2014 წლის 26 დეკემბერს გამართულ პრესკონფერენციაზე ირაკლი ღარიბაშვილმა განაცხადა, რომ წინა ხელისუფლება ბიუჯეტის კორექტირებას ახდენდა და ამის ხარჯზე 100%-იან შესრულებას აჩვენებდა, ხოლო 2014 წელს ბიუჯეტში ცვლილებების შეტანა არ მომხდარა და რეალური ციფრები დაიდო.
თავიდანვე უნდა აღვნიშნოთ, რომ პრემიერ-მინისტრი ბიუჯეტის „კორექტირებაში“ საბიუჯეტო კანონში ცვლილებების შეტანას გულისხმობდა, რომელიც 2013-2014 წლებში მართლაც არ განხორციელებულა.
2014 წლის დასაწყისში დაგეგმილი ხარჯების სრულად ათვისების კუთხით, ბიუჯეტის შესრულებაში მნიშვნელოვანი ჩამორჩენა შეინიშნებოდა. თუმცა, საბოლოოდ, 2014 წლის ბიუჯეტის შემოსულობების ნაწილი გადაჭარბებით, ხოლო გადასახდელების გეგმა 98.9%-ით შესრულდა. მიუხედავად იმისა, რომ ფორმალურად ბიუჯეტის გეგმა შესრულდა, 2014 წლის განმავლობაში განხორციელებულმა არათანაბარმა ხარჯვამ ბიუჯეტის რეალურად შესრულებასთან დაკავშირებით კითხვები წარმოშვა. კერძოდ, 2014 წლის დეკემბერში ბიუჯეტიდან გადარიცხულმა თანხამ 1 253 მლნ ლარი შეადგინა, მაშინ როცა წლის განმავლობაში, საშუალოდ, თვეში 600-700 მლნ იხარჯებოდა. მნიშვნელოვანი ხარჯვა წლის ბოლო დღეებში, 25-დან 31 დეკემბრამდე განხორციელდა. ამ დღეებში მხარჯავი დაწესებულებებისთვის 489 მილიონი ლარი გადაირიცხა. ლოგიკურია ითქვას, რომ ამ თანხით დასაფინანსებელი პროექტების განხორციელება 2015 წლისთვის გადაიდო, ბიუჯეტის შესრულება კი, არა მხოლოდ დაგეგმილი თანხების გადარიცხვას, არამედ წლის განმავლობაში დაგეგმილი პროექტების განხორციელებასაც ნიშნავს.
ფაქტ-მეტრმა 2004-2012 წლების ბიუჯეტი და მათი შესრულება გადაამოწმა. საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს მონაცემებით, 2004-2012 წლებში ბიუჯეტში ცვლილებების შეტანა მართლაც ხდებოდა. თუმცა, უნდა აღვნიშნოთ, რომ 2004-2012 წლების ბიუჯეტში ცვლილებები მეტწილად შემოსავლების და გადასახდელების ზრდის მიმართულებით ხდებოდა. განსაკუთრებით
2004-2007 წლების პერიოდში, როცა ბიუჯეტში მიღებული შემოსავლები ნახევარი მილიარდი  ლარით აღემატებოდა წლის დასაწყისში დაგეგმილს, ხოლო 2007 წელს ბიუჯეტში მიღებულმა შემოსავლებმა თავდაპირველ გეგმას 2 320 მლნ ლარით გადააჭარბა, რაც იმ პერიოდის მაღალი ეკონომიკური ზრდის შედეგი იყო.
ცხრილი 1: ბიუჯეტი 2004–2007 წლებში, მლნ ლარი (
იხ.დეტალურად)
პირველადი გეგმა
შეცვლილი გეგმა
პირველადი გეგმის მიმართ
შეცვლილი გეგმის მიმართ
| შემოსავლები და გრანტები |
1742.2
2216.2
2283
131.0%
103.0%
| საგადასახადო შემოსავლები |
1293
1746.2
1811.2
140.1%
103.7%
| გადასახდელები |
1926.2
1731.6
100.0%
111.2%
1945.8
2497.6
2607.9
134.0%
104.4%
1554.8
1726.2
1836
118%
106.4%
2260.7
2842
2618.5
115.8%
92.1%
3068.6
3601.4
3773.2
123.0%
104.8%
2263
2536.4
2633.1
116.4%
103.8%
3878.5
3822.5
169.1%
98.6%
3712.2
5948.6
6032.5
162.5%
101.4%
2968.1
4324.8
4391.1
147.9%
101.5%
4077.8
5469.8
134.1%
ანალოგიურად, 2008-2012 წლების ბიუჯეტში ცვლილებების შეტანა შემოსავლების და გადასახდელების ზრდის მიმართულებით ხდებოდა. განსაკუთრებით აღსანიშნავია 2008 წელი, როცა მიუხედავად გადატანილი ომისა, ბიუჯეტის შემოსავლები, მათ შორის გრანტები და საგადასახადო შემოსავლები, 362 მლნ ლარით გაიზარდა. რაც შეეხება პროცენტულ შესრულებას, ეს მონაცემი შეცვლილი გეგმის მიმართ 107%, ხოლო თავდაპირველი გეგმის მიმართ 125.8% იყო.
ცხრილი 2: 2008 წლის ბიუჯეტი, მლნ ლარი
5155.3
5463.6
5517.6
107.0%
101.0%
4506
4552
4541.5
100.8%
99.8%
5705
6929.5
6758.8
118.5%
97.5%
ცხრილი 3: ბიუჯეტი 2009-2012, მლნ ლარი
| შემოსულობები |
6334.1
6465.4
6362.4
100.4%
98.4%
5510.1
4945.6
4916.9
89.2%
99.4%
6856.3
6956.6
6754.1
98.5%
97.1%
6759.7
7088.2
7097.8
105.0%
100.1%
5188.1
5363.5
5421.4
104.5%
101.1%
7085.2
6972.3
103.1%
6995.1
7658.7
7447.7
106.5%
97.2%
5995.8
6471.5
6442.3
107.4%
99.5%
7107
7569.7
7459.2
8015.3
8158
8004
99.9%
98.1%
| შემოსავლებიდაგრანტები |
6839.3
7158.2
7115.3
104.0%
7915.4
8091.5
7806.8
96.5%
როგორც ცხრილებიდან ჩანს, 2004-2012 წლებში შეცვლილი ბიუჯეტის შესრულება 96-111%-ის ფარგლებში მერყეობდა, ხოლო ცვლილების გარეშე ბიუჯეტის ფაქტიური შესრულება 115-169% იყო. შესაბამისად, პრემიერი მართალია, როცა აცხადებს, რომ კორექტირება (იგულისხმება ბიუჯეტში ცვლილებების შეტანა) იმისთვის ხდებოდა, რომ ბიუჯეტის შესრულება 100%-იან ფარგლებში ეჩვენებინათ. თუმცა, პრემიერის განცხადების კონტექსტი, რომ რეალურად გეგმის მიმართ ჩამორჩენა ხდებოდა და ეს ბიუჯეტში ცვლილებების შეტანით ინიღბებოდა, ცალსახად მცდარია. პირიქით, თავდაპირველ გეგმაში ცვლილებების შეტანის საჭიროება გაზრდილი შემოსავლებით და ბიუჯეტის გადაჭარბებული შესრულებით იყო გამოწვეული. შესაბამისად, ბიუჯეტის თავდაპირველი გეგმა ცვლილების შემდეგ კი არ იკლებდა, არამედ იზრდებოდა.
2004-2012 წლებში ბიუჯეტის გეგმის ცვლილება მართლაც ხორციელდებოდა, ხოლო 2013 და 2014 წლების ბიუჯეტების კანონში ცვლილებების შეტანა არ მომხდარა.
2004-2012 წლებში ბიუჯეტში ცვლილება იმიტომ ხდებოდა, რომ შემოსავლები იზრდებოდა და ხშირად ბიუჯეტის შემოსავლების შესრულება თავდაპირველ გეგმას 25-30%-ითაც აჭარბებდა. ცვლილება გეგმის 100%-იანი შესრულების მიზნით არ ხდებოდა, პირიქით, გეგმაში ცვლილებების შეტანის საჭიროება გაზრდილი შემოსავლებით და ბიუჯეტის გადაჭარბებული შესრულებით იყო გამოწვეული. შესაბამისად, ბიუჯეტის თავდაპირველი გეგმა ცვლილების შემდეგ კი არ იკლებდა, არამედ იზრდებოდა. ამ ფაქტორის გამო, პრემიერის პათოსი, რომ წინა ხელისუფლების დროს ბიუჯეტის ცვლილების შედეგად ხდებოდა გეგმის მოჩვენებითი შესრულება, ცალსახად არასწორია.

On 26 December 2014 at a press conference, Irakli Gharibashvili declared that the previous government used to regularly correct the budget and show a fulfilment rate of 100%. As for the budget of 2014, no such corrections have been made and, therefore, real numbers were displayed.
To begin with, we have to note that whilst talking about “correcting” the budget, the Prime Minister implied amending the Law on Budget. Indeed, this did not in fact happen in the years 2013-2014.
At the beginning of 2014, planned budgetary expenditures were not fully absorbed which rendered a significant gap in the budget. However, the revenue part of the budget was eventually fulfilled with a surplus and the expenditures part of the budget was fulfilled by 98.9%. The unequal spending during 2014 gave rise to some questions of whether or not the budget was truly fulfilled; namely, the amount of money transferred from the budget in December amounted to GEL 1.235 billion whereas on average approximately GEL 600-700 million was spent monthly during the rest of the year. The largest sum of money was spent in the period of December 25-31 when the respective spending institutions were transferred GEL 489 million. It is logical to assume that the implementation of those projects for which that money was allocated has been postponed for the next year. However, to fulfil the budget means not only transferring the respective funds but also implementing the projects planned throughout the year.
FactCheck verified the state budgets of the years 2004-2012 and their rate of fulfilment. According to the data of the Ministry of Finance of Georgia, some changes were in fact introduced into the state budgets for the years of 2004-2012. However, it needs to be mentioned that those changes were mostly related to the rise of revenues and expenditures, especially in the period of 2004-2007 when the actual revenues of the budget exceeded the originally projected number by almost half a billion. As for the budget of 2007, the revenues had a surplus of GEL 2.320 billion which was the result of a high economic growth at that time.
Table 1: State Budgets for the Period 2004-2007
Initial Plan
Amended Plan
Fulfilment Rate
With Regard to the Initial Plan
With Regard to the Amended Plan
Revenues and Grants
1,742.2
2,216.2
2,283
131.0%
103.0%
Tax Revenues
1,293
1,746.2
1,811.2
140.1%
103.7%
Expenditures
1,926.2
1,731.6
100.0%
111.2%
1,945.8
2,497.6
2,607.9
134.0%
104.4%
1,554.8
1,726.2
1,836
118%
106.4%
2,260.7
2,842
2,618.5
115.8%
92.1%
3,068.6
3,601.4
3,773.2
123.0%
104.8%
2,263
2,536.4
2,633.1
116.4%
103.8%
3,878.5
3,822.5
169.1%
98.6%
3,712.2
5,948.6
6,032.5
162.5%
101.4%
2,968.1
4,324.8
4,391.1
147.9%
101.5%
4,077.8
5,469.8
134.1%
In the same manner, changes into the budgets of 2008-2012 were related to increased revenues and expenditures. The year 2008 needs to be singled out when, despite the war budget revenues including grants and tax revenues were increased by GEL 362 million. The fulfilment rate was 107% with regard to the amended plan and 125.8% with regard to the initial plan.
Table 2: State Budget of 2008 in GEL million
5,155.3
5,463.6
5,517.6
107.0%
101.0%
4,506
4,552
4,541.5
100.8%
99.8%
5,705
6,929.5
6,758.8
118.5%
97.5%
Table 3: State Budgets of 2009-2012 in GEL million
Total Receipts
6,334.1
6,465.4
6,362.4
100.4%
98.4%
5,510.1
4,945.6
4,916.9
89.2%
99.4%
6,856.3
6,956.6
6,754.1
98.5%
97.1%
6,759.7
7,088.2
7,097.8
105.0%
100.1%
5,188.1
5,363.5
5,421.4
104.5%
101.1%
7,085.2
6,972.3
103.1%
6,995.1
7,658.7
7,447.7
106.5%
97.2%
5,995.8
6,471.5
6,442.3
107.4%
99.5%
7,107
7,569.7
7,459.2
8,015.3
8,158
8,004
99.9%
98.1%
6,839.3
7,158.2
7,115.3
104.0%
7,915.4
8,091.5
7,806.8
96.5%
As illustrated by the tables, in the period of 2004-2012 the fulfilment rate of the amended budget fluctuated in the margins of 96%-111% and with regard to the initial plan of the budget the fulfilment rate equalled 115%-169%. Therefore, the Prime Minister is right to say that correcting (i.e. changing) the budget has been done to approximate the fulfilment rate to the 100% mark. However, the Prime Minister’s assertion that the previous government was falling behind the initial schedule and, consequently, trying to cover it up by amending the budget, is simply wrong. Quite the contrary, the need to change the initial plan was caused by the increased revenues and budget surplus. Accordingly, instead of slashing the initial plan of the budget, it was actually increased.
The plans of the budgets for the period of 2004-2012 were indeed changed whereas there were no changes in the Law on Budget for 2013 and 2014.
The changes in the budgets for the period of 2004-2012 were introduced due to increased revenues. This in turn resulted in having a revenue fulfilment rate of 25%-30% more than was originally scheduled. The changes have not been done to show an ostensible 100% fulfilment rate but, on the contrary, to deal with increased revenues and budget surplus. Therefore, instead of slashing the initial plan of the budget, it was actually increased. Hence, considering the above mentioned, the Prime Minister is wrong to assert that the previous government was changing the budget to show a false fulfilment rate of the budgetary plan.