საპარლამენტო უმცირესობის სხდომაზე სიტყვით გამოსვლისას, საქართველოს ფინანსთა მინისტრის მოადგილემ, გიორგი კაკაურიძემ განაცხადა:
„ჩვენი ხელისუფლების სწორი ეკონომიკური პოლიტიკის შედეგად რეგიონში ყველაზე მაღალი ეკონომიკური ზრდა გვაქვს“.
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის ინფორმაციით, 2017
წლის პირველ კვარტალში საქართველოს ეკონომიკურმა ზრდამ 5.1% შეადგინა. გასული წლის პირველ კვარტალში მშპ-ის რეალური ზრდა 3.3% იყო. 2017 წლის პირველი 5 თვისთვის საქართველოს ეკონომიკურმა ზრდამ 4.5% შეადგინა.
გიორგი კაკაურიძის განცხადებით, 2017 წლის პირველი კვარტლის მაჩვენებელი ყველაზე მაღალი იყო რეგიონში. ამ ნაწილის ანალიზისას მნიშვნელოვანია, განვმარტოთ რეგიონის ცნება. რეგიონის ვიწრო გაგებაში საქართველოს სამეზობლო შეიძლება ვიგულისხმოთ (სომხეთი, აზერბაიჯანი, თურქეთი და რუსეთი). საერთაშორისო სავალუტო ფონდი საქართველოს დსთ-ის წევრი ქვეყნების ჯგუფშიც მოიაზრებს (მიუხედავად იმისა, რომ საქართველოს დსთ-ის წევრი აღარ არის). მსოფლიო ბანკის კლასიფიკაციით (
გვ. 95) კი, საქართველო ევროპისა და ცენტრალური აზიის ქვეყნების ჯგუფში (რეგიონში) ერთიანდება, რომელიც დსთ-ის ქვეყნებსაც მოიცავს.
ცხრილი 1: 2017
წლის I კვარტლისა და 2016 წლის ეკონომიკური ზრდის მაჩვენებლები ევროპისა და ცენტრალური აზიის რეგიონის ქვეყნებისთვის (მსოფლიო ბანკის კლასიფიკაციით)
ქვეყანა 2017 (კვარტალი) 2016 (წლიური)
1 უზბეკეთი 7.8% 7.8%
2 ყირგიზეთი 7.8% 3.8%
3 ტაჯიკეთი 6.5% 6.9%
4 სომხეთი 6.5% 0.2%
5 თურქმენეთი 6.2% 6.2%
6 რუმინეთი 5.7% 4.8%
7 საქართველო 5.1% 2.7%
8 თურქეთი 5.0% 2.9%
9 უნგრეთი 4.2% 2.0%
10 პოლონეთი 4.0% 2.7%
11 ალბანეთი 3.9% 3.6%
12 ბულგარეთი 3.5% 3.4%
13 ყაზახეთი 3.4% 1.0%
14 ბოსნია და ჰერცოგოვინა 3.2% 2.0%
15 მონტენეგრო 3.2% 2.5%
16 მოლდოვა 3.1% 4.1%
17 კოსოვო 3.0% 3.4%
18 ხორვატია 2.5% 2.9%
19 უკრაინა 2.5% 2.3%
20 სერბეთი 1.2% 2.8%
21 რუსეთი 0.5% -0.2%
22 ბელორუსი 0.3% -2.6%
23 მაკედონია 0.0% 2.4%
24 აზერბაიჯანი -0.9% -3.1%
წყარო: Trading Economics; მსოფლიო ბანკი
გასულ წელს საქართველო 2.7%-იანი ეკონომიკური ზრდით  ქვეყანათა მოცემულ ჯგუფში მე-13 პოზიციაზე იყო. 2017 წლის პირველი კვარტლის ეკონომიკური ზრდის მაჩვენებლების მიხედვით, საქართველო 24 ქვეყნიდან მე-7 ადგილს იკავებს. უშუალოდ მეზობლებიდან კი, სომხეთი გვისწრებს 6.5%-იანი ზრდით. საქართველოს მშპ-ის ზრდის 2017 წლის პირველი კვარტლის მაჩვენებელს საგრძნობლად ჩამორჩება უკრაინის (2.5%), თურქეთის(1.4%), რუსეთისა (0.5%) და აზერბაიჯანის (-0.9%) მონაცემები.
ჩვენი მეზობელი ქვეყნების ეკონომიკური ზრდის მაჩვენებლებთან შედარებისას უნდა გავითვალისწინოთ მათი ბოლოდროინდელი მდგომარეობა. ნავთობის ფასის დაცემამ, გაზის ექსპორტიდან მიღებული შემოსავლების შემცირებამ და 2016 წლის ყარაბახის კონფლიქტმა აზერბაიჯანის ეკონომიკის გაუარესება და ეროვნული ვალუტის მნიშვნელოვანი გაუფასურება გამოიწვია.
ნავთობის ფასის ვარდნამ და უკრაინის კრიზისის დროს დაწესებულმა საერთაშორისო სანქციებმა უარყოფითად იმოქმედა რუსეთის მდგომარეობაზე, რამაც სომხეთის ეკონომიკაზეც იქონია მნიშვნელოვანი უარყოფითი გავლენა (სომხეთი ევრაზიული კავშირის წევრია და მჭიდროდაა დამოკიდებული რუსეთზე). პოლიტიკურმა კრიზისმა, გადატრიალების მცდელობამ და გახშირებულმა ტერორისტულმა აქტებმა მნიშვნელოვნად დააზარალა თურქეთის ეკონომიკაც.
ამდენად, სამეზობლოს ქვეყნებთან შედარებით მაღალ ზრდაზე აპელირებისას, საგულისხმოა, პოლიტიკური მიზეზებით გაუარესებული მათი ეკონომიკური მდგომარეობა. შესაბამისად, მართებული იქნება ვთქვათ, რომ მათ აქვთ დაბალი ეკონომიკური ზრდა, რასაც საქართველოს მონაცემი აღემატება. თუმცა, 2016 წელს, უამრავი პრობლემის მიუხედავად, თურქეთის ეკონომიკა უფრო მეტად გაიზარდა, ვიდრე საქართველოსი.
რაც შეეხება მიმდინარე წლის პირველ კვარტალში საქართველოს ეკონომიკური ზრდის ტემპის მატებას, ეს ძირითადად საგარეო მდგომარეობის გაუმჯობესებამ განაპირობა. იანვარ-მარტში საზღვარგარეთიდან გადმორიცხული თანხები 22.3%-ით (53 მლნ დოლარით),
საქონლის ექსპორტი 30%-ით (134 მლნ დოლარით), ხოლო ტურისტების რაოდენობა 26%-ით გაიზარდა. ზრდის ტენდენციები აპრილ-მაისშიც გაგრძელდა. სამივე მიმართულებით მნიშვნელოვანია რუსეთში ეკონომიკური სიტუაციის გაუმჯობესების ფაქტორი.
ეკონომიკური ზრდის დაფიქსირებულ ნიშნულზე გავლენა უნდა ჰქონოდა მთავრობის ინფრასტრუქტურულ ხარჯებსაც (არაფინანსური აქტივების ზრდა). 2017 წლის პირველ კვარტალში ინფრასქტრუქტურაზე დახარჯული თანხა 171 მლნ ლარი იყო (ნაერთი ბიუჯეტის მიხედვით), რაც 2016 წლის პირველი კვარტლის მონაცემზე (188.7 მლნ ლარი) 17 მლნ ლარით ნაკლებია. შესაბამისად, პირველ კვარტალში, მთავრობის ინფრასტრუქტურულ ხარჯებს ეკონომიკურ ზრდაზე დადებითი გავლენა არ ქონია. ინფრასტრუქტურული ხარჯები იანვარ-მაისის პერიოდშიც შემცირებულია 25 მლნ ლარით. ამასთან, 2017 წელს, 2016 წელთან შედარებით, მთავრობას 500 მლნ ლარით მეტი ინფრასტრუქტურული ხარჯი აქვს დაგეგმილი.
დასკვნა 2017
წლის პირველ კვარტალში საქართველოს მთლიანი შიდა პროდუქტის რეალურმა ზრდამ 5.1% შეადგინა. აღნიშნული მაჩვენებელი რეგიონის არც ერთი დეფინიციის პირობებში ყველაზე მაღალი არ არის. რეგიონის ვიწრო გაგებისას, თუ მხოლოდ ჩვენს მეზობლებს ვიგულისხმებთ, საქართველოზე მაღალი ეკონომიკური ზრდა სომხეთს (6.5%) უფიქსირდება. ხოლო, თუკი მსოფლიო ბანკის დეფინიციას გამოვიყენებთ, საქართველო უზბეკეთის, ყირგიზეთის, ტაჯიკეთის, სომხეთისა, თურქმენეთისა და რუმინეთის შემდეგ მე-7 პოზიციაზე აღმოჩნდება.
თუ გასული წლის მაჩვენებელსაც მივიღებთ მხედველობაში, საქართველო მე-13 ადგილზეა, ხოლო სამეზობლოში თურქეთს ჩამორჩება, რომელსაც გასულ წელს მნიშვნელოვანი პოლიტიკური და უსაფრთხოების პრობლემები ჰქონდა. გასათვალისწინებელია ისიც, რომ რუსეთის კრიზისმა და ნავთობზე ფასის დაცემამ სომხეთი და აზერბაიჯანი მნიშვნელოვნად დააზარალა.
ფაქტ-მეტრის დასკვნით, გიორგი კაკაურიძის განცხადება არის მეტწილად მცდარი.   შენიშვნა: ქვეყნების ეკონომიკის ზრდის წინასწარი მონაცემები ხშირად იცვლება. შესაბამისად, ფაქტ-მეტრი ამ საკითხს კვლავ დაუბრუნდება და პროგნოზების მნიშვნელოვანი ცვლილების შემთხვევაში სტატიას შესაბამისად დააკორექტირებს.

The Deputy Minister of Finance, Giorgi Kakauridze, in his speech at the session of the Parliamentary Minority, stated: “As a result of the Government of Georgia’s correct economic policy, we have one of the highest economic growth rates in the region.” FactCheck took interest in the accuracy of the statement. According to the information of the National Statistics Office of Georgia, Georgia’s economic growth amounted to 5.1% in the first quarter of 2017. In the first quarter of 2016, the real gross domestic product (GDP) growth rate was 3.3%. In the first five months of 2017, Georgia’s economic growth rate was 4.5%. As stated by Giorgi Kakauridze, Georgia's first quarter economic growth rate was the highest in the region. To analyse this part of the statement, it is important to clarify what is meant under the term region. The narrow definition of the region might include Georgia’s immediate neighbourhood (Armenia, Azerbaijan, Turkey and Russia). The International Monetary Fund categorises Georgia with the Commonwealth of Independent States (CIS) member state group (even though Georgia has ceased its membership in the CIS). Even by the World Bank’s classification, Georgia belongs to the Europe and Central Asia countries group (region) which also includes CIS member states.   Table 1: Economic Growth Figures for the First Quarter of 2017 and 2016 of the Countries from The Europe and Central Asia Region (World Bank Classification)
Country 2017 (I Quarter) 2016 (Annual)
1 Uzbekistan 7.8% 7.8%
2 Kyrgyzstan 7.8% 3.8%
3 Tajikistan 6.5% 6.9%
4 Armenia 6.5% 0.2%
5 Turkmenistan 6.2% 6.2%
6 Romania 5.7% 4.8%
7 Georgia 5.1% 2.7%
8 Turkey 5.0% 2.9%
9 Hungary 4.2% 2.0%
10 Poland 4.0% 2.7%
11 Albania 3.9% 3.6%
12 Bulgaria 3.5% 3.4%
13 Kazakhstan 3.4% 1.0%
14 Bosnia and Herzegovina 3.2% 2.0%
15 Montenegro 3.2% 2.5%
16 Moldova 3.1% 4.1%
17 Kosovo 3.0% 3.4%
18 Croatia 2.5% 2.9%
19 Ukraine 2.5% 2.3%
20 Serbia 1.2% 2.8%
21 Russia 0.5% -0.2%
22 Belarus 0.3% -2.6%
23 Macedonia 0.0% 2.4%
24 Azerbaijan -0.9% -3.1%
Source: Trading Economics, World Bank   In 2016, Georgia was in the 13th position with its 2.7% economic growth rate. Based upon the economic growth figures for the first quarter of 2017, Georgia occupies the 7th place from the group of 24 countries. Of our immediate neighbours, only Armenia is ahead of us with its 6.5% economic growth rate. The economic growth figures for Ukraine (2.5%), Turkey (1.4%), Russia (0.5%) and Azerbaijan (-0.9%) significantly lag behind Georgia’s economic growth rate as registered in the first quarter of 2017. In the process of comparing Georgia’s economic growth figures to those of our neighbours, we have to take into account their current situations. Falling oil prices, declining incomes from the export of natural gas and the 2016 conflict in Nagorno Karabakh worsened Azerbaijan’s economy and resulted in a significant depreciation of its national currency. Falling oil prices and international sanctions imposed in the wake of the crisis in Ukraine negatively affected the economic situation in Russia. This, in turn, had a significant negative impact on Armenia’s economy (Armenia holds membership in the Eurasian Economic Union and its economy is heavily dependent on Russia). A political crisis, an attempted coup d’État and frequent terrorist attacks inflicted serious damage to Turkey’s economy as well. Therefore, whilst claiming to have a higher economic growth rate as compared to the neighbouring countries, we have to take into account their economic situation which worsened because of their respective political grounds. Hence, it would be appropriate to say that these countries have low economic growth rates and Georgia’s economic growth figure does indeed exceed theirs. However, in 2016 and against the backdrop of myriad problems, Turkey did have a higher economic growth rate as compared to Georgia. In regard to Georgia’s increased economic growth rate in the first quarter of 2017, this happened largely because of improvements in the situation abroad. The volume of remittances transferred in January-March increased by 22.3% (USD 53 million), the export of goods increased by 30% (USD 134 million) and the number of tourists grew by 26%. The growth trend has been kept in place throughout April-May as well. For all of these three components, the improving economic situation in Russia is very important. The Government of Georgia’s expenditure on infrastructure (growth of nonfinancial assets) should also have affected the economic growth rate. In the first quarter of 2017, the amount of money spent for infrastructure amounted to GEL 171 million (based on consolidated budget statistics) which is GEL 17 million less as compared to the figure registered (GEL 188.7 million) in the first quarter of 2016. Therefore, the government’s infrastructural expenditures in the first quarter have not had a positive impact on economic growth. Infrastructural expenditures dropped by GEL 25 million in the period of January-May. At the same time, the government plans to spend GEL 500 million more for infrastructural expenditures as compared to 2016.   Conclusion Georgia’s real GDP growth for the first quarter of 2017 was 5.1%. This figure cannot be categorised as high under any definition of the region. If we take only our neighbours, Armenia has a higher economic growth rate (6.5%) as compared to Georgia. However, if we use the World Bank’s classification, Georgia will take 7th place behind Uzbekistan, Kyrgyzstan, Tajikistan, Armenia, Turkmenia and Romania. If we take into account last year’s figures, Georgia is in the 13th place and lags behind Turkey which had significant political and security problems in the last year. We also have to consider that the Russian crisis and falling oil prices significantly harmed the economies of Armenia and Azerbaijan. FactCheck concludes that Giorgi Kakauridze’s statement is MOSTLY FALSE.   Comment: Preliminary estimates about economic growth rates for countries are subject to frequent modification. Therefore, FactCheck will come back to this issue and amend the article as required should any significant differences in economic forecast figures appear.