„რუსთავი 2“-ის ეთერში, პოლიტიკურ დებატებში, „ქართული ოცნების“ წევრმა თამარ ხულორდავამ განაცხადა:
„გლობალური რეცესიის შემდეგ წლევანდელი წელი გამორჩეული იყო ყველაზე დაბალი ეკონომიკური ზრდით, ყველა ქვეყანაში“.
თამარ ხულორდავას განცხადების გადასამოწმებლად ფაქტ-მეტრმა საერთაშორისო სავალუტო ფონდის მიერ გამოქვეყნებული რეალური მშპ-ის ზრდის მაჩვენებლები გამოიყენა. ფონდის მონაცემებით, 2016 წლის ეკონომიკური ზრდის ნიშნული გლობალური რეცესიის შემდეგ არსებულ ყოველ საანგარიშო წელთან შედარებით შემცირებულია ქვეყანათა მხოლოდ 3 ჯგუფისთვის: ლათინური ამერიკა და კარიბის ზღვის აუზი (-0.6%); განვითარებადი აზია (6.5%) და განვითარებული ეკონომიკის მქონე ქვეყნები (2%). ქვეყანათა დარჩენილი 9 ჯგუფისთვის კი, საანგარიშო პერიოდში, რეალური მშპ-ის 2016 წლის შესაბამისი მონაცემი ყველაზე დაბალი არ არის.
ეკონომიკური ზრდა ქვეყანათა ჯგუფებისთვის, 2009-2016 წლები
წელი 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016
მსოფლიო -0.1 5.4 4.2 3.5 3.3 3.4 3.2 3.1
მოწინავე ეკონომიკები -3.4 3.1 1.7 1.2 1.2 1.9 2.1 1.6
ევროპის ქვეყნები -4.5 2.1 1.5 -0.9 -0.3 1.1 2.0 1.7
მსხვილი მოწინავე ეკონომიკები -3.8 2.9 1.6 1.4 1.3 1.7 1.9 1.4
სხვა მოწინავე ეკონომიკები -0.9 5.9 3.4 2.1 2.3 2.8 2.0 2.0
ევროკავშირი -4.3 2.1 1.7 -0.4 0.3 1.6 2.3 1.9
განვითარებადი ეკონომიკები 2.9 7.5 6.3 5.3 5.0 4.6 4.0 4.2
დამოუკიდებელ სახელმწიფოთა თანამეგობრობა -6.3 4.7 4.7 3.5 2.1 1.1 -2.8 -0.3
განვითარებადი აზია 7.5 9.6 7.9 7.0 7.0 6.8 6.6 6.5
განვითარებადი ევროპა -3.0 4.7 5.4 1.2 2.8 2.8 3.6 3.3
აზიის უმსხვილესი ეკონომიკები 2.4 6.9 4.7 6.2 5.1 4.6 4.8 4.8
ლათინური ამერიკა და კარიბის ზღვის აუზი -1.8 6.1 4.6 3.0 2.9 1.0 0.0 -0.6
შუა აღმოსავლეთი და ჩრდილოეთ აფრიკა 1.5 5.2 4.6 5.1 2.2 2.6 2.1 3.2
მეტი სიცხადისთვის 2010-2016 წლებში საქართველოსა და მისი მეზობლების ეკონომიკური ზრდის მონაცემებს დავაკვირდით. აღებულ საანგარიშო პერიოდში საქართველოსთვის 2016 წლის შესაბამისი რეალური მშპ-ის ნაზრდი (2.7%) მართლაც ყველაზე ნაკლებია. მსგავსი ტენდენცია ფიქსირდება აზერბაიჯანის შემთხვევაშიც, 2016 წელს აზერბაიჯანის ეკონომიკა 2.4%-ით შემცირდა. მიუხედავად ამისა, უკრაინისთვის (1.5%), სომხეთისთვის (3.2%), რუსეთისთვისა (-0.8%) და თურქეთისთვის (3.3%) გასული წლის ეკონომიკური ზრდა საანგარიშო პერიოდში ყველაზე დაბალი არ არის.
საქართველოსა და მეზობელი ქვეყნების ეკონომიკური ზრდის ტემპი 2010-2016 წლებში
საქართველო -3.7 6.2 7.2 6.4 3.4 4.6 2.8 2.7
უკრაინა -15.1 0.3 5.5 0.2 0.0 -6.6 -9.9 1.5
აზერბაიჯანი 9.3 5.0 0.1 2.2 5.8 2.8 1.1 -2.4
სომხეთი -14.2 2.2 4.7 7.1 3.3 3.6 3.0 3.2
რუსეთი -7.8 4.5 4.0 3.5 1.3 0.7 -3.7 -0.8
თურქეთი -4.8 9.2 8.8 2.1 4.2 3.0 4.0 3.3
მსოფლიო ბანკის 2017 წლის ანგარიშის
მიხედვით, 2016 წელს მსოფლიო ეკონომიკურმა ზრდამ 2.3% შეადგინა. ეს მაჩვენებელი 2009 წლის გლობალური რეცესიის შემდეგ დაფიქსირებულ ყოველი წლის ანალოგიურ მონაცემზე ნაკლებია. მაჩვენებლის კლების მიზეზი შემცირებული მსოფლიო ვაჭრობა, ინვესტიციები და გაზრდილი პოლიტიკური არასტაბილურობაა. იმავე ანგარიშის მიხედვით, 2017 წლის პროგნოზით, მსოფლიო ეკონომიკური ზრდის ტემპი 2.7%-ს მიაღწევს.
წლის ოქტომბრის ანგარიშში მსგავს მონაცემებს აქვეყნებს საერთაშორისო სავალუტო ფონდიც. ორგანიზაციის მიხედვით, 2010-2016 წლებში მსოფლიოს ეკონომიკა ყველაზე ნაკლებად სწორედ გასულ წელს, 3.1%-ით გაიზარდა. თუმცა, მოცემულ განცხადებაში თამარ ხულორდავა არა ჯამურ მაჩვენებელზე, არამედ ქვეყნების ინდივიდუალურ მონაცემებზე საუბრობს, რაც განსხვავებულ სურათს ქმნის.
თამარ ხულორდავას განცხადების გადასამოწმებლად ფაქტ-მეტრმა, საერთაშორისო სავალუტო ფონდზე დაყრდნობით, 2010-2016 წლებში მსოფლიოს ქვეყნების რეალური მშპ-ის ზრდის დაჯგუფებული და საქართველოსა და მისი მეზობელი ქვეყნებისთვის ინდივიდუალური მაჩვენებლები გააანალიზა.
მიუხედავად იმისა, რომ 2016 წელს მსოფლიო ეკონომიკა გლობალური რეცესიის შემდეგ ყველაზე ნაკლებად გაიზარდა, მსოფლიოს ყოველი ქვეყნისთვის გასული წლის ეკონომიკური ზრდის მაჩვენებელი უმცირესი არ ყოფილა.

During the political debates on Rustavi 2, member of the Georgia Dream, Tamar Khulordava, stated: “After the global recession, this year was distinguished by lowest economic growth rates in all countries.”
In order to verify the accuracy of Tamar Khulordava’s statement, FactCheckused the real GDP growth rate data published by the International Monetary Fund. According to the data of the Fund, the 2016 economic growth rates after the global recession, as compared to respective benchmark years, have reduced for only three groups of countries: Latin America and the Caribbean (-0.6%), developing countries of Asia (6.5%) and countries with developed economies (2%). As for the remaining nine groups of countries, the 2016 real GDP growth rate is not the lowest in the calculating period.
Economic Growth Rate of the Country Groups, 2009-2016
2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | |
World | -0.1 | 5.4 | 4.2 | 3.5 | 3.3 | 3.4 | 3.2 | 3.1 |
Top Economies | -3.4 | 3.1 | 1.7 | 1.2 | 1.2 | 1.9 | 2.1 | 1.6 |
European Countries | -4.5 | 2.1 | 1.5 | -0.9 | -0.3 | 1.1 | 2.0 | 1.7 |
Top Large Economies | -3.8 | 2.9 | 1.6 | 1.4 | 1.3 | 1.7 | 1.9 | 1.4 |
Other Top Economies | -0.9 | 5.9 | 3.4 | 2.1 | 2.3 | 2.8 | 2.0 | 2.0 |
European Union | -4.3 | 2.1 | 1.7 | -0.4 | 0.3 | 1.6 | 2.3 | 1.9 |
Developing Economies | 2.9 | 7.5 | 6.3 | 5.3 | 5.0 | 4.6 | 4.0 | 4.2 |
Commonwealth of Independent States | -6.3 | 4.7 | 4.7 | 3.5 | 2.1 | 1.1 | -2.8 | -0.3 |
Developing Countries of Asia | 7.5 | 9.6 | 7.9 | 7.0 | 7.0 | 6.8 | 6.6 | 6.5 |
Developing Countries of Europe | -3.0 | 4.7 | 5.4 | 1.2 | 2.8 | 2.8 | 3.6 | 3.3 |
Largest Economies of Asia | 2.4 | 6.9 | 4.7 | 6.2 | 5.1 | 4.6 | 4.8 | 4.8 |
Latin America and the Caribbean | -1.8 | 6.1 | 4.6 | 3.0 | 2.9 | 1.0 | 0.0 | -0.6 |
Middle East and North Africa | 1.5 | 5.2 | 4.6 | 5.1 | 2.2 | 2.6 | 2.1 | 3.2 |
For further clarity, we looked into the economic growth rates of Georgia and its neighbours from 2010 to 2016. The economic growth rate of Georgia in 2016 (2.7%) is definitely the lowest in the calculating period. Similar trend can be observed in the case of Azerbaijan as its economy reduced by 2.4% in 2016. Despite this, for Ukraine (1.5%), Armenia (3.2%), Russia (-0.8%) and Turkey (3.3%), 2016 has not been the year with the lowest economic growth rate.
Economic Growth Rates of Georgia and its Neighbours from 2010 to 2016
Georgia | -3.7 | 6.2 | 7.2 | 6.4 | 3.4 | 4.6 | 2.8 | 2.7 |
Ukraine | -15.1 | 0.3 | 5.5 | 0.2 | 0.0 | -6.6 | -9.9 | 1.5 |
Azerbaijan | 9.3 | 5.0 | 0.1 | 2.2 | 5.8 | 2.8 | 1.1 | -2.4 |
Armenia | -14.2 | 2.2 | 4.7 | 7.1 | 3.3 | 3.6 | 3.0 | 3.2 |
Russia | -7.8 | 4.5 | 4.0 | 3.5 | 1.3 | 0.7 | -3.7 | -0.8 |
Turkey | -4.8 | 9.2 | 8.8 | 2.1 | 4.2 | 3.0 | 4.0 | 3.3 |
According to the 2017 Report
of the World Bank, the global economic growth in 2016 equalled 2.3%. This is lower than in any year since the global recession of 2009. The reasons for the reduction of growth rate are reduced world trade, investments and increased political instability. According to the same Report, the forecast global economic growth rate of 2017 is 2.7%.
The International Monetary Fund published similar data in October 2016 Report. According to the Fund, the lowest global economic growth rate since 2010 was recorded in 2016, reaching just 3.1%. However, in her statement Tamar Khulordava does not talk about the overall global economic growth data but rather about the records of individual countries, which tell a different story.
Conclusion In order to verify the accuracy of Tamar Khulordava’s statement FactCheck
looked into the International Monetary Fund’s data of economic growth rates from 2010 to 2016 by groups of countries as well as looking at the economic growth rates of Georgia and its neighbouring countries.
Despite the fact that the overall global economic growth rate in 2016 was lower than in any year since the global recession, the 2016 economic growth rate has not been the lowest for every individual country.