ბრიტანეთის დაზვერვის ყოფილი ხელმძღვანელის თქმით, სააკაშვილის ხელისუფლებაში მოყვანა დასავლეთის იმ სპეცოპერაციის ნაწილი იყო, რომელსაც რუსეთი უნდა დაეშალა
ვერდიქტი: "საქინფრომისა" და "საქართველო და მსოფლიოს" მიერ გავრცელებული ინფორმაცია არის ყალბი ამბავი.   რეზიუმე: 2017 წლის 16 აგვისტოს ორ ონლაინ მედიასაშუალებაში - "საქართველო და მსოფლიოში" და "საქინფორმში" გამოქვეყნდა იდენტური შინაარსის მქონე სტატიები სკანდალური სათაურებით: 1. "ბრიტანეთის საგარეო დაზვერვის ყოფილი ხელმძღვანელი: მას შემდეგ, რაც სააკაშვილი ხელისუფლებაში მოვიყვანეთ, ვვარაუდობდით, სამ ეტაპად აგვემოქმედებინა რუსეთის დაშლის სტრატეგიული გეგმა". 2. "სენსაცია!!! აშშ და დიდი ბრიტანეთი სამხრეთ ოსეთში სამხედრო და სადაზვერვო ბაზების განლაგებას და კავკასიაში დესტაბილიზაციაში რადიკალი ისლამისტების ჩართვას გეგმავდნენ"! ამ სტატიების პირველწყარო კრემლის მხარდამჭერი ინტერნეტ-თაღლითების მიერ შექმნილი ყალბი URL (ვებგვერდის მისამართი) გახდა, რომელიც ძალიან ჰგავდა ბრიტანული გამოცემა "The Guardian"-ის ვებგვერდის მისამართს. ინტერნეტ-თაღლითებმა ყალბი მისამართის მეშვეობით გაავრცელეს აბსურდული შინაარსის სტატია, თითქოს ბრიტანული დაზვერვის ყოფილმა მეთაურმა ჯონ სკარლეტმა (John Scarlett) გაამჟღავნა "რუსეთის დაშლის სამ ეტაპიანი გეგმა". ეს არარეალურ ფაქტებზე დაფუძნებული სტატია მალე რუსულმა მედიამ აიტაცა, სწორედ ამ გზით მოხვდა აღნიშნული ყალბი ამბავი ქართულ ინტერნეტსივრცეში.   ანალიზი: 2017 წლის 16 აგვისტოს ანტიდასავლურმა ონლაინ მედიასაშუალებებმა - "საქართველო და მსოფლიომ" და "საქინფორმმა" გამოაქვეყნეს იდენტური შინაარსის მქონე სტატიები. მათში აღწერილია ბრიტანეთისა და აშშ-ის ვითომდა გეგმა რუსეთის წინააღმდეგ, რომელიც თითქოს ბრიტანეთის სადაზვერვო სამსახურის ყოფილმა მეთაურმა ჯონ სკარლეტმა (John Scarlett) გაასაჯაროვა. სტატიის მიხედვით, აშშ-მა და დიდმა ბრიტანეთმა თავად დაგეგმეს "ვარდების რევოლუცია" საქართველოში, რადგან საქართველოს მესამე პრეზიდენტს, მიხეილ სააკაშვილს, მათი გეგმა სისრულეში უნდა მოეყვანა და სწორედ ამის შედეგი იყო 2008 წლის რუსეთ-საქართველოს ომი. გარდა ამისა, სტატიაში ასევე ხაზგასმულია უკრაინაში მიმდინარე კონფლიქტი და ყირიმის ანექსია. სტატიის ავტორი ცდილობს, მკითხველი დააჯეროს, რომ რუსეთ-საქართველოსა და რუსეთ-უკრაინის სამხედრო კონფლიქტები ამერიკის შეერთებული შტატებისა და დიდი ბრიტანეთის გეგმის ნაწილი იყო. ეს ემსახურება ქვეყანაში ანტიდასავლური განწყობის გაღვივებას. სტატიას მიზანმიმართულად შეჰყავს მკითხველი შეცდომაში და უქმნის წარმოდგენას, თითქოს დასავლური ქვეყნების აქტიური მხარდაჭერა და თანამშრომლობა საქართველოსთან მხოლოდ ამ გეგმით იყო განპირობებული. "საქინფორმის" ვებგვერდზე გამოქვეყნებულ სტატიას კი, თანდართული აქვს ავტორის შეჯამება, რომ ამ ინფორმაციის გასაჯაროების შემდეგ "საქართველოს დღევანდელი ხელისუფლების უალტერნატივო პროდასავლურმა საგარეო პოლიტიკამ ყოველგვარი აზრი დაკარგა და სერიოზულ რევიზიას საჭიროებს". ეს სიტყვები კიდევ უფრო ცხადყოფს, რომ სტატიის მიზანია, მოსახლეობაში გამოიწვიოს უკმაყოფილება ქვეყნის ევროინტეგრაციის შესაფერხებლად. გარდა ამისა, გავრცელებულ ყალბ ამბავს კიდევ ერთი მიზანი აქვს - რუსეთის დაუმარცხებლად წარმოჩენა. სტატიაში ხაზგასმულია, რომ ორი ქვეყნის გეგმა რუსეთის დაშლის შესახებ წარუმატებლად დასრულდა, რადგან რუსეთმა წინასწარ განჭვრიტა მათი ნაბიჯები: "მოსკოვმა მისთვის მომზადებული ყველა დაბრკოლება წარმატებით გადალახა და დიდი ბრიტანეთისა და აშშ-ის ზემოქმედებისგან ქვეყნის დაცვა შეძლო", - ნათქვამია სტატიაში. როგორც ზემოთ აღვნიშნეთ, "საქინფორმისა" და "საქართველო და მსოფლიოს" სტატიებში მითითებულია, რომ ეს ინტერვიუ ინტერნეტ გაზეთმა "The Guardian"-მა გამოაქვეყნა, რაც ტყუილია. სინამდვილეში, კრემლის მხარდამჭერმა ინტერნეტ-თაღლითებმა შექმნეს "The Guardian"-ის მსგავსი ინტერნეტ დომენი, რომელიც, ერთი შეხედვით, ორიგინალისგან არაფრით განსხვავდებოდა. ამ ფაქტის შესახებ დაწერა ინტერნეტგამოცემა "The Sunday Times"-მა და თავად "The Guardian"-მა. დეზინფორმატორებმა სახელწოდება "Guardian"-ში შემავალი ლათინური ასო i შეცვალეს თურქული ასოთი ı, რის შედეგადაც შექმნეს ახალი, ვიზუალურად მსგავსი ვებგვერდი. ამის შემდეგ საიტზე ატვირთეს ყალბი ინტერვიუ და სოციალური ქსელის მეშვეობით გაავრცელეს ის. საიტი მალევე დაიბლოკა და Facebook-ის ადმინისტრაციამ წაშალა ყველა პოსტი, რომელიც შეიცავდა ყალბი ვებგვერდის მისამართს, თუმცა ინტერნეტ-თაღლითებმა მაინც მიაღწიეს მიზანს. ამ პროპაგანდის მთავარი სამიზნე ჯგუფი არ იყო ინგლისურენოვანი საზოგადოება. დეზინფორმაციის მთავარი ადრესატები რუსეთში, საქართველოსა და უკრაინაში მაცხოვრებელი ადამიანები იყვნენ. ყალბი ინტერვიუ რუსულ მედიასივრცეში მალევე გავრცელდა: ren.tv, mpsh.ru, politobzor.net, compromat.ws, tsargrad.tv, politonline.ru, argumenti.ru და სხვებმა ის თარგმნეს და თავიანთ ვებგვერდებზე გამოაქვეყნეს. ონლაინ მედიასაშუალებებმა "საქინფორმმა" და "საქართველო და მსოფლიომ" გამოიყენეს რუსული წყაროები და რუსულიდან გადმოთარგმნეს აღნიშნული სტატია. "საქართველო და მსოფლიოს" სტატიაში წყაროდ მითითებულია რუსული ონლაინ მედიასაშუალება REN.tv, ხოლო "საქინფორმში" გამოქვეყნებულ სტატიას წყაროდ მხოლოდ "The Guardian"-ის ყალბი ვებგვერდი აქვს მითითებული, რომელიც ხელმისაწვდომი აღარ არის. ყალბი სტატიების რაოდენობა, რომლებიც თითქოს სანდო ონლაინ მედიის მიერ ვრცელდება, უკვე აღარ არის იშვიათობა. ეს კრემლის მხარდამჭერთა აპრობირებული მეთოდია.

Verdict: The information spread by Sakinformi and Georgia and the World is a FAKE NEWS.
Resume: On 16 August 2017, two online media outlets, Georgia and the World and Sakinformi published articles of identical content with scandalous headlines: 1. "Former Chief of UK’s Secret Intelligence Service:  After we had brought Saakashvili to power, we intended to launch in three stages a strategic plan for disintegration of Russia." 2. "Sensation! USA and UK planned to deploy military and intelligence bases in South Ossetia and involve radical Islamists to destabilize the Caucasus!"
First-hand source of these articles was the fake URL created by Kremlin supporter internet fraudsters, which was very similar to the online address of British newspaper The Guardian. Internet fraudsters used the fake address to spread the articles of absurd content, as if the former Head of the UK’s Secret Intelligence Service, John Scarlett, revealed “three-staged plan for disintegration of Russia.” This article, which was based on false premises, was soon circulated by the Russian media and this is how that fake news ended up in Georgian cyber space.
On 16 August 2017, anti-western online media outlets, Georgia and the World and Sakinformi published articles of identical content. The articles included an alleged description of UK’s and USA’s plans against Russia, which was ostensibly revealed by the former Head of the UK’s Secret Intelligence Service, John Scarlett. According to the article, USA and UK instigated the “Rose Revolution” themselves, because the third President of Georgia, Mikheil Saakashvili was supposed to fulfill their plans and 2008 Russo-Georgian War was its direct result. Apart from that, the article highlights ongoing conflict in Ukraine and annexation of Crimea.
The author of the article tries to persuade the reader that military conflicts between Russia and Georgia and Russia and Ukraine were part of the plan of the UK and USA. The article deliberately misleads the reader and creates impression that active support and cooperation of western countries to Georgia was only because of that scheme. The article published by Sakinformi has the author’s summary attached, which asserts that after revealing this information, “the incumbent Government of Georgia’s unalternative pro-western foreign policy is now mindless and in need of serious revision.” These words clarifies even better that the article aims to cause discontent among the population to impede Georgia’s Euro-integration process.
Furthermore, the aforementioned fake news has one more aim – to portray Russia as undefeatable. The article highlights that two countries’ plan to disintegrate Russia ended in failure, because Russia had recognized their steps in advance. The article asserts: “Moscow has successfully overcome every obstacle prepared against her and managed to defend the country from the influence of the UK and USA.”
As we have already mentioned, both Sakinformi’s and Georgia and the World’s articles indicate that the interview was published by the internet-newspaper The Guardian, which is a lie. In fact, Kremlin supporter internet fraudsters created the internet-domain similar to The Guardian, which at one glance was not much different from the original. Internet media-outlet The Sunday Times and The Guardian itself have written about that fact. The fraudsters have changed the Latin letter i in the word of Guardian with Turkish ı and later created a new, visually identical website. After that, false interview was uploaded on the website and spread through social networks. The website was soon blocked and Facebook administration deleted all those posts, which contained the address of the fake website, although internet fraudsters managed to achieve their goals.
The principal target group of that propaganda was not an English-speaking audience. The main addressees of the misinformation were people living in Russia, Georgia and Ukraine. The false interview went viral in Russian media and ren.tv, mpsh.ru, politobzor.net, compromat.ws, tsargrad.tv, politonline.ru, argumenti.ru and others translated and published on their websites. Online media outlets Sakinformi and Georgia and the World used Russian sources and translated that article from Russian. The article of Georgia and the World has Russian online media outlet REN.tv indicated as a source, whilst Sakinformi has indicated only The Guardian’s fake website, which is no longer accessible.
The amount of fake articles, which are spread by ostensibly reliable online media, is no longer a rarity. It is a tested method of the Kremlin supporters.