 1.7-თან ახლოს ნარჩუნდებოდა. 2014 წლის ნოემბრიდან ლარმა დოლარის მიმართ გაუფასურება დაიწყო. 2014 წლის ბოლოს 1 დოლარის ღირებულებამ 1.95 ლარს მიაღწია, რაც გასული 10 წლის განმავლობაში ყველაზე მაღალ ნიშნულს წარმოადგენდა. 2016წლის დეკემბერში დოლართან მიმართებით ლარის კურსის მაჩვენებელმა ისტორიულ მაქსიმუმს გადააჭარბა და 2.78-იან ოფიციალურ ნიშნულს მიაღწია. ეროვნული ბანკის მონაცემებით, 2018 წლის იანვრის ბოლოს დოლართან მიმართებით ლარის კურსი 2.49, ხოლო საშუალოთვიური გაცვლითი კურსი 2.54 იყო. ბოლო პერიოდში ლარის კურსს დოლართან მიმართებით გამყარების ტენდენცია აქვს.
დოლართან მიმართებით ლარის გაუფასურებას განსხვავებულ პერიოდში სხვადასხვა მიზეზები განაპირობებდა. ფაქტ-მეტრი ამ თემაზე შესაბამის პერიოდებში წერდა (იხ. ბმული 1; ბმული 2).ამ მიზეზებს შორის მთავრობის არასწორ ეკონომიკურ პოლიტიკასთან და მოსახლეობის მოლოდინებთან ერთად საგარეო ფაქტორები და საქართველოს მთავარი სავაჭრო პარტნიორების ეკონომიკური თუ პოლიტიკური არასტაბილურობაც მოიაზრებოდა.
მამუკა ბახტაძის განცხადების გადასამოწმებლად ფაქტ-მეტრმა დოლართან მიმართებით საქართველოს მეზობლების ეროვნული ვალუტების (სომხური დრამი, რუსული რუბლი, აზერბაიჯანული მანათი და თურქული ლირა) კურსის ნიშნულები და გაუფასურება-გამყარების ტენდენციები გააანალიზა. სტატიაში საანგარიშო პერიოდად აღებულია უკანასკნელი 5 წელი, რადგან არსებითი რყევები ქართულმა ლარმა სწორედ ამ დროში განიცადა.
როგორც სააგენტო „ბლუმბერგის“ სისტემიდანჩანს, გასული 5 წლის განმავლობაში, დოლართან მიმართებით (5 წლის წინანდელ ნიშნულთან შედარებით) საქართველოს რეგიონში (სამეზობლოს 5 ქვეყანა) ყველაზე მეტად აზერბაიჯანული მანათი 116%-ით გაუფასურდა. ამჟამად 1 დოლარის ფასი 1.69 მანათია. დოლართან მიმართებით 109%-ით გაუფასურდა თურქული ლირა, 1 დოლარის შესაძენად დღეს 3.78 ლირაა საჭირო. 85%-ით გაუფასურდა რუსული რუბლი, 1 დოლარი 56.5 რუბლი ღირს. ამ თანრიგში მეოთხე ადგილს იკავებს ქართული ლარი, რომელიც 49%-ით არის გაუფასურებული. ლარის კურსი დოლართან მიმართებით 2.46-ია. ბოლო 5 წელში ყველაზე ნაკლებად (17%-ით) გაუფასურდა სომხური დრამი. სომხური დრამისა და ამერიკული დოლარის გაცვლითი ნიშნული 480-ს უტოლდება.
გრაფიკი 1:საქართველოს რეგიონის ვალუტების გაუფასურების დინამიკა დოლართან მიმართებით ბოლო 5 წლის განმავლობაში, (%)
წყარო: ბლუმბერგი *ლარის დოლარის მიმართ მერყეობას ნარინჯისფერი ხაზი გამოსახავს
ლარის სტაბილურობის დასადგენად ბოლო 5 წელში მისი მერყეობის შეფასება დაგვეხმარება. მერყეობა 5 წლის განმავლობაში ლარის დოლართან მიმართებით საშუალო ნიშნულიდან გადახრის ინტენსივობით შეიძლება შეფასდეს. უკანასკნელ 5 წელში ლარის კურსის მინიმალური ნიშნული დოლართან მიმართებით 1.63, მაქსიმალური - 2.78, ხოლო საშუალო გაცვლითი კურსი 2.2 იყო. შესაბამისად, მაქსიმალური და მინიმალური მონაცემების საშუალო ნიშნულიდან გადახრის მაჩვენებელი 0.57-ის ტოლია, რაც 5 წელში ლარის კურსის საშუალო ნიშნულის 26.1%-ს შეადგენს. ანალოგიური მონაცემი რუბლისა და მანათის შემთხვევაში 42.65%, ლირის შემთხვევაში 37.7%, ხოლო დრამის შემთხვევაში 10.2%-ია.
განსხვავებული ტენდენცია გამოიკვეთება, თუკი საშუალო მერყეობის ინტენსივობას უკანასკნელი 1 წლის განმავლობაში გავზომავთ. ამ შემთხვევაშიც ყველაზე ნაკლებად მერყევი ვალუტა იქნება სომხური დრამი (1.1%). ყველაზე მერყევი ვალუტა კი აღმოჩნდება თურქული ლირა (7.6%), რომელსაც ქართული ლარი (6.7%) მოსდევს. ლარის კურსის მერყეობას ბოლო წლებში აშკარა სეზონური ხასიათი აქვს, შესაბამისად, ვერ მოხერხდა მისი ერთი ნიშნულის მიდამოში დასტაბილურება. სეზონურმა ფაქტორმა მოსახლეობაში შესაბამისი მოლოდინები წარმოშვა, რასაც დამატებითი გავლენა აქვს ლარის კურსის მერყეობაზე. ცხრილი 1:საქართველოს რეგიონის ვალუტების დოლართან მიმართებით საშუალო მერყეობა უკანასკნელი 5 და 1 წლის განმავლობაში
ვალუტის კურსი | საანგარიშო პერიოდი | მინიმალური ნიშნული | მაქსიმალური ნიშნული | რყევის საშუალო ინტენსივობა |
ლარი | 5 წ. | 1.63 | 2.78 | 26.1% |
1 წ. | 2.38 | 2.73 | 6.7% | |
დრამი | 5 წ. | 403 | 495 | 10.2% |
1 წ. | 477 | 488 | 1.1% | |
რუბლი | 5 წ. | 31.6 | 78.6 | 42.65% |
1 წ. | 55.80 | 60.80 | 4.3% | |
აზერბაიჯანი | 5 წ. | 0.78 | 1.94 | 42.65% |
1 წ. | 1.66 | 1.79 | 3.8% | |
ლირა | 5 წ. | 1.79 | 3.96 | 37.7% |
1 წ. | 3.40 | 3.96 | 7.6% |
ბოლო 5 წლის განმავლობაში საქართველოს რეგიონში დოლართან მიმართებით ყველაზე მეტად აზერბაიჯანული მანათი (116%-ით) გაუფასურდა. შემდეგ მოდის თურქული ლირა 109%-ით, რუსული რუბლი 85%-ით, ქართული ლარი 49%-ით და სომხური დრამი 17%-ით.
რაც შეეხება მერყეობას, ბოლო 5 წელში რეგიონში დოლართან მიმართებით ლარი მეოთხე ყველაზე მერყევი (26%) ვალუტაა მანათის, რუბლის და ლირას შემდეგ. ყველაზე მყარი კი სომხური დრამია, მისი საშუალო მერყეობის მაჩვენებელი 17%-ს უტოლდება. თუმცა, სურათი შეიცვლება თუ საშუალო მერყეობის საზომ საანგარიშო პერიოდს ბოლო 1 წლამდე შევამცირებთ, რაც უფრო მეტად გამოხატავს დღევანდელ მდგომარეობას. ამ შემთხვევაში ლარი თურქული ლირის შემდეგ ყველაზე არასტაბილური ვალუტაა.
მიუხედავად იმისა, რომ საქართველოს ექსპორტი, ტურიზმი და საზღვარგარეთიდან ფულადი გზავნილები მნიშვნელოვნად იზრდება (რაც ლარის კურსის გამყარებას უწყობს ხელს), კურსის სეზონურად მაღალი მერყეობა კვლავ პრობლემად რჩება, როცა რუბლს, მანათს და დრამს მაღალი მერყეობა აღარ ახასიათებთ.
ფაქტ-მეტრის დასკვნით, მამუკა ბახტაძის განცხადება არის ნახევრად სიმართლე.[1] მოცემულ სტატიაში რეგიონში საქართველოს მეზობელი 4 ქვეყანა უნდა მოვიაზროთ: სომხეთი, აზერბაიჯანი, თურქეთი და რუსეთი. ღრმა სავაჭრო ურთიერთობებისა და ხშირ შემთხვევაში ეკონომიკაზე მოქმედი საერთო ფაქტორების ფონზე, საქართველოსთან მიმართებით, პირველ რიგში, სწორედ მათი სავალუტო სტაბილურობის შეფასებაა მნიშვნელოვანი.

On 5 February 2018, the Minister of Finance of Georgia, Mamuka Bakhtadze, in his interview with Bloomberg, stated: “If you take a look at our region’s[1]
currency exchange rates, you will see that GEL is one of the most stable currencies in the region.”
Until autumn 2014, GEL had a marginal fluctuation in the GEL-USD exchange rate and was a stable currency with the USD to GEL exchange rate having been kept close to 1:1.70. Since November 2014, GEL started to depreciate against USD. By the end of 2014, the USD to GEL exchange rate reached 1:1.95 which was the highest
figure in the previous ten years.
In December 2016, the USD to GEL exchange rate surpassed the historic record and reached 1:2.78. According to the data of the National Bank of Georgia, by the end of January 2018, the USD to GEL exchange rate was 1:2.49 whilst the average monthly exchange rate was 1:2.54. In the last period, the GEL to USD exchange rate has shown a tendency of appreciation.
The depreciation of GEL against USD was stipulated by different reasons in different periods. FactCheck previously wrote about this topic (see link 1; link 2).
Of the reasons given for the depreciation, there was the Government of Georgia’s incorrect economic policy and the population’s expectations alongside external factors such as the political and economic instability of Georgia’s main trade partners.
In order to verify Mamuka Bakhtadze’s statement, FactCheck
analysed the exchange rates of the national currencies of Georgia’s neighbour countries (AMD, RUB, AZM and TRY) against USD and the trends of depreciation and appreciation for those currencies. The article takes the last five years as the accounting period in that GEL has experienced major fluctuations in this period.
As illustrated by Bloomberg’s system,
of Georgia’s neighbour countries, AZM has depreciated most substantially against the USD (as compared to the AZM to USD exchange rate five years ago) by 116% in the last five years. The USD to AZM exchange rate is 1:1.69 as of today. TRY has depreciated vis-à-vis USD by 109% which means that TRY 3.78 is needed to purchase USD 1. RUB has depreciated by 85% with the USD to RUB exchange rate at 1.56.5 today. GEL, which has depreciated by 49%, ranks fourth in this list. The USD to GEL exchange rate stands at 1:2.46. In the last five years, AMD has depreciated the least (17%) against the USD. Currently, the USD to AMD exchange rate is 1:480.
Regional Country Currencies Depreciation Dynamic against USD in the Last Five Years (%)
image001 Source:  Bloomberg *
GEL to USD fluctuation is depicted by the orange line
In order to assess GEL stability, we need to analyse its fluctuation in the last five years. In turn, this fluctuation can be assessed by the intensity of GEL deviation from the average rate. In the last five years, the USD to GEL exchange rate was 1:1.63 at its lowest and 1:2.78 at its highest with the average exchange rate at 2.2. Therefore, the maximum and minimum deviation from the standard rate is 0.57 which is 26.1% of the USD to GEL average exchange rate for the last five years. The same figure is 42.65% in regard to RUB and AZM, 37.7% in regard to TRY and 10.2% in regard to AMD.
A different trend, however, is identified if the average fluctuation intensity for the last one year is measured. In this case, AMD still remains as the least fluctuating currency (1.1%) whilst TRY is the most fluctuating (7.6%) followed by GEL (6.7%). The fluctuation of the GEL exchange rate in the previous years bears obvious seasonal characteristics. Therefore, it was impossible to stabilise GEL at any specific mark. The seasonal factor gave rise to respective expectations among the population which additionally impacts the fluctuation
of the GEL exchange rate.
Average Fluctuation of Georgia’s Neighbour Country Currencies to USD
Exchange Rate Accounting Period Minimum Mark Maximum Mark Average Intensity of Fluctuation
GEL 5 1.63 2.78 26.1%
1 2.38 2.73 6.7%
AMD 5 403 495 10.2%
1 477 488 1.1%
RUB 5 31.6 78.6 42.65%
1 55.80 60.80 4.3%
AZM 5 0.78 1.94 42.65%
1 1.66 1.79 3.8%
TRU 5 1.79 3.96 37.7%
1 3.40 3.96 7.6%
Source: Bloomberg
In the last five years, AZM has depreciated the most substantially against USD (116%) of all the currencies of Georgia’s neighbour countries. AZM is followed by TRY with 109%, RUB with 85%, GEL with 49% and AMD with 17%.
In regard to fluctuation, GEL is the fourth most fluctuating currency (26%) in the region against USD in the last five years. The most stable is AMD with an average fluctuation figure at 17%. However, this picture will change if we take the last year as our accounting period in order to measure average fluctuation in that it better depicts the existing situation. In this case, GEL is the second most unstable currency after TRY.
In spite of the significant growth of exports, tourism and remittances (which contribute to the appreciation of the GEL exchange rate) the high seasonal fluctuation of the GEL exchange rate remains a problem. On the contrary, RUB, AZM and AMD do not have high fluctuations seasonally.
FactCheck concludes that Mamuka Bakhtadze’s statement is HALF TRUE.
[1] In this article, Georgia’s four neighbour countries are defined as Armenia, Azerbaijan, Turkey and Russia. Taking into account the deep trade relations and the frequently similar factors affecting their economies, evaluations of their currency stabilities vis-à-vis Georgia’s is important.