მიმდინარე წლის 1 ოქტომბერს პარლამენტის სხდომაზე „ნაციონალური მოძრაობის“ წევრმა გიორგი ვაშაძემ განაცხადა, რომ პროდუქტებზე ფასები გაიზარდა.
ფაქტ-მეტრი დაინტერესდა პროდუქციის ფასების დინამიკით და აღნიშნული განცხადების გადამოწმება გადაწყვიტა. ჩვენ გადავამოწმეთ, როგორც მიმდინარე, ასევე გასული წლის სტატისტიკური მონაცემებიც.
საქართველოში ინფლაციის დონის გამოსაანგარიშებლად სამომხმარებლო ფასების ინდექსი[1]
გამოიყენება (CPI). სამომხმარებლო ფასების ინდექსის გაანგარიშების საფუძველია სამომხმარებლო კალათა, რომელიც მომხმარებლის მიერ პირადი დანიშნულების საქონელსა და მომსახურებაზე გაწეული ხარჯების სტრუქტურას ასახავს (დიაგრამა 1). სამომხმარებლო კალათაში შემავალი საქონელი და მომსახურება დაყოფილია ჯგუფებად და თითოეულ ჯგუფს ენიჭება შესაბამისი წონა, მასზე გაწეული ხარჯების შესაბამისად.
საქსტატის მონაცემებით მიმდინარე წლის სექტემბერში ინფლაციის დონემ, აგვისტოს თვესთან მიმართებაში 1.2% შეადგინა. ინფლაციის დონის ფორმირებაში მაღალი წვლილი (96%) სურსათზე ფასების ზრდამ შეიტანა. სექტემბერში სასურსათო პროდუქციაზე ფასები წინა თვესთან შედარებით 3.3%-ით გაიზარდა.
წლის სექტემბერთან შედარებით, მიმდინარე წლის სექტემბერში ინფლაციის დონემ 4.8% შეადგინა. ფასები ყველაზე მეტად ჯანმრთელობის დაცვაზე (15.2%-ით), სურსათსა და უალკოჰოლო სასმელებზე (8.4%-ით) გაიზარდა.
საქონელზე ფასების ზრდა გამოწვეული შეიძლება იყოს ორი მიზეზით, როდესაც მოთხოვნა ამ საქონელზე იზრდება უფრო სწრაფად, ვიდრე მისი მიწოდება. შესაბამისად, ჭარბი მოთხოვნა იწვევს ფასების ზრდას. ფასების ზრდის  მეორე მიზეზი შეიძლება იყოს წარმოების ფაქტორებზე ფასების ზრდა, შესაბამისად წარმოება ხდება უფრო ძვირი, რაც საქონლის საბოლოო  ფასზეც აისახება.
სამომხმარებლო კალათაში შემავალ სხვა სასაქონლო ჯგუფებთან მიმართებაში სასურსათო პროდუქციაზე ფასების ზრდა ყოველთვის მაღალი იყო. ეს ნაწილობრივ შემოსავლების ზრდით შეიძლება აიხსნას, რამდენადაც დაბალშემოსავლიან ქვეყნებში შემოსავლების ზრდის თავდაპირველ ეტაპზე მოთხოვნა პირველ რიგში სასურსათო პროდუქციაზე იზრდება, რადგან ოჯახი პირველ რიგში საკვები რაციონის გამდიდრებაზე ზრუნავს, ხოლო შემოსავლების ზრდის მომდევნო ეტაპზე საკვებ პროდუქტებზე ხარჯების წილი მცირდება და მოთხოვნა ფუფუნების საგნებზე იზრდება.
ამასთან, თუ საკვებ პროდუქტებზე ფასების ყოველთვიურ ცვლილებას შევხედავთ  (იხ. გრაფიკი 1) ვნახავთ, რომ საკვებ პროდუქტებზე ფასების ზრდა სექტემბერ-იანვარში შეინიშნებოდა, ხოლო დანარჩენ პერიოდში პროდუქტებზე ფასების ზრდა უმნიშვნელო იყო, ან ზოგ შემთხვევაში იკლებდა კიდეც. ეს გამოწვეულია იმ ფაქტით, რომ საკვები პროდუქტის უმეტესი ნაწილის წარმოება (ხილი, ბოსტნეული) სეზონურია, სექტემბერ-იანვრის პერიოდში ზოგიერთი პროდუქტის წარმოება მცირდება და შესაბამისად, ფასზეც აისახება.
სამომხმარებლო კალათის სტრუქტურაში პირველ სამეულს სურსათი და უალკოჰოლო სასმელები (30.25%), ჯანმრთელობის დაცვა (10.09%) და კომუნალური მომსახურების ხარჯები (8.38%) წარმოადგენს. შესაბამისად, ამ ჯგუფის პროდუქტებზე ფასების ზრდა მტკივნეულად აწვება მომხმარებელს. ქვემოთ მოცემული გრაფიკში ასახულია წლიური ფასების ზრდა სამომხმარებლო კალათის სამ ძირითად ჯგუფზე 2010-2014 წლებში.
იქიდან გამომდინარე, რომ ინფლაციის გამომწვევვი ძირითადი მიზეზი მიმოქცევაში არსებული ფულის მასის ზრდაა, ჩვენ გადავწყვიტეთ გვენახა, თუ როგორ იცვლებოდა მიმოქცევაში არსებული ფულის მასა 2013 წლის სექტემბრიდან 2014 წლის სექტემბრამდე.
წყარო: საქართველოს ეროვნული ბანკი [2]
გრაფიკი 3-დან ჩანს, რომ ფასების დონის მატება შეინიშნება 2013 წლის ბოლოდან, რაც დიდწილად მიმოქცევაში არსებული ფულის მასის ზრდამ განაპირობა. ფულის მასის ზრდამ ეროვნული ვალუტის გაცვლით კურსზეც მოახდინა გავლენა და ლარის კურსის გაუფასურება გამოიწვია. გამომდინარე იქიდან, რომ საქართველოში პროდუქციის უმეტესი ნაწილი (მათ შორის სასურსათო პროდუქციაც) იმპორტირებულია, გაცვლითი კურსის ცვლილება იმპორტირებული პროდუქციის ფასზეც აისახება. მიმდინარე წლის სექტემბერში ლარის საშუალო თვიურმა გაცვლითმა კურსმა აშშ დოლართან მიმართებაში 1.75 შეადგინა, ხოლო წინა წლის ანალოგიური მაჩვენებელი 1.66 იყო, შესაბამისად, ლარი წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან მიმართებაში 5.4 %-ით გაუფასურდა. ლარის გაუფასურების გამო იმპორტი გაძვირდა, კერძოდ 1 დოლარის ღირებულების იმპორტირებულ პროდუქციაში ახლა  5%-ით მეტ ლარს ვიხდით, ვიდრე წინა წლის ანალოგიურ პერიოდში.
სექტემბერში, აგვისტოსთან შედარებით, ინფლაციის დონემ 1.2% შეადგინა. საკვებ პროდუქტებზე ფასები 3.3%-ით გაიზარდა, ხოლო ბოლო ერთი წლის ინფლაცია არის 4.8%, მათ შორის, სურსათსა და უალკოჰოლო სასმელებზე ფასები 8.4%-ით გაიზარდა. უნდა აღვნიშნოთ ისიც, რომ პროდუქტებზე ფასების ზრდა განსაკუთრებით მტკივნეულად აწვება დაბალშემოსავლიან მოსახლეობას, რამდენადაც მათი შემოსავლის უმეტესი ნაწილი საკვებ პროდუქტებზე იხარჯება.
პროდუქტებზე ფასების ზრდა, როგორც წესი, ყოველთვის უფრო მაღალი იყო სამომხმარებლო კალათის სხვა სასაქონლო ჯგუფებთან მიმართებაში. ასევე, თუ გადავხედავთ ფასების ყოველთვიურ დინამიკას, ვნახავთ, რომ ფასები სეზონურად იცვლებოდა. კერძოდ, მცირდებოდა გაზაფხული-ზაფხულის პერიოდში, ხოლო შემოდგომა-ზამთრის პერიოდში საკვებ პროდუქტებზე ფასთა ზრდა შეინიშნებოდა. აღნიშნული ფაქტი წარმოების მოცულობის სეზონური ცვლილების გავლენის შედეგად ხდებოდა.
ფასების ზრდა, მეტწილად, მიმოქცევაში არსებული ფულადი მასის ზრდამაც განაპირობა, რამაც  შიდა მოთხოვნის და შესაბამისად, პროდუქტებზე ფასების ზრდაც გამოიწვია. ასევე, რამდენადაც საქართველოში პროდუქციის ძირითადი ნაწილი (მათ შორის, სურსათი) იმპორტირებულია, გაცვლითი კურსის ცვლილება იმპორტირებული პროდუქციის ფასზეც აისახა.
ფაქტ-მეტრის დასკვნით, გიორგი ვაშაძის განცხადება: „პროდუქტებზე ფასები გაზრდილია,“ არის სიმართლე.
სამომხმარებლო ფასების ინდექსი (CPI) ასახავს ქვეყნის ტერიტორიაზე მცხოვრებთა მიერ პირადი მოხმარების საქონელზე გაწეული ხარჯების ცვლილებას.
[2] სარეზერვო ფული –
ეროვნული ბანკის მიერ ემიტირებული ნაღდი ფული (ეროვნული ბანკის სალაროში სახსრების ნაშთის გარეშე), საქართველოს კომერციული ბანკების (ლიცენზიაგამოთხოვილი ბანკების სახსრების ჩათვლით) მიერ ეროვნულ ბანკში დეპონირებული სავალდებულო რეზერვების, ანგარიშებსა და საკორესპონდენტო ანგარიშებზე ნაშთები, როგორც ეროვნულ, ისე უცხოურ ვალუტაში.
M1 აგრეგატი (ვიწრო ფული)
– მოიცავს ბანკებს გარეთ არსებულ ნაღდ ფულს (M0) და რეზიდენტი სამეწარმეო და შინამეუნეობების სექტორების მოთხოვნამდე დეპოზიტებს ეროვნული ვალუტით, საბანკო და სამთავრობო სექტორების დეპოზიტების გარეშე.

“The prices of products have gone up.”
On 1 October, during the Parliamentary session, member of the United National Movement, Giorgi Vashadze, stated that the prices of products have gone up. FactCheck took interest in the dynamics of the prices of products and decided to verify the statement. We verified both current and last year’s statistical data. In Georgia, the Consumer Price Index[1] (CPI) is used to calculate the level of inflation. The market basket serves as the basis for calculating the Consumer Price Index which reflects the structure of expenditures made by consumers for the products and services of their own purpose (Diagram 1). The products and services of the market basket are split into groups and each of them is assigned a special weight, depending upon the expenditures made for them.
Source:  National Statistics Office of Georgia   According to the National Statistics Office of Georgia, the inflation rate in September 2014 amounted to 1.2% as compared to August. An increase in the prices of groceries (96%) contributed greatly to the increase. In September, the prices of grocery products increased by 3.3% as compared to the previous month. The inflation in September 2014 amounted to 4.8% as compared to September 2013. The biggest increase in prices took place in healthcare (15.2%) and groceries and non-alcoholic beverages (8.4%). The increase in the price of any product can have two reasons. One is the demand on the product increasing faster than the supply, thereby causing the demand. The second reason may be an increase in the production factor prices which results in the increase of production costs. As compared to other product groups, the price increase in grocery products has always been high. This can be partially explained by the increase in income. The increase in income in low-income countries primarily leads to the increase in the demand on grocery products, as families tend to enrich their diet, whilst the expenditures on groceries decrease as the income keeps growing, ultimately causing the demand on luxury items to increase.
Source:  National Statistics Office of Georgia   In addition, looking at the monthly price change in grocery products (Graph 1), it becomes clear that the increase in grocery product prices was taking place from September to January whilst the increase was insignificant or even showing a decrease in the other months. This is caused by the fact that the production of most of the groceries (fruit and vegetables) is seasonal and the production of some products decreases in the period of September to January which ultimately results in price changes. The top three groups in the structure of the consumer basket are groceries and non-alcoholic beverages (30.25%), healthcare (10.09%) and utility service expenditures (8.38%). Therefore, consumers are vulnerable towards increases in the prices of the products from these groups. The annual price increase in these top three groups in 2010-2014 is given in the graph below.
Source:  National Statistics Office of Georgia   As the main reason of inflation is the increase in the money supply, we decided to find out how the money supply was changing from September 2013 to September 2014.
Source: National Bank of Georgia[2] [3]   Graph 3 shows that the increase in the price level that has been taking place since the end of 2013 was mainly due to the increase in the money supply. The increase in the money supply influenced the exchange rate as well and caused the devaluation of GEL. As most of the production in Georgia is imported (including groceries), the change in the exchange rate influences the price of imported products as well. In September 2014, the monthly average exchange rate of GEL towards USD amounted to 1.75 whilst the same index was 1.66 last year; therefore, GEL devaluated by 5.4% as compared to the same period of the last year. GEL devaluation made import more expensive as we pay 5% more GEL for the product, worth 1 USD, as compared to the same period of the last year.   Conclusion The inflation in September as compared to August amounted 1.2%. The prices on groceries went up by 3.3% whereas last year’s inflation rate was equal to 4.8% with the prices on groceries and non-alcoholic beverages increasing by 8.4%. We should also note that the low-income part of the population is the most vulnerable towards the increase in the product prices as it spends most of its income on groceries. Usually, the increase in product prices was higher than any other group in the consumer basket. In addition, if we have a look at the monthly dynamics of prices, it becomes clear that the prices vary seasonally. Specifically, prices went down in the period of spring-summer whilst there was an increase in autumn-winter. This fact was due to the seasonal change in production volume. The increase of prices was mainly due to the increase in the money supply which caused the domestic demand and product prices to increase. In addition, as most of the production in Georgia is imported (including groceries), the change in the exchange rate influenced the price of imported products as well. FactCheck concludes that Giorgi Vashadze’s statement: “The prices of products have gone up,” is TRUE.
[1] The Consumer Price Index (CPI) measures the changes in the price level of a market basket of consumer goods and services purchased by households.
[2] Monetary base: Cash emitted by the National Bank of Georgia (excluding the remainder of funds in its vault), the remainder of the mandatory reserves deposited in the National Bank of Georgia by the commercial banks and the remainder on the accounts and corresponding accounts, both in national and foreign currency.
[3] M1 Monetary Aggregate: Includes the cash outside the banks (M0) and the certificates of deposit of the resident entrepreneurial or the household sectors in the national currency, excluding the deposits of banking and governmental sectors.