მედია სააგენტოები რომლებიც შესაძლოა გატყუებდნენ
ყალბი ახალი ამბავი (Fake News) პროპაგანდის შემადგენელი ნაწილია და მისი გატარების საჭირო ინსტრუმენტად მიიჩნევა. არ არსებობს ყალბი ახალი ამბის აღიარებული დეფინიცია, მაგრამ დამკვიდრებული გაგებით იგი არის მასობრივი საინფორმაციო საშუალებით გავრცელებული დეზინფორმაცია/ტყუილი, რომელიც ინფორმაციის წყაროს პოპულარიზაციას ან/და კონკრეტული ჯგუფის მიერ განსაზღვრული პოლიტიკის გატარებას უწყობსხელს.საქართველოს შემთხვევაში ყალბი ამბები პრორუსული ჯგუფების მიერ რუსული პოლიტიკის გატარებას ისახავს მიზნად. ჩვეულებრივ, ისინი დასავლეთის იმიჯის შელახვით და რუსეთის პოპულარიზაციით არიან დაკავებულნი.
ფაქტ-მეტრი გთავაზობთ იმ მედია საშუალებების სიას (იხ. ცხრილი) საქართველოში, რომლებიც არაერთხელ არიან შემჩნეულნი ყალბი ახალი ამბების გავრცელებასა და ამ გზით ქვეყნის პროდასავლური კურსის დისკრედიტაციაში. ამასთან, უნდა აღინიშნოს, რომ სია შესაძლოა არ იყოს სრული, ასევე, ჩამოთვლილი სააგენტოების მიერ გავრცელებული ყველა ინფორმაცია აუცილებლად ყალბი არ არის.
მედია საშუალებები, რომლებიც შემჩნეულნი არიან ყალბი ამბების გავრცელებაში
გაზეთი „საქართველო და მსოფლიო“
„საქართველო და მსოფლიოს“ ონლაინ პლატფორმა Geworld.ge
მარშალპრესი
გაზეთი „ასავალ-დასავალი“
ტელევიზია „ობიექტივი“
საქინფორმი
ჯეო-დაიჯესტი (GeoDigEst)
Mediatv.ge
All.ge
თბილისი 24
პოლიტიკანო
შენიშვნა:ცხრილში ასახულია 2017 წლის 24 ნოემბრის მდგომარეობა. ფაქტ-მეტრი მომავალშიც გააგრძელებს მსგავსი სახის საინფორმაციო წყაროების გადამოწმებას და განაახლებს მოცემულ ცხრილს.
ყალბი ამბების მაგალითები
საქართველო და მსოფლიო:„თურქეთის პრეზიდენტმა განაცხადა, რომ ბათუმი თურქეთის საზღვრებში უნდა მოექცეს“.
გადამოწმებული ინფორმაცია(წყარო:ფაქტ-მეტრი)
„საქართველო და მსოფლიოს“ მიერ გავრცელებული ინფორმაცია, თითქოს პრეზიდენტმა ერდოღანმა განაცხადა, რომ ბათუმი თურქეთის საზღვრებში უნდა მოექცეს, ყალბია. რეჯეფ ტაიპ ერდოღანის განცხადება რეგიონში არსებულ კულტურულ და ისტორიულ კავშირებს ეხება. თურქეთის პრეზიდენტის ამავე გამოსვლაში ხაზგასმითაა აღნიშნული, რომ თურქეთი მეზობელი ქვეყნების გეოგრაფიულ საზღვრებს პატივს სცემს.
მარშალპრესი:„გაეროს გამომძიებლის თქმით, 4 აპრილს სირიაში უმრავლესობა არა ქიმიური, არამედ ჩვეულებრივი ბომბებით დაიღუპა“.
„მარშალპრესის“ მასალა, სავარაუდოდ, ეყრდნობა Euronews-ისრუსული რედაქციისმიერ გავრცელებულ ინფორმაციას. აღნიშნული და, შესაბამისად, ქართული მედიასაშუალებაც გაეროს წარმომადგენლის 21 აპრილის განცხადებას,რომ სირიის რამდენიმე წლიანი კონფლიქტის დროს დაღუპულთა უმრავლესობა ჩვეულებრივ იარაღს ემსხვერპლა და არა ქიმიურს, არასწორად უკავშირებს 4 აპრილს იდლიბის პროვინციაში განხორციელებულ ქიმიური იარაღით თავდასხმას და ქმნის მცდარ შთაბეჭდილებას.გაეროს წარმომადგენლის, სერხიო პინეიროს მიერ 21 აპრილს გამართულ პრესკონფერენციაზე გამოთქმული მოსაზრებები არასწორადაა ინტერპრეტირებული.
ასავალ-დასავალი:„დიდ ბრიტანეთში მიიღეს კანონი, რომლითაც რეაბილიტაციას ექვემდებარება ყველა ის პედოფილი თუ ჰომოსექსუალი, რომლებიც ადრინდელი „არაჰუმანური და ჰომოფობიური კანონებით” გაასამართლეს. ამ კანონის მოქმედება კი, არც მეტი არც ნაკლები, 65 ათას ბრიტანელზე გავრცელდება!”
გადამოწმებული ინფორმაცია(წყარო:მითების დეტექტორი)
„კანონი, რომელზეც „ასავალ-დასავალი“ მიუთითებს და „ალან ტურინგის“ სახელით არის ცნობილი, პედოფილიისთვის გასამართლებულებისთვის ნასამართლეობის მოხსნას არ ითვალისწინებს, რადგან პედოფილია ბრიტანეთში დღესაც სისხლის სამართლის დანაშაულია. რეაბილიტაცია მხოლოდ ჰომოსექსუალური ურთიერთობებისთვის გასამართლებულებს შეეხება“.
ობიექტივი:ბონდო მძინარაშვილი, წამყვანი: „არავითარი ღამის და მცოცავი [ანექსია] არ არსებობს, მე მინდა, რომ ჩვენ ეს კარგად გავიგოთ. სააკაშვილმა აღადგინა სამხრეთ ოსეთი ავტონომიურ საზღვრებში. კანონით აღადგინა ის ტერიტორია ისევ, რაც იყო საბჭოთა კავშირის დროს საქართველოს საბჭოთა სოციალისტური რესპუბლიკის შემადგენლობაში, სამხრეთ ოსეთის ავტონომიური ოლქი, ის საზღვრები აღადგინა…“
ბონდო მძინარაშვილის განცხადება სიცრუეა, რადგან რუსეთი იმ ტერიტორიების ანექსიას ახდენს, რომლებიც საბჭოთა კავშირის პერიოდშიც საქართველოს შემადგენლობაში შედიოდა. სამხრეთ ოსეთის ავტონომიური ოლქი 1922 წელს 20 აპრილსსაქართველოს საბჭოთა სოციალისტური რესპუბლიკის ფარგლებში შეიქმნა და 1991 წლის 11 დეკემბრამდე იარსება. საქართველოს კონსტიტუციით საქართველოს სახელმწიფოს ტერიტორია განსაზღვრულია 1991 წლის 21 დეკემბრის მდგომარეობით, რაც იმას ნიშნავს, რომ რუსეთის მიერ სამხრეთ ოსეთის დამოუკიდებელ სახელმწიფოდ აღიარება, საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობისა და სუვერენიტეტის დარღვევაა.
საქინფორმი:„დასავლეთის პროპაგანდა უკვე სკოლებს მიადგა!“
საქართველოს თავდაცვის სამინისტრომ განათლების სამინისტროსთან აქტიური კოორდინაციით სახელმძღვანელო „სამოქალაქო თავდაცვა და უსაფრთხოება“ შეიმუშავა. 2011 წელს აღნიშნული საგანი უკვე დაინერგა საქართველოს სკოლებში, თუმცა ახალი სახელმძღვანელო გადაახალისებს ძველ მასალას და თანამედროვე გამოწვევებთან შესაბამისობაში მოიყვანს. აბსოლუტურად განსხვავებულ კონტექსტში გააშუქა მედიასაშუალება „საქინფორმმა“ წინამდებარე ინფორმაცია. მან სახელმძღვანელოს სკოლებში „რბილი ძალით“ შესვლა და დასავლეთის პროპაგანდა უწოდა. მედიასაშუალება შეეცადა მკითხველის პროვოცირება გამოეწვია და საგნისადმი ნეგატიურად განეწყო. „საქინფორმმა“ იმ სახელმძღვანელოს დისკრედიტაცია მოახდინა, რომელიც მოსწავლეებს პრაქტიკულ უნარ-ჩვევებს უმუშავებს და საფრთხეებზე რეაგირებას ასწავლის.
ჯეო-დაიჯესტი:„ევროპარლამენტმა აშშ-ის მოქალაქეებისთვის ევროპის ქვეყნებში უვიზო რეჟიმი გააუქმა“.
GeoDigest-მა გაავრცელა ჟურნალისტ გიორგი ფოფხაძის Facebook სტატუსი, რომლის მიხედვითაც, ევროპარლამენტმა აშშ-ის მოქალაქეებს ევროპის ქვეყნებში ვიზალიბერალიზაცია გაუუქმა, რაც არასწორი ინფორმაციაა. ევროპარლამენტმა მიიღო რეზოლუცია და მოუწოდა ევროკომისიას, რომ დროებით შეზღუდულიყო ამერიკის მოქალაქეებისთვის უვიზო მიმოსვლა, რადგან აშშ-ს ჯერ კიდევ სავიზო მოთხოვნები აქვს ევროკავშირის წევრ ხუთ სახელმწიფოსთან,რაც ორმხრივი სავიზო(Visa Reciprocity)მექანიზმის პრინციპს არღვევს. თუმცა, აღნიშნულ რეზოლუციას სავალდებულო ხასიათი არ აქვს და არც ევროპარლამენტს აქვს ერთპიროვნული გადაწყვეტილების მიღების უფლება. ევროპარლამენტის რეზოლუციას უარყოფითად უპასუხა ევროკომისიამ, რადგან მხარეებს შორის მოლაპარაკებები მიმდინარეობს და სავიზო მოთხოვნების შემოტანა ამ პროცესს მხოლოდ გაართულებდა. შესაბამისად, აშშ-სა და ევროკავშირს შორის უვიზო მიმოსვლა კვლავ ძალაშია.
Mediacity.ge:„ჯორჯ სოროსი: 25 დეკემბერს ამერიკა ყირაზე დადგება, ჩვენ მსოფლიოს განადგურებას ვიწყებთ!“
„მედიასითის“ მიერ გავრცელებული ინფორმაცია, თითქოს ჯორჯ სოროსი ამერიკის „ყირაზე დაყენებასა“ და „მსოფლიოს განადგურებას“ იწყებს, ყალბია. გამოქვეყნებულ ინფორმაციაში არანაირი წყარო არ არის მითითებული იმის დასამტკიცებლად, რომ სტატიაში მოცემული ციტატები ნამდვილად სოროსს ეკუთვნის. გარდა ამისა, თავისთავად სტატია შინაარსობრივად სრულიად აბსურდულია და მორიგი მცდელობაა, მოახდინოს ჯორჯ სოროსის პიროვნების დისკრედიტაცია. სტატიის სიყალბეზე მეტყველებს ისიც, რომ „მსოფლიოს განადგურება“ წესით 2016 წლის დეკემბერში უნდა დაწყებულიყო. ფაქტი კი ისაა, რომ არც მსოფლიო განადგურებულა და „მედიასითიც“ განაგრძობს ყალბი ახალი ამბების გავრცელებას.
Mediatv.ge:„ჰელოუინი სატანისტურ დღესასწაულს უკავშირდება“.
საინფორმაციო სააგენტო Mediatv.ge-ს მიერ გავრცელებული სტატია – „რატომ უკავშირდება ჰელოუინი სატანის დღესასწაულს – რას წარმოადგენს სინამდვილეში ეს დღესასწაული და რატომ ღელავენ მორწმუნენი“, რომელიც თავდაპირველად ვებგვერდ mshoblebi.ge-ზე იქნა გამოქვეყნებული, არ შეესაბამება სიმართლეს. სტატიაში მოყვანილი მტკიცება იმის შესახებ, რომ ჰელოუინი სატანის დიდების დღესასწაულია, მცდარია, რადგან საპირისპიროზე მეტყველებს მისი წარმოშობის ისტორია (დასავლური ქრისტიანული ეკლესიის მიერ კელტური დღესასწაულის შეცვლილი ფორმით შეთვისება) და აღნიშვნის მიზანი (ბავშვების კარდაკარ სიარული და ტკბილეულის მოთხოვნა ნათესავებისა და მეგობრების სულებისათვის ლოცვის სანაცვლოდ).
All.ge:„ვანდალიზმი მცხეთაში – ჯვრის მონასტრის კედლებზე არაბული და ლათინური წარწერებია“.
All.ge-ს მიერ 2017 წლის 10 ივლისს ვანდალიზმის აქტზე გავრცელებულივიდეო(რომელიც ქმნის ახლადმომხდარი ფაქტის შთაბეჭდილებას) ახალი არ არის. ის გადაღებულია 2016 წლის მარტში. მისი სათაური შეიცავს კონკრეტული ქვეყნის წარმომადგენლების დისკრედიტაციის მცდელობას. შესამჩნევია, რომ ის აღვივებს ნეგატიურ დამოკიდებულებას ცალკეული ეთნიკური ჯგუფებისადმი.
თბილისი 24: „პოლონეთის პრეზიდენტმა საქართველოს პრეზიდენტს ცივი წყალი გადაასხა და საქართველოს ევროკავშირის წევრობაზე ირიბად უარი განუცხადა”.
„აღნიშნული მტკიცება დეზინფორმაციაა და არ შეესაბამება სიმართლეს, რადგან საქართველოსა და პოლონეთის პრეზიდენტების მიერ გამართულ ერთობლივ პრესკონფერენციაზე პოლონეთის პრეზიდენტმა ანდჟეი დუდამ საპირისპირო განცხადება გააკეთა, როცა აღნიშნა, რომ ევროკავშირი ახალი წევრების მისაღებად მზად უნდა იყოს.“
ალტ-ინფო: „სტატისტიკის მიხედვით, შვედეთში ყველა გაუპატიურების 92% მიგრანტების მიერ არის ჩადენილი. საინტერესოა, რომ იმ ათი ქვეყნის ჩამონათვალში, საიდანაც შვედეთში ჩასულებზე ყველაზე მეტი გაუპატიურების ფაქტი მოდის, მხოლოდ ერთი არაისლამური ქვეყანაა (ჩილე). ყველაზე მეტი გაუპატიურება ქვეყანაში ერაყელებს აქვთ ჩადენილი. შემდეგ მოდის ავღანეთი, სომალი, ერიტრეა, სირია, გამბია, ირანი, პალესტინა, ჩილე და კოსოვო. ავღანელი მიგრანტის შემთხვევაში 79-ჯერ მეტი შანსია, რომ გაუპატიურება ჩაიდინოს, ვიდრე შვედის შემთხვევაში.“
„შვედეთის დანაშაულის პრევენციის ეროვნული საბჭოს განმარტებით, დამნაშავეთა ოფიციალური სტატისტიკა მათი წარმოშობის ან დაბადების ადგილის მიხედვით – არ არსებობს. შვედეთში რეგისტრირებული დანაშაულის რიცხვი წინა წლებთან შედარებით გაზრდილია, თუმცა მიგრანტების დანაშაულის ზრდასთან დაკავშირება უსაფუძვლოა. შვედეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრომ, შვედეთისა და მისი მიგრაციის პოლიტიკის თაობაზე უკანასკნელ პერიოდში გავრცელებული არასწორი ინფორმაციის საპასუხოდ „ფაქტები მიგრაციისა და კრიმინალის შესახებ შვედეთში“ გამოაქვეყნა, სადაც მიმოხილულია რამდენიმე ფართოდ გავრცელებული უსაფუძვლო მტკიცება.ერთ-ერთი მათგანია მცდარი გზავნილი, თითქოს შვედეთში გაზრდილი დანაშაულის მიზეზი ლტოლვილები არიან.საგარეო საქმეთა სამინისტროს განმარტებით, შვედეთის დანაშაულის პრევენციის ეროვნული საბჭოს მონაცემებით, 2015 წლისთვის შვედეთის მოსახლეობის 13 %-მა მათ მიმართ მიმართული ძალადობა განიცადა. ეს მაჩვენებელი წინა წლებთან შედარებით გაზრდილია, თუმცა დაახლოებით იგივეა რაც 2005 წელს დაფიქსირდა.“
პოლიტიკანო:„უკრაინელებმა ებრაელებს, საშინელი ჰოლოკოსტი მოუწყვეს და შედეგად 1.6 მილიონი ებრალი მოკლეს. მეორე მსოფლიო ომის დამთავრებიდან 70 წლის მერე საიდუმლოს ფარდა აეხადა, ის რაზეც ბევრს ეჭვი გააჩნდა ოფიციალურად დადასტურდა. რა თქმა უნდა დღეს უკრაინაში ამაზე არავინ საუბრობს, მხოლოდ “გოლოდომორი” აკერიათ პირზე.“
„პოლიტიკანო Dailymail-ის სტატიის ყალბ ინტერპრეტაციას ახდენს, რადგან ინგლისურენოვან სტატიაში ღიად ნათქვამია, რომ ებრაელების მიმართ დანაშაულის ავტორები არა უკრაინელები, არამედ გერმანელები იყვნენ. პოლიტიკანო ასევე არ ახსენებს სტატიის იმ ნაწილს, რომელშიც საუბარია, რომ უკრაინელი ნაციონალისტების ნაცისტებთან თანამშრომლობის საკითხს საბჭოთა პროპაგანდა ავრცელებდა, რასაც დღეს რუსეთი აგრძელებს.“
სტატიაში მოყვანილი მაგალითები არ არის ერთადერთი ფაქტი, რომელიც აღნიშნულმა მედია სააგენტოებმა გააყალბეს ან/და არასწორი ინტერპრეტაციით წარუდგინეს მკითხველს.ფაქტ-მეტრსადამითების დეტექტორზე, ამგვარი, გადამოწმებული ფაქტი მრავლადაა.
ფაქტ-მეტრი მკითხველს მოუწოდებს, მეტი სიფრთხილით მოეკიდოს ზემოაღნიშნული სააგენტოების მიერ გავრცელებულ ინფორმაციას.

Media Agencies Which Might Be Feeding You Lies
Fake news is an integral component of propaganda and is considered as a required instrument for carrying it out. There is no acknowledged definition of fake news but in accordance with the established understanding it is misinformation or a lie spread by mass media outlets with the aim of the popularisation of a certain source of information and or implementing a certain policy of a specific group. In the case of Georgia, fake news is used by pro-Russian groups in favour of Russia’s policy. Usually, the news items serve to distort the image of the West and popularise Russia. FactCheck provides a list (see the table below) of those media outlets in Georgia which have multiple times been engaged in the dissemination of fake news in order to discredit Georgia’s pro-Western foreign policy orientation. At the same time, of note is that the list could be inconclusive. Additionally, not all of the information produced and disseminated by these media agencies is necessarily fake news.   Media Outlets Spreading Fake News
1 Georgia and the World (newspaper)
2 Georgia and the World Geworld.ge
3 Marshalpress
4 Asaval-Dasavali (newspaper)
5 TV Obiektivi
6 Sakinformi
7 GeoDigEst
8 Mediacity.ge
9 Mediatv.ge
10 All.ge
11 Tbilisi 24
12 Alt-infor
13 Politicano
Comment: This list of media outlets is up to date as of 24 November 2017. FactCheck will continue to verify similar information sources and update the table as required.   Examples of Fake News   Georgia and the World:  “The President of Turkey declared that Batumi should be located within Turkey’s borders.” Verified Information (Source: FactCheck) The information circulated by Georgia and the World, claiming that President Erdogan declared that Batumi should be located within Turkey’s borders, is false. Receb Tayyip Erdogan’s statement concerns existing cultural and historical ties in the region. In Mr Erdogan’s same speech, it is sufficiently emphasised that Turkey respects the geographic borders of its neighbour countries.   Marshalpress:  “UN investigator says that on 4 April 2017 the majority of casualties died not by chemical but by conventional bombs.” Verified Information (Source: FactCheck) Marshalpress’s article is presumably based upon information published by the Russian version of Euronews. Both the latter and the Georgian media outlet have used the UN representative’s 21 April statement which indicated that the majority of persons killed during the multi-year Syrian conflict were casualties of conventional and not chemical weapons and incorrectly connect this statement to the chemical attack perpetrated on 4 April in Idlib province, thereby creating a false impression. The opinions of Sérgio Pinheiro, the aforementioned UN representative, which were voiced at a conference on 21 April have been wrongly interpreted.   Asaval-Dasavali:  “In accordance with the law adopted in Great Britain, every paedophile or homosexual who was tried under earlier ‘inhumane and homophobic laws’ are subject to rehabilitation. This law will cover as many as 65,000 Britons.” Verified Information (Source: Myth Detector) “The law which Asaval-Dasavali refers to is known as ‘Alan Turing.’ It does not envisage the abolition of a criminal record for an individual who has been tried for paedophilia because the act is still a criminal offence in the UK. Only those who have been tried for homosexual relations will be subject to rehabilitation.”   TV Obiektivi:  Bondo Mdzinarashvili, anchor:  “There is no such thing as night and crawling annexation. I want us to have a better understanding of this. Saakashvili restored South Ossetia within the boundaries of the autonomous republic. He restored the very same territory in its previous boundaries which was part of the Georgian Soviet Socialist Republic under the name of the South Ossetia Autonomous District. He restored those boundaries…” Verified Information (Source: Myth Detector) Bondo Mdzinarashvili’s statement is a lie because Russia is annexing those territories which were part of Soviet Georgia per se. The South Ossetia Autonomous District was established on 20 April 1922 within the boundaries of the Georgian Soviet Socialist Republic and ceased to exist on 11 December 1991. According to the Constitution of Georgia, the country’s territory is defined as of 21 December 1991 which means that Russia’s recognition of South Ossetia as an independent state constitutes a violation of Georgia’s territorial integrity and sovereignty.   Sakinformi:  “Western propaganda has already turned to schools!” Verified Information (Source: FactCheck) The Ministry of Defence of Georgia, in rigorous coordination with the Ministry of Education and Science of Georgia, produced a textbook entitled Civil Defence and Security.This subject has already been taught in Georgian schools since 2011 but the newly published textbook will update existing material to meet current needs. The Sakinformi media outlet covered this information in a completely different context. It called the textbook an attempt to penetrate schools through soft power and Western propaganda. Sakinformi also tried to provoke readers and instil negative attitudes towards the textbook. Further, it also discredited the textbook which was designed to develop practical skills among students and teach them how to react to threats.   GeoDigest:  “The European Parliament has abolished visa-free travel for US citizens.” Verified Information (Source: FactCheck) GeoDigest has circulated journalist Giorgi Popkhadze’s Facebook status indicating that the European Parliament abolished visa-free travel for US citizens which is false information. In fact, the European Parliament adopted a resolution and called upon the European Commission to temporarily limit visa-free travel for US citizens because the US still maintains visa requirements for five EU member nations which is a violation of the visa reciprocity mechanism. However, this resolution is not obligatory and the European Parliament is not authorised to make arbitrary decisions. The European Commission responded negatively to the European Parliament’s resolution because negotiations between the parties are in progress and a reinstatement of visa requirements would have made this process even more complicated. Therefore, visa-free travel between the US and the EU is still in force.   Mediacity.ge:  “George Soros:  On 25 December, the USA will be turned upside down. We are starting the destruction of the world.” Verified Information (Source: FactCheck) The information spread by Mediacity, that George Soros intends to put USA “upside down” and startthe “destruction of the world,” is false. There are no references in the article which would prove that the quotes belong to George Soros. Apart from that, the article itself has an absurd content and is yet another attempt to discredit George Soros’s personality. The article was indeed wholly fake as proven by the fact that the world was not “destroyed” in December 2016. Mediacity continues to publish fake news.   Mediatv.ge:  “Halloween is associated with a Satanist celebration.” Verified Information (Source FactCheck) The Mediatv.ge information agency’s article, entitled “Why Halloween is associated with a Satanist celebration – What is it in fact and why are believers worried,”was initially published on the mshoblebi.ge website and contains false information. The argument in the article that Halloween is a holiday to glorify Satan is false because the story of Halloween’s origin (Western Christianity absorbed the Celtic holiday in an altered form) and the aim of its celebration (children going door to door to ask for candy in exchange for praying for the souls of relatives and friends) are completely opposite.   All.ge: “Vandalism in Mtskheta – there are inscriptions in Arabic and Latin on the walls of Jvari Monastery.” Verified Information (Source: FactCheck) A video showing acts of vandalism which was circulated on 10 July 2017 by All.ge (which makes an impression that the fact has taken place recently) is not new. It was recorded in March 2016. The title of the video is an attempt to discredit the representatives of specific countries. It is noticed that the video cultivates a negative attitude towards specific ethnic groups.   Tbilisi 24:  “The President of Poland snubbed the President of Georgia and indirectly refused Georgia’s EU membership bid.” Verified Information (Source: Myth Detector) “This assertion is misinformation and not true. At a joint press-conference of the Polish and Georgian Presidents, the President of Poland, Andrzej Duda, made an opposite statement, commenting that the EU should be ready to accept new member countries.”   Alt-Info:  “According to the statistics, 92% of all rapes in the country are carried out by migrants. It is interesting that among the top ten countries of origin dominating with the number of rapes, there is only one non-Muslim country (Chile). Iraqis have carried out the most rapes in Sweden followed by Afghanistan, Somalia, Eritrea, Syria, Gambia, Iran, Palestine, Chile and Kosovo. An Afghan migrant is 79 times more likely to rape than is a Swede.” Verified Information (Source: Myth Detector) “As clarified by the Swedish National Council for Crime Prevention, there are no official statistics by criminal origin or birth place. The number of registered crimes has increased in Sweden as compared to the previous years; however, there is no basis to connect the increased crime rate to migrants. The Ministry of Foreign Affairs of Sweden, in response to the incorrect information disseminated about Sweden and its migration policy, published Facts about Migration and Crime in Sweden where several popular ungrounded claims are reviewed. One of them is the false message that refugees are allegedly behind the increased crime rate in Sweden. As the Ministry of Foreign Affairs explains, data from the Swedish National Council for Crime Prevention illustrates that 13% of Sweden’s population was subject to violence by 2015. This is higher than in the previous years; however, nearly the same as in 2005.   Politicano:  “Ukrainians carried out a horrible holocaust with the Jews, resulting in the death of 1.6 million Jews. Seventy years on from the end of World War II, this secret has been revealed and what had only previously been suspected has now been officially confirmed. Surely, nobody speaks of it in Ukraine – they only mention their ‘Holodomor.’” Verified Information (Source: Myth Detector) Politicano falsely interprets the Daily Mail article as the English news item openly states that the perpetrators of crimes against Jews were Germans, not Ukrainians. Politicano also omits the part of the article which says that Soviet propaganda disseminated information about an alleged collaboration of Ukrainian nationalists with the Nazis, a tradition well-preserved in modern-day Russia.   The examples provided in this article are not the only facts which the aforementioned media outlets falsified and or offered a wrong interpretation for their readers. There are plenty of verified facts on FactCheck and Myth Detector. FactCheck calls upon readers to be more careful whilst dealing with information published by the aforementioned media outlets.