რუსული ენა - კრემლის ახალი ოფიციალური იარაღი
ისევე როგორც, ალბათ, მთელ მსოფლიოში, ჯერჯერობით არც რუსეთში იციან, რას უნდა ელოდონ ტრამპის ადმინისტრაციისგან. მართალია, დუმა ტაშის გრიალით შეხვდა მილიარდერის
22/11/2016
ისევე როგორც, ალბათ, მთელ მსოფლიოში, ჯერჯერობით არც რუსეთში იციან, რას უნდა ელოდონ ტრამპის ადმინისტრაციისგან. მართალია, დუმა ტაშის გრიალით შეხვდა მილიარდერის პრეზიდენტად არჩევას, მაგრამ პუტინის კომენტარი საკმაოდ თავშეკავებული იყო, რამაც ცხადი გახადა, რომ დიდი ილუზიები მას არ აქვს, ყოველ შემთხვევაში ჯერჯერობით.
რუსეთისთვის ტრამპი აშკარად ისეთივე მოულოდნელობა იყო, როგორც მთელი მსოფლიოსთვის და თუკი აქ ტრამპს მხარს უჭერდნენ, ეს, ალბათ, უფრო იმიტომ, რომ მაინც ჰილარის გამარჯვებას ელოდნენ და თადარიგს იჭერდნენ საძულველი ამერიკის კიდევ ერთხელ გასალანძღად - აი, ნახეთ, რა მოხდა, როგორც ტრამპი ამბობდა, ვაშინგტონმა არჩევნები გააყალბა, ამერიკელ ხალხს არჩევანი წაართვეს, არჩევნები ყველგან ყალბდება, დემოკრატია სინამდვილეში ერთი დიდი სიცრუეა და ა.შ.
მაგრამ, მეორე მხრივ, რუსეთში დიდი იმედი აქვთ, რომ ამერიკა რუსეთის გავლენის სფეროებში (ასეთად მიაჩნია მოსკოვს ყოფილი საბჭოთა კავშირი) არ ჩაერევა. ერთ-ერთი ყველაზე გავლენიანი და სერიოზული, ამავე დროს კრემლთან დაახლოებული პოლიტოლოგი ფიოდორ ლუკიანოვი წერს, რომ ობამას თავშეკავებული პოლიტიკა არა იმდენად ობამას ხასიათით იყო გამოწვეული, რამდენადაც, უბრალოდ, ობამას მიერ იმ ფაქტის გააზრებით, რომ ამერიკა აღარაა ისეთი ძლიერი, როგორიც იყო. ამერიკის მიერ ძლიერების პიკის გავლა სიმბოლურად დაადასტურა არჩევნებში კლინტონის (ჰილარის) დამარცხებამაც - ამერიკა ყველაზე ძლიერი კლინტონის (ბილის) დროს იყო. მოკლედ, კრემლში სჯერათ (ან უნდათ, რომ დაიჯერონ), რომ ეს ის ამერიკა აღარ არის.
თუმცა, იმ შემთხვევაშიც კი, თუკი ტრამპის ხელში ამერიკა აქტიურ საგარეო პოლიტიკას დაუბრუნდება, რუსეთს რამდენიმე თვე მაინც აქვს, სანამ ვაშინგტონში ძალაუფლების გადაბარება მოხდება და სანამ ახალი პრეზიდენტი ადმინისტრაციას დააკომპლექტებს. ამას ემატება კრემლის მიერ ბოლო დროს მიღწეული რამდენიმე წარმატება, კონკრეტულად კი ბულგარეთსა და მოლდოვაში საპრეზიდენტო არჩევნებზე პრორუსულად მიჩნეული კანდიდატების გამარჯვება. მართალია, ორივე ქვეყანაში პრეზიდენტების უფლებამოსილება შეზღუდულია, მაგრამ ეს მოვლენები დასავლეთისთვის მაინც დამაფიქრებელი უნდა იყოს. ეს, სულ ცოტა, იმას მიუთითებს, რომ კრემლის პროპაგანდამ ამ ქვეყნების მოსახლეობასთან წარმატებით იმუშავა.
ყოველივე ამის ფონზე მოულოდნელი, მაგრამ ამავე დროს მაინც კანონზომიერი იყო რუსეთის საგარეო სამინისტროს მიერ გაკეთებული განცხადება, რომლის შინაარსი და სტილი ყველასთვის შოკად იქცა: რუსულ ენას ახლო საზღვარგარეთში განსაკუთრებული სამართლებრივი სტატუსი უნდა მიენიჭოს.
უკვე ძალიან დიდი ხანი იყო, რაც რუსეთის ხელისუფლება ტერმინ „ახლო საზღვარგარეთს“ აღარ იყენებდა. საერთაშორისო თანამეგობრობა ამ ტერმინის გამოყენების უკან ლოგიკურად ხედავდა ყოფილ საბჭოთა ბლოკზე („ახლო საზღვარგარეთი“ სწორედ ყოფილ საბჭოთა ბლოკს ნიშნავს) პრეტენზიების დაფიქსირებას და მისი ზეგავლენით რუსებმა თავიანთი ოფიციალური ლექსიკონიდან ეს სიტყვები ამოიღეს. ახლა კი, როცა მოლდოვასა და ბულგარეთში მოხდა ის, რაც მოხდა, როცა ამერიკას, საკუთარი თავის გარდა, ძნელად თუ სცხელა რამისთვის, ტერმინი ისევ გაჩნდა.
მაგრამ კიდევ უფრო დამაფიქრებელი, ცხადია, განცხადებაში დაფიქსირებული პრეტენზიაა - რუსეთს სურს, ყოფილი სატელიტები აიძულოს, რუსულ ენას განსაკუთრებული სტატუსი მიანიჭონ. პირდაპირი პრეტენზია იქნა გამოთქმული ლატვიისა და ესტონეთის (ნატო-ს წევრი სახელმწიფოების) მისამართით. აქ ხომ საკმაოდ მრავალრიცხოვანი რუსულენოვანი უმცირესობები ცხოვრობენ, რომელთა ინტეგრაციასაც ამ ქვეყნების მთავრობებმა დამოუკიდებლობის აღდგენის შემდეგ ვერაფრით გაართვეს თავი და, ჯამში, პრობლემა კიდევ უფრო გაამწვავეს - ინტეგრაციის ნაცვლად ეს უმცირესობები გააუცხოვეს და ისინიც, ალბათ, იმედიანად იყურებიან დიადი პუტინისკენ, რომელმაც საქართველოსა და უკრაინას უკვე ასწავლა ჭკუა და ოდესღაც იქნებ ბალტიისპირეთსაც მიხედოს.
ბალტიისპირეთის შემდეგ, განცხადების მიხედვით, არასასურველი ვითარებაა შექმნილი სწორედ საქართველოსა და უკრაინაში. უკრაინასთან მიმართებაში ამ პრეტენზიის გამოთქმა უკვე აშკარა თავხედობაა, რადგან აქ რუსული ენა ყველამ იცის, მაგრამ კრემლში სურთ, რომ რუსულს სამართლებრივად ისეთივე სტატუსი ჰქონდეს, როგორც უკრაინულს, რაც იმას ნიშნავს, რომ უკრაინულს რუსულის გამოდევნის შანსი არ ექნება. რაც შეეხება საქართველოს, განცხადებაში ერთგან განსაკუთრებით ხაზგასმული ტექსტი, რომ „ახალგაზრდა თაობა რუსულს აღარ ფლობს“, ალბათ, სწორედ ჩვენს ქვეყანას ეხება. რუსეთში, წესით, არ უნდა გამორჩენოდათ ის ფაქტი, რომ კრემლის პროპაგანდა ქართველი საზოგადოების ხანდაზმულ კატეგორიაზე თუ მოქმედებს, მაშინ როცა ახალგაზრდობაზე მისი ზეგავლენა თითქმის ნულის ტოლია, მათ შორის იმის გამო, რომ რუსულ ენას ახალგაზრდებში ცოტა ვინმე თუ ფლობს.
ასეთი განცხადების გაკეთება „ახლო საზღვარგარეთის“ ქვეყნების შიდა საქმეებში ჩარევის ახალი პრეტენზიის დაფიქსირებაა, რომელიც უფრო შორს მიდის, ვიდრე რუსეთის პრეტენზია, „დაიცვას თავისი მოქალაქეები, სადაც არ უნდა იყვნენ ისინი“. ეს პრეტენზია დიდი ხნის წინათ გაჩნდა და დღემდე რჩება რუსეთის ისეთ ოფიციალურ დოკუმენტებში, როგორიცაა ეროვნული უსაფრთხოების სტრატეგია. კრემლის მიერ აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში რუსული პასპორტების დარიგება უპირველესად ამ პრეტენზიის გამო იყო საგანგაშო.
თუმცა, რუსეთის მხრიდან სხვა ქვეყნების შიდა საქმეებში ჩარევის (სამხედრო ინტერვენციის ჩათვლით) სურვილით სხვადასხვა მანიპულაციები, ცხადია, საქართველოს ამ ორ რეგიონში პასპორტების დარიგებით არ დაწყებულა. მე-18 საუკუნიდან მოყოლებული რუსეთს დიდი ხნის განმავლობაში ეჭირა თვალი თურქეთის ტერიტორიებზე, კონკრეტულად კი სტამბულსა და ბოსფორ-დარდანელის სრუტეებზე, რომლებიც შავი ზღვის კარიბჭეს წარმოადგენენ. ცხადია, ამ ტერიტორიებზე პრეტენზიების პირდაპირ წამოყენება იოლი არ იყო და ამიტომ რუსეთი სხვა ხერხს იყენებდა - ის თურქეთის იმპერიის წინააღმდეგ მის ტერიტორიაზე მცხოვრებ მართლმადიდებელ ქრისტიანებს (იგივე ბულგარელებს) აქეზებდა და პარალელურად საკუთარ თავს ამ  მართლმადიდებელი ქრისტიანების დამცველად აცხადებდა.
არაერთი ომი რუსეთმა თურქეთის წინააღმდეგ სწორედ მათი დაცვის საბაბით აწარმოა, თუმცა საბოლოოდ სრუტეები ხელში მაინც ვერ ჩაიგდო, რადგან ეს საფრანგეთმა და ინგლისმა არ დაუშვეს. მათ არც ის დაუშვეს, რომ რუსეთის იმპერატორს თურქეთის იმპერიაში მცხოვრები მართლმადიდებელი ქრისტიანების მფარველის ტიტული მიეღო (როგორც ეს ერთხელ ულტიმატუმის ტონით მოითხოვა რუსეთის იმპერატორმა ნიკოლოზ პირველმა თურქეთის სულთნისგან).
ბოლშევიკური რევოლუციის შემდეგ რუსეთს გავლენის გაფართოებისთვის კიდევ უფრო კარგი იარაღი ჩაუვარდა ხელში - კომუნიზმის გავრცელება. გარდა ამისა, კომუნისტური პარტია, რომელიც პრაქტიკულად ყველა ქვეყანაში გაჩნდა, კრემლის აგენტურის ფუნქციებს ასრულებდა. „ახლო საზღვარგარეთში“ კი კომუნისტური პარტიები პირდაპირი ჩარევის საქმეს ემსახურებოდნენ. 1921 წელს ქართველმა კომუნისტებმა მოიწვიეს რუსული არმია „მშრომელი მასების დასაცავად“. აღსანიშნავია, რომ დამოუკიდებელ საქართველოს რესპუბლიკაში კომუნისტური პარტია თავდაპირველად აკრძალული იყო და მისი ლეგალიზება 1920 წელს რუსეთის მოთხოვნის შედეგად მოხდა, რის სანაცვლოდაც რუსეთმა მაშინ საქართველოს დამოუკიდებლობა აღიარა.
საბჭოთა კავშირის დანგრევისა და კომუნისტური იდეის საბოლოო გაკოტრების შემდეგ რუსეთს ერთგვარი იდეოლოგიური ვაკუუმი შეექმნა. თუმცა, 2000-იანი წლების მეორე ნახევრიდან, პუტინის ხელმძღვანელობით, კრემლის მიერ კონტროლირებულმა მედიამ აქტიური პროპაგანდა წამოიწყო, რომელიც არა იმდენად რუსეთის ქებას, რამდენადაც დასავლეთის დემონიზებას ისახავდა მიზნად.
რუსეთი თუ არაა სრულყოფილი, ასევე ცუდია დასავლეთი - რუსული პროპაგანდის ამ მთავარმა მესიჯმა, როგორც ვხედავთ, რამდენიმე ქვეყანაში უკვე მიაღწია თავის მიზანს. მაგრამ ამავე დროს რუსულ პროპაგანდას საკმაოდ უჭირს ბრძოლა დასავლეთში ადგილობრივ მედიასაშუალებებთან. მეორე მხრივ, მისი გავლენა განუზომლად დიდია იმ ქვეყნებში, სადაც მოსახლეობა რუსულ ენას ფლობს და, იდეალურ შემთხვევაში, არც ერთი სხვა უცხო ენა არ იცის. ასეთებია საბჭოთა კავშირის არაერთი ყოფილი რესპუბლიკა. რუსულენოვან მედიას აქ საქმეს ისიც უიოლებს, რომ ადგილობრივი მედია მას, როგორც წესი, პროფესიონალიზმში სერიოზულად ჩამორჩება და მოსახლეობაც ინფორმაციას კრემლის ტელეარხებიდან იღებს, ყველა აქედან გამომდინარე შედეგებით.
სწორედ აქედან მოდის მოსკოვის პრეტენზია - ყოფილ საბჭოთა ბლოკში რუსულ ენას განსაკუთრებული სტატუსი მიენიჭოს. რა კონკრეტული ქმედებები მოჰყვება ამ პრეტენზიის გაცხადებას რუსეთის ხელისუფლების მხრიდან, ჯერ რთული სათქმელია. ის კი ფაქტია, რომ ესტონეთსა და ლატვიაში ამას ადგილობრივი რუსული უმცირესობების გააქტიურება მოჰყვება. ამავე დროს, ალბათ, კრემლი შეეცდება, ტრამპი დაარწმუნოს, ამ ქვეყნებიდან ნატო-ს ეგიდით განლაგებული ამერიკელი სამხედროები გაიყვანოს.
საქართველოში კი, ალბათ, კიდევ უფრო მეტად გააქტიურდებიან რუსეთის მიერ დაფინანსებული ორგანიზაციები, რომლებიც ბოლო პერიოდში ძალიან მომრავლდნენ. ისინი მოითხოვენ, რომ როგორც რუსეთის, ასევე საქართველოს მთავრობებმა ყველაფერი გააკეთონ, რათა ქართველმა ხალხმა არ დაივიწყოს რუსული ენა. პარალელურად, შესაბამისი ზეწოლა მოსკოვიდან საქართველოს მთავრობაზეც განხორციელდება.
ეს ყველაფერი მაშინ, თუკი ამერიკა ისე მოიქცევა, როგორც ამის იმედი კრემლში აქვთ. რუსეთის შეკავების შესაძლებლობა ხომ ახლა მხოლოდ ამერიკას აქვს, ისევე როგორც მე-19 საუკუნეში მხოლოდ ინგლისსა და საფრანგეთს ჰქონდათ ამის შესაძლებლობა.

The Russian Language – A New Official Weapon in the Hands of the Kremlin
Just like the rest of the world, Russia probably does not know what to expect from the Trump administration either.
22/11/2016
Just like the rest of the world, Russia probably does not know what to expect from the Trump administration either. Despite the fact that the State Duma greeted the election of the American billionaire with huge applause, President Putin’s comment was quite reserved which made it clear that he does not harbour illusions about the Trump presidency – not yet, at least.
Donald Trump was clearly as much of an unexpected outcome for Russia as it was for the rest of the world and if they supported Trump during the pre-election period it was only because they were expecting Hillary’s victory and were getting ready to once again denounce the much-hated United States – saying that everything happened just as Trump was predicting, that the elections were rigged, that the American people were deprived of their choice, that elections are rigged everywhere, democracy is actually one big sham and so on.
On the other hand, however, Russia hopes that the United States of America will not intervene in the Russian sphere of influence (Moscow believes the post-Soviet space to be such a sphere). One of the most influential and serious political scientists with close ties to the Kremlin, Fyodor Lukyanov, writes that Barack Obama’s reserved foreign policy was not so much influenced by his character but by the realisation of the fact that the United States is no longer as powerful as it used to be. The fact that the United States has passed the peak of its power was symbolically confirmed by Hillary Clinton’s defeat in the elections – the US was at the peak of its power during Bill Clinton’s presidency. To make a long story short, the Kremlin believes (or, rather, wants to believe) that the United States of today is not the same.
However, even if the United States goes back to an active foreign policy involvement in the hands of Donald Trump, Russia still has a couple of months before the transfer of power in Washington is completed and the new President finalises putting together his administration. This is further complemented by a couple of successes that the Kremlin has recently achieved; namely, the victory of pro-Russian candidates in the presidential elections in Bulgaria and Moldova. Despite the fact that the role of the president in both of these countries is rather limited, the West should still be concerned about these events. This indicates, at the very least, that the Kremlin’s propaganda towards the populations of these countries has been effective.
Given all of this, it was surprising, although quite logical, that the Ministry of Foreign Affairs of the Russian Federation made a statement whose content and style emerged as quite shocking for everyone:  the Russian language must be given a special legal status in the near abroad.
It has been a very long time since the Government of the Russian Federation used the term “near abroad.” The international community believed that Russia, in using this term, was underlying its claims vis-à-vis the post-Soviet bloc (the term “near abroad” concerns the post-Soviet area, specifically) and, thus, put pressure on Russia to force it from using this term. Now, when the events in Moldova and Bulgaria have already unfolded and at the time when the United States can barely find any time to care about anything but itself, this term has once again appeared.
However, more alarming, of course, is the content of the aforementioned statement – Russia wants to pressure its former satellite countries to grant special status to the Russian language. The Russian statement was also directly pointed at Latvia and Estonia (NATO member states).  These countries are home to large Russian-speaking minorities which they have failed to integrate into their societies since independence, thereby making the problem even more serious – alienating minorities instead of integrating them. Now, these minorities are most probably looking at the Great Putin, who has already given lessons to Georgia and Ukraine, hoping that he will one day turn to the Baltics as well.
According to the statement, apart from the Baltic States, the situation is far from satisfactory in Georgia and Ukraine as well. Saying this about Ukraine is a clear impudence as almost everyone in the country speaks Russian; however, the Kremlin wants the Russian language to have a legal status equal to that of the Ukrainian language which will mean that Ukrainian will not have a chance to supersede Russian. As for Georgia, one of the especially emphasised lines from the statement that “the youth no longer speaks Russian” is most likely a specific reference to us. Russia could not have missed the fact that the Kremlin’s propaganda in Georgia mostly affects older people whilst its influence on the young is almost zero, partly because of the fact that only a small portion of young people in Georgia speak Russian.
Making such a statement marks yet another attempt to intervene into the domestic politics of the countries of the “near abroad” which goes even further than Russia’s stated objective of “protecting its citizens wherever they may be.” Such pretences appeared a very long time ago and still remain part of official documents of the Russian Federation, including its National Security Strategy. The Kremlin’s distribution of Russian passports in Abkhazia and the Tskhinvali region was alarming precisely for this reason.
However, the Kremlin’s manipulations aiming at intervening (including the use of military forces) in the domestic affairs of other countries did not start with the distribution of Russian passports in Georgian regions. Beginning from the 18th century, Russia was eyeing Turkish territories for a long time which included Istanbul as well as the straits of the Bosporus and the Dardanelles which were gateways to the Black Sea. Of course, laying claim to these territories was no easy task and so instead of doing so directly, Russia was supporting the Orthodox Christians (including Bulgarians) of the Ottoman Empire whilst at the same time portraying itself as a defender of Orthodox Christians in the world.
Russia fought several wars with Turkey upon the pretence of defending Orthodox Christians; however, it still failed to gain control of the straits it was aiming for as England and France prevented it from doing so. They also stopped the Emperor of Russia from getting the title of the Protector of the Orthodox Christians living in the Ottoman Empire (the Emperor of Russia, Nicholas I, once demanded such a title from the Sultan of the Ottoman Empire).
After the Bolshevik Revolution, Russia acquired an even better weapon for spreading its influence abroad – Communism. In addition to this, Communist parties springing up almost everywhere in the world were serving as the Kremlin’s agents. In the near abroad, however, the Communist parties were intervening directly in the domestic affairs of others. In 1921, Georgian Communists invited the Red Army in order “to protect the working classes.” It should be pointed out that the Georgian republic banned the Communist Party at first, legalising it only in 1920 upon the request from Russia in return for which Russia recognised the independence of Georgia.
After the collapse of the Soviet Union and a complete bankruptcy of Communist ideology, Russia experienced a sort of ideological vacuum. However, from the second part of the 2000's, the Kremlin’s controlled media started a massive propaganda campaign at the request of President Putin, aiming not so much at praising the Kremlin itself but demonising the West instead.
Russia might not be perfect, but neither is the West – as we can see, this main Russian propaganda message has already managed to achieve its desired results in some countries. At the same time, however, Russian propaganda is hard pressed to contest the local media in the West. On the other hand, its influence is overwhelming in those countries where the populations speak Russian and, ideally, no other foreign language. Several post-Soviet republics perfectly fit this description. The work of the Russian media is also easier here because the local media is usually much less qualified with the population preferring to get its information from Russian TV channels and with all of the subsequent consequences.
This is the reason for Russia’s wanting the Russian language to be a granted special status in the post-Soviet space. It is hard to say what specific actions the Government of the Russian Federation will undertake in order to back this statement. It is a fact, however, that this statement will result in the mobilisation of Russian-speaking minorities in Latvia and Estonia. At the same time, the Kremlin will probably try to convince Donald Trump to withdraw American troops stationed in these countries under the NATO mandate.
In Georgia, the organisations funded by the Russian Federation, which have been actively springing up for the last few years, will probably become even more active. They will demand that both the Russian as well as Georgian governments do everything they can to guarantee that Georgians do not forget the Russian language. Parallel to this, Moscow will probably put pressure on the Government of Georgia to this end.
All this will happen if the United States of America acts in a way which the Kremlin hopes it will. Only the United States has the power to contain Russia, just as only England and France had the power to do so in the 19th century.