მიმდინარე წლის 12 ნოემბერს, პარლამენტის სხდომაზე „უცხოელთა და მოქალაქეობის არმქონე პირთა შესახებ“ კანონპროექტში შესატანი ცვლილებების განხილვისას, თინათინ ბოკუჩავამ განაცხადა, რომ აღნიშნული კანონი შეაფერხებს ტურიზმის განვითარებას, რომელიც დღესდღეობით საქართველოს ეკონომიკაში ერთადერთი მზარდი სექტორია.
ფაქტ-მეტრი დაინტერესდა რა როლი უჭირავს ტურიზმს საქართველოს ეკონომიკაში და იგი მართლაც ერთადერთი მზარდია სექტორია თუ არა.
საქსტატის მონაცემებით,[1] 2013 წელს ტურიზმის სფეროში შექმნილი პროდუქციის რეალური ღირებულება 1 052 მლნ ლარს შეადგენდა, რაც რეალური მშპ–ს[2]7%-ს წარმოადგენს. 2010-2013 წლებში ტურიზმი ეკონომიკის ერთ-ერთი მზარდი სფერო იყო, ხოლო 2013 წელს ტურიზმის სფეროში შექმნილი შიდა პროდუქტი წინა წელთან შედარებით 3.4%-ით შემცირდა (იხ. გრაფიკი 1).
დეპუტატმა აღნიშნა, რომ ტურიზმი ერთადერთი სფეროა, რომელიც იზრდება. შესაბამისად, ჩვენ გადავწყვიტეთ გვენახა, თუ როგორ ვითარდება ეკონომიკის სხვა სფეროები. მიმდინარე წლის პირველი ორი კვარტლის მონაცემებით, ტურიზმის სფეროში 11.9%-იანი ზრდა დაფიქსირდა, თუმცა აღნიშნული სფერო ერთადერთი არ ყოფილა, რომელიც ვითარდებოდა. მნიშვნელოვანი ზრდა დაფიქსირდა დამამუშავებელ მრეწველობაში (10.5%), მშენებლობასა (15.4%) და საფინანსო საქმიანობაში (9.5%).
ეკონომიკური ზრდა სხვადახვა სექტორებში (2010-2014 წწ. ორი კვარტალი)
2014* |
ტურიზმი |
8.1 |
7.3 |
-3.4 |
11.9 |
სოფლის მეურნეობა |
-4.1 |
8.5 |
-3.7 |
11.3 |
1.2 |
დამამუშავებელი მრეწველობა |
18.6 |
13.4 |
8.6 |
10.5 |
ელექტროენერგიის აირისა და წყლის წარმოება |
3.5 |
7.1 |
0.7 |
5.1 |
-4.4 |
პროდუქციის გადამუშავება შინამეურნეობების მიერ |
-4.9 |
-2.6 |
6.8 |
2.6 |
მშენებლობა |
3.9 |
18.2 |
-10.5 |
15.4 |
ვაჭრობა |
12.8 |
5.4 |
9.5 |
კავშირგაბმულობა |
10.8 |
10.1 |
0.9 |
7.7 |
საფინანსო საქმიანობა |
24.3 |
14.8 |
უძრავი ქონებით ოპერაციები |
10.4 |
12.4 |
5.3 |
9.6 |
5.8 |
ტურიზმი ერთ-ერთი სფერო იყო, რომელიც 2010-2012 წლებში საკმაოდ სწრაფი ტემპით იზრდებოდა, თუმცა 2013 წელს ტურიზმის ზრდის ტემპი დაეცა და აღნიშნულ სფეროში პროდუქციის წარმოება 2012 წელთან შედარებით 3.4%-ით შემცირდა. საქსტატის მონაცემებით, 2014 წლის პირველ ორ კვარტალში ტურიზმის სფეროში შექმნილი შიდა პროდუქტი წინა წელთან შედარებით 11.9%-ით გაიზარდა.
დეპუტატი ცდება, როდესაც აცხადებს, რომ ტურიზმი ერთადერთი მზარდი სფეროა საქართველოს ეკონომიკაში. როგორც კვლევამ აჩვენა, მიმდინარე წელს ტურიზმის გარდა მნიშვნელოვანი ზრდა დაფიქსირდა დამამუშავებელ მრეწველობაში (10.5%), მშენებლობასა (15.4%) და საფინანსო საქმიანობაში (9.5%).
ფაქტ-მეტრის დასკვნით, თინათინ ბოკუჩავას განცხადება: "რეალურად, ტურიზმი ერთადერთი მზარდი სექტორია დღეს ჩვენს ეკონომიკაში," არის მცდარი.

On 12 November 2014, during a discussion of the amendments to the Bill on Foreigners and Persons without Citizenship, Tinatin Bokuchava stated that should the aforementioned Bill become a law, it would hinder the development of tourism which is the only sector in the Georgian economy showing growth as of today.
FactCheck took interest in the role of tourism in the economy of Georgia and whether or not it really is the only sector showing growth.
According to the data of the National Statistics Office of Georgia,[1] the overall real value of the tourism sector production in 2013 was equal to GEL 1,052 million, constituting 7% of the real GDP.[2] Tourism was one of the fastest growing sectors of the economy from 2010 to 2013; however, the overall value of the domestic production in the tourism sector decreased by 3.4% as compared to the previous year.
The MP pointed out that tourism is the only sector showing growth. Accordingly, we decided to look into the development of other sectors of the economy. According to the data of the first two quarters of 2014, there was an 11.9% growth in tourism; however, it was not the only sector showing growth. A significant increase was recorded in the fields of the processing industry (10.5%), construction (15.4%) and finances (9.5%).
Table 1: Growth in the Various Sectors of Economy (First Two Quarters from 2010 to 2014)
Tourism was one of the fields with a high level of growth from 2010 to 2012; however, in 2013 the growth rate fell and the overall value of the domestic production in the tourism sector decreased by 3.4% as compared to that of 2012. According to the data of the National Statistics Office of Georgia, the share of the domestic production in the tourism sector increased by 11.9% in the first two quarters of 2014 as compared to the same period of the previous year.
The MP is not accurate when stating that tourism is the only sector in the Georgian economy showing growth. As our study revealed, a significant increase was recorded in the fields of the processing industry (10.5%), construction (15.4%) and finances (9.5%) as well.
FactCheck concludes that Tinatin Bokuchava’s statement: “As of today, tourism is the only sector in our economy showing growth,” is FALSE.