კვირიკაშვილის დაპირებული ესტონური მოდელი არა მიმდინარე, არამედ 2017 წლის იანვრიდან, ცალკეულ შემთხვევაში კი 2019 წლიდან შედის ძალაში
პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე დეპუტატმა ლევან თარხნიშვილმა განაცხადა: "პრემიერ-მინისტრმა გვაცნობა, რომ გადავდივართ ესტონურ მოდელზე და ეს არის ჩვენი შვება, მაგრამ როდესაც კანონი დარიგდა, ჩვენ ვნახულობთ, რომ უმეტესი მუხლები ამუშავდება 2017 წლის პირველი იანვრიდან, ხოლო რაღაც მუხლები საერთოდ 2019 წლიდან". მოგების გადასახადის რეფორმის  შესახებ ინიციატივა გიორგი კვირიკაშვილმა პირველად 2015 წლის მარტში გაახმოვანა, თუმცა 2015 წლის ოქტომბრის მდგომარეობით ფინანასთა სამინისტროს ამ საკითხზე ჩამოყალიბებული პოზიცია არ გააჩნდა. აღნიშნული საკითხი გიორგი კვირიკაშვილმა 2016 წლის 15 იანვარს, უკვე პრემიერ-მინისტრის რანგში წამოწია, 11 თებერვლის მდგომარეობით კი მთავრობას განზრახული ჰქონდა ცვლილების 2016 წლის 1 ივლისიდან ამოქმედება. რეფორმის არსი მოგების გადასახადით დაბეგვრის ობიექტის ცვლილებაში მდგომარეობს, კერძოდ დაბეგვრის ობიექტი მხოლოდ მოგების განაწილებული ნაწილი ხდება, რეინვესტირებული ნაწილი კი დაბეგვრას აღარ დაექვემდებარება. ამავდროულად, დაბეგვრის განსხვავებული რეჟიმის გავრცელება არ იგეგმებოდა ფინანსურ ინსტიტუტებზე, მეწარმე ფიზიკურ პირებზე, სსიპ-ებსა და არასამთავრობო სექტორზე. საგადასახადო კოდექსში ცვლილების პროექტის პარლამენტში ინიცირება საბოლოოდ 2016 წლის 24 მარტს განხორციელდა. კანონის პროექტის მიხედვით, თავდაპირველი მიდგომა შეიცვალა და მოგების გადასახადით დაბეგვრის ახალი წესი ფინანსური სექტორის სუბიექტებსაც შეეხება, თუმცა ორი წლის დაგვიანებით, 2019 წლის 1 იანვრიდან. ასევე შეიცვალა ცვლილებების ძირითადი ნაწილის ძალაში შესვლის თარიღი და 2016 წლის პირველი ივლისის ნაცვლად დაბეგვრის ახალი წესი 2017 წლის პირველი იანვრიდან ამოქმედდება. კანონის გამოქვეყნებისთანავე მხოლოდ ტექნიკური ხასიათის ცვლილებების შემცველი მუხლები იძენს ძალას. ცვლილებების ძალაში შესვლის თარიღს კანონის პროექტის მე-3 მუხლი არეგულირებს. მიმდინარე წლის 13 მაისს ცვლილებების პაკეტი საქართველოს პარლამენტმა მესამე მოსმენით დაამტკიცა. საკანონმდებლო ცვლილებების ძალაში შესვლის გადავადების ოფიციალურ მიზეზად საქართველოს ბიზნესმენთა ასოციაციის პოზიცია დასახელდა. აღნიშნული ორგანიზაცია მიესალმებოდა ცვლილებების პაკეტს თუმცა, მათივე პოზიციით, ვინაიდან ერთი მხრივ საგადასახადო ადმინისტრირების განმახორციელებელ ორგანოს და მეორე მხრივ ბიზნესს ცვლილებებთან ადაპტაციისათვის გარკვეული გონივრული დრო დასჭირდებათ, მიზანშეწონილად იქნა მიჩნეული ცვლილებების ამოქმედების თარიღად 2017 წლის პირველი იანვრის არჩევა. აქვე აღსანიშნავია, რომ ფინანსთა სამინიტროს შეფასებით, ცვლილებების მიმდინარე წლის ივლისიდან ამოქმედების შემთხვევაში სახელმწიფო ბიუჯეტს 400 მლნ ლარამდე შემოსავალი დააკლდებოდა, შესაბამისად, გასაწევი ხარჯების ამავე მოცულობით შეკვეცის აუცილებლობა წარმოიშობოდა. ვინაიდან მიმდინარე წელი საარჩევნო წელია, გასათვალისწინებელია ბიუჯეტიდან გასაწევი ხარჯების შემცირების პოლიტიკური ასპექტებიც, როგორც ცვლილებების გადავადების ერთ-ერთ ფაქტორი.   დასკვნა 2015 წლის მარტში მაშინდელი ეკონომიკის მინისტრ გიორგი კვირიკაშვილის მიერ გახმოვანებული  ინიციატივა მოგების გადასახადის რეფორმის შესახებ, 2016 წლის იანვრიდან, მის მიერ პრემიერ-მინისტრის პოსტის დაკავების შემდგომ, საკანონმდებლო ინიციატივად ჩამოყალიბდა. 24 მარტს ცვლილებების პროექტის ინიცირება საქართველოს პარლამენტში განხორციელდა, 13 მაისს კი ცვლილებების პაკეტი საკანონმდებლო ორგანომ მესამე მოსმენით დაამტკიცა. კანონის მიხედვით, ტექნიკური ხასიათის ცვლილებები კანონის გამოქვეყნებისთანავე შევა ძალაში. მოგების გადასახადით დაბეგვრის ახალი წესი კი სრულად 2016 წლის პირველი ივლისის ნაცვლად, 2017 წლის პირველი იანვრიდან, ფინანსური ინსტიტუტების შემთხვევაში კი 2019 წლის პირველი იანვრიდან ამოქმედდება. ახალი რეგულაციების ამოქმედების გადავადების ინიციატორი საქართველოს ბიზნესმენთა ასოციაცია გახდა, არგუმენტად კი მასშტაბურ ცვლილებებთან ადაპტაციისთვის გონივრული დროის არსებობის აუცილებლობა დასახელდა. ამავდროულად, რეფორმით გამოწვეული დანაკლისის დასაბალანსებლად, ბიუჯეტის ხარჯვითი ნაწილის საარჩევნო წელს შეკვეცის აუცილებლობა შესაძლებელია განხილულ იქნას როგორც ცვლილების გადავადებისთვის დამატებითი ფაქტორი. ფაქტ-მეტრის დასკვნით, ლევან თარხნიშვილის განცხადება არის სიმართლე.

At the plenary session of the Parliament of Georgia, Levan Tarkhnishvili, MP, stated: "The Prime Minister informed us that we are switching to the Estonian model. This is a relief. However, when the draft law was distributed among the MPs, we saw that the majority of the articles will go into force from 1 January 2017 and certain articles from 2019."
The initiative about corporate income tax reform was first voiced by Giorgi Kvirikashvili in March 2015. However, as of October 2015, the Ministry of Finance has not had a strong position in regard to this initiative. On 16 January 2016, the issue of the tax reform was put forward again by Giorgi Kvirikashvili, this time in the capacity of Prime Minister. As of 11 February 2016, the Government of Georgia intends to enact the changes starting from 1 July 2016.
The essence of the corporate income tax reform is a change in the corporate income tax object. Specifically, the reform envisages taxing only distributed corporate income with the reinvested part of corporate income no longer being subject to taxation. At the same time, the extension of this different taxation regime does not include financial institutions, entrepreneur physical entities, LEPLs or the NGO sector.
On 24 March 2016, the tax change project for the Tax Code of Georgia was initiated before the Parliament of Georgia. According to the draft law, the initial approach was changed and the new rules for corporate income tax will also include those subjects of the financial sector although only after two years – from 1 January 2019. Additionally, the date of going into force for most of the changes was postponed to 1 January 2017 instead of 1 July 2016. After the promulgation of the law, only those technical articles will enter into force. Article 3 of the draft law regulates the starting date. On 13 May 2016, the Parliament of Georgia voted for the amendments at the third hearing.
The official reason for postponing the going into force of the legislative amendments was given as the position expressed by the Business Association of Georgia. This organisation welcomed the amendments but asserted that because both business and tax administration organs would need a reasonable amount of time to adapt to the changes, it was better to postpone the date of the enforcement of the amendments to 1 January 2017. Of further note is that according to the assessment of the Ministry of Finance, if the changes went into force in July of this year, the state budget would receive GEL 400 million less in income. This in turn would make it necessary to cut those expenses already planned in the same amount. As this year is an election year, the political aspects of cutting budget expenses need to be taken into account as one of the reasons for postponing the enactment of the legislative amendments.
The initiative about corporate tax income reform, voiced by Giorgi Kvirikashvili in March 2015, was transformed into a legislative initiative in January 2016 after he became the Prime Minister of Georgia. On 24 March 2016, the project dealing with the amendments was initiated in the Parliament of Georgia and on 13 May 2016, Georgia’s legislative organ voted in favour of the package of amendments. According to the law, technical changes will go into force immediately after the promulgation of the law. At the same time, the new method for corporate income taxation will fully enter into force on 1 January 2017 instead of 1 July 2016 and in the case of financial institutions, on 1 January 2019. The Business Association of Georgia initiated the postponing of the changes which it explained by the lack of a reasonable amount of time needed to adapt to the large-scale changes. Additionally, another factor for postponing the changes could be the reluctance to cut budget expenses in an election year in order to fill the gap which would be created by the reform.