„კორუფციის რისკების მიხედვით საქართველო მე-11 ადგილზეა და ბევრ განვითარებულ ქვეყანას უსწრებს“
მიმდინარე წლის 13 იანვარს, ესტონურ დელეგაციასთან შეხვედრისას, პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი ღარიბაშვილმა საქართველოს მიერ თავისუფალი ბიზნესგარემოს შექმნისკენ გადადგმულ ნაბიჯებზე ისაუბრა. მან, ასევე აღნიშნა, რომ ქვეყანა დაწინაურდა საერთაშორისო რეიტინგებშიც. მისი განცხადებით, „კორუფციის რისკების მიხედვით, საქართველო მე-11 ადგილზეა და ბევრ განვითარებულ ქვეყანას უსწრებს“. ფაქტ-მეტრი აღნიშნული განცხადების სიზუსტით დაინტერესდა და ის გადაამოწმა. როგორც კვლევამ აჩვენა, Trace International და RAND Corporation-ის თანამშრომლობით გამოქვეყნებულ "კორუფციის რისკების ინდექსში" საქართველო 198 ქვეყნიდან მართლაც მე-11 ადგილს იკავებს.
რანგი ქვეყანა რისკის ქულა მთავრობასთან ურთიერთობა ანტიკორუფციული კანონები და მათი განხორციელება სამთავრობო და სამოქალაქო გამჭვირვალობა სამოქალაქო საზოგადოების კონტროლის უნარი
1 ირლანდია 20 15 24 30 4
2 კანადა 22 25 22 20 9
3 ახალი ზელანდია 23 13 48 23 18
4 ჰონკონგი 23 4 51 27 30
5 შვედეთი 23 9 53 25 20
6 ფინეთი 24 11 52 26 23
7 სინგაპური 26 1 54 37 35
8 იაპონია 26 33 17 6 10
9 გერმანია 27 28 31 33 1
10 აშშ 27 35 23 1 7
11 საქართველო 27 17 24 19 39
12 ნორვეგია 28 21 52 32 16
13 ნიდერლანდები 29 20 55 29 21
14 საფრანგეთი 29 32 38 27 14
15 ჩილე 30 33 30 20 25
16 შვეიცარია 31 22 52 37 19
17 სამხრეთ კორეა 31 38 1 7 15
ეს ინდექსი ბიზნეს სექტორზეა ორიენტირებული და მათთვის ბიზნესგარემოსთან დაკავშირებულ კორუფციულ რისკებზე სანდო ინფორმაციის მიწოდებას ისახავს მიზნად. თითოეულ სახელმწიფოს ნულიდან ასამდე ქულა ენიჭება, სადაც მაღალი ქულა კორუფციის მაღალ რისკს შეესაბამება. კვლევა ოთხი ძირითადი მიმართულებით ჩატარდა: მთავრობასთან ურთიერთობა, ანტიკორუფციული კანონები და მათი განხორციელება, სამთავრობო და სამოქალაქო გამჭვირვალობა, სამოქალაქო საზოგადოების კონტროლის უნარი. ამ უკანასკნელ კომპონენტში საქართველომ ყველაზე ცუდი შედეგი აჩვენა და ამ მხრივ, ბევრი ისეთი ქვეყანაც უსწრებს, რომელიც საერთო რეიტინგში უფრო დაბალ პოზიციაზე მოხვდა. რეიტინგში საქართველო მართლაც წინ უსწრებს ევროპის ბევრ განვითარებულ ქვეყანას, მათ შორის ნორვეგიას, შვეიცარიას, საფრანგეთს და ინგლისს. საქართველოს ამ ქვეყნებთან შედარებით საგრძნობლად მაღალი პოზიცია აქვს, განსაკუთრებით მეორე კომპონენტში, რომელიც ანტიკორუფციულ კანონმდებლობას და მათ აღსრულებას შეეხება. მეორე მხრივ, მნიშვნელოვნად ჩამოუვარდება სამოქალაქო საზოგადოების ზეგავლენის შესაძლებლობის კუთხით. გამომდინარე იქიდან, რომ აღნიშნული ინდექსი პირველად იქნა შემუშავებული, შეუძლებელია კონკრეტული ქვეყნების პოზიციების ცვლილებაზე დაკვირვება და იმის განსაზღვრა, გაუმჯობესდა თუ არა მდგომარეობა წინა წლებთან შედარებით, თუმცა 2 წელიწადში  კორუფციის რისკის ინდექსის განახლება იგეგმება, რაც ამას შესაძლებელს გახდის. აღსანიშნავია, რომ ამ რეიტინგით წარმოდგენილი სურათი და ქვეყნების პოზიციები მნიშვნელოვნად განსხვავდება სხვა ცნობილი ინდექსებისგან, მაგალითად „საერთაშორისო გამჭვირვალობის“ კორუფციის აღქმის ინდექსისგან. ამ რეიტინგში საქართველო წელს 175 ქვეყნიდან 52 ადგილზე მოხვდა. როგორც Trace International განმარტავს, ამის მიზეზი ისაა, რომ ისინი განსხვავებულ მატრიცას იყენებდნენ და ამ შემთხვევაში ოთხიდან ერთ კომპონენტში მიღებული დაბალი ან მაღალი ქულა მნიშვნელოვან გავლენას ახდენს საერთო ქულაზე.   დასკვნა როგორც ფაქტ-მეტრმა დაადგინა, Trace International და RAND Corporation-ის თანამშრომლობით გამოქვეყნებულ კორუფციული რისკების ინდექსში საქართველო მე-11 ადგილს იკავებს და მიუხედავად იმისა, რომ სხვა ინდექსები მნიშვნელოვნად განსხვავებულ შედეგებს იძლევიან, აღნიშნული კვლევის მიხედვით საქართველო ბევრ განვითარებულ ქვეყანაზე უკეთეს შედეგს აჩვენებს. შესაბამისად, ფაქტ-მეტრი ასკვნის, რომ ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადება: "კორუფციის რისკების მიხედვით, საქართველო მე-11 ადგილზეა და უსწრებს ბევრ განვითარებულ ქვეყანას," არის სიმართლე.

On 13 January 2015, during a meeting with the Estonian delegation, Prime Minister Irakli Gharibashvili spoke about the steps made in the direction of creating a free business environment. He also noted that Georgia was promoted in international rankings. Mr Gharibashvili stated: “Georgia ranks 11
th in the Business Bribery Risk Index, surpassing many developed countries.”
FactCheck took interest in the accuracy of the Prime Minister’s statement and verified it.
As the survey showed, Georgia indeed ranks 11
th among 198 countries in the
Business Bribery Risk Index published by
Trace International and the
RAND Corporation.
| Rank |
Risk Score |
Interactions with Government |
Anti-Bribery Laws and Enforcement |
Governmental and Civil Service Transparency |
Capacity for Civil Society Oversight |
Ireland |
20 |
Canada |
New Zealand |
48 |
Hong Kong |
Sweden |
Finland |
52 |
Singapore |
| 8 |
Japan |
17 |
| 9 |
Germany |
| 10 |
USA |
| 11 |
| 12 |
Norway |
| 13 |
55 |
| 14 |
France |
| 15 |
Chile |
| 16 |
Switzerland |
| 17 |
South Korea |
This Index is oriented on the business sector and provides trustworthy information concerning bribery risks associated with the business environment. Each country is assigned a score from 0 to 100. A high score corresponds with a high risk of bribery.
The survey has been carried out in four main directions: interactions with government, anti-bribery laws and enforcement, governmental and civil service transparency and capacity for civil society oversight. In the last of the four main directions, Georgia did worse as compared to the other directions and lagged behind many countries that ended up in lower positions in the overall ranking.
Georgia is ahead of many developed European countries including Norway, Switzerland, France and the United Kingdom. Georgia has a significantly better position as compared to these countries, especially in the second direction that concerns anti-bribery laws and enforcement. On the other hand, Georgia notably lags behind in terms of capacity for civil society oversight.
Considering the fact that the Index has been presented for the first time, it is impossible to monitor changes in the countries’ positions and define whether or not a position has improved as compared to previous years. However, the Business Bribery Risk Index is planned for an update in two years thereby rendering the comparison possible.
It is noteworthy that the image and country positions presented in this ranking slightly differ from other popular indices such as the
Corruption Perception Index by Transparency International (TI). Georgia ended up in the 52
nd position among 175 countries in the TI ranking. As Trace International explains, the reason for this is that it uses a different matrix than the others which significantly altered the overall score if any of the directions exceeded or lagged behind the others.
As
FactCheck determined, Georgia ranks 11
th in the Business Bribery Risk Index by Trace International and the RAND Corporation. Despite other indices showing different results, Georgia surpasses many developed countries according to this survey.