მიმდინარე წლის 15 მაისს, იუსტიციის მინისტრმა, თეა წულუკიანმა, "პალიტრა TV"-ის გადაცემა "რეზიუმეში" სტუმრობისას განაცხადა: "სპეციალისტების დასკვნებმა აჩვენა, რომ ვიზა-ლიბერალიზაციის პროცესს უარყოფითი შედეგები არ მოუტანია". მინისტრის შეფასებით, არცერთი დასკვნით, სავიზო რეგულაციებს ეკონომიკასა და ტურიზმზე უარყოფითად არ უმოქმედია. იუსტიციის მინისტრმა ასევე აღნიშნა, რომ გიორგი კვირიკაშვილს ეკონომიკური რისკებიდან გამომდინარე უფრო მეტად ლიბერალური კანონპროექტის შემუშავება სურდა, თუმცა მთავრობამ არჩევანი რეგულაციების სასარგებლოდ გააკეთა. თეა წულუკიანმა ასევე ხაზი გაუსვა იმას, რომ სავიზო რეგულაციებს ევროკავშირი ითხოვდა. ფაქტ-მეტრი აღნიშნული განცხადების სიზუსტით დაინტერესდა. 2014 წლის 1 სექტემბრიდან "უცხოელთა და მოქალაქეობის არმქონე პირთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ" ახალი კანონი შევიდა ძალაში. შედეგად, უცხოელების საქართველოში შემოსვლა მნიშვნელოვნად გართულდა. ამასთან, საქართველოში უვიზოდ ყოფნის ვადა 360 დღის ნაცვლად, 180 დღიან პერიოდში 90 დღით განისაზღვრა. აღსანიშნავია ისიც, რომ 24 ქვეყანას საქართველოსთან უვიზო რეჟიმი გაუუქმდა. საგულისხმოა, რომ ეკონომიკის სამინისტროს ინიციატივით, შემცირებული ეკონომიკური ზრდის ტემპის გამო, პარლამენტმა სავიზო რეგულაციები უკვე მეორედ გაამარტივა. სავიზო რეგულაციებზე და ტურისტების რაოდენობის შემცირებაზე ფაქტ-მეტრი ადრეც წერდა (იხ. ბმული: ბმული 1, ბმული 2 ). 2014 წელს საქართველოს 5 493 492 მლნ ვიზიტორი ეწვია, რის შედეგადაც, 2013 წელთან შედარებით, პროცენტულმა ზრდამ 2% შეადგინა. 2015 წლის პირველი 4 თვე ვიზიტორთა რაოდენობის კლების ტენდენციით ხასიათდება. გასული წლის პირველ 4 თვესთან შედარებით, ვიზიტორების რაოდენობა 2%-ით შემცირდა. 2014 წლის 1 სექტემბრიდან, ახალი სავიზო რეგულაციების მიღებით, 118 ქვეყნის ნაცვლად, საქართველომ უვიზო რეჟიმი მხოლოდ 94 ქვეყანასთან დატოვა ძალაში. ამჟამად, საქართველოს სავიზო რეჟიმი 99 ქვეყანასთან აქვს, აქედან 92-ში საქართველოს დიპლომატიური წარმომადგენლობა და საკონსულო დაწესებულება არ გააჩნია. იმის გასარკვევად, თუ რა გავლენა იქონია სავიზო რეგულაციებმა ვიზიტორების რაოდენობაზე, ჩვენ შემოსვლების სიდიდის მიხედვით ის TOP 5 ქვეყანა ავიღეთ, რომლებთანაც 1 სექტემბრიდან სავიზო რეჟიმი დაწესდა.   ცხრილი 1: ტურისტთა რაოდენობა და პროცენტული ცვლილება 2012-2014 წლების სექტემბერ-დეკემბერში
წელი ირანი ერაყი ეგვიპტე ჩინეთი ინდოეთი
2012 25 011 4 487 1 437 3 792 3 193
2013 25 244 0.9% 15 850 25% 2 708 88% 3 129 17% 2 386 33%
2014 3 799 -84% 437 -97% 430 -84% 1 811 -42% 1 728 -27%
როგორც ცხრილიდან ჩანს, სავიზო რეგულაციების შემოღების შემდეგ, ამ ქვეყნებიდან შემოსული ვიზიტორების რიცხვი მკვეთრად შემცირდა. თუ 2013 წლის მონაცემებით, ერაყიდან შემოსული ვიზიტორების რიცხვის 25%-იანი ზრდა გვქონდა, 2014 წელს ეს მაჩვენებელი 97%-ით შემცირდა. აღნიშნული ტენდენცია 2015 წლის პირველ 4 თვეშიც შენარჩუნდა. მაგალითად, ირანიდან შემოსულთა რაოდენობა, გასული წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, 72%-ით, ერაყიდან 85%-ით, ეგვიპტიდან 48%-ით, ხოლო ჩინეთიდან 24%-ით შემცირდა. აქვე აღსანიშნავია, რომ ინდოეთიდან შემოსული ვიზიტორების რაოდენობა 10%-ით გაიზარდა. ჯამში, 2014 წელს, წინა წელთან შედარებით, საქართველოში 78 000-ით ნაკლები ვიზიტორი შემოვიდა. უნდა ითქვას, რომ გარდა სავიზო რეგულაციების შემოღებისა, ტურისტების რიცხვის შემცირებაზე მნიშვნელოვანი გავლენა რეგიონში მიმდინარე უარყოფითმა პროცესებმაც იქონია. მაგალითად, 166 245-ით შემცირდა ვიზიტორთა შემოსვლა იმ ქვეყნებიდან, რომლებთანაც უვიზო რეჟიმი შენარჩუნდა. შეიძლება ითქვას, რომ ახალი სავიზო რეგულაციები არაერთი ექსპერტის კრიტიკის საგანი გახდა. ასევე, რეგულაციების ამ ფორმით შემოღებას ყოფილმა პრემიერმა, ბიძინა ივანიშვილმა აბსოლუტურად გაუზრებელი უწოდა, ხოლო საქართველოში მყოფ უცხოელებს პრემიერ-მინისტრმა ღარიბაშვილმა ბოდიშიც მოუხადა. ექპერტთა დიდი ნაწილი ეთანხმება მოსაზრებას, რომ სავიზო რეგულაციებმა საინვესტიციო გარემოზე უარყოფითი გავლენა მოახდინა, რადგან ის ძირითადად საქართველოში გრძელვადიანი ვიზის, ან ბინადრობის ნებართვის მიღებით დაინტერესებულ იმ უცხო ქვეყნის მოქალაქეებს შეეხოთ, რომლებიც საქართველოს ტერიტორიაზე იმყოფებოდნენ. სავიზო რეგულაციებით მიღებული ახალი ცვლილებების ნაწილი ნეგატიურად შეაფასა "საერთაშორისო გამჭვირვალობამაც". ორგანიზაციის შეფასებით, ახალი კანონით გათვალისწინებული ზოგიერთი ცვლილება უცხო ქვეყნის მოქალაქეთა მიერ საქართველოში შემოსვლისა და ცხოვრების უფლების მოპოვების პროცედურებს არაგონივრულად ართულებს და საქართველოში სასწავლებლად ჩამოსულ სტუდენტებსა და ინვესტორებს გაუმართლებელ პრობლემებს უქმნის. მაგალითად, "საერთაშორისო გამჭვირვალობას" უკვე რამდენიმე ინვესტორმა მიმართა, რომელთაც პირდაპირ შეეხო ახალი კანონის აღსრულების წინააღმდეგობრივი შედეგები და დროებითი ბინადრობის მიღებაზე უარი ეთქვათ. საინტერესოა, რომ საქართველოს საინვესტიციო გარემოზე ახალი სავიზო რეგულაციების უარყოფითი გავლენის შესახებ საქართველოს მთავრობის წევრებმაც განაცხადეს. მაგალითად, ეკონომიკის მინისტრის, გიორგი კვირიკაშვილის განცხადებით, სავიზო რეგულაციებმა მნიშვნელოვნად შეამცირა როგორც ტურისტების, ისე მომუშავე პერსონალის შემოსვლა. საქართველოს პრემიერის უკვე ყოფილი მრჩევლის, რომან ჩხენკელის განცხადებით კი, ახალი სავიზო რეგულაციების შემუშავების პროცესში იუსტიციისა და საგარეო საქმეთა მინისტრებმა საკითხის ეკონომიკური უკუეფექტი (მზარდი ტურისტული ნაკადების შემცირება, ინვესტიციების შემცირება და ა.შ.) არ გაითვალისწინეს და ახალი სავიზო რეჟიმი მთავრობის ეკონომიკური გუნდის, ასევე ეკონომიკური საბჭოს გვერდის ავლით მიიღეს. ახალი სავიზო რეგულაციების შედეგად გაჩენილი პრობლემების შესახებ საქართველოში ჩინეთის საელჩოს კომერციულმა და ეკონომიკურმა მრჩეველმა, ლუი ბომ The Financial-თან ინტერვიუში ისაუბრა. მრჩევლის განცხადებით, 2014 წელს საქართველოს ჩინეთიდან 30 დელეგაცია ეწვია, რომლებმაც სხვადასხვა სფეროში ინვესტირებაზე მუშაობა დაიწყეს. მისი თქმით, უფრო მეტი პოტენციური ინვესტორი გეგმავდა საქართველოში საქმიანობის დაწყებას, მაგრამ ახალი სავიზო რეგულაციებით გამოწვეული პრობლემების გამო მათ საქართველოს მიმართ ნდობა დაკარგეს. ლუი ბოს შეფასებით, სავიზო რეგულაციები არა მხოლოდ შესაძლო ინვესტორებს, არამედ საქართველოში უკვე არსებულ კომპანიებსაც შეუქმნით პრობლემას. როგორც ვხედავთ, ახალმა სავიზო რეგულაციებმა ტურიზმის, განსაკუთრებით კი საინვესტიციო გარემოს მიმართულებით მნიშვნელოვანი პრობლემები შექმნა, რაც ბუნებრივია, უარყოფითად აისახება საქართველოს ეკონომიკურ მდგომარეობაზე. სწორედ ამიტომ, საქართველოს მთავრობის ინიციატივით, პარლამენტმა სავიზო რეგულაციებში ცვლილებები ორჯერ შეიტანა. თეა წულუკიანის განცხადებით, ახალი სავიზო რეგულაციების იმ ფორმით შემუშავება, როგორც იუსტიციის სამინისტრომ განახორციელა, ევროკავშირის მოთხოვნას წარმოადგენდა. ფაქტ-მეტრმა ამ საკითხზე კვლევა უკვე ჩაატარა. საქართველო-ევროკავშირის სავიზო დიალოგის ფარგლებში, სავიზო რეჟიმის ლიბერალიზაციის სამოქმედო გეგმა შემუშავდა. გეგმის ერთი ნაწილი მიგრაციის მართვასა და საქართველოს მიერ ამ სფეროში განსახორციელებელ ცვლილებებს მოიცავდა, რომლის თანახმადაც მიგრაციის პოლიტიკის საკანონმდებლო და ინსტიტუციური ჩარჩოს ევროკავშირისა და საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისად კონსოლიდაცია იყო აუცილებელი. ის, რომ ცვლილებები სწორედ ამ ფორმით უნდა განხორციელებულიყო, არც სამოქმედო გეგმაში და არც ევროპის კავშირსა და საქართველოს შორის ასოცირების შეთანხმებაში ყოფილა მითითებული. შესაბამისად, საიმიგრაციო პოლიტიკის გაძლიერებისა და არალეგალურ მიგრაციასთან ბრძოლისთვის, ევროკავშირმა საქართველოს ფართო დისკრეცია დაუტოვა. საქართველოს მთავრობას შესაძლებლობა ჰქონდა აერჩია ისეთი მეთოდი, რომელიც ქვეყნის ეკონომიკას არ დააზარალებდა და ქვეყანაში მცხოვრებ უცხოელებს პრობლემებს არ შეუქმნიდა. 2014 წლის 29 ოქტომბერს ვიზა-ლიბერალიზაციის სამოქმედო გეგმის შესრულების მეორე ანგარიში გამოქვეყნდა. ანგარიშში შეფასებები კანონთან და მის პრაქტიკაში მოქმედებასთან დაკავშირებით არსად გვხვდება. მხოლოდ ის ფაქტი, რომ ვიზა-ლიბერალიზაციის შესრულების ანგარიშში ახალი საკანონმდებლო ცვლილების შესახებ აღინიშნა, იმას არ გულისხმობს, რომ ევროკავშირი სწორედ მსგავს ცვლილებებს და მსგავსი ფორმით მათ განხორციელებას მოითხოვდა. საინტერესოა, ემთხვევა თუ არა საქართველოს მხრიდან სავიზო რეჟიმში მოხვედრილი ქვეყენების სია ევროკავშირის რეგულაციებში განსაზღრულ ქვეყნების სიას. ევროკავშირის რეგულაციის მიხედვით, იმ ქვეყნებს, რომელთა მოქალაქეებსაც აუცილებლად სჭირდებათ ვიზა ევროკავშირის ტერიტორიაზე შესასვლელად, საქართველოს სავიზო რეჟიმის ქვეყნების სიიდან ემთხვევა მხოლოდ 17 ქვეყანა (კუბა, დომინიკის რესპუბლიკა, გრენადა, ჰაიტი, ერაყი, მარშალის კუნძულები, მიკრონეზია, მონღოლეთი, ნამიბია, პალაუ, პერუ, სენტ კიტსი და ნევისი, სენტ ლუსია, სურინამი, ტრინიდადი და ტობაგო). ცალკე გამოსაყოფია 5 ქვეყანა (ჩილე, გვატემალა, ნიკარაგუა, პარაგვაი, ურუგვაი), რომლებთანაც ევროკავშირს აქვს მხოლოდ სამთვიანი უვიზო რეჟიმი, ხოლო საქართველომ შემოიღო სრული სავიზო რეჟიმი. კიდევ სამი ქვეყანა საერთოდ არ ემთხვევა ევროკავშირის სავიზო რეჟიმის პოლიტიკის ფარგლებში არსებული ქვეყნების სიას. ასეთი ქვეყნებია: ბოლივია, ნიუე და აღმოსავლეთ ტიმორი. საინტერესოა, რომ იუსტიციის მინისტრის ყოფილი მოადგილის, დავით ჯანდიერის განცხადებით, ახალი სავიზო რეგულაციების ამ ფორმით მიღება ევროკავშირის მოთხოვნას არ წარმოადგენდა.   დასკვნა სავიზო რეგულაციების ძალაში შესვლის შემდეგ, იმ ქვეყნებიდან, რომელთანაც სავიზო რეჟიმი დაწესდა, ვიზიტორთა ნაკადი შემცირდა. ასევე შემცირდა ვიზიტორთა შემოსვლა იმ  ქვეყნებიდან, რომლებთანაც უვიზო რეჟიმი შენარჩუნდა. ახალმა რეგულაციებმა უარყოფითად იმოქმედა ქვეყნის საინვესტიციო პოტენციალზე. ამას ადასტურებს როგორც მინისტრთა კაბინეტის წევრების, ისე სხვადასხვა ექსპერტებისა და კვლევების შეფასებები. უკანასკნელ პერიოდში გაუარესებული ეკონომიკური მდგომარეობის გამო, საქართველოს პარლამენტმა იუსტიციის სამინისტროს მიერ შემუშავებულ კანონპროექტში ცვლილება ორჯერ შეიტანა. აღსანიშნავია, რომ ეკონომიკის სამინისტროს კანონპროექტის ამოქმედების შემდეგ მოსალოდნელი უარყოფითი ეკონომიკური შედეგების შესახებ შენიშვნები ჰქონდა, რომლებიც თეა წულუკიანმა არ გაითვალისწინა. როგორც სამოქმედო გეგმის ანალიზიდან ირკვევა, საიმიგრაციო პოლიტიკის ამ ფორმით გამკაცრება, სხვადასხვა ქვეყნებთან უვიზო რეჟიმის გაუქმება, შემცირებული ვადების ან ვიზის აღების წესების ცვლილება, ევროკავშირის მოთხოვნას არ წარმოადგენდა. სამოქმედო გეგმის თანახმად, მნიშვნელოვანი ერთიანი პოლიტიკის შემუშავება და არალეგალურ მიგრაციასთან ბრძოლა იყო და არა რეგულაციების კონკრეტულად ამ ფორმით მიღება. ფაქტ-მეტრის დასკვნით, თეა წულუკიანის განცხადება: სავიზო რეგულაციების შემოღებას  ტურიზმის შემცირება, ან ეკონომიკური პრობლემები არ უკავშირდება... ამ რეგულაციებს ევროკავშირი ითხოვდა, არის მცდარი.

On 15 May 2015, the Minister of Justice of Georgia, Tea Tsulukiani, on air on Palitra TV’s Resume,
stated: "The conclusions of specialists have demonstrated that the visa liberalisation process did not bring negative results." According to the Minister’s assessment, none of the aforementioned expert conclusions prove that the visa regulations have had a negative impact upon Georgia’s economy and tourism. The Minister of Justice also remarked that considering the associated economic risks, Giorgi Kvirikashvili had wanted to adopt a more liberal law but the Government of Georgia opted in favour of regulations. Ms Tsulukiani also emphasised that the visa regulations comprised a demand of the European Union.
The new Law of Georgia on the Legal Status of Aliens and Stateless Persons has been in force since 1 September 2014. As a result, the entry of foreigners to Georgia has become considerably difficult. Further, a foreigner is allowed to stay in Georgia without obtaining a visa for a 90 out of 180-day period instead of the 360 days as it was in the past. Of note as well is that Georgia terminated its visa-free regime with 24 countries. However, on the initiative of the Ministry of Economy and Sustainable Development, the Parliament of Georgia has now simplified the visa regulations for the second time in response to the decrease in the country’s economic growth rate.
FactCheck has already written about Georgia’s visa regulations and the decrease in the number of tourists (see link 1, link 2).
There were 5,493,492 visitors to Georgia in 2014 which constitutes a 2% growth as compared to 2013. The first four months of 2015 are characterised by a decreased number of visitors. Compared to the first four months of 2014 the number of visitors to Georgia has dropped by 2%.
As a result of the imposition of the new visa regulations from 1 September 2014, Georgia maintains a visa-free regime with 94 countries instead of the previous 118. At the present moment, visas are required for citizens of 99 countries. Of these, Georgia has no diplomatic representation or consulate in 92. In order to better understand the impact of the new visa regulations upon the number of visitors, FactCheck
analysed the top five countries in terms of tourist numbers and for which Georgia abolished its visa-free regime as of 1 September 2014.
Number of Tourists (2012-2013) and Difference (%) in September-December 2012-2014
Year Iran Iraq Egypt China India
2012 25,011 4,487 1,437 3,792 3,193
2013 25,244 0.9% 15,850 25% 2,708 88% 3,129 17% 2,386 33%
2014 3,799 -84% 437 -97% 430 -84% 1,811 -42% 1,728 -27%
As illustrated by the above table, the number of tourists from the top five countries decreased sharply after the imposition of the new visa regulations. According to the 2013 data, the number of visitors from Iraq rose by 25% whilst it dropped by 97% in 2014. This same trend has remained in place for the first four months of 2015. As compared to the same period of the previous year, the number of visitors from Iran dropped by 72%, from Iraq by 85%, from Egypt by 48% and from China by 24% in 2015. Of note is that the number of visitors from India rose by 10%.
In total, there were 78,000 less tourists in Georgia in 2014 as compared to the previous year. Aside from the imposition of the new visa regulations, the negative processes taking place and further unfolding in the region also contributed to the decrease in the number of tourists. There were 166,245 less visitors from those countries with which Georgia has maintained a visa-free regime.
The new visa regulations have become a controversial topic for many experts. In addition, the former Prime Minister of Georgia, Bidzina Ivanishvili, stated that the imposition of the regulations in their present form was absolutely ill-thought and the incumbent Prime Minister, Irakli Gharibashvili, even issued an apology to foreigners residing in Georgia.
The majority of experts agree that the visa regulations had a negative impact upon Georgia’s investment environment because the regulations concerned those foreigners in particular who resided on the territory of Georgia and who were interested in obtaining a long-term visa or a residence permit. The new amendments to Georgia’s visa regulations were negatively assessed
by Transparency International – Georgia as well.  According to the organisation, the new law makes it unreasonably more difficult for foreign citizens to enter Georgia and obtain a residence permit whilst also creating unjustified problems for Georgia-bound investors and students. For instance, several investors have already contacted Transparency International – Georgia about their experiences of having been directly affected by the new law and rejected in their applications to obtain temporary residence permits.
It is interesting that even members of the Government of Georgia itself have spoken out about the negative impact of the new visa regulations. For example, the Minister of Economy and Sustainable Development, Giorgi Kvirikashvili, declared
that the visa regulations have substantially decreased the number of both the tourists and the labour force coming to Georgia. According to the then adviser of the Prime Minister of Georgia, Roman Chkhenkeli, the Ministers of Justice and Foreign Affairs did not take the economic after-effect into account (decreased tourist numbers, decreased investments) in the process of the elaboration of the new visa regulations and these Ministries approved the new visa regime in avoidance of the advice of both the Economic Council and the economic team of the Government of Georgia.
Commercial and Economic Adviser of the Embassy of China to Georgia, Loui Bou, in his interview with The Financial,
has also spoken about the problems resulting from the new visa regulations. According to Mr Bou, 30 delegations from China visited Georgia in 2014 and started to prepare the ground for investments in various fields. However, these delegations lost trust in Georgia owing to the new visa regulations. He assesses that the new visa regulations might pose problems not only for future investors but also for those companies which are already established in the Georgian market.
As we can see, the new visa regulations have caused significant problems in the field of tourism and, especially, for the country’s investment environment. Therefore, it naturally had a negative impact upon Georgia’s economy. Consequently, on the initiative of the Government of Georgia, the Parliament of Georgia has now twice amended the new visa regulations.
According to Tea Tsulukiani, the adoption of the new visa regulations as designed by the Ministry of Justice, was an EU requirement. FactCheck has already conducted research
in this regard. The visa liberalisation action plan was drafted as a part of the framework of the EU-Georgia visa dialogue. One part of the action plan covers migration management and those changes which Georgia was required to implement; specifically, the envisaged consolidation of the legislative and institutional framework of Georgia’s migration policy with that of the EU. However, the specific requirement that those changes had to be enacted in the way which was done by the Ministry of Justice of Georgia was not indicated in the action plan or in the EU-Georgia Association Agreement. Therefore, the EU left Georgia considerable discretion to strengthen its immigration policy and combat illegal migration. The Government of Georgia had the opportunity to choose the method which would not have negatively affected the country’s economy and created problems for foreigners residing in Georgia.
On 29 October 2014, the second report
on the implementation of the visa liberalisation action plan was published. The report does not include assessments in regard to the law and its enforcement. The visa liberalisation report mentions the new legislative changes but this does not mean that the EU demanded these specific changes in the exact form in which they were implemented.
It is interesting to see whether or not the countries with which Georgia terminated its visa-free regime match those which are prescribed by the EU regulations. The EU and Georgia share a list of 17 countries whose citizens are required to obtain visas in order to enter their territories (Cuba, Dominican Republic, Granada, Haiti, Iraq, Marshall Islands, Micronesia, Mongolia, Namibia, Palau, Peru, St. Kitts and Nevis, St. Lucia, Surinam, and Trinidad and Tobago). There are five additional countries with which the EU has a three-month visa-free regime whereas Georgia has imposed a full visa-regime. An additional three countries are not even included in the list of countries outside the EU’s visa-regime policy. These countries are:  Bolivia, Niue and East Timor.
Of interest is that according to the former Deputy Minister of Justice, Davit Jandieri, the adoption of new visa regulations in this form was not required by the European Union.
After the new visa regulations entered into force, a number of visitors from those countries with which Georgia had terminated its formerly visa-free regime started to decrease. Additionally, the number of visitors also dropped from those countries with visa-free regimes.
The new regulations had a negative impact upon Georgia’s investment potential as well. This is confirmed by the statements of both the members of the Government of Georgia and by various experts and studies. Due to the worsened economic situation in the country, the Parliament of Georgia has twice amended the Ministry of Justice’s law. It must be noted that the Ministry of Economy and Sustainable Development had some reservations in regard to possible negative economic after-effects of the law although Tea Tsulukiani did not take these into consideration.
An analysis of the visa liberalisation action plan illustrates that the imposition of a harsher immigration policy in this form, the termination of visa-free regimes with different countries, the shortened duration of visas and the changes in the procedures to obtain a Georgian visa were not required by the European Union. According to the action plan it was important to elaborate a common policy and fight against illegal immigration instead of adopting the regulations in this very form.
FactCheck concludes that Tea Tsulukiani’s statement: "The decrease in tourism and the economic problems are not caused by the imposition of visa regulations… These regulations were required by the European Union," is FALSE.