2014 წლის 12 დეკემბერს, პარლამენტის სხდომაზე ბიუჯეტის პროექტის წარდგენისას, ნოდარ ხადურმა განაცხადა, რომ საქართველოს სახელმწიფო ვალი მაკროეკონომიკური სტაბილურობისთვის საშიშროებას არ წარმოადგენს. მან ასევე აღნიშნა, რომ საქართველოს პროცენტულად ყველაზე დაბალი ვალი აქვს ესტონეთის, აზერბაიჯანის და რუსეთის შემდეგ.
საქართველოს სახელმწიფო ვალი 10 393 მლნ ლარია, საიდანაც 7 827 მლნ ლარი საგარეო ვალია, ხოლო საშინაო ვალი 2 566 მლნ ლარს შეადგენს. 2014 წელს სახელმწიფო ვალი 1 010 მილიონი ლარით გაიზარდა, საიდანაც, შიდა ვალის ზრდამ 517 მილიონი ლარი შეადგინა, ხოლო საგარეო ვალი კი 493 მილიონი ლარით გაიზარდა.
2015 წლის ბიუჯეტის პროექტის მიხედვით, მიმდინარე წელს მთავრობა 1 610 მლნ ლარის ვალის აღებას გეგმავს, საიდანაც 600 მილიონი შიდა რესურსებიდან, ხოლო 1 010 მილიონი, საგარეო წყაროებიდან იქნება მოზიდული.
სახელმწიფო ვალის მიზანშეწონილობის ანალიზისთვის მნიშვნელობა არა იმდენად ვალის მოცულობას, არამედ სახელმწიფო ვალის სტრუქტურას, კერძოდ კი იმას აქვს, თუ რა წყაროებიდან ხდება ვალის აღება და როგორ ხდება მიღებული ფინანსური რესურსების ხარჯვა. საშინაო და საგარეო ვალის აღება სახელმწიფო ბიუჯეტის დეფიციტის დასაფინანსებლად ხდება. 2012 წლამდე ბიუჯეტის დეფიციტის დაფინანსება ძირითადად საგარეო წყაროებიდან ხდებოდა (იხ გრაფიკი 1), ხოლო 2013 წელს ბიუჯეტის დეფიციტის 40% შიდა ვალის აღებით დაფინანსდა. განვითარებადი ქვეყნებისთვის ბიუჯეტის დეფიციტის დაფინანსება საშინაო ვალის ხარჯზე არასასურველია, ვინაიდან, სახელმწიფო შიდა ვალის აღებით საკრედიტო რესურსების ათვისებაში კონკურენციას კერძო სექტორს უწევს. 2014 წელს კომერციული ბანკების მიერ გაცემულ სესხებში სახელმწიფო ვალის წილი 32%-ს შეადგენდა. ეს მაჩვენებელი 2012 წელს 6% იყო.
საგარეო ვალის ტვირთზე გავლენას საპროცენტო განაკვეთების და სავალუტო კურსის რყევები ახდენს. ფინანსთა სამინისტროს მონაცემებით, საგარეო ვალის 72% ფიქსირებულ საპროცენტო განაკვეთშია აღებული, რაც საპროცენტო განაკვეთების რყევების უარყოფით გავლენას ამცირებს, თუმცა ვალუტის კურსის რყევებისგან დაცული მაინც არაა.
საინტერესოა სახელმწიფოს მიერ აღებული ვალის დანიშნულებაც. ამისთვის, საჭიროა გავაანალიზოთ, თუ როგორ ნაწილდება ბიუჯეტის ხარჯები (იხ. ცხრილი 1). 2012 და 2013 წლებში ბიუჯეტის საოპერაციო სალდო დადებითი იყო, შესაბამისად, ვალი მიმდინარე ხარჯების (აქ ინფრასტრუქტურული პროექტების დაფინანსება არ შედის) დასაფინანსებლად არ აღებულა. 2014 წელს საოპერაციო სალდო დეფიციტური იყო და 45.5 მლნ ლარს შეადგენდა. შესაბამისად, მიმდინარე ხარჯები სწორედ ვალით დაფინანსდა.
2012-2014 წლებში ინფრასტრუქტურული ხარჯები შემცირდა, თუმცა სახელმწიფოს მიერ ახალი ვალის აღება გაიზარდა. ვალის ნაწილი ინფრასტრუქტურულ პროექტებზე დაიხარჯა, ხოლო ნაწილი კი ფინანსური აქტივების შეძენას მოხმარდა.
ცხრილი 1: სახელმწიფო ბიუჯეტის ხარჯები
საქართველოს კანონით – „ეკონომიკური თავისუფლების შესახებ“ სახელმწიფო ვალის მოცულობა მთლიანი შიდა პროდუქტის 60%-ს არ უნდა აღემატებოდეს. საერთაშორისო სავალუტო ფონდის მიერ განვითარებადი ქვეყნებისთვის რეკომენდირებული ვალი/მშპ-ს ლიმიტი 50%-ია. 2014 წელს სახელმწიფო ვალის მშპ-სთან შეფარდება 35.6% იყო, ხოლო მიმდინარე წლის საპროგნოზო მონაცემი 36.3%-ია.
მინისტრი ცდება, როცა აცხადებს, რომ საქართველოს მშპ-სთან მიმართებაში ყველაზე დაბალი ვალი აქვს აზერბაიჯანის, ესტონეთის და რუსეთის შემდეგ. ნოდარ ხადურს თავის განცხადებაში არ დაუკონკრეტებია, თუ რომელი ქვეყნების ჯგუფთან მოახდინა მან შედარება. ფაქტ-მეტრმა რამდენიმე ვარიანტი განიხილა. საერთაშორისო სავალუტო ფონდის მონაცემებით, მსოფლიოს სხვა ქვეყნებს შორის, მთავრობის ვალი/მშპ[1] თანაფარდობის მიხედვით (33.2%), საქართველო 61-ე ადგილზეა, დსთ-ს ქვეყნებს შორის მე-9 ადგილზე, ხოლო აღმოსავლეთ ევროპის და ცენტრალური აზიის რეგიონში ვალი/მშპ-ს თანაფარდობით მე-11 ადგილს იკავებს. შესაბამისად, საქართველოზე დაბალი ვალი, გარდა მინისტრის მიერ დასახელებული ქვეყნებისა, სხვა ქვეყნებსაც აქვთ.
ცხრილი 2: ქვეყნები ვალი/მშპ-ს პროცენტული მაჩვენებლების მიხედვით
საქართველოს სახელმწიფო ვალი მშპ-სთან მიმართებაში მიმდინარე წელს 36.3%-ითაა განსაზღვრული, რაც დასაშვებია საქართველოს კანონით „ეკონომიკური თავისუფლების შესახებ“ და ასევე არ სცდება არც საერთაშორისო სავალუტო ფონდის მიერ დადგენილ ლიმიტებს. აქვე ისიც უნდა ითქვას, რომ როგორც 2013-2014 წლებში ეკონომიკური ზრდის ტემპის, ისე გასული წლის ბოლოს ექსპორტის შემცირება და ლარის კურსის გაუფასურება სახელმწიფო ვალის ტვირთის მაჩვენებელს ზრდის, რამაც მომავალში ქვეყნის ეკონომიკურ სტაბილურობას შესაძლოა საფრთხე შეუქმნას. ასევე, გასათვალისწინებელია ის ფაქტიც, რომ 2013-2014 წლებში სახელმწიფო ვალი 1.3 მილიარდი ლარით, ანუ მშპ-ის მიმართ 34.8%-დან 35.6%-მდე გაიზარდა.
რაც შეეხება განცხადების იმ ნაწილს, რომ საქართველოს ყველაზე დაბალი ვალი აქვს ესტონეთის, რუსეთისა და აზერბაიჯანის შემდეგ, ის ზუსტი არ არის. მსოფლიოს ქვეყნებს შორის, მშპ-სთან მიმართებაში საქართველოზე ნაკლები ვალი 60 ქვეყანას აქვს. ასევე, საქართველო მეცხრე ადგილზეა დსთ-ს ქვეყნებს შორის და მე-11 ადგილზე აღმოსავლეთ ევროპისა და ცენტრალური აზიის რეგიონში.
ზემოთ მოცემული ინფორმაციიდან გამომდინარე, ნოდარ ხადურის განცხადება: „საქართველოს აქვს პროცენტულად ერთ-ერთი ყველაზე დაბალი ვალი. ჩვენზე წინ არიან მხოლოდ ესტონეთი, აზერბაიჯანი და რუსეთი,“ არის ნახევრად სიმართლე.
მილიონი ლარი |
| საოპერაციო სალდო |
-44.9 |
618.5 |
549 |
293.8 |
-45.5 |
84.5 |
| არაფინანსური აქტივების ზრდა |
1020 |
1039 |
729 |
768 |
617 |
853 |
| ფინანსური აქტივების ზრდა |
334 |
430 |
377 |
283 |
272 |
597 |
| სახელმწიფო ვალის ზრდა |
1447 |
735 |
748 |
738 |
1570 |
1610 |
აღმოსავლეთ ევროპისა და ცენტრალური აზიის ქვეყნები |
განვითარებული ეკონომიკის მქონე ქვეყნები |
|||||
უზბეკეთი |
8.6% |
ესტონეთი |
10.3% |
10.2% |
ლუქსემბურგი |
24.2% |
ყაზახეთი |
13.7% |
ნორვეგია |
29.5% |
რუსეთი |
15.7% |
ავსტრალია |
30.6% |
თურქმენეთი |
15.8% |
33.9% |
აზერბაიჯანი |
15.9% |
ბულგარეთი |
25.2% |
|||
მოლდოვეთი |
25.4% |
9 |
ტაჯიკეთი |
28.8% |
თურქეთი |
33.6% |
||||
[1] სავალუტო ფონდი მთავრობის ვალის სტატისტიკას აქვეყნებს, რომელიც ეროვნული ბანკის ვალს არ მოიცავს. შესაბამისად, გვაქვს სხვაობა სტატიაში ზემოთ მოყვანილ სახელმწიფო ვალის რიცხვსა და სავალუტო ფონდის მიერ მოყვანილ მთავრობის ვალის მაჩვენებელს შორის

On 12 December 2014, during the presentation of the state budget project at a plenary session of the Parliament of Georgia, Nodar Khaduri declared that Georgia’s state debt does not pose a danger for the macroeconomic stability of the country. He also added that Georgia has one of the lowest debtsin terms of percentage and ranked only after Estonia, Azerbaijan and Russia.
Georgia’s state debt is GEL 10,393 billion in total. The foreign debt constitutes GEL 7,827 million and domestic debt equals GEL 2,566 million. In the 2014 period, state debt increased by GEL 1,010 million. Calculations are that domestic debt increased by GEL 517 million whilst foreign debt increased by GEL 493 million.
According to the state budget plan for 2015, the government plans to borrow an additional GEL 1,610 million. Approximately GEL 600 million will be attracted from domestic sources and GEL 1,010 million will be borrowed from foreign sources.
To analyse the expediency of the state debt, its structure is far more important than the volume of the debt. Of importance, therefore, are the sources from which the state borrows money and how these financial resources are spent. The state accumulates both domestic and foreign debt in order to fund the budget deficit. Before 2012, the budget deficit was mostly funded through money borrowed abroad (see Graph 1) but in 2013, 40% of the total budget deficit was funded through domestic borrowings. Developing countries are discouraged from funding their budget deficits through domestic debt as it makes the state a competitor of the private sector by consuming the credit resources available in the country. The share of money lent to the state, in the total amount of loans issued by commercial banks in 2014, was 32% whilst in 2012 that number was only 6%.
Sources to Fund the Budget Deficit in GEL million
Interest rate fluctuations and changes in currency exchange rates also have an impact upon the burden of the foreign debt. According to the Ministry of Finance of Georgia, 72% of the total foreign debt is borrowed at fixed interest rates which reduces the negative impact of interest rate fluctuation. However, there are no safeguards against the fluctuation of the currency exchange rate.
It is interesting to analyse how the borrowed money is spent. With this aim in mind, we need to analyse how the budget expenditures are divided (see Table 1). In 2012 and 2013, the operative balance of the budget was positive and, therefore, the government did not have to borrow in order to fund the current expenses (that does not include the funding of infrastructural projects). In 2014, the deficit of the operative balance was GEL 45.5 million. Therefore, current expenses were funded through borrowing.
Infrastructure expenditures dropped in the period of 2012-2014, however the accumulated state debt increased. Part of the debt was spent on infrastructural projects and part of it was spent to buy financial actives.
State Budget Expenditures
Operative Balance
-44.9
618.5
549
293.8
-45.5
84.5
Increase of Non-Financial Actives
1,020
1,039
729
768
617
853
Increase of Financial Actives
334
377
283
272
597
Increase of State Debt
1,447
735
748
738
1,570
1,610
Georgia’s total state debt should not exceed 60% of the total volume of the Gross Domestic Product of the country as foreseen by the Economic Liberty Act.
The International Monetary Fund recommends that developing countries maintain a 50% debt to GDP ratio. In 2014, Georgia’s debt to GDP ratio was 35.6% with calculations showing that it will reach 36.3% this year.
The Minister is wrong to assert that Georgia has one of the lowest debt to GDP ratios after Estonia, Azerbaijan and Russia. He did not make a clarification in his statement as to what group of states he used for the comparison. FactCheck studied several rankings. According to the International Monetary Fund, Georgia, with its 32% debt to GDP ratio,[1] is ranked 61st in the world, 9th among members of the Commonwealth of Independent States and 11th
in the wider region of Eastern Europe and Central Asia. Therefore, apart from the countries named by the Minister, Georgia is outperformed by other countries as well.
Countries According to Debt to GDP Ratio
Countries of Eastern Europe and Central Asia
Countries with Developed Economies
8.6%
10.3%
10.2%
Luxembourg
24.2%
13.7%
Norway
29.5%
15.7%
Australia
30.6%
Turkmenistan
15.8%
33.9%
15.9%
25.2%
25.4%
Tajikistan
28.8%
33.6%
Georgia’s total debt to GDP ratio is calculated to be 36.3% in 2015 which is allowed by the Economic Liberty Act and is within the limits recommended by the International Monetary Fund. It must be added that the slow economic growth rates of 2013-2014, decreased exports and the depreciated GEL contribute to the growth of the state debt which might be a threat for the country’s economic stability in the future. The fact that the state debt rose by GEL 1.3 billion in 2013-2014 and now constitutes 35.6% of the GDP, instead of the previous 34.8%, needs to be mentioned as well.
The other part of the Minister’s statement, that Georgia has the lowest debt after Estonia, Azerbaijan and Russia, is not accurate. There are 60 other countries in the world which have lower debt to GDP ratios than Georgia. Georgia occupies the 9th position among members of the CIS and is ranked 11th
in the region of Eastern Europe and Central Asia.
Considering the abovementioned information, Nodar Khaduri’s statement: "Georgia has one of the lowest debts in terms of percentage. Only Estonia, Azerbaijan and Russia are before us," is HALF TRUE.
[1]The International Monetary Fund usually publishes the statistics of government debt which do not include the debt of the National Bank. Therefore, we have a difference between the state debt volume provided in FactCheck