"ერთიანმა ნაციონალურმა მოძრაობამ" ბოლნისის მაჟორიტარობის კანდიდატად სამირა ისმაილოვა წარადგინა. მოსახლეობასთან შეხვედრისას, ისმაილოვამ შემდეგი განცხადება გააკეთა: "ადგილობრივ დონეზე, 2012 წლის შემდეგ, არცერთი პროექტი არ განხორციელებულა".
სხვადასხვა უწყებიდან მიღებული ინფორმაციით, ბოლნისის მუნიციპალიტეტში როგორც ადგილობრივი, ისე ცენტრალური ბიუჯეტის დაფინანსებით, 2012 წლიდან დღემდე არაერთი პროექტი განხორციელდა. მაგალითად, მხოლოდ 2016 წელს შესრულებული და მიმდინარე პროექტების ნაწილი ასე გამოიყურება: საბავშვო ბაღების რეაბილიტაცია, გზების მოასფალტება და საკანალიზაციო/სანიაღვრე სისტემების მოწესრიგება. ასევე, აღსანიშნავია დაბა კაზრეთში სოციალურად დაუცველთათვის მრავალბინიანი სახლის მოწყობა, რისთვისაც ადგილობრივი ბიუჯეტიდან 305 748 ლარი დაიხარჯა.
ადგილობრივი გამგეობის მიერ მოწოდებული ინფორმაციით, 2015 წელს სოფლის მეურნეობის სამინისტრომ, წყალუზრუნველყოფილი ფართობების გაზრდის მიზნით, ბოლნისში სარწყავი სისტემის რეაბილიტაცია განახორციელა. პროექტი იმირასანის სარწყავი სისტემის სათავე ნაგებობის, მაგისტრალური არხის, პირველი და სხვა რიგის გამანაწილებების და შიდა სამეურნეო ქსელის სარეაბილიტაციო სამუშაოებს ითვალისწინებდა, რისთვისაც 3.3 მლნ ლარი დაიხარჯა. წყალმომარაგების სისტემის რეაბილიტაციის მიზნით, გასულ წელს კიდევ ერთი მასშტაბური პროექტი დაიწყო. სამუშაოების დასრულების შემდეგ, ქალაქ ბოლნისის მოსახლეობას 10 საათიანი გრაფიკის ნაცვლად წყლის მოხმარება 18-24 საათის განმავლობაში შეეძლება. პროექტი ევროპის საინვესტიციო ბანკის დაფინანსებით მიმდინარეობს და მისი ღირებულება 4 მლნ ლარს შეადგენს.
სხვადასხვა შესრულებულ სამუშაოს შორის ასევე არის ქალაქ ბოლნისიდან სიონის ტაძრისკენ მიმავალი ცხრა კილომეტრიანი გზის მშენებლობა და ბოლნისის ნაგავსაყრლის კეთილმოწყობა. ეს უკანასკნელი ნაგავსაყრელის რეაბილიტაციას და თანამედროვე ინფრასტრუქტურით მოწყობას გულისხმობდა, რისთვისაც რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტრომ 330 ათასი ლარის ღირებულების სამშენებლო სამუშაოები განახორციელა. ასევე, გასულ წელს, დაბა კაზრეთში საზოგადოებრიცი ცენტრის შენობაც გაიხსნა. აღნიშნული ცენტრის საშუალებთ, მოსახლეობას 200-მდე კერძო და საჯარო სერვისით სარგებლობა შეუძლია.
ჩვენ მიერ მოპოვებული ინფორმაციით, 2012 წლის შემდეგ ბოლნისის მუნიციპალიტეტში სხვადასხვა პროექტი განხორციელდა. მათი დიდი ნაწილი ინფრასტრუქტურული ხასიათის იყო და მუნიციპალიტეტის შიდა გზების, საბავშო ბაღების, სასმელი წყლის, სარწყავი და საკანალიზაციო სისტემების რეაბილიტაციას მოიცავდა.
მიმდინარე წელს ბაღების რეაბილიტაციის მიზნით ადგილობრივი ბიუჯეტიდან ნახევარ მილიონ ლარზე მეტი დაიხარჯა. ასევე, მიმდინარეობს წყალმომარაგების სისტემის რეაბილიტაციის პროექტი, რომელიც 4 მილიონი ლარი ჯდება და წყლის გრაფიკის პრობლემის გადაჭრას ისახავს მიზნად. გრძელდება შიდა გზების და საკანალიზაციო/სანიაღვრე სისტემების მოწესრიგება.
თუმცა, აშკარაა ის გარემოებაც, რომ მიუხედავად განხორციელებული და მიმდინარე პროექტებისა, ბოლნისის მუნიციპალიტეტში არაერთი პრობლემა რჩება. ბოლნისისთვის კვლავ პრობლემას წარმოადგენს მოსახლეობისთვის ცალკეულ სოფლებში (და ქალაქ ბოლნისშიც) სასმელი წყლის სრულფასოვანი მიწოდება, დასახლებების ნარჩენებისგან გაწმენდა, მდინარეებისა და ხევების თვითნებური ნაგავსაყრელების მოწყობისგან დაცვა, სოფლებამდე მისასვლელი გზების სრულად რეაბილიტაცია.
ზემოაღნიშნული სირთულეების მიუხედავად, სამირა ისმაილოვას მიერ დასახელებული ფაქტი ცალსახად არაზუსტია. შესაბამისად, მისი განცხადება არის ტყუილი.

The United National Movement has nominated Samira Ismailova as Bolnisi’s Majoritarian candidate for the Parliament. At a meeting with the local community, Ms Ismailova made the following statement: "Not a single project has been implemented at the local level since 2012."
According to the information received from various state agencies, multiple projects have indeed been implemented in the Municipality of Bolnisi since 2012, both by local and central budget funding. For instance, a portion of completed and ongoing projects for the year 2016 alone looks like this: rehabilitation of kindergartens, asphalting roads and repairing sewage and water pipeline systems. Of additional note is the creation of housing for socially vulnerable people at a cost of GEL 305,748 from the local budget.
According to the information of the local municipality, the Ministry of Agriculture carried out irrigation system rehabilitation work in order to expand the coverage of irrigation water. The projects envisaged the rehabilitation of the Imirasani irrigation system’s headworks as well as the main, secondary and tertiary distribution channels and the on-farm network. GEL 3.3 million was spent for this project. Additionally, another large project was launched last year to rehabilitate water supply systems. After the completion of this work, the Bolnisi community will be able to have a water supply for 18-24 hours instead of the ten hours which they have now. The implementation of the project is funded by the European Investment Bank at an estimated cost of GEL 4 million.
Furthermore, those projects already completed include the construction of a 9 kilometre-long road leading from Bolnisi tothe Sioni church and the improvement of the Bolnisi landfill. The landfill project included equipping it with a modern infrastructure as a part of its rehabilitation. The Ministry of Regional Development and Infrastructure carried out the construction work at a cost of GEL 330,000. Additionally, the Public Centre building was opened in Kazreti last year which will enable the population to take advantage of approximately 200 private and public services.
According to the information obtained by FactCheck, multiple projects have been implemented in Bolnisi since 2012. Of these projects, the majority comprised those infrastructural and included the rehabilitation of internal roads, kindergartens, replacing water pipes and repairing irrigation and sewage systems in the municipality.
In 2016, more than GEL 500,000 was spent for the rehabilitation of kindergartens. Additionally, water supply rehabilitation projects (with an estimated cost of GEL 4 million) aimed at solving the water shortage problems in the municipality, are still underway. The rehabilitation and improvement of internal roads and work on the sewage and water pipeline systems are still ongoing.
However, it is clear that despite the completed and ongoing projects, there is a myriad of problems in the Municipality of Bolnisi. Regular water supply in certain villages (and the town of Bolnisi itself), waste management, the protection of rivers and ravines from transformation into landfills and the complete rehabilitation of village access roads still remain as problems.
The aforementioned difficulties notwithstanding, the fact stated by Samira Ismailova is clearly incorrect. Therefore, her statement is a LIE.