„აჭარის ტელევიზიის“ ეთერში, აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის განათლების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილემ ლადო მგალობლიშვილმა განაცხადა: „2005- 2012 წლებში აჭარაში დაიგო 224 კმ გზა. 2013-2016 წლებში კი - 231 კმ. რაც „ნაციონალურმა მოძრაობამ“ რვა წელიწადში გააკეთა, ჩვენ ოთხ წელიწადში მოვასწარით“.
აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის ტერიტორიაზე არსებული ადგილობრივი მნიშვნელობის გზები (საერთო სიგრძე 3 ათას 432 კილომეტრი) აჭარის საავტომობილო გზებისა და სამელიორაციო სისტემების მართვის დეპარტამენტის დაქვემდებარებაშია. რაც შეეხება აჭარის ტერიტორიაზე მოქცეული საერთაშორისო და შიდასახელმწიფოებრივი მნიშვნელობის გზებს, მათი მოვლა-შენახვა და რეაბილიტაცია საქართველოს საავტომობილო გზების დეპარტამენტს ევალება. ოფიციალური ინფორმაციის მიხედვით,
აჭარის ავტონომიურ რესპუბლიკაში, 2005-2016 წლებში, 450 206 კმ სიგრძის გზა დაიგო. აქედან, 2005-2012 წლებში  - 221.9 კმ, 78 ახალი ხიდი აშენდა და რესტავრაცია 143 ხიდს ჩაუტარდა. რაც შეეხება 2013-2016 წლებს, ამ პერიოდში, 228.3 კმ გზა დაიგო, რისთვისაც ბიუჯეტიდან 53.49 მლნ ლარი გამოიყო. სულ 42 ახალი ხიდი აშენდა, ხოლო რეაბილიტაცია 40 ხიდს  ჩაუტარდა.
ცხრილი 1: 2005-2012
წლებში დაგებული გზების სიგრძე (კმ), აშენებული და რესტავრირებული ხიდები
2006 2007 2008 2009 2010 2011
გზის სამუშაოები, კმ 12.4 7.0 31.0 64.0 26.0 18.7 10.6 52.2
დახარჯული თანხა, ლარი 4 288 997 3 665 221 5 613 455 11 049 191 3 804 869 3 107 725 4 756 186 10 754 686
რეაბილიტირებული ხიდი - 16 10 42 26 30 5 14
ახალი ხიდი - - 3 28 17 9 7 14
ცხრილი 2: 2013-2016
წლებში დაგებული გზების სიგრძე (კმ) და რეაბილიტირებულ-აშენებული ხიდები
2014 2015
გზის სამუშაოები, კმ 34.77 40.3 61.48 91.76
დახარჯული თანხა, ლარი 7 220 593 9 608 616 14 947 547 21 713 405
რეაბილიტირებული ხიდი 11 7 5 17
ახალი ხიდი 11 9 10 12
რაც შეეხება ბათუმში დაგებულ გზებს, ეს მაჩვენებელი ქალაქ ბათუმის მერიის კეთილმოწყობის სამსახურის მიერ მოწოდებულ შემდეგ ცხრილშია ასახული:
ცხრილი 3: 2007-2016
წლებში ბათუმში დაგებული ასფალტისა და ბეტონის მოცულობები
წელი 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016
ასფალტი კმ 3.74 1.36 2.75 4.99 1.03 4.53 15.07 13.4 14.40 6.12
ბეტონი კმ - 0.33 0.33 1.27 0.87 1.45 - 12.11 12.74 4.32
როგორც ცხრილიდან ჩანს, ბათუმში დაგებული გზების მოცულობამ 2007-2012 წლებში 22.64 კმ შეადგინა, ხოლო 2013-2016 წლებში  - 78.15 კმ. სტატისტიკიდან გამომდინარე, 2013-2016 წლებში, წინა წლებთან შედარებით, 55.51 კმ -ით მეტი გზა დაიგო.
მოქმედი ხელისუფლების მიერ 2013-2016 წლებში აჭარის ტერიტორიაზე დაგებული გზების სიგრძემ 2005-2012 წლებში დაგებული გზების სიგრძეს 6.45 კმ-ით გადააჭარბა. ასევე, აღნიშნული სამუშაოებისთვის 6.44 მლნ ლარით მეტი დაიხარჯა, ვიდრე წინა ხელისუფლების დროს. რაც შეეხება ბათუმში დაგებულ გზებს, 2013-2016 წლებში, წინა წლებთან შედარებით, 55.51 კმ-ით მეტი გზა დაიგო. ამავე დროს, აჭარის გზებზე 2005-2012 წლებში 36 ერთეულით მეტი ხიდი აშენდა და რეაბილიტაცია 93-ით მეტ ხიდს ჩაუტარდა, ვიდრე 2013-2016 წლებში.

On air on Ajara TV, the Deputy Minister of Education, Culture and Sport of the Autonomous Republic of Ajara, Lado Mgaloblishvili, stated: "A total of 224 km of roads were paved in Ajara from 2005 to 2012. About 231 km of roads were paved from 2013 to 2016. We have managed to pave the same length of roads in just four years which the United National Movement paved during the eight years of its office."
The local roads situated on the territory of the Autonomous Republic of Ajara (with an overall length of 3,432 km) are subject to the Department of Roads and Amelioration Systems of the Autonomous Republic of Ajara. As for the international and intra-state roads situated on the territory of Ajara, they are run by the Roads Department of Georgia.
According to the official information, a total of 450.206 km of roads were paved in the Autonomous Republic of Ajara from 2005 to 2016. Of this, about 221.9 km were paved from 2005 to 2012 with 78 new bridges being built and 143 old bridges rehabilitated. As for the period from 2013 to 2016, a total of 228.3 km of roads were paved with GEL 53.49 million having being spent on the construction work. About 42 new bridges were built and 40 bridges rehabilitated.
Length of Roads Paved from 2005 to 2012 (km) and the Number of Built and Rehabilitated Bridges
Year   2005  2006  2007  2008  2009  2010  2011  2012
Roads Paved, Km 12.4 7.0 31.0 64.0 26.0 18.7 10.6 52.2
Money Spent, GEL 4,288,997 3,665,221 5,613,455 11,049,191 3,804,869 3,107,725 4,756,186 10,754,686
Rehabilitated Bridges - 16 10 42 26 30 5 14
New Bridges - - 3 28 17 9 7 14
Length of Roads Paved from 2013 to 2016 (km) and the Number of Built and Rehabilitated Bridges
Year    2013  2014  2015  2016
Roads Paved, Km 34.77 40.3 61.48 91.76
Money Spent, GEL 7,220,593 9,608,616 14,947,547 21,713,405
Rehabilitated Bridges 11 7 5 17
New Bridges 11 9 10 12
As for the length of the roads paved in Batumi, this is reflected in the chart provided to us by Batumi City Hall.
Chart 3:
Length of Asphalt and Concrete Roads Paved in Batumi from 2005 to 2016
Year 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016
Asphalt, Km 3.74 1.36 2.75 4.99 1.03 4.53 15.07 13.4 14.40 6.12
Concrete, Km - 0.33 0.33 1.27 0.87 1.45 - 12.11 12.74 4.32
As the chart reflects, the length of roads paved in Batumi equalled 22.64 km from 2007 to 2012 whilst this increased to 78.15 km from 2013 to 2016. Based upon the statistics, 55.51 km more roadways were paved from 2013 to 2016 as compared to the previous years.
The length of roads paved during the incumbent government in Ajara from 2013 to 2016 has exceeded the length of the roads paved by the previous government from 2005 to 2012 by 6.45 km. In addition, GEL 6.44 million more has been spent on the construction work during the office of the incumbent government as compared to the period of the previous government. As for the length of roads paved in Batumi, 55.51 km more roadways have been paved from 2013 to 2016 as compared to the previous years. On the other hand, 36 more new bridges were built and 93 more bridges were rehabilitated from 2005 to 2012 as compared to the period from 2013 to 2016.