მიმდინარე წლის 29 ნოემბერს, თბილისის აბრეშუმის გზის ფორუმზე სიტყვით გამოსვლისას, ეკონომიკის მინისტრმა დიმიტრი ქუმსიშვილმა საქართველოში ტურიზმის სექტორის განვითარების შესახებ ისაუბრა და აღნიშნა,
რომ მიმდინარე წლის ბოლოსთვის ტურიზმიდან მიღებული შემოსავლები 2 მილიარდ აშშ დოლარს გადააჭარბებს.
2009 წლიდან ტურიზმი საქართველოს ეკონომიკის ერთ-ერთ სწრაფად მზარდ სექტორს წარმოადგენდა. 2009-2012 წლებში ქვეყანაში შემოსულ ვიზიტორთა რაოდენობასთან ერთად ტურიზმიდან მიღებული შემოსავლებიც საკმაოდ სწრაფი ტემპით იზრდებოდა. სიტუაცია რადიკალურად შეიცვალა 2012 წლიდან, როდესაც ტურზმიდან მიღებული შემოსავლების ზრდის ტემპი შენელდა, ყველაზე დაბალი ზრდა 2014 წელს დაფიქსირდა, რაშიც განსაკუთრებული წვლილი ქვეყანაში ახალი სავიზო რეგულაციების შემოღებამ შეიტანა. 2014 წელს საქართველომ უვიზო მიმოსვლის რეჟიმი 24 ქვეყანასთან გააუქმა, რამაც თავის მხრივ ქვეყანაში შემოსულ ვიზიტორთა რაოდენობასა და ტურიზმიდან მიღებულ შემოსავლებზეც იქონია გავლენა. აღნიშნულის შესახებ ფაქტ-მეტრი უკვე წერდა (იხ. ბმული). სავიზო რეგულაციების გამკაცრებიდან ერთი წლის შემდეგ, საქართველოს მთავრობამ აღიარა დაშვებული შეცდომა და მკაცრი სავიზო რეჟიმის უარყოფითი გავლენის შესარბილებლად სავიზო რეგულაციები გაამარტივა (იხ. ბმული).
აღნიშნული გადაწყვეტილების შედეგი იმავე წელსვე აისახა ტურიზმის სექტორზე და ქვეყანაში შემოსულ ვიზიტორთა რიცხვი და ტურიზმიდან მიღებული შემოსავლების ზრდის ტემპი კვლავ დაუბრუნდა მზარდ ტენდენციას. 2015 წელს ტურიზმიდან მიღებული შემოსავლები 8.3%-ით გაიზარდა და 1.9 მილიარდი აშშ დოლარი შეადგინა, ხოლო 2016 წელს ტურიზმიდან მიღებული შემოსავლები 2.2 მილიარდ აშშ დოლარს შეადგენდა, რაც 11.9%-ით აღემატებოდა წინა წლის ანალოგიურ მონაცემს.
ტურიზმიდან მიღებული შემოსავლები 2010-2016 წლებში
image001 წყარო: საქართველოს ეროვნული ბანკიტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაცია
საქართველოს ეროვნული ბანკის მონაცემებით, მიმდინარე წლის პირველი ორი კვარტლის მდგომარეობით ქვეყანამ ტურიზმიდან 1.1 მილიარდი აშშ დოლარის მობილიზება მოახდინა, რაც 26%-ით აღემატება წინა წლის ანალოგიურ მონაცემს. რაც შეეხება ზაფხულის პერიოდს , რომელიც ტურიზმის სექტორისთვის ყველაზე აქტიურ პერიოდად ითვლება და შესაბამისად ტურიზმიდან მიღებული შემოსავლები ყველაზე მაღალია, ამ ეტაპზე აღნიშნული პერიოდისთვის მონაცემები არ არის გამოქვეყნებული. თუმცა, გამომდინარე იქიდან, რომ ტურიზმიდან მიღებული შემოსავლები პირდაპირ კავშირშია ქვეყანაში შემოსულ ვიზიტორთა რაოდენობასთან,  ქვეყანაში შემოსული საერთაშორისო ვიზიტორთა რაოდენობის მიხედვით, შეგვიძლია მოვახდინოთ ტურიზმიდან მიღებული შემოსავლების დაანგარიშება.
საქართველოში შემოსულ ვიზიტორთა რაოდენობა 2009-2016 წლებში
image002 წყარო: საქართველოს ეროვნული ბანკი; ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაცია
საქართველოს ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაციის მონაცემებით, მიმდინარე წლის იანვარ-ნოემბერში საერთაშორისო ვიზიტორთა რაოდენობამ 6 955 ათასი კაცი შეადგინა, რაც 18%-ით აღემატება გასული წლის ანალოგიურ მონაცემს. საერთაშორისო ვიზიტორთა შორის  ტურისტების წილი 46.6%-ს შეადგენს (3 244 ათასი კაცი). იანვარი-ნოემბრის პერიოდში ქვეყანაში შემოსული  ტურისტების რაოდენობა 701 ათასი კაცით (26.1%-ით) არის გაზრდილი.
სტატისტიკურ მონაცემებზე დაყრდნობით 2016 წელს საშუალოდ ერთი ვიზიტორის მიერ ქვეყანაში დახარჯული თანხა 340 აშშ დოლარს შეადგენდა. შესაბამისად, თუ ქვეყანაში შემოსულ ვიზიტორთა რაოდენობას მათ მიერ საშუალოდ დახარჯულ თანხაზე გადავამრავლებთ, წარმოდგენა შეგვექმნება იანვარი-ნოემბრის განმავლობაში ქვეყანაში ტურიზმიდან მიღებული შემოსავლების შესახებ. რადგან მიმდინარე წლის იანვარი-ნოემბრის განმავლობაში ქვეყანაში 6 954 ათასი საერთაშორისო ვიზიტორი შემოვიდა, შესაბამისად, აღნიშნულ პერიოდში ტურიზმიდან მიღებული შემოსავლების რიცხვი დაახლოებით 2.4 მილიარდ აშშ დოლარს უნდა შეადგენდეს.
ტურიზმიდან მიღებული შემოსავლების დაანგარიშება შესაძლებელია ვიზიტორთა ზრდის ტემპის მიხედვითაც. გამომდინარე იქიდან, რომ ვიზიტორთა ზრდის ტემპი და ტურიზმიდან მიღებული შემოსავლების ზრდის ტემპი ახლოს არის ერთმანეთთან. მიმდინარე წლის ნოემბრის მონაცემებით, ქვეყანაში ვიზიტორთა რაოდენობა 18%-ით არის გაზრდილი, შესაბამისად თუ ტურიზმიდან მიღებული შემოსავლების ზრდაც აღნიშნული მაჩვენებლის ფარგლებში უნდა მერყეობდეს.  2016 წელს ტურიზმიდან მიღებულმა შემოსავლებმა 2.2 მილიარდი ლარი შეადგინა, ამდენად 18%-იანი ზრდის შემთხვევაში მიმდინარე წელს ქვეყანაში ტურიზმიდან მიღებული შემოსავლების მოცულობა 2.5 მილიარდი აშშ დოლარის ფარგლებში უნდა იყოს.
ტურიზმის სექტორის განვითარება შესაბამის ბიზნეს სექტორში დასაქმებულთა რაოდენობაზეც ახდენს გავლენას. საქართველოს ეკონომიკაში ტურიზმის სექტორის წილი 2010-2016 წლებში 6.8%-დან 7.2%-მდე გაიზარდა. გაიზარდა ასევე აღნიშნულ სექტორში დასაქმებულთა რიცხვიც.
ტურიზმის სექტორში დასაქმებულთა წილი
სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის მონაცემებით, სასტუმროებსა და რესტორნებში დასაქმებულთა რაოდენობა გასული ხუთი წლის განმავლობაში გაორმაგდა, ხოლო აღნიშნულ სექტორში დასაქმებულთა წილი მთლიან დასაქმებაში 3.4%-დან 5.3%-მდე გაიზარდა. მიმდინარე წლის მესამე კვარტლის მდგომარეობით სასტუმროებსა და რესტორნებში დაქირავებით დასაქმებულთა რაოდენობა 32 570 ადამიანს შეადგენს. ამასთანავე, გასათვალისწინებელია ის ფაქტიც, რომ ტურიზმის სექტორი მოიცავს არა მხოლოდ სასტუმროებისა და რესტორნების საქმიანობას, არამედ ტურ-ოპერატორების, სატრანსპორტო და სხვა სახის მომსახურებებსაც. შესაბამისად, შეგვიძლია დავასკვნათ, რომ ტურიზმის სექტორში დასაქმებულთა რაოდენობა გაცილებით მეტია.
მიმდინარე წელს საერთაშორისო ვიზიტორთა რაოდენობა გასულ წელთან შედარებით 18%-ით გაიზარდა, ხოლო პირველი ორი კვარტლის მონაცემების მიხედვით ტურიზმიდან მიღებული შემოსავლების  მოცულობა წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან 26%-ით არის გაზრდილი. თუ გავითვალისწინებთ იმ ფაქტს, რომ ტურიზმიდან მიღებული შემოსავლების ზრდის ტემპი ემთხვევა საერთაშორისო ვიზიტორთა ზრდის ტემპს და ამასთან მხედველობაში მივიღებთ ერთი ვიზიტორის მიერ ქვეყანაში საშუალოდ დახარჯული თანხის მოცულობას, შეგვიძლია დავასკვნათ, რომ მიმდინარე წელს ქვეყანაში ტურიზმიდან მიღებული შემოსავლების მოცულობა მნიშვნელოვნად აღემატება 2 მილიარდ აშშ დოლარს.
ფაქტ-მეტრი ამ საკითხს კვლავ დაუბრუნდება, ამ ეტაპზე კი ვასკვნით, რომ დიმიტრი ქუმსიშვილის განცხადება არის სიმართლე.

On 29 November 2017, the Minister of Economy and Sustainable Development, Dimitri Kumsishvili, in his speech at the Tbilisi Silk Road Forum spoke about the development of Georgia’s tourism sector. The Minister stated
that tourism revenues will exceed USD 2 billion by the end of this year.
Since 2009, tourism has been one of the most rapidly growing sectors of Georgia’s economy. In the period of 2009-2012, both the number of visitors and tourism incomes increased substantially. The situation has radically changed since 2012 when tourism’s income growth rate became slower with the lowest growth rate registered in 2014, largely stipulated by the imposition of the then new visa regulations. In 2014 Georgia abolished its visa-free regime with 24 countries which in turn affected the number of visitors to the country as well as tourism incomes.
One year after its imposition of strict visa regulations, the Government of Georgia admitted
its mistake and simplified visa regulations to mitigate the negative consequences of the strict visa regime. This decision was reflected in the tourism sector in the very same year and tourism incomes started to increase again. In 2015, tourism incomes increased by 8.3% and constituted USD 1.9 billion whilst tourism incomes in 2016 reached USD 2.2 billion which was 11.9% more as compared to the same figure of the previous year.
Tourism Incomes in 2010-2016
image001 Source: National Bank of Georgia, Georgian National Tourism Administration
According to the data of the National Bank of Georgia, Georgia received USD 1.1 billion from tourism as of the first two quarters of 2017 which is 26% more as compared to the same figure of the previous year. In regard to tourism incomes in summer where the tourism revenues are their highest, respective figures are currently not available. However, considering the fact that tourism incomes are directly related to the number of visitors to the country, it is possible to calculate tourism incomes based on the number of international visitors coming to Georgia.
Number of Visitors to Georgia in 2009-2016
image003 Source:  National Bank of Georgia, Georgian National Tourism Administration
According to the Georgian National Tourism Administration, the number of international visitors was 6,955,000 persons in January to November of this year which is 18% more as compared to the same figure of the previous year. Of the total number of international visitors, the share of tourists is 46.6% (3,244,000 persons). In the January-November period, the amount of tourists coming to Georgia increased by 701,000 (26.1%) persons.
Based on the statisical data, the average amount of money spent by one visitor in Georgia was USD 340 in 2016. Therefore, if we multiply the number of visitors by the average amount of money spent, we can obtain a good understanding of tourism incomes in the January-November period. As there were 6,954,000 international visitors to the country, the amount of tourism incomes from that period should be approximately USD 2.4 billion.
Tourism incomes can also be calculated on the basis of the growth in the number of visitors. The visitor growth rate and that of tourism income are close. According to November’s figures, the amount of visitors to the country increased by 18%. Therefore, the growth in tourism incomes should be within the margin of this figure. In 2016, tourism incomes amounted to GEL 2.2 billion; therefore, the amount of tourism income this year should be approximately USD 2.5 billion as a result of the 18% growth.
Tourism sector development also affects the amount of employees in this business field. In the period of 2010-2016, tourism’s share in Georgia’s economy has grown from 6.8% to 7.2%. At the same time, the number of employees in this sector has increased as well.
Share of Employees in the Tourism Sector
image005 Source:  National Statistics Office of Georgia
According to the data of the National Statistics Office of Georgia, the number of employees in the hotel and restaurant industry has doubled in the last five years whilst the share of employees in this sector has increased from 3.4% to 5.3% in the total number of employment. As of the third quarter of 2017, the total number of hired employees in hotels and restaurants constitutes 32,570 persons. Additionally, we have to take into account that the tourism sector includes not only hotels and restaurants but also tour operators, transport companies and other services. Therefore, we can conclude that the number of employees in the tourism sector is much higher.
In 2017, the amount of international visitors increased by 18% as compared to the previous years whilst the data of the first two quarters of this year show that the amount of tourism incomes has increased by 26% as compared to the same period of the previous year. If we take into account the fact that the tourism income growth rate coincides with the growth rate of international visitors to Georgia whilst considering the average amount of money spent by one visitor, we can conclude that the amount of tourism income significantly exceeds USD 2 billion this year.
FactCheck will come back to this issue in the future. At this stage we conclude that Dimitri Kumsishvili’s statement is TRUE.