24 ნოემბერს, რუსთავი 2-ის ეთერში, საქართველოს ბაპტისტურ-ევანგელისტური ეკლესიის ეპისკოპოსმა, რუსუდან გოცირიძემ, რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს 2015 წლის რელიგიური პოლიტიკის განვითარების სტრატეგიულ დოკუმენტზე ისაუბრა და განაცხადა: "დოკუმენტში, რომლითაც ხელმძღვანელობს რელიგიათა მართვის სააგენტო, წერია, რომ ის საზღვრისპირა რეგიონები და მოქალაქეები, რომლებსაც აქვთ მეზობელ სახელმწიფოსთან რელიგიური და ეთნიკური იდენტობა, ითვლებიან არასანდო მოქალაქეებად და საფრთხეს შეიცავენ".
ფაქტ-მეტრი აღნიშნული საკითხის შესწავლას შეეცადა.
2014 წლის 19 თებერვალს, საქართველოს მთავრობის N177 დადგენილებით, საჯარო სამართლის იურიდიული პირი - რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტო შეიქმნა. სააგენტოს ძირითადი მისია, ფუნქციები და უფლებამოსილებები შემდეგი მიმართულებით ვრცელდება: სააგენტო იკვლევს და საქართველოს მთავრობას წარუდგენს საქართველოში რელიგიის სფეროში არსებულ მდგომარეობას, ამზადებს რეკომენდაციებს, მათ შორის სამართლებრივი აქტების პროექტების სახით და გასცემს კონსულტაციებს რელიგიური გაერთიანებებისათვის პრობლემატურ საკითხებზე. ასევე, საქართველოს მთავრობის სახელით, სააგენტო უფლებამოსილია შუამავლის ფუნქცია შეასრულოს და მონაწილეობა მიიღოს იმ დავებისა და საკითხების გადაწყვეტაში, რომელიც შეიძლება გაჩნდეს საქართველოში მოქმედ რელიგიურ გაერთიანებებს შორის. ის შეიმუშავებს წინადადებებს და რეკომენდაციებს სამოქალაქო საზოგადოებაში, განსაკუთრებით კი ახალგაზრდობაში ტოლერანტული გარემოსა და შემწყნარებლობის მხარდასაჭერად. სააგენტო ასევე ახორციელებს პრემიერ-მინისტრის დავალებებს რელიგიის სფეროში.
რუსუდან გოცირიძის მიერ მითითებული სტრატეგიული დოკუმენტი საქართველოს სახელმწიფოს რელიგიური პოლიტიკის განვითარების სახელმძღვანელო დოკუმენტის პროექტს წარმოადგენს, რომელიც საქართველოში არსებული რელიგიური მდგომარეობის გათვალისწინებით, განვითარების მიმართულებებს, შესაბამის სტრატეგიულ ხედვებს, მიზნებსა და პრინციპებს განსაზღვრავს.
რუსუდან გოცირიძის განცხადება დოკუმენტის შესავალს, კერძოდ "გ" პუნქტის მესამე ქვეპუნქტს ეხება: "საქართველოს საზღვრისპირა რეგიონებში რელიგიური ჯგუფების იმგვარი გეოგრაფიული განლაგება, როცა მათ ანალოგიური ეთნიკური (მაგ. სამცხე-ჯავახეთის სომხურ თემს ესაზღვრება სომხეთი, ქვემო ქართლის აზერბაიჯანულ თემს - აზერბაიჯანი და ა.შ.) ან რელიგიური (აჭარის ქართველ მუსლიმთა თემს ესაზღვრება მუსლიმური თურქეთი და ა.შ.) კუთვნილების მქონე ქვეყნები ესაზღვრებათ, საქართველოს სახელმწიფოს განსაკუთრებულ გეოპოლიტიკურ ამოცანებს უყენებს. კერძოდ, თავიდან აირიდოს მეზობელი რეგიონის ქვეყნების მხრიდან საქართველოს მოსახლეობის ეთნიკურ-რელიგიური მრავალფეროვნების გამოყენებით საქართველოს სახელმწიფოს შიდა პოლიტიკაში საკუთარი ინტერესების დაფიქსირების მცდელობა".
ევანგელისტურ-ბაპტისტური ეკლესიის აზრით, დოკუმენტის ზემოხსენებული პასაჟი და "აქ გაჟღერებული მიდგომა სრულიად მიუღებელია. ამ მუხლის მიხედვით, საქართველოს მოქალაქე, რომელიც არ ეკუთვნის უმრავლესობის რელიგიურ ან ეთნიკურ ჯგუფს, სახელმწიფოსთვის წარმოადგენს საფრთხეს, როგორც არასანდო ელემენტი, რომელიც იოლად შეიძლება მოხდეს მეზობელი სახელმწიფოს ინტერესების გამტარი. ეს არის დემოკრატიული და სეკულარული სახელმწიფოსათვის სრულიად შეუსაბამო მიდგომა, რომელიც ხელს უწყობს ჩვენს საზოგადოებაში ისედაც არსებული "მტრის ხატების" გაძლიერებასა და შუღლის გაღვივებას".
ამ საკითხზე მუშაობისას, ჩვენ საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციასა მივმართეთ. ორგანიზაცია თვლის, რომ რუსუდან გოცირიძის მოსაზრება სწორია, რადგან სტრატეგიის ამ ჩანაწერიდან ის აზრი იკითხება, რომ საქართველოს სომეხი მოქალაქეების ინტერესები ემთხვევა სომხეთის სახელმწიფოს ინტერესებს, აზერბაიჯანელი მოქალაქეების ინტერესები - აზერბაიჯანის ინტერესებს, ხოლო აჭარაში მცხოვრები მუსლიმი მოქალაქეების ინტერესები კი თურქეთის ინტერესებს. სტრატეგიაში გამოთქმულია შიში, რომ მეზობელი სახელმწიფოები შესაბამისი ეთნიკური და რელიგიური ჯგუფის წარმომადგენლებს საქართველოს შიდა პოლიტიკურ ცხოვრებაში ჩარევისათვის გამოიყენებენ. ამ ჩანაწერით, სახელმწიფო აცხადებს, რომ ეთნიკურ და რელიგიურ უმცირესობას მიკუთვნებული საქართველოს მოქალაქეები საქართველოზე გავლენის მოსახდენად სხვა ქვეყნის ინსტრუმენტები არიან.
კვლევის ფარგლებში ჩვენ რელიგიის საკითხთა სააგენტოსაც დავუკავშირდით. მათი თქმით, პირველ რიგში, ეს დოკუმენტი პირველადია (draft) და ის როგორც სამოქმედო სტრატეგია, ჯერჯერობით დამტკიცებული არ არის. ასევე, სააგენტო არ იზიარებს რუსუდან გოცირიძის განცხადებაში მოყვანილ შენიშვნებს, თუმცა დისკუსიისთვის მზაობას გამოხატავს. სააგენტოს წარმომადგენლის განცხადებით, პირველადი დოკუმენტიც კი, ტოლერანტულია და რაიმე სახის დისკრიმინაციულ ელემენტებს არ შეიცავს.
ჩვენ სააგენტოს ისიც ვკითხეთ, ჰქონდათ თუ არა მათ კონსულტაციები სტრატეგიის შემუშავების პროცესში ამ სფეროს ექსპერტებთან, ასევე გაანალიზდა თუ არა საერთაშორისო პრაქტიკა და ა.შ. პასუხად, სააგენტოს წარმომადგენელმა განგვიცხადა, რომ ისინი ყველა დაინტერესებულ უცხოელ პარტნიორთან თანამშრომლობდნენ და მათი რეკომენდაციები და შემოთავაზებები მხედველობაში მიიღეს. თუმცა, ჩვენს თხოვნაზე, დაესახელებინიათ ეს პარტნიორები, კონკრეტული პასუხი არ მიგვიღია და არცერთი კონკრეტული ორგანიზაცია არ დასახელებულა.
2015 წელს რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს მიერ შემუშავებული პირველადი დოკუმენტის (საქართველოს სახელმწიფოს რელიგიური პოლიტიკის განვითარების სტრატეგია) შესავლის "გ" პუნქტში ყურადღება გამახვილებულია სხვადასხვა საკითხზე, მათ შორის, კონკრეტულ გეოგრაფიულ არეალში რელიგიური მოტივებით სახელმწიფოს უსაფრთხოებისთვის შესაძლო პრობლემების შექმნაზე. ამ გზით, აღნიშნული დოკუმენტი აკეთებს დაშვებას, რომ საქართველოს საზღვრისპირა რეგიონებში მაცხოვრებელი საქართველოს მოქალაქეები, რომლებიც ემეზობლებიან მათი ანალოგიური ეთნიკური ან რელიგიური (მაგ. სამცხე-ჯავახეთის სომხურ თემს ესაზღვრება სომხეთი, ქვემო ქართლის აზერბაიჯანულ თემს - აზერბაიჯანი და ა.შ.) კუთვნილების მქონე ქვეყნებს, შეიძლება საქართველოს საშინაო პოლიტიკაში, უცხო ქვეყნების ინტერესების გატარების თვალსაზრისით, საფრთხეს წარმოადგენდნენ.
ფაქტ-მეტრის აზრით, რუსუდან გოცირიძის განცხადების კონტექსტი რელევანტურია (ამავე პოზიციაზეა ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციაც), თუმცა, ის გარკვეულწილად გადაჭარბებულია, რასაც თავად რუსუდან გოცირიძეც ადასტურებს (იხ. ვიდეო). იმის გათვალისწინებით, რომ დოკუმენტი სამუშაო ვარიანტს წარმოადგენს, აგრეთვე, ვაცნობიერებთ რა, რომ აღნიშნული დოკუმენტის დისკრიმინაციულობის ხარისხის ერთმნიშვნელოვნად შეფასება ფაქტ-მეტრის კომპეტენციას სცდება, ჩვენ აღნიშნულ განცხადებას უვერდიქტოდ ვტოვებთ.

On 24 November 2015, the Bishop of the Evangelical Baptist Church of Georgia, Rusudan Gotsiridze, assessed the 2015 strategic document on the development of policy on religion as issued by the State Agency for Religious Issues and stated: "The document which guides the State Agency for Religious Issues says that the regions located in close proximity to Georgia’s state borders together with those citizens who share the ethnic or religious identity with Georgia’s neighbour countries are considered to be unreliable and dangerous."
FactCheckundertook to study the issue.
On 19 February 2014, pursuant to Ordinance N77 of the Government of Georgia, the State Agency for Religious Issues was established as a legal entity of public law (LEPL). The Agency’s principal mission, functions and authority cover the following aspects: it studies and then drafts reports for the Government of Georgia with regard to the country’s state of religious affairs, prepares recommendations (including the drafting of legal acts) and provides consultation about those issues problematic for different religious denominations. Additionally, the Agency is authorised to act on the behalf of the Government of Georgia as an intermediary and participate in settling disputes and disagreements which might arise between Georgia-based religious organisations. It also prepares proposals and recommendations to support the environment of tolerance in society, especially among the youth. The Agency is further tasked with carrying out other directives of the Prime Minister in the realm of religion.
The strategy document named by Rusudan Gotsiridze is a draft document which serves as a guide to the development of Georgia’s state policy on religion. The strategy defines the realms of development and respective strategic views, goals and principles whilst taking the present state of religious affairs in Georgia into consideration.
Rusudan Gotsiridze’s statement concerns the introductory part of the strategy. More specifically, she refers to Point 3 of Article G: "The geographic disposition of religious groups inhabiting the border regions of Georgia where they share boundaries with countries of the same ethnic (for instance, the Armenian community in Samtskhe-Javakheti is bordered by Armenia and the Azerbaijani community of Kvemo Kartli is bordered by Azerbaijan) or religious (Ajara’s Georgian Muslim community is bordered by Turkey) identity presents a specific geopolitical challenge to the Georgian state. It has to prevent the attempts of neighbour countries to exploit the ethnic and religious plurality of Georgia’s population in order to push forward their interests in Georgia’s domestic politics."
The Evangelical Baptist Church of Georgia believes that the document’s aforementioned paragraph and the attitude it projects is absolutely unacceptable. According to the article, a citizen of Georgia who does not belong to a dominant ethnic or religious group is proclaimed as a threat to the state and as an unreliable individual who can easily be manipulated to serve the interests of a neighbour country. This approach is completely unacceptable for a democratic and secular state and enhances the already existing themes of the "image of the enemy" and instigates hostilities.
FactCheckconsulted the Georgian Young Lawyers’ Association whilst researching this topic. The organisation believes that Rusudan Gotsiridze’s statement is correct because the aforementioned part of the strategy reads in a way that the interests of Georgia’s ethnic Armenian citizens correspond to those of Armenia, those of Georgia’s ethnic Azerbaijani citizens correspond to those of Azerbaijan and those of Muslim Georgians living in Ajara correspond to those of Turkey. The strategy proclaims that there is a danger that neighbour states will use the representatives of the respective ethnic and religious communities to interfere in Georgia’s domestic politics. By inserting this article into the strategy document, the state declares that its religious and ethnic minorities are instruments at the disposal of other countries to influence Georgia.
FactCheckalso contacted the State Agency for Religious Issues within the framework of this research. The Agency’s representatives stated that first of all it is a draft document which has hitherto not been approved as an action strategy. Additionally, the Agency does not share Rusudan Gotsiridze’s opinion but expresses its readiness for discussion. As stated by the Agency’s representatives, even the draft document is of a very tolerant nature and does not contain discriminatory elements.
FactCheck also inquired whether or not the Agency engaged in consultation with field experts or if it had analysed international best practice during its work on the strategy. Agency representatives responded that they did cooperate with every interested foreign partner and took their recommendations and proposals into consideration. However, at FactCheck’s request to identify the particular partners, we have not yet received a clear answer and not a single specific organisation has been named.
Article G of the introductory part of the draft Development Strategy for Georgia’s Policy on Religion document elaborated by the State Agency for Religious Issues in 2015 underlines several points including the possible problems for Georgia’s security instigated by religious motives in certain geographic areas of the country. In such a manner, the document makes an assumption that those citizens of Georgia who live in the country’s border regions and share boundaries with countries of the same ethnic or religious identity (for example, the Armenian community in Samtskhe-Javakheti is bordered by Armenia and the Azerbaijani community in Kvemo Kartli is bordered by Azerbaijan) might be dangerous as they could transmit the interests of foreign countries into Georgia’s domestic politics.
FactCheck believes that the context of Rusudan Gotsiridze’s statement is relevant (the Georgian Young Lawyers’ Association shares the same opinion). However, it is exaggerated to some extent and Ms Gotsiridze has admitted this herself. Taking into account the fact that this is a draft document and recognising that the assessment of the level of discrimination in the document goes beyond FactCheck’s competence, we leave Ms Gotsiridze’s statement WITHOUT VERDICT.