მიმდინარე წლის 25 ნოემბერს, პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე სიტყვით გამოსვლისას, „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ წევრმა სერგო რატიანმა ყურადღება სახელმწიფოს მხრიდან სტუდენტებისთვის გადასარიცხ გრანტებზე გაამახვილა. მან აღნიშნა: „სტუდენტების გრანტები აქამდე, რამდენადაც მე მახსოვს, კვარტალში ერთხელ გადაირიცხებოდა. რა მოხდა წელს?! არასოდეს ეს თანხები არ დაგვიანებულა. კვარტლის დასაწყისში, შუაში ან ბოლოში შეიძლება გადარიცხულიყო ეს თანხები, მაგრამ გადაცილება არასდროს არ მომხდარა...  წლევანდელი გრანტების თანხები, 16 მილიონი ლარი... თქვენ გადარიცხული არ გაქვთ“.
ფაქტ-მეტრი სერგო რატიანის განცხადებით დაინტერესდა და მისი სიზუსტე გადაამოწმა.
სერგო რატიანმა ჩვენთან საუბრისას განმარტა, რომ აღნიშნული განცხადება 2014 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის 6 თვის შესრულების ანგარიშზე დაყრდნობით გააკეთა. 2014 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის 6 თვის გეგმის თანახმად, სახელმწიფო სასწავლო, სამაგისტრო გრანტების, აგრეთვე დოქტორანტურის პროგრამებისა და ახალგაზრდების წახალისების პუნქტით, 37 683 700 ლარი იყო გათვალისწინებული. რაც შეეხება ფაქტობრივი შესრულების მაჩვენებელს, ის 21 715 200 ლარს შეადგენს, რაც იმას ნიშნავს, რომ გეგმის შესრულებას 16 მილიონი ლარი დააკლდა, ანუ გეგმა 57.6%-ით შესრულდა.
ცხრილი 1: 2014 წლის ბიუჯეტში სახელმწიფო სასწავლო გრანტების 6 თვის გეგმისა და შესრულების მაჩვენებლები
წყარო: საქართველოს სახელმწიფო ბიუჯეტი
საინტერესოა ბიუჯეტის 2014 წლის 9 თვის შესრულების ანგარიშიც. ხსენებული ანგარიშის მიხედვით, გეგმა 58 095 000 ლარს უდრიდა, ფაქტობრივმა შესრულებამ კი 49 087 800 შეადგინა, რაც, თავის მხრივ, იმას ნიშნავს, რომ ამ პერიოდის გეგმა 9 მილიონი ლარით ნაკლებით, ანუ 84.5%-ით შესრულდა.
ცხრილი 2: 2014 წლის ბიუჯეტში სახელმწიფო სასწავლო გრანტების 9 თვის გეგმისა და შესრულების მაჩვენებლები
ფაქტ-მეტრმა გასული წლების სტატისტიკაც გამოიკვლია. წლების მიხედვით, სახელმწიფო ბიუჯეტში სახელმწიფო სასწავლო, სამაგისტრო, დოქტორანტურის პროგრამებისა და ახალგაზრდების წახალისების კუთხით გამოყოფილი თანხების 6 და 9 თვის გეგმა და შესრულების მაჩვენებლები ასეთია:
ცხრილი 3: 2011, 2012, 2013 წლის ბიუჯეტში სახელმწიფო სასწავლო გრანტების 6 და 9 თვის გეგმის და შესრულების მაჩვენებლები
როგორც ვხედავთ, სახელმწიფო ბიუჯეტში სასწავლო გრანტების კუთხით, გეგმასა და შესრულებას შორის სხვაობა ყოველწლიურად ფიქსირდებოდა და 2014 წლის ბიუჯეტის 6 და 9 თვის შესრულების ანგარიშები ამ მხრივ გამონაკლისი არ ყოფილა. სახელმწიფო სასწავლო გრანტების კუთხით, შესრულების ყველაზე დაბალი მაჩვენებელი 2013 და 2014 წლის 6 თვის გეგმის შესრულებაში ფიქსირდება. თუმცა, 9 თვის მიხედვით შეუსრულებლობის პროცენტული მაჩვენებელი ორივე შემთხვევაში შემცირებულია.
როგორც განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროში განგვიმარტეს, ის, რომ გრანტების კუთხით ბიუჯეტის 6 თვის გეგმის შესრულების ნაწილში ნაკლებობა ფიქსირდება, პრობლემას არ წარმოადგენს და უნივერსიტეტები კუთვნილ გრანტებს მეოთხე კვარტლის დასრულებამდე სრულად მიიღებენ. ჩვენს კითხვაზე, ხომ არ აფერხებს ეს უნივერსიტეტების სამუშაო პროცესს, განათლების სამინისტროში გვიპასუხეს, რომ უმაღლესი სასწავლო დაწესებულებები თანხის გადარიცხვის მექანიზმთან დაკავშირებით საქმის კურსში არიან და ძირითად ხარჯებსაც, როგორც წესი, წლის ბოლოსთვის გეგმავენ. შესაბამისად, სამინისტროს თანახმად, ეს არ აფერხებს უნივერსიტეტის საქმიანობას და რაც მთავარია, არც სტუდენტებს უქმნის პრობლემას.
სახელმწიფო სასწავლო გრანტების შესახებ ინფორმაცია ჩვენ უშუალოდ უნივერსიტეტებთანაც გადავამოწმეთ. ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში განგვიმარტეს, რომ სახელწიფოს მხრიდან სტუდენტებისთვის განკუთვნილი საგრანტო თანხის დაგვიანებით გადმორიცხვა უშუალოდ სტუდენტზე არ აისახება და ეს მის სტატუსზე გავლენას არ ახდენს. თუმცა, გარკვეული თანხის დაგვიანებით ჩარიცხვის შემთხვევაში, შესაძლოა უნივერსიტეტს დაგეგმილი ხარჯების გაწევის კუთხით შეფერხება შეექმნას, რისთვისაც თანხის მობილიზება სხვა რეზერვიდან მოუწევს. მაგრამ, როგორც წესი, მსგავსი პროცესი უნივერსიტეტს რაიმე სერიოზული ტიპის პრობლემას არ უქმნის, მით უმეტეს იმის ფონზე, რომ საგრანტო თანხის  დაფარვა სახელმწიფოს მხრიდან წლის ბოლოსთვის სრულად ხდება.
თავისუფალი უნივერსიტეტის კანცლერმა ვატო ლეჟავამ ჩვენთან საუბარში განმარტა, რომ ამ დრომდე თავისუფალ უნივერსიტეტში საგრანტო თანხების ჩარიცხვასთან დაკავშირებით სერიოზული შეფერხება არ ყოფილა და თანხა, წესით, მიმდინარე წლის ბოლომდე სრულად უნდა გადაირიცხოს. მისივე განმარტებით, რეალური პრობლემა მაშინ შეიქმნება, თუ სახელმწიფო გეგმით გათვლილ გრანტებს წლის ბოლომდე საერთოდ არ გადმორიცხავს და ამას სისტემატური ხასიათი მიეცემა. ეს კი იმ ღონიძიებების განხორციელებას შეაფერხებს, რაც უნივერსიტეტს აღნიშნული თანხის ფარგლებში ჰქონდა დაგეგმილი.
კვლევამ აჩვენა, რომ სახელმწიფო სასწავლო გრანტების კუთხით, სახელმწიფო ბიუჯეტის 6 და 9 თვის გეგმისა და შესრულების მაჩვენებლებს შორის მნიშვნელოვანი სხვაობა ნამდვილად არსებობს. მიმდინარე წლის 6 თვის მონაცემებით, გეგმის შესრულებას 16 მილიონი ლარი დააკლდა, 9 თვის მონაცემებით კი - 9 მილიონი ლარი. თუმცა, კვლევის შედეგად ასევე დადასტურდა, რომ აღნიშნულს უნივერსიტეტების საქმიანობა არ შეუფერხებია და არც სტუდენტებზე მოუხდენია უარყოფითი გავლენა. განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს განმარტებით, სახელმწიფო ბიუჯეტით წლის განმავლობაში გაწერილი საგრანტო თანხები უნივერსიტეტებს დეკემბრის ბოლომდე სრულად ჩაერიცხებათ. შესაბამისად, დეპუტატის მიერ აღნიშნული ფაქტის დრამატიზება ცალსახად არასწორია. გარდა ამისა, გეგმასა და რეალურ შესრულებას შორის (6 და 9 თვის მონაცემებით) სხვაობა წინა წლებშიც  ფიქსირდებოდა და 2014 წელი ამ მხრივ გამონაკლისი არ ყოფილა.
ფაქტ-მეტრი ამ საკითხს მომავალშიც დაუბრუნდება, ამ ეტაპზე კი ასკვნის, რომ დეპუტატ სერგო რატიანის განცხადება: „სტუდენტების წლევანდელი გრანტების თანხები, 16 მილიონი ლარი, გადარიცხული არ გაქვთ,“ არის მეტწილად მცდარი.

On 25 November 2014, whilst delivering a speech at the plenary session of the Parliament of Georgia, United National Movement MP, Sergo Ratiani, elaborated on the issue of educational grants which the state was to transfer to students. He stated: "If I remember correctly, the educational grants for students used to be transferred quarterly. What happened this year? Never have the transfers been so late. They were usually made at the beginning, middle or at the end of the quarter but never later… A total of GEL 16 million of this year’s grants… have still not been transferred."
took interest in Mr Ratiani’s statement and verified its accuracy.
In his conversation with us Sergo Ratiani explained that he made the above statement based upon the six-month State Budget Implementation Report of 2014. According to the six month plan of the 2014 state budget, a total of GEL 37,683,700 was allocated for state educational, master’s degree, PhD and youth support programmes. As for the actual amount spent on the programmes, it equalled GEL 21,715,200 which means that the implementation was short by GEL 16 million and the plan was implemented by 57.6%.
Six-Month Plan and Implementation of the Educational Grants Part of the 2014 State Budget
State Educational, Master’s Degree, PhD and Youth Support Programmes
6 Month Plan
Implementation
Implementation (%)
37.7 (Million)
21.7 (Million)
57.6%
-15.9 (Million)
Source: State Budget of Georgia
It is interesting to take a look at the nine-month State Budget Implementation Report as well. According to the Report, the initial planned amount equalled GEL 58,095,000 whilst the actual implementation amounted to GEL 49,087,800 which means that the nine-month implementation was short by GEL 9 million, reaching 84.5%.
Nine-Month Plan and Implementation of the Educational Grants Part of the 2014 State Budget
9 Month Plan
58.0 (Million)
49.0 (Million)
84.5%
-9.0 (Million)
also looked into the statistics of the previous years. The amounts of money allocated in the state budget for state educational, master’s degree, PhD and youth support programmes look like this:
Six- and Nine-Month Plans and Implementation of the Educational Grants Part of the 2011, 2012 and 2013 State Budgets
Month Plan
(Million)
(Million – %)
Difference (Million)
19.1
17.7 (92.7%)
-1.4
28.3
26.8 (94.8%)
-1.5
27.2
22.4 (82.5%)
-4.8
52.8
48.1 (91.0%)
-4.7
34.41
15.7 (45.6%)
-18.96
45.7
41.5 (90.8%)
-4.2
As we can see, the differences between the initial plan and the implementation of the educational grants part of the state budget have been observed every year and the six- and nine-month State Budget Implementation Reports of 2014 have not been an exception. The lowest level of implementation in the educational grants part of the budget has been observed in the six-month implementation reports of 2013 and 2014. However, the percentage of implementation was significantly higher in the nine-month implementation reports.
As the Ministry of Education and Science of Georgia explained to us, the fact that there is a shortage in the implementation of the educational grants part of the state budget in the six-month implementation reports is not a problem and the universities will fully receive their respective grants by the end of the last quarter. In reply to our question of whether or not this kind of transfer policy hinders the work of the universities, we were told that the universities are familiar with such transfer mechanisms and plan their main expenses for the end of the year. Hence, according to the Ministry of Education and Science of Georgia, this does not hinder the work of the universities and, more importantly, causes no problems for the students.
We checked the information about state educational grants with the universities as well. We were told at Ivane Javakhishvili Tbilisi State University that the late transfer of the state educational grants does not directly affect the students and their status. However, in the case of a late transfer of certain amounts of money the university could experience problems in terms of expenses and might be forced to mobilise resources from other reserves. However, such processes cause no serious problems for the university as the state fully transfers educational grants by the end of the year.
In his conversation with us, Chancellor of the Free University, Vato Lezhava, explained that his university has experienced no serious interruptions in the state educational grants transfer so far and the full transfers will probably be made by the end of the year. He also explained that real problems will be caused if the state does not make the scheduled transfers at all and this will happen systematically. It would hinder the implementation of the events that the university had planned with this amount.
Our study revealed that there definitely is a big difference between the six- and nine-month implementation reports of the educational grants part of the state budget. According to the data of the first six months of 2014, the implementation was short by GEL 16 million whilst according to the nine-month data this number was down to GEL 9 million. However, the study also found that this has not hindered the work of the universities and has not affected students. According to the Ministry of Education and Science of Georgia, the allocated money will be fully transferred to the universities by the end of December. Hence, the dramatisation of this fact by the MP is excessive. In addition, the differences between the initial plan and the implementation of the educational grants part of the state budget have been observed every year and the six- and nine-month State Budget Implementation Reports of 2014 have not been an exception.
FactCheck will return to this issue in the future as well. At this stage, however, we conclude that Sergo Ratiani’s statement: "Of this year’s educational grants for students, a total of GEL 16 million has not been transferred," is MOSTLY FALSE.