მიმდინარე წლის 19 ივლისს საქართველოს ვიცე-პრემიერმა, ფინანსთა მინისტრმა დიმიტრი ქუმსიშვილმა საქართველოს, აზერბაიჯანისა და თურქეთის საბაჟო ადმინისტრაციათა უმაღლესი დონის სამმხრივ შეხვედრაზე
განაცხადა: „აზერბაიჯანი დღეს ყველაზე დიდი ინვესტორია საქართველოში. მხოლოდ შარშან, აზერბაიჯანიდან ჩვენს ქვეყანაში 500 მლნ-ზე მეტი ინვესტიცია შემოვიდა. ტვირთბრუნვა თითქმის 700 მლნ დოლარს აღწევს. თურქეთთან ეს მონაცემი მილიარდნახევარ დოლარზე მეტია. მგზავრთა ნაკადი ორივე ქვეყნიდან მილიონ 400 ათასზე მეტს აღწევს. შესაბამისად, მნიშვნელოვანია ხელი შეეწყოს ვაჭრობას, მგზავრთა ნაკადის ზრდას და საბოლოო ჯამში, თანამედროვე საბაჟო პროცედურების დანერგვას ჩვენს ქვეყნებს შორის“.
საქსტატის
მონაცემებით, 2015 წელს აზერბაიჯანიდან 550 მილიონი აშშ დოლარის პირდაპირი ინვესტიცია განხორციელდა, ხოლო 2016 წელს 578 მილიონი აშშ დოლარის ინვესტიცია შემოვიდა. ორივე წელს აზერბაიჯანი ყველაზე მსხვილი ინვესტორი იყო. 2017 წლის I კვარტლის
მონაცემებითაც, აზერბაიჯანი ინვესტორ ქვეყნებს შორის პირველ ადგილზეა. წინასწარი მონაცემებით, 2017 წლის I კვარტალში საქართველოში აზერბაიჯანიდან 97 მილიონი აშშ დოლარის პირდაპირი ინვესტიცია შემოვიდა. აზერბაიჯანიდან ინვესტირების მაღალი ოდენობა ძირითადად გაზსადენის პროექტით - „შაჰდენიზი 2“-ით არის განპირობებული.
ინფორმაციით, 2016 წლის ბრუნვის მიხედვით, საქართველოს უმსხვილესი სავაჭრო პარტნიორი ქვეყნები არიან: თურქეთი, რუსეთი, ჩინეთი, აზერბაიჯანი, გერმანია, უკრაინა, სომხეთი, იტალია და აშშ (ცხრილი 1). 2016 წელს აზერბაიჯანთან ექსპორტ-იმპორტის ბრუნვამ დაახლოებით 645 მილიონი აშშ დოლარი შეადგინა, ხოლო თურქეთთან ბრუნვამ მილიარდნახევარ აშშ დოლარს გადააჭარბა.
ცხრილი 1: საქართველოს უმსხვილესი სავაჭრო პარტნიორი ქვეყნები 2016 წლის სავაჭრო ბრუნვის მიხედვით, მლნ აშშ დოლარი
|  | ექსპორტი | იმპორტი | ბრუნვა |
| თურქეთი | 173.6 | 1,353.30 | 1,526.90 |
| რუსეთი | 206.4 | 675.6 | 882.0 |
| ჩინეთი | 167.9 | 547.8 | 715.7 |
| აზერბაიჯანი | 152.6 | 492.5 | 645.1 |
| გერმანია | 85.4 | 420.3 | 505.7 |
| უკრაინა | 73.2 | 417.9 | 491.1 |
| სომხეთი | 150.8 | 216.8 | 367.6 |
| იტალია | 72.7 | 263.1 | 335.8 |
| ბულგარეთი | 167.4 | 150.4 | 317.8 |
| აშშ | 68.3 | 214.6 | 282.9 |
შინაგან საქმეთა სამინისტროს მონაცემებით, 2016 წელს თურქეთიდან შემოსული ვიზიტორების საერთო რაოდენობამ 1 256 561 ადამიანი, ხოლო აზერბაიჯანიდან - 1 523 703 შეადგინა. 2010-2016 წლებში ხუთი ყველაზე დიდი დენადობის ქვეყნებია: უკრაინა, რუსეთის ფედერაცია, თურქეთი, აზერბაიჯანი და სომხეთი.
ცხრილი 2: TOP 5 ქვეყანა ვიზიტორთა რაოდენობის მიხედვით, 2011-2016 წლები
|  | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 |
| უკრაინა | 58966 | 76610 | 126797 | 143521 | 141734 | 174857 |
| რუსეთი | 278458 | 513 930 | 767396 | 811621 | 926144 | 1038750 |
| თურქეთი | 738085 | 1533236 | 1597438 | 1442694 | 1391721 | 1256561 |
| აზერბაიჯანი | 714418 | 931933 | 1075857 | 1283213 | 1393257 | 1523703 |
| სომხეთი | 699382 | 921929 | 1291838 | 1325634 | 1468888 | 1496437 |
წყარო: შსს საინფორმაციო-ანალიტიკური დეპარტამენტი
2015-2016 წლების და მიმდინარე წლის I კვარტლის მონაცემებით, აზერბაიჯანი ყველაზე დიდი ინვესტორია. 2016 წელს აზერბაიჯანიდან 578 მილიონ აშშ დოლარზე მეტი ინვესტიცია განხორციელდა. 2016 წელს სავაჭრო ბრუნვამ აზერბაიჯანთან 645 მილიონი აშშ დოლარი, ხოლო თურქეთთან 1 526 მილიონი აშშ დოლარი შეადგინა. ვიზიტორთა საერთო რაოდენობა 2016 წელს აზერბაიჯანიდან 1 523 703, ხოლო თურქეთიდან 1 256 561 იყო.

“Azerbaijan is the biggest investor in Georgia. In the last year alone, USD 500 million was invested from Azerbaijan in Georgia. The trade turnover between Georgia and Azerbaijan reaches USD 700 million. In regard to Turkey, this figure exceeds USD 1.5 billion. The flow of passengers from each of these countries is over 1,400,000. Therefore, it is important to facilitate trade, the growth of passenger flow and, in the end, the implementation of modern customs procedures between our countries.”
According to the data of the National Statistics Office of Georgia, USD 550 million was invested from Azerbaijan in Georgia as foreign direct investment whilst the amount of investments reached USD 578 million in 2016. In both of these years, Azerbaijan was the biggest investor in Georgia. According to the data for the first quarter of 2017, Azerbaijan is ranked 1stamong our investor countries. According to the preliminary data, USD 97 million was invested from Azerbaijan in Georgia in the first quarter of 2017. A significant amount of investments from Azerbaijan is mostly stipulated by the Shadeniz-2 gas pipeline.
According to the informationof the National Statistics Office of Georgia, the country’s largest trade partners are: Turkey, Russia, China, Azerbaijan, Germany, Ukraine, Armenia, Italy and the USA (Table 1). In 2016, the total export-import turnover with Azerbaijan was almost USD 645 million whilst trade turnover with Turkey exceeded USD 1.5 billion.
Georgia’s Largest Trade Partner Countries According to 2016 Trade Turnover, USD Million
Export | Import | Turnover | |
Turkey | 173.6 | 1,353.30 | 1,526.90 |
Russia | 206.4 | 675.6 | 882.0 |
China | 167.9 | 547.8 | 715.7 |
Azerbaijan | 152.6 | 492.5 | 645.1 |
Germany | 85.4 | 420.3 | 505.7 |
Ukraine | 73.2 | 417.9 | 491.1 |
Armenia | 150.8 | 216.8 | 367.6 |
Italy | 72.7 | 263.1 | 335.8 |
Bulgaria | 167.4 | 150.4 | 317.8 |
USA | 68.3 | 214.6 | 282.9 |
According to the data of the Ministry of Internal Affairs, the total amount of visitors from Turkey in 2016 was 1,256,561 whilst from Azerbaijan – 1,523,703. In 2010-2016, the five largest countries in terms of visitors to Georgia were – Ukraine, the Russian Federation, Turkey, Azerbaijan and Armenia.
Top Five Countries in Terms of Number of Visitors, 2011-2016
2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | |
Ukraine | 58,966 | 76,610 | 126,797 | 143,521 | 141,734 | 174,857 |
Russia | 278,458 | 513,930 | 767,396 | 811,621 | 926,144 | 103,8750 |
Turkey | 738,085 | 1,533,236 | 1,597,438 | 1,442,694 | 1,391,721 | 1,256,561 |
Azerbaijan | 714,418 | 931,933 | 1,075,857 | 1,283,213 | 1,393,257 | 1,523,703 |
Armenia | 699,382 | 921,929 | 1,291,838 | 1,325,634 | 1,468,888 | 1,496,437 |
According to the data for 2015-2016 and the first quarter of 2017, Azerbaijan is still the largest investor in Georgia. In 2016, over USD 578 million was invested from Azerbaijan. In 2016, the trade turnover with Azerbaijan reached USD 645 million whilst this figure was USD 1,526 million with Turkey. The total amount of visitors from Azerbaijan was 1,523,703 in 2016 whilst the total number of visitors from Turkey was 1,256,561.