ფინანსთა მინისტრი, ნოდარ ხადური, ლუდის მოხმარების შემცირების ტენდენციას გამოეხმაურა და განაცხადა, რომ ეს შემცირება ლუდზე აქციზის გაზრდას არ უკავშირდება. "თქვენ იცით, რომ აქციზი გაიზარდა 20 თეთრით, ამან გაზარდა ბიუჯეტში შემოსავლები, მაგრამ ჩვენი გათვლები ადასტურებს იმას, რომ აქციზის ბრალი არ ყოფილა ლუდის მოხმარების
შემცირება".
ფაქტ-მეტრმა მინისტრის ამ განცხადების სიზუსტე გადაამოწმა.
ფინანსთა სამინისტროს მიერ ინიცირებული კანონპროექტი, რომელიც თამბაქოს ნაწარმზე, ალაოს ლუდზე, სპირტიან სასმელებსა და სხვა ალკოჰოლურ სასმელებზე აქციზის გადასახადის ზრდას ითვალისწინებდა, ძალაში 2015 წლის 1 იანვრიდან შევიდა. 1 იანვრიდან თამბაქოს აქციზის განაკვეთი გაიზარდა (იხ. ფაქტ-მეტრის სტატია ამ
თემაზე), ხოლო ალაოს ლუდსა და სხვა ტიპის ალკოჰოლურ სასმელებზე რეგულაციები 1 მარტიდან ამოქმედდა. ლუდზე აქციზის ზრდასთან დაკავშირებით ფაქტ-მეტრი უკვე
წერდა. საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანამდე, 1 ლიტრ ლუდზე აქციზის გადასახადი 40 თეთრს
შეადგენდა, ცვლილების შედეგად კი, აქციზის გადასახადი 50%-ით (ანუ 20 თეთრით) გაიზარდა და 60 თეთრი გახდა.
საქართველოში ლუდის ბაზრის მოცულობა 2006-2014 წლებში 45%-ით გაიზარდა. ბაზარი ყოველწლიურად იზრდებოდა, გამონაკლისი მხოლოდ 2010 წელი იყო (2010 წელს ლუდზე აქციზმა მოიმატა და 20 თეთრის ნაცვლად, 40 თეთრი გახდა). 2011-2014 წლებში ლუდის მოხმარება წელიწადში 100-105 მლნ ლიტრს შორის მერყეობდა. დღევანდელი მდგომარეობით, იმპორტირებულ ლუდს ბაზრის მხოლოდ 3% უჭირავს, 97% კი ადგილობრივ წარმოებაზე მოდის.
გრაფიკი 1: ლუდის ბაზრის დინამიკა საქართველოში 2006-2014 წლებში (მლნ ლიტრი)
როგორც აღვნიშნეთ, ალაოს ლუდზე აქციზი 2015 წლის მარტიდან გაიზარდა. იმის საილუსტრაციოდ, იქონია თუ არა გავლენა ამ ცვლილებამ ლუდის ბაზარზე, 2015 წლის მარტი-სექტემბრის მონაცემები მიმოვიხილეთ და წინა წლის ანალოგიურ პერიოდს შევადარეთ.
ცხრილი 1: ლუდის ბაზრის დინამიკა ლიტრებში გადახდილი აქციზის მიხედვით 2014-2015 წლებში (მარტი-სექტემბერი)
| წელი | თვე | ლუდის ბაზარი (მლნ ლიტრი) |
| 2014 | მარტ./სექ. | 70.7 |
| 2015 | მარტ./სექ. | 61.2 |
| სხვაობა % |  | -15% |
როგორც ცხრილიდან ჩანს, 2015 წლის მარტ-სექტემბერში წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით (აქციზის გაზრდამდე პერიოდი) ლუდის ბაზარი 15%-ით შემცირდა.
აღსანიშნავია, რომ 2015 წლის საქართველოს სახელმწიფო ბიუჯეტის განმარტებითი ბარათის მიხედვით, ალაოს ლუდზე, ალკოჰოლურ სასმელსა და ეთილის სპირტზე აქციზის გადასახადის ზრდას ბიუჯეტში დამატებით 30-40 მილიონი ლარის მობილიზება უნდა
მოეხდინა. ალაოს ლუდის აქციზის გადასახადის ზრდის შედეგად მიღებული შემოსავალი (2015 წლის 9 თვე) წინა წლის ანალოგიურ მაჩვენებელს მხოლოდ 5.9 მლნ ლარით აღემატება, ანუ 16.7%-ით არის გაზრდილი.
ცხრილი 2: ლუდის წარმოებიდან გადახილი გადასახადები 2014-2015 წლები (მლნ ლარი)
| გადასახადის დასახელება | 2014 (9 თვე) | 2015 (9 თვე) | სხვაობა % |
| აქციზის გადასახადი | 35.3 | 41.2 | 16.7% |
| დღგ | 22 | 18.4 | -16.4% |
| საშემოსავლო | 4.6 | 4.7 | 1.2% |
ლუდის ბაზარზე გავლენა კიდევ ერთმა რეგულაციამ მოახდინა. 2014 წლის სექტემბრიდან  საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა
კოდექსის 171-ე მუხლი ამოქმედდა, რომლის მიხედვითაც, საზოგადოებრივ ადგილებში ლუდის სმა აიკრძალა, ჯარიმის ოდენობის განსაზღვრის უფლება კი აქტის დამწერს, ანუ პოლიციელს მიეცა. ამ კანონის ამოქმედებს შემდეგ, 2014 წლის ოქტომბერ-ნოემბერში, წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით (როდესაც ეს ნორმა არ მოქმედებდა), ლუდის მოხმარება 26-28 %-ით შემცირდა.
ცხრილი 3: ლუდის მოხმარება ლიტრებში, 2013-2014 წლებში (სექტემბერი-ნოემბერი)
| თვე | 2013 | 2014 | სხვაობა | სხვაობა % |
| სექტემბერი | 8 032 585 | 8 192 056 | 159 471 | 2% |
| ოქტომბერი | 5 828 914 | 4 285 105 | -1 543 809 | -26.5% |
| ნოემბერი | 4 467 156 | 3 568 586 | -1 398 571 | -28.2% |
საკითხის შესწავლისას ჩვენ კომპანია "ნატახტარის" კორპორაციულ საქმეთა დირექტორს, ნიკოლოზ ხუნძაკიშვილსაც დავუკავშირდით და საგადასახადო ცვლილების კომენტირება ვთხოვეთ. მისი განმარტებით, ალაოს ლუდზე აქციზის გაზრდა არაკონსტრუქციული ნაბიჯი იყო. "ლუდზე აქციზის გაზრდამ გამოიწვია ის, რომ ლუდის მწარმოებლები იძულებული გახდნენ ლუდზე ფასი გაეზარდათ. შედეგად, შემცირებული ლუდის ბაზარი მივიღეთ. ბოლო 9 თვის მონაცემით, 19%-იანი შემცირება გვაქვს, რაც იმაზე მიუთითებს, რომ ის ფისკალური ეფექტი, რასაც ბიუჯეტი ამ ცვლილებით ელოდა, მიღწეული ვერ იქნება" - განაცხადა ნიკოლოზ ხუნძაკიშვილმა.
როგორც აღვნიშნეთ, აქციზის ზრდამ ლუდის ბაზარზე ზეგავლენა 2010 წელსაც მოახდინა და ბაზრის შემცირება გამოიწვია. თუმცა, მომდევნო წლები (აქციზის ხელახალ გაძვირებამდე), კვლავ ბაზრის ზრდის ტენდენციით ხასიათდებოდა. როგორ განვითარდება მოვლენები ამჯერად, ამას მომავალი გვიჩვენებს. ფაქტია, რომ განხორციელებულმა ცვლილებებმა ადგილობრივი მრეწველობის ერთ-ერთ წარმატებულ დარგს გარკვეული პრობლემები შეუქმნა. მთავრობამ ალბათ უნდა გააანალიზოს, აქციზის ზრდის შედეგად მიღებული ფისკალური ეფექტი მეტია თუ ის უარყოფითი შედეგი, რაც ლუდის ბიზნესისთვის ამ ცვლილებამ გამოიწვია.
2015 წლის 1 მარტიდან ალაოს ლუდზე აქციზის განაკვეთი 50%-ით გაიზარდა და 1 ლიტრზე 60 თეთრი გახდა. აქციზის გაზრდის შემდეგ, 2015 წლის მარტიდან, ლუდის მოხმარება 15%-ით (2015 წლის 9 თვის მონაცემით კი 19%-ით) შემცირდა.
ლუდის მოხმარებაზე ზეგავლენა საზოგადოებრივ ადგილებში ლუდის სმის აკრძალვამაც მოახდინა (ამ რეგულაციის ამოქმედების შემდეგ ლუდის ბაზარი წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით 26-28%-ით შემცირდა). ამას დაემატა ლარის გაუფასურებით გამოწვეული შემცირებული მსყიდველუნარიანობა. აქედან გამომდინარე, ალაოს ლუდზე აქციზის ზრდა ლუდის მოხმარების შემცირების ერთადერთი ფაქტორი არ ყოფილა, თუმცა ლუდის ბაზრის შემცირების ერთ-ერთი მთავარი მიზეზი ნამდვილად იყო. ლუდის ბაზრის შემცირების ძირითად მიზეზად სწორედ ლუდზე აქციზის ზრდას ასახელებს თავის

The Minister of Finance of Georgia, Nodar Khaduri, commented upon the trend of a decrease in beer consumption and stated that it has nothing to do with the increase in the excise tax on beer. "You know that the excise tax increased by 20
tetri which increased revenues to the budget; however, our calculations confirm that the decrease in beer consumption was not caused by the increase in the excise tax," said Mr Khaduri.
FactCheck verified the accuracy of the Minister’s statement.
A law initiated by the Ministry of Finance of Georgia and requiring the increase of excise tax on tobacco products, malt beer, spirits and other alcoholic beverages was enacted on 1 January 2015. The excise tax on tobacco has already increased since 1 January (
FactCheck wrote about the issue earlier as well) whilst the regulation on malt beer, spirits and other alcoholic beverages was
enacted on 1 March 2015. Before the changes to the Tax Code of Georgia, excise tax on beer was 40
tetri per litre. As a result of the changes, however, the excise tax was increased by 50% (20
tetri) and amounted to 60
tetri.
The beer market in Georgia grew by 45% from 2006 to 2014. It kept increasing every year with 2010 being the only exception (the excise tax on beer increased by 20
tetri in 2010 and amounted to 40
tetri). Beer consumption in Georgia varied from 100 to 105 million litres per year from 2011 to 2014. As of today, imported beer occupies a mere 3% of the market whilst the share of domestic beer is 97%.
Chart 1: Dynamics of Georgia’s Beer Market from 2006 to 2014 (Million Litres)
As already pointed out above, the excise tax on malt beer increased from March 2015. In order to find out whether or not these changes had any effect upon the beer market we reviewed the data from March to September 2015 and compared them to the data of the same period of the previous year.
Table 1: Beer Market Dynamics by Excise Tax Paid in 2014 and 2015 (from March to September)
Beer Market (Million Litres) |
March-September |
70.7 |
61.2 |
Difference % |
-15% |
Source: Revenue Service of Georgia
As the table above makes clear, the beer market decreased by 15% from March to September 2015 as compared to the same period of the previous year (before the increasing of the excise tax).
It should be pointed out that according to the explanatory note of the 2015 State Budget of Georgia, the increase in the excise tax on malt beer, spirits and other alcoholic beverages would mobilise an additional GEL 30-40 million in the budget. The revenues received as a result of the growth of the excise tax on malt beer (first nine months of 2015) were GEL 5.9 million more than in the same period of the previous year which means that the growth was about 16.7%.
Table 2: Taxes Received from Beer Production in 2014 and 2015 (GEL Million)
Tax |
2014 (9 Months) |
2015 (9 Months) |
Excise Tax |
35.3 |
41.2 |
16.7% |
VAT |
18.4 |
-16.4% |
Income Tax |
4.6 |
4.7 |
1.2% |
Another regulation had a negative effect upon the beer market. Article 171 of the Administrative Crime Code of Georgia was enacted in September 2014 which prohibited drinking beer in public places and the authority to determine the amount of the fine for this offence was given to the police as the body in charge of this regulation. As compared to the same period of the previous year (before the regulation was active), beer consumption decreased by 26%-28% in the two months following the enactment of Article 171 (October-November 2014).
Table 3: Beer Consumption in Litres from 2013 to 2014 (September to November)
Difference |
September |
8,032,585 |
8,192,056 |
159,471 |
2% |
October |
5,828,914 |
4,285,105 |
-1,543,809 |
-26.5% |
November |
4,467,156 |
3,568,586 |
-1,398,571 |
-28.2% |
Whilst studying this issue we contacted the Director of Corporate Issues at the Natakhtari Company, Nikoloz Khundzakishvili, and asked him to comment upon these legislative changes. According to his statement, increasing the excise tax on malt beer was a non-constructive step. "The increase in the excise tax on beer meant that production companies were forced to increase the prices as well. As a result, we have a decreased beer market. According to the data of the last nine months, we have a 19% drop which means that the state budget will not be able to get the fiscal effect it expected by making these legislative changes," said Mr Khundzakishvili.
As pointed out earlier in the article, the increase in the excise tax caused a drop in the market in 2010 as well. However, in the following years (before the excise tax was increased again), the market had a trend of increase. The future will show how the events will unfold in this case. It is a fact that the aforementioned legislative changes caused certain problems to one of the most successful fields of local production. The government will most certainly have to analyse which is greater – the positive fiscal effect from the increase in the excise tax or the negative effect for beer production companies owing to these changes.
From 1 March 2015, the amount of excise tax increased by 50% to 60 tetri per litre. Beer consumption dropped by 15% after March 2015 given the increased excise tax (it decreased by 19% according to the data of the first nine months of 2015).
The prohibition on drinking beer in public places also had an influence upon beer consumption. Beer consumption dropped by 26%-28% in the two months following the enactment of Article 171 as compared to the same period of the previous year. The decreased purchasing power caused by the depreciation of GEL is also added to this situation. Hence, the increase in the excise tax on malt beer was not the only reason for the drop in beer consumption but it definitely was the main reason for the shrinking of the beer market. In its
study, Transparency International Georgia also names the increased excise tax as a main reason for the decrease in Georgia’s beer market.